Domů     6 pověr o imunitě
6 pověr o imunitě
8.1.2020

Důvěru v ústně předávané moudrosti a zkušenosti bližních máme pevně v krvi. Problém je, že ne vždy takové tradované informace odpovídají pravdě, zkrátka, někdy si předáváme mýty a omyly.

Prodělaná viróza chrání

Už mám chřipku a kašel za sebou, takže teď už nic nechytnu. Také tomu věříte?

Jak je to ve skutečnosti?

Funguje to. Ale jen proti tomu mikrobu, s nímž se naše imunita setkala a vytvořila si proti němu vytvořila protilátky. A v tom je ten háček – nachlazení a chřipková onemocnění vyvolává na 200 různých virů.

Proto můžeme onemocnět znovu, sotva se z jednoho nachlazení uzdravíme. U původců pravé chřipky je situace ještě horší. Tito mikrobi se vyvíjejí a proměňují tak, že ten samý typ naše imunita příští chřipkovou sezonu nepozná.

Spolehlivá je tedy ochrana prodělaným onemocněním jen u infekcí, které vyvolává jeden konkrétní mikrob. Tuto výhodu ale už dávno využíváme formou očkování.

Sport posiluje

Sportovci, a to i rekreační, jsou zdatnější a nachlazení jen tak nedostanou.

Jak je to ve skutečnosti?

Pravidelný pohyb skutečně vede i ke zdatnějšímu imunitnímu systému, který snáze zlikviduje hrozící infekci. Ale to je jen jedna stránka věci. Nadměrné vyčerpání ze sportu imunitu jednoznačně poškozuje.

Je to tím, že příliš dlouhé nebo příliš intenzivní cvičení znamená pro tělo stres. A ten zhoršuje obranyschopnost. Stejně tak škodí i tlak psychický, ať už souvisí se sportovními výkony nebo s jinými oblastmi našeho života.

Každopádně při nachlazení bychom o sportu neměli ani začít uvažovat, jinak vezmeme tělu energii ve chvíli kdy ji nejvíce potřebovali do boje s bacily.

Z banální rýmy se pak může stát život viróza s vážnými komplikacemi, jako je život ohrožující zánět srdečního svalu.

Vitamin C jako prevence

Není větší klasiky doporučované při nachlazení než čaj s citronem případně tabletka vitaminu C. Jenže jak to tak vypadá, věřili jsme mýtu.

Jak je to ve skutečnosti?

Velkým propagátorem užívání vitamínu C proti nachlazení byl Linus Pauling. Vydal na toto téma v roce 1970 knihu. Tento dvojnásobný nositel Nobelovy ceny nebyl lékař, ale chemik.

Nicméně jako osoba respektovaná měl obrovský vliv na rozšíření pověsti o nesmírném významu vitaminu C. Ostatně sám šel příkladem a konzumoval ho v obrovských denních dávkách.

Od té doby bylo ale provedeno mnoho lékařských studií, které měly účinek vitaminu C v boji proti nachlazení potvrdit. Ale výsledky vyznívají rozpačitě, v nejlepším případě se ukáže, že vitamín C je jistou pomocí pro imunitu v samém počátku nemoci.

Jindy – a těch případů je více – nedokázal nic zvláštního. Takže čaj s citronem si klidně dejte, ale možná raději lipový nebo bezinkový a s medem na posílenou. Pokud jde o vitaminy, pak imunitu prokazatelně posiluje vitamin D.

Mám silnou imunitu, protože nemívám horečky

Lehčí průběh bez horeček znamená, že tělo si s infekcí lehčeji poradí, že?

Jak je to ve skutečnosti?

Horečka je smysluplné opatření imunitního systému, který mění virům prostředí, aby je tak oslabil. Výborně funguje u dětí, my dospělí míváme vyšší teplotu méně.

Kromě větší odolnosti to ale může znamenat pravý opak – že je imunita příliš slabá a svou práci nezvládá. Která možnost je pravděpodobnější, to se dá odhadnout hlavně podle toho, jak často nastydneme a jak dobře se cítíme. Chronická únava naznačuje, že máme patrně s imunitou nějaký problém.

Čím silnější průběh, tím horší imunita

Mohutná rýma a silný kašel svědčí o tom, že to naše imunita s souboji s invazí virů prohrála. Nebo snad ne?

Jak je to ve skutečnosti?

Při viróze reaguje tělo tak, že proti mikrobům nasadí jako zbraň zánětlivou reakci. Tu opravdu vyvolává imunita, nikoli viry. Proto dostaneme silnou rýmu a kašel. Jsou to způsoby, jak dostat viry z dýchacích cest pryč.

Čím silnější projevy, tím lépe naše imunita pracuje, aby nás ochránila. Při skutečné chřipce to ale neplatí. Pravé chřipkové viry jsou velice agresivní a ničí buňky horních dýchacích cest, což původci nachlazení nedělají. Bouřlivé projevy při skutečné chřipce tedy ukazují na sílu infekce.

Každá prodělaná infekce imunitu posílí

Očkováním se imunita zbytečně oslabuje, protože odpočívá, místo aby se učila bojovat s mikroby. Z části je to pravda…

Jak se to ve skutečnosti?

Zmíněný výrok platí hlavně u malých dětí. Jejich imunita je nezralá a teprve při setkání s mikroby se učí, jak je rozpoznat a jak proti nim bojovat. Proto nejsou časté infekce u předškoláků ničím zvláštním a je vlastně žádoucími, aby si jimi dítě prošlo.

Zjistilo se také, že pokud je více dětí v rodině, které si infekce vždy „předají“, pak mají nejen odolnější imunitu, ale také mnohem menší sklon k alergiím než jedináčkové udržovaní v přísně hygienických podmínkách a dál od nemocných vrstevníků.

Některé infekce ale imunitu neposílí, spíš tělo zbytečně vyčerpají. Tam se dá určitě zařadit pravá chřipka. Dobře pracující imunitní systém si s ní poradí, ale při oslabení a náchylnostem k onemocnění je lépe zauvažovat o očkování.

Stejně tak je zbytečné, ba dokonce nebezpečné vynechat povinné očkování pro děti s tím, že tyto nemoci se stejně už nevyskytují. Jejich výskyt je omezen právě díky tomu, že se v populaci nevyskytuje tolik možných obětí těchto mikrobů.

Jakmile ale bude neočkovaných dětí 5 % a více, nemoc se může začít šířit, protože má dostatek obětí. Povinná očkování navíc chrání před nemocemi ohrožujícími jak život (tetanus), tak zdravý vývoj dítěte v budoucnu – což je třeba případ dětské obrny.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném