Domů     6 pověr o imunitě
6 pověr o imunitě
8.1.2020

Důvěru v ústně předávané moudrosti a zkušenosti bližních máme pevně v krvi. Problém je, že ne vždy takové tradované informace odpovídají pravdě, zkrátka, někdy si předáváme mýty a omyly.

Prodělaná viróza chrání

Už mám chřipku a kašel za sebou, takže teď už nic nechytnu. Také tomu věříte?

Jak je to ve skutečnosti?

Funguje to. Ale jen proti tomu mikrobu, s nímž se naše imunita setkala a vytvořila si proti němu vytvořila protilátky. A v tom je ten háček – nachlazení a chřipková onemocnění vyvolává na 200 různých virů.

Proto můžeme onemocnět znovu, sotva se z jednoho nachlazení uzdravíme. U původců pravé chřipky je situace ještě horší. Tito mikrobi se vyvíjejí a proměňují tak, že ten samý typ naše imunita příští chřipkovou sezonu nepozná.

Spolehlivá je tedy ochrana prodělaným onemocněním jen u infekcí, které vyvolává jeden konkrétní mikrob. Tuto výhodu ale už dávno využíváme formou očkování.

Sport posiluje

Sportovci, a to i rekreační, jsou zdatnější a nachlazení jen tak nedostanou.

Jak je to ve skutečnosti?

Pravidelný pohyb skutečně vede i ke zdatnějšímu imunitnímu systému, který snáze zlikviduje hrozící infekci. Ale to je jen jedna stránka věci. Nadměrné vyčerpání ze sportu imunitu jednoznačně poškozuje.

Je to tím, že příliš dlouhé nebo příliš intenzivní cvičení znamená pro tělo stres. A ten zhoršuje obranyschopnost. Stejně tak škodí i tlak psychický, ať už souvisí se sportovními výkony nebo s jinými oblastmi našeho života.

Každopádně při nachlazení bychom o sportu neměli ani začít uvažovat, jinak vezmeme tělu energii ve chvíli kdy ji nejvíce potřebovali do boje s bacily.

Z banální rýmy se pak může stát život viróza s vážnými komplikacemi, jako je život ohrožující zánět srdečního svalu.

Vitamin C jako prevence

Není větší klasiky doporučované při nachlazení než čaj s citronem případně tabletka vitaminu C. Jenže jak to tak vypadá, věřili jsme mýtu.

Jak je to ve skutečnosti?

Velkým propagátorem užívání vitamínu C proti nachlazení byl Linus Pauling. Vydal na toto téma v roce 1970 knihu. Tento dvojnásobný nositel Nobelovy ceny nebyl lékař, ale chemik.

Nicméně jako osoba respektovaná měl obrovský vliv na rozšíření pověsti o nesmírném významu vitaminu C. Ostatně sám šel příkladem a konzumoval ho v obrovských denních dávkách.

Od té doby bylo ale provedeno mnoho lékařských studií, které měly účinek vitaminu C v boji proti nachlazení potvrdit. Ale výsledky vyznívají rozpačitě, v nejlepším případě se ukáže, že vitamín C je jistou pomocí pro imunitu v samém počátku nemoci.

Jindy – a těch případů je více – nedokázal nic zvláštního. Takže čaj s citronem si klidně dejte, ale možná raději lipový nebo bezinkový a s medem na posílenou. Pokud jde o vitaminy, pak imunitu prokazatelně posiluje vitamin D.

Mám silnou imunitu, protože nemívám horečky

Lehčí průběh bez horeček znamená, že tělo si s infekcí lehčeji poradí, že?

Jak je to ve skutečnosti?

Horečka je smysluplné opatření imunitního systému, který mění virům prostředí, aby je tak oslabil. Výborně funguje u dětí, my dospělí míváme vyšší teplotu méně.

Kromě větší odolnosti to ale může znamenat pravý opak – že je imunita příliš slabá a svou práci nezvládá. Která možnost je pravděpodobnější, to se dá odhadnout hlavně podle toho, jak často nastydneme a jak dobře se cítíme. Chronická únava naznačuje, že máme patrně s imunitou nějaký problém.

Čím silnější průběh, tím horší imunita

Mohutná rýma a silný kašel svědčí o tom, že to naše imunita s souboji s invazí virů prohrála. Nebo snad ne?

Jak je to ve skutečnosti?

Při viróze reaguje tělo tak, že proti mikrobům nasadí jako zbraň zánětlivou reakci. Tu opravdu vyvolává imunita, nikoli viry. Proto dostaneme silnou rýmu a kašel. Jsou to způsoby, jak dostat viry z dýchacích cest pryč.

Čím silnější projevy, tím lépe naše imunita pracuje, aby nás ochránila. Při skutečné chřipce to ale neplatí. Pravé chřipkové viry jsou velice agresivní a ničí buňky horních dýchacích cest, což původci nachlazení nedělají. Bouřlivé projevy při skutečné chřipce tedy ukazují na sílu infekce.

Každá prodělaná infekce imunitu posílí

Očkováním se imunita zbytečně oslabuje, protože odpočívá, místo aby se učila bojovat s mikroby. Z části je to pravda…

Jak se to ve skutečnosti?

Zmíněný výrok platí hlavně u malých dětí. Jejich imunita je nezralá a teprve při setkání s mikroby se učí, jak je rozpoznat a jak proti nim bojovat. Proto nejsou časté infekce u předškoláků ničím zvláštním a je vlastně žádoucími, aby si jimi dítě prošlo.

Zjistilo se také, že pokud je více dětí v rodině, které si infekce vždy „předají“, pak mají nejen odolnější imunitu, ale také mnohem menší sklon k alergiím než jedináčkové udržovaní v přísně hygienických podmínkách a dál od nemocných vrstevníků.

Některé infekce ale imunitu neposílí, spíš tělo zbytečně vyčerpají. Tam se dá určitě zařadit pravá chřipka. Dobře pracující imunitní systém si s ní poradí, ale při oslabení a náchylnostem k onemocnění je lépe zauvažovat o očkování.

Stejně tak je zbytečné, ba dokonce nebezpečné vynechat povinné očkování pro děti s tím, že tyto nemoci se stejně už nevyskytují. Jejich výskyt je omezen právě díky tomu, že se v populaci nevyskytuje tolik možných obětí těchto mikrobů.

Jakmile ale bude neočkovaných dětí 5 % a více, nemoc se může začít šířit, protože má dostatek obětí. Povinná očkování navíc chrání před nemocemi ohrožujícími jak život (tetanus), tak zdravý vývoj dítěte v budoucnu – což je třeba případ dětské obrny.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes