Domů     Vídeň otevírá vlídnou náruč i v zimě
Vídeň otevírá vlídnou náruč i v zimě

Leden sice není měsícem typickým pro cestování, ale to neznamená, že nemůžete vyjet. Odpočinete si a zlepšíte si náladu.

Do Vídně není daleko, a tak se tam lze vydat bez jakýchkoliv náročných příprav. A Vídeň má pro každého něco, ruch velkoměsta i rytmus valčíku, navoněné obchody i vlídné Grüss Gott a brzy zjistíte, že každý druhý Vídeňák má babičku z Čech.

Prostě brzy se budete cítit jako doma, spíš o trochu líp. Tady si totiž hostů váží.

Začněte vídeňskou kartou, vyplatí se.

Nezáleží na tom, na jak dlouho pojedete a čím, i za dva dny se dá zažít tolik, co doma za půl roku, jen si rozmyslete, co byste chtěli vidět nebo co vás baví, a začněte plánovat. Nebo snít.

Koneckonců mapu Vídně vám dají v každém turistickém středisku, kterých je ve Vídni opravdu hodně, a mapu metra dostanete společně s jízdenkou.

Pardon, vy si nebudete kupovat jednu jízdenku, ale koupíte si Wien-Karte, se kterou budete moci cestovat všemi dopravními prostředky 48 nebo 72 hodin a zároveň získáte 210 slev do muzeí, památek, na koncerty, do divadel, v restauracích i na nákupy.

A abychom nezapomněli, na jednu kartu dítě do patnácti let zdarma. A kolik že ta legrace stojí? Kratší 18,90 a delší 21,90 eur. To už se určitě vyplatí.

Kam se podívat

Tentokrát vaše kroky bude ovlivňovat počasí. Bude-li mráz, musíte kombinovat procházky s pobytem uvnitř, přesto si jistě neodpustíte návštěvu historického centra, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Vaše kroky vás určitě neomylně povedou ke katedrále sv.

Štěpána, která je nejvýznamnější gotickou stavbou Rakouska. Budete-li mít čas, podívejte se dovnitř. Nebo se vydejte jen tak do ulic. Centrem starého města jsou Graben (Příkopy), pěší zóna plná obchodů, kaváren a lidí.

Po ní se dostanete až k Hofburgu, který byl až do roku 1918 centrem rozsáhlé říše habsburských císařů. Dnes je oficiálním sídlem rakouského spolkového prezidenta. Ale nejen to. Čekají tu na vás přes dvě desítky sbírek světového formátu.

Dámy by mohlo zlákat Muzeum Sisi, Klenotnice, Stříbrná komnata, je tu také Španělská dvorní jezdecká škola, ale do té jsou lístky vyprodané dlouho dopředu, tak si její návštěvu naplánujte napříště.

Vídeň, město kaváren

Každý o nich slyšel, ale všechny je nenavštívil nikdo. Uvádí se, že je jich 800 a do toho se nepočítají všelijaká kávobistra a jiné podniky, kde lze také kávu vypít.

Těch klasických je na 150. To jsou ty, v nichž obsluha nosí stále černobílé oblečení a jejichž zařízení je jako vystřižené ze „starých, dobrých časů“: podlaha je dřevěná, stoly mramorové a u nich jednoduché kavárenské židle a plyšové lavice. Vyjmenovat je nestačíme, tak alespoň některé.

Kavárna hotelu Sachr

Ano, tak se jmenuje ten dort. Že už jste ho dávno jedli? Nemylte se, receptů je spoustu, ale ten pravý jenom jeden (však se o něj také vedl letitý soudní spor).

Ve Vídni tenhle dort dostanete všude, vždyť patří k rodinnému stříbru, ale pokud na něj opravdu máte chuť, zajděte si do Sachru. Jestli je na vás moc nóbl, máme jiný tip.

Kafé Hawelka

Kavárna, kterou již v roce 1939 otevřel v ulici Dorotheergasse č. 6, jen co by kamenem dohodil od sv. Štěpána, Leopold Hawelka, zůstala v nezměněné podobě dodnes. Rodině patří stále, i když už vlastně třetí generaci.

Přesto jako by se tu zastavil čas, jen plakáty na stěnách se občas změní. Jinak nic. Scházeli se tu básníci, malíři, bohémové a dlouhé hodiny debatovali.

I dnes tu kromě turistů můžete potkat tu a tam nějakou známou osobnost, uvidíte sedět u kávy studenty i pána, který vypadá jako bankéř. Ale o to nejde. Krása je v tom zastavení v čase. Jen tak si sednout a přečíst si noviny… A co si zde dát?

Třeba proslavené buchty s povidly, jež se kdysi paní Hawelková naučila péct od své české tchyně. Dejte ale pozor, aby se vám v těch starých časech nezalíbilo. To už byste nic neviděli.

Kafé Demel

Chcete-li poznat atmosféru císařské Vídně, jste na správném místě.

Cukrárna a chocolaterie, později kavárna byla založena v roce 1786, ale na tomhle místě na Kohlmarktu je až od roku 1988. Obrovité lustry dodnes osvětlují neobarokní interiér a číšnice k vám promluví archaickou němčinou ve třetí osobě.

Tady se scházela vídeňská smetánka a chodívala sem i císařovna Sisi a císařova milenka hraběnka Schrattová.

Secese i Hundertwasser

Jestli už vás z prohlížení paláců bolí za krkem, zkuste najít některou z perel vídeňské secese. Tady se jí říká Jugendstil. Třeba světoznámé stavby jako výstavní síň Secession, budovu Poštovní spořitelny nebo Loosův dům.

Ale secesní jsou i stanice, zábradlí a mosty bývalé městské dráhy. A až si je prohlédnete, musíte se zajít podívat na Hundertwasserhaus.

Architekt Friedrich Hundertwasser (dědeček se prý jmenoval Stovoda), do stavby vložil své životní postoje a osobitý vzkaz dalším generacím.

Pestrobarevné plochy, nerovné linie či chaotické rozmístění prvků vám možná ze začátku budou připadat jako sen šíleného cukráře, ale uvidíte, že si dům zamilujete.

V létě jej obrůstají stromy a popínavé rostliny, teď v zimě zase oceníte, že si můžete vše dobře prohlédnout. Ani vás nenapadne, že tu měli původně bydlet sociálně slabší obyvatelé.

Přímo do domu a bytů se nedostanete (nájemníci nechtějí být rušeni, čemuž se nelze divit). Bytů se tu nachází 50, při pohledu na fasádu jasně odlišených různobarevnými plochami.

Přední stranu domu charakterizují syté odstíny modré, žluté, červené a bílé a každá barva náleží jednomu bytu. Hlavní vchod představuje průchod vedoucí na vnitřní nádvoří a v přízemí je kavárna.

Vídeň jako na dlani

Vídeňané toužící po ptačí perspektivě postavili několik staveb, odkud můžete na Vídeň shlédnout z výšky. Kromě věže Dómu sv. Štěpána se můžete na Vídeň podívat z Dunajské věže (Donauturm).

Do výšky 252 m se dostanete dvěma rychlovýtahy, které mají skleněný strop. Na věži je příjemná otočná restaurace. Při popíjení kávy či vína si můžete v klidu prohlédnout celou Vídeň, aniž byste museli chodit.

Třetí a asi nejznámější a nejvyhledávanější atrakcí Vídně je Riesenrad, obří kolo v zábavním parku Prátr.

Prátr, to nejsou jenom kolotoče

Je to zároveň oáza odpočinku, procházek, v zimě bruslení a místo, kde můžete v mnoha stáncích a restauracích ochutnat nejrůznější pochoutky od párků a vuřtů po všemožné speciality.

Zkuste se zastavit ve Švýcarském domě na pečené vepřové koleno a už je nikde jinde jíst nebudete. (Jen si neobjednávejte každý jedno, s nadsázkou se totiž dá říct, že tahle obří dobrota zasytí celou rodinu). Zapijete je tu budvarem.

Jistě vás tedy neudiví, že tuhle vlastně českou hospodu, kam chodí celá Vídeň, provozuje už několikátou generaci rodina vídeňského Čecha Kolarika.

Vídeň přeje umění

V lednu je Vídeň městem plesů a koncertů. Tím nejznámějším, s vídeňskými filharmoniky, můžete oslavit Nový rok v Hofburgu.

Lístky na tenhle koncert a další hudební akce najdete na (https://www.viennaticketoffice.com.) Pokud se na vážnou hudbu necítíte, nevadí, Vídeňané nemilují jen Mozarta, kterému postavili sochu a muzeum, ale nezapomínají ani na Johanna Strausse.

Jeho valčíky uslyšíte v mnoha podnicích, a sochu má v Městském parku dokonce zlatou. Pokud byste měli zálusk na nějakou výstavu, pak v lednu bude určitě největším tahákem galerie Albertina.

Probíhá tu výstava litografií norského malíře Edvarda Muncha a pak neméně zajímavá výstava s názvem od Moneta k Piccasovi.

Štítky:
reklama
Související články
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř