Nebo na terasu. Máte tam moc horko? Atmosféru zpříjemní velké kbelíkové rostliny.
Základem úspěchu je ale výběr nádoby z vhodného materiálu, který se nebude na plném slunci přehřívat. Nejlepší je kámen, pravý i umělý. Má ideální vlastnosti pro květináče vystavené prudkému slunci.
Ze všech materiálu se nejméně ohřívá a navíc nepropouští vláhu, což je bonus oproti populární terakotě. Ta je jakožto hlína pórovitá a ztrátě vody stěnami tak dobře nebrání.
Pořád je ale mnohem lepším řešením než kovové nádoby, v nichž se kořeny nebezpečně přehřívají, stejně jako v laminátu nebo plastu. Levný plast navíc slunci ztrácí barvu a také pevnost, nádoba zkřehne.
Proto se vyplatí investovat do kvalitnějších a také dražších plastů. Porézní tuf zase na slunečném místě snadno vyschne a neudrží vlhkost .
2 šikovné tipy:
– Povrch zeminy pokryjeme vrstvou keramzitu, sníží ztráty vlhkosti. Vodu vsákne a pak ji pomalu uvolňuje.
– Za horkých letních dnů je rozumné obložit i kvalitní květináč izolačním materiálem, například rohoží nebo dřevem.
Oleandr
Suverénně jednička ve výběru kbelíkových rostlin pro slunečná místa. Aby bohatě kvetl, potřebuje oleandr regulérní fázi vegetačního klidu v zimě. O květy ho můžete ale připravit i jarním řezem, protože nasazuje poupata na tzv.
starém dřevu, takže se prořezává až po odkvětu. Škodí i přílišná zálivka, pak mohou odpadávat poupata.
Přezimování: světlo a mezi 2° a 12 °C
Kasie
V nádobách se pěstuje Cassia corymbosa nebo Cassia corymbosa var. plurijuga s o něco většími květy. Dosahují mohutného vzrůstu až 3 metrů a vytvářejí tak stinná zákoutí díky hustým a mohutným listům i květenstvím. Kasie kvete od června až do pozdního podzimu. Vyhovují jí těžší půdy a vydatná zálivka.
Přezimování: světlo a kolem 5 °C
Pouštní růže
Spíš než zeleň vnese tento sukulent na suchá místa poezii svých kouzelných květů. Listí má pramálo, ale zajímavý pohled je i na jeho svérázně tvarovaný ztluštělý kmínek.
Adenie potřebuje lehký propustný substrát a vydatnou zálivku, po níž necháme zeminu dobře proschnout. Listí na zimu opadá a pak rostlina nepotřebuje zálivku.
Přezimování: světlo a kolem 12 °C
Zarděnice
Říkává se jí také korálový keř nebo strom. Pěstování není náročné, stačí dostatečně zalévat a hnojit. Koncem léta ohromí záplavou velkolepých rudých květů v dlouhých hroznech. V našich podmínkách začínají kvést dvouleté keře, podmínkou je správná péče.
Po odkvětu shodí listy a pak je nutné výhony seříznout až k dřevnatému kmeni, aby se na jaře rozkošatěly. Zaléváme bohatě, naopak při přezimování se obejde jen minimem vody.
Přezimování: částečné světlo a 3° až 8 °C
Kalokvět
Pěstuje se jako pokojová rostlina, ale protože snese přímé slunce, můžeme ji přes léto nechat venku i bez zastínění. Světle modrá květenství vnesou do suchých koutů i pocitově ochlazení.
Stonky bývají kolem 60 cm vysoké, i když se dokážou vytáhnout i více než 1m. Aby kalokvět (agapanthus) bujně kvetl, nechte ho v těsné nádobě a přesazujte co nejméně. Zálivku potřebuje bohatou, ale v delších odstupech.
Přezimování: temno a kolem 5 °C
Text Lenka Korandová, foto: Shutterstock