Jsou to potíže, o nichž nemluvíme rádi. Pak není divu, že věříme kolujícím mýtům.
1. omyl: Hemoroidy může vyvolat ostré koření.
Pravdou je, že pokud už člověk hemoroidy trpí, pak je průchod pozůstatků ostrého jídla velmi nepříjemný. Koření samo o sobě ale nemoc vyvolat nedokáže. K té spíš vede chronická zácpa, často v rodině dědičná, takže postižené provází už od mladšího věku.
Silné tlačení pak způsobuje městnání krve v cévách. Odborníci proto radí nezůstávat na toaletě déle než 3 minuty a nezkrátit si čas při tlačení novinami. Pokud trpíte dlouhodobou zácpou, raději se poraďte s praktickým lékařem o možnostech, jak ji řešit.
Jinou běžnou příčinou nadměrného tlaku v oblasti pánve je obezita. Hemoroidy se ale mohou objevit i v těhotenství a po porodu.
2. omyl: Je to nemoc seniorů.
To je spíš optický klam, protože řada postižených trpí s tímto problémem dlouhodobě. Hemoroidy se mohou objevit už u třicátníků, kolem padesátky pak s nimi už má zkušenost každý druhý. Naopak je neobvyklé, aby se potíže objevily poprvé až v seniorském věku.
3. omyl: Většinou zmizí i bez léčení.
Ve skutečnosti může dojít k samovolnému uzdravení nanejvýš v počátečních stadiích nemoci. Je třeba mu ale napomoci, což znamená především pečlivě dodržovat hygienická doporučení.
Používat jen měkký toaletní papír a po každé stolici omýt konečník čistou vlažnou vodou, pak jemně „oťupat“ měkkým ručníkem, netřít. Nepříjemné svědění a pálení lze zmírnit volně prodejnými přípravky proti hemoroidům, jsou ve formě čípků, mastí nebo krémů.
Čípky dokážou zmírnit i zduření a tlaky v konečníku, některé zase zastavují krvácení.
Důležitý ovšem je i jídelníček podporující vyprazdňování střeva. Měl by být bohatý na přirozené zdroje vlákniny, jako jsou luštěniny a zelenina.
Pozor: Pokud se během dvou až tří týdnů stav nezačne zlepšovat, je lépe poradit se s praktickým lékařem. V pokročilejším stadiu se mohou k hemoroidům přidružit i další onemocnění, zejména pak zánět pokožky kolem řitního otvoru.
4. omyl: Hemoroidy jsou velice bolestivé
Podstatou onemocnění je špatný odtok krve ze žil kolem konečníku. Kvůli městnající se krvi zduří žilní tkáň, vytvoří výdutě a ty se protlačují do dutiny konečníku. Vzniká tak nepříjemný pocit cizího tělesa. Bolest se ozývá spíše při průchodu stolice.
Pozor ale, pokud je bolest prudká a s náhlým začátkem. Pak může jít o uskřípnutí hemoroidálního uzlu. V takovém případě je nezbytné okamžitě se vydat k lékaři. Nepříjemně citlivé mohou být kromě vlastních hemoroidů také prasklinky na konečníku.
5. omyl: Vyšetření je velmi nepříjemné
To je rozšířený mýtus. Vyšetření u odborného lékaře – proktologa – není bolestivé. Používá se k tomu úzký nástroj trubicového tvaru, který umožní pohled dovnitř konečníku. Lékař tak zjistí, zda se skutečně jedná o hemoroidy a jak nemoc pokročila.
Může současně vyloučit jiné příčiny krvácení, zejména nádorové onemocnění. Vyšetření je krátké a šetrné, obavy jsou tedy zbytečné.
Jak se se hemoroidům vyhnout?
Zvláště při rodovém zatížení hraje zásadní roli životospráva. Na jídelníčku by měly být pravidelně ovesné vločky, čočka, fazole a denně zelenina.
Prospívají i mléčné kvašené výrobky, kefír, acidofilní mléka a jogurty, z ovoce pak švestky a meruňky, čerstvé i sušené.
Kromě jídelníčku ovlivňuje vznik hemoroidů i nevhodný pohyb. Je to zdvihání příliš těžkých břemen, ale i dlouhé stání a dlouhé sezení, a to především na tvrdé podložce. Naopak velice prospívají cviky na posílení pánevního dna.
V počátcích pomáhají koupele
Dobrým přírodním prostředkem jsou sedací koupele v odvaru z dubové kůry. Tu seženete běžně v lékárnách. Léčivé látky v dubové kůře mají stahující účinek a tím zlepšují stav při počínajících hemoroidech.
Prospěšné jsou též sedací koupele s hypermanganem. Do vody se přidá jen několik zrnek, aby slabě zrůžověla.
Když nemoc postupuje
V počátcích prozradí rozvíjející se hemoroidy jen slabé stopy krve na toaletním papíru po stolici. Postupem času krvácení zesiluje, jak se zduřelá tkáň kolem žil protlačuje do konečníku. To už krev odkapává do mísy.
Bez léčby se bude stav dále zhoršovat a hemoroidy mohou začít vyhřezávat ven z konečníku. Zpočátku se ještě dokážou samovolně zase vrátit, když ustane tlačení. Časem ale tkáň ochabuje.
Pak je nutné hemoroidům k návratu pomoci a zastrčit je prsty zpět do konečníku. V tomto stavu k vyhřeznutí postačí i větší fyzická námaha nebo kýchnutí.
Mimochodem: Vedle tohoto typu onemocnění existují ještě hemoroidy vnější, které se objevují po obvodu řitního otvoru. Nezpůsobují prakticky žádné potíže. Nekrvácejí, jsou měkké a nebolestivé. Jedinou komplikací, k níž může dojít, je možnost, že se céva ucpe.
Pak se naplní tmavě fialovou krví a začne bolet. Jednoduchým chirurgickým zákrokem se ale krev vypustí a tím je problém vyřešený.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL