Domů     7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
18.6.2024

Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit.

A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších:

* Jíte málo

Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než vydáte?

Váš jídelníček musí obsahovat všechny důležité složky, tedy jak bílkoviny, tak tuky a sacharidy. Sacharidy dodávají energii. Pokud je vyloučíte, budete unavení.

Bílkoviny jsou nutné pro zachování svalové hmoty, ale musíte jich konzumovat přiměřeně. Pokud byste jich přijímali moc, přetížíte ledviny. Tuky jsou nezbytné pro využití řady vitaminů a dalších látek z ovoce a zeleniny vlákninu i pro hladký chod metabolismu.

* 5x denně nebo méně?

Dnes už striktně neplatí, že musíte sníst pět porcí, ale je fakt, že více malých porcí vám pomůže alespoň ze začátku psychicky. Ani snídaně už se neprosazuje jako nezbytná tolik jako dřív. Ale pozor, abyste její vynechání nenahrazovali večer.

Pomoci mohou svačinky. Pokud zjistíte, že máte hlad, zkuste je do svého jídelníčku přidat. Hodí se nízkotučné mléčné výrobky s vyšším obsahem bílkovin a zelenina nebo oříšky.

Ty jsou vůbec nejlepší volbou, protože zasytí a obsahují spoustu minerálních látek a některé vitamíny. Navíc příznivě působí na váš mozek. Jen je potřeba jich nesníst moc. Stačí hrstička.

* Nenápadné kalorie

Jsou to ty, které takzvaně nevidíte. Protože různá dochucovadla za jídlo prostě nepovažujete. Týká se to hlavně všelijakých omáček. Tu si dáte trochu kečupu nebo některou z majonéz, hořčici či salátovou zálivku.

Aniž byste si to uvědomovali, spolu s nimi sníte spoustu cukru. Čtete pozorně etikety, volte nízkokalorické varianty a ideálně si zálivky na salát připravujte výhradně sami, nejlépe z octa a soli a olivového oleje.

* Málo pijete

To je častá chyba. Správný pitný režim přitom v hubnutí pomáhá, pokud chybí organismu tekutiny, nemůže probíhat správně látková výměna a zpomalí se metabolismus.

Ideální je voda bez bublinek, když přidáte trochu citronové šťávy nebo nějakou bylinku, pomůže vám to i zvládnout chutě, které se během hubnutí vyskytují často. Tekutinu ale můžete dodat i konzumací zeleniny s vysokým obsahem vody.

Ideální jsou okurky a rajčata nebo vodní meloun, ale samozřejmě to s jeho konzumací nepřehánějte.

U ovoce je to trochu složitější, vybírejte raději to s nízkým obsahem cukru a sníst můžete spíš dopoledne jednu porci, například jedno středně velké jablko, pomeranč, hrst jahod nebo jiných drobných plodů.

* Šumivé nápoje ne

Podle některých studií jejich pití způsobuje zvýšení produkce takzvaného hormonu hladu ghrelinu. Problematičtější než sycená voda nebo minerálka jsou ale nápoje slazené náhražkami cukru, tedy umělými sladidly.

Jejich vliv na zdraví je předmětem různých výzkumů a má se za to, že nepříznivě ovlivňují střevní mikrobiom a produkci inzulinu. Mozek vysílá signál hladu a tělo hromadí tuk, i když ho nepotřebuje.

Jedna z českých studií ukázala, že ti, kteří pijí hodně nápojů s náhradními sladidly, současně více snědí.

* Setrvalý stres

Určitou mírou stresu trpí každý, ale je-li ho moc, ovlivní naši snahu zhubnout. Je to působením stresového více hormonu kortizolu, který mění využití energie v těle. Při dlouhodobém stresu pomáhá kortizol střídat energii do zásoby a podporuje ukládání tuku.

To ale současně znamená, že tělu chybí energie pro akutní využití, proto čím více kortizolu se vyplaví, tím silněji nás pronásleduje nepřekonatelná chuť k jídlu a zejména na potraviny obsahující cukr. Se stresem také souvisí kvalita spánku.

Je prokázáno, že nedostatek spánku hubnutí zpomalí nebo zastaví a opět vede ke stresu. Je to jako začarovaný kruh.

* Pohyb je důležitý

Při hubnutí je důležité, abyste se zbavili tukové tkáně a vybudovali si tkáň svalovou. Problém může být, pokud jste se delší dobu nehýbali. Nicméně ani to není překážkou. Začněte zvolna a přidávejte na intenzitě.

Zařaďte nejdřív například procházky nebo lehčí cvičení, ale zvyšujte tempo a vyhraďte si na pohyb denně 20 až 30 minut. Ale nejde jen o cvičení, ideální je nevynechat žádnou příležitost. Zapomeňte na výtah, tam, kam dojdete, nejezděte autem.

Snažte se zapojit všechny části těla. Vaše kondice se bude zlepšovat. Nenechte se odradit tím, že zpočátku kila nejdou dolů tak, jak jste si představovali. Svaly jsou těžší než tuk, takže úspěch se projeví spíš ve vašich mírách.

Foto: Shutterstock

Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk