Domů     5 důvodů, proč nás bolí záda
5 důvodů, proč nás bolí záda
12.7.2021

Za naše problémy se zády prý mohou naši prehistoričtí předci, které napadlo se napřímit a chodit po dvou. Od té doby je páteř naším zranitelným bodem a záda častým zdrojem chronických bolestí.

1. Vysedávání u počítače

Pohodlný způsob života s minimem fyzické aktivity, ať už to znamená vysedávání u počítače, u televize nebo kdekoli jinde, snadno vede k chronickým bolestem zad. Důvod je opět stejný, vlastně za to mohou naši předci.

Vzpřímení zad totiž znamenalo obrovský tlak, kterým na sebe začaly jednotlivé části páteře působit. Zátěž přinášela předčasné opotřebování a tím i bolest.

Čelit se tomu dalo dobrou fyzickou kondicí, kdy tlak, kterým páteř ve směru gravitace působí sama na své části, odlehčovalo zpevněné zádové svalstvo.

Když cvičení chybí

Pak bývají zádové svaly v některých částech ochablé a jiných zase křečovitě ztuhlé, jak vyrovnávají chybné držení. V křečovitě stažených svalech je omezeno prokrvení, a svaly se tak špatně regenerují, uvolnění nepřichází a bolesti bývají stále výraznější.

Kromě svalstva trpí chybným držením zad i ploténky čili měkké meziobratlové destičky, které umožňují ohýbání páteře. Poškozená či opotřebovaná ploténka ztrácí svoji původní elasticitu a viskozitu, což je pak znát při pohybech zad.

Dochází k nestabilitě mezi jednotlivými obratli, k přetížení páteřních kloubů a to způsobuje bolest. Přirozeně tato degenerace plotének přichází s věkem, ale celkově chabá kondice ji může výrazně urychlit.

Strašák vyhřeznutí

Potíže poškozených plotýnek s bolestmi, omezením pohyblivosti, poruchou citlivosti a brněním jsou varovným signálem, protože může dojít k ještě většímu problému. Působením váhy těla může ploténka deformovat a pak se vysunout směrem k míše.

Pokud se to stane, ucítíte náhlou pronikavou bolest. Může k tomu dojít v kterékoli části páteře, ale nejčastěji vyhřezává ploténka mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem.

Potíže, včetně poruchy citlivosti a zhoršené pohyblivosti, se pak podle místa výhřezu mohou přenášet i na končetiny, v případě bederní páteře se zhoršuje chůze. Úlevu přináší klid, teplo, léky proti bolesti a samozřejmě následná šetrná rehabilitace.

Závažnější případy, které se projevují téměř jako obrna, však vyžadují operativní zákrok. I pak ale následuje zdravotní cvičení.

Sport, nikoli jednostranný

A cvičení je také jedinou prevencí, jak se těmto nepříjemným obtížím vyhnout. Nezbytná je zejména při kancelářské profesi nebo jinak fyzicky nenáročném režimu dne.

Důležité je vybrat si aktivitu, která nezatěžuje jednostranně určité svalové skupiny, ale vede k celkovému posílení. Pro ženy jsou vhodné sporty jako jóga nebo pilates, které nenásilně a cíleně uvolňují a zpevňují svalstvo celého těla.

Zkusit můžete i cvičení pod vedením osobního trenéra. Kdo už má rozvinuté příznaky poškození plotének a bolesti zad, měl by si požádat o doporučení na fyzioterapii. Tam vám odborník sestaví cviky na míru. A pak už vše záleží na vaší disciplinovanosti.

Tip: Pomáhá gymnastický míč

Účinně a rychle uvolňuje a protahuje bolavá záda, a to jak v sedě, tak v lehu břichem či naopak zády dolů.

2. Žlučník a spol.

Příčina bolestí zad může vycházet nejen z páteře a svalstva, ale také z vnitřních orgánů. Bolestivé stavy těchto orgánů vyvolávají dráždění, které je přenášeno po nervových drahách do odpovídajícího úseku míchy.

V páteři se pak může ozývat – někdy velmi silně – jako nezávislá bolest. Toto propojení ale funguje oboustranně, takže dlouhodobé problémy v určitém úseku páteře můžete pocítit i jako odezvu v orgánu.

Ženám jsou dobře známé bolesti v bederní oblasti při menstruačních potížích, ovšem jiné důvody původně orgánových bolestí zad často přehlížíme. Mohou být akutní, například při zánětu slepého střeva, ale častěji se rozvíjejí chronicky.

Žlučník – záněty a funkční potíže žlučníku vyvolávají intenzivní bolesti, výrazně dráždící nervové dráhy. Proto se hlásí nejen z pravého podžebří, centra bolesti, ale vyzařují po nervové dráze do zad. Dokonce se mohou ozývat přímo jako bolest v páteři v odpovídající výšce.

Ledviny – se žlučníkovými obtížemi mívají společnou intenzitu bolesti. Přitom je můžete chybně interpretovat jako bolest v dolní části zad, která bývá velmi častá a snad právě proto máme sklon ji přehlížet. Přitom příčiny nejsou ani trochu banální.

Bolesti v dolní části zad mohou být odrazem zánětlivých oteklých ledvin, nebo dokonce projevem zvětšujícího se nádoru v ledvinách.

3. Stres

Pokud jde o bolesti zad, pak je stres asi tou nejpodceňovanější příčinou. Přitom psychické přetížení má na napětí svalů obdobný vliv jako zátěž fyzická.

Při stresu se změní držení těla, intuitivně se vnější hrozbě bráníme tím, že vysuneme ramena dopředu a vyhrbíme záda. Ve svalech vzniká stálé napětí jako odraz potřeby se bránit nebo bojovat.

Pokud stres trvá a nepřijde uvolnění, pak stažení svalů způsobí, že ztuhnou a šlachy se zkrátí. Tím se mění statika páteře a chybné držení vede neodvratně k chronickým bolestem, aniž bychom si uvědomili jejich pravý důvod. Přitom stres se více či méně podílí až na 70 % případů bolestí zad.

Jen fyzioterapie nestačí

Stres v zaměstnání a v rodině, strach a pocit opuštění po rozvodu nebo úmrtí blízkého člověka, to jsou nejčastější příčiny vysoké psychické zátěže, která se může projevit bolestmi zad.

Zdravotní cvičení a masáže v tomto případě nestačí, pokud nedojde současně také k uvolnění psychického napětí. Ideální by byla současná psychoterapie. Ne každý je ale ochotný probírat své duševní bolesti s odborníkem.

V takovém případě je nezbytné zapracovat na zlepšení duševního stavu aspoň podomácku vlastními silami. Základem by měly být bylinné přípravky a pravidelná meditace.

4. Smartphone a polštář

Co mají společného? Špatný polštář stejně jako dlouhodobé naklonění hlavy k chytrému mobilu vedou k jednostrannému přetížení šíjových svalů, takže některé partie jsou křečovitě stažené a jiné ochablé.

Totéž může způsobit vysedávání nad pletením nebo práce u počítače, pokud máte monitor v nevhodné výšce. Technické vymoženosti jsou patrně příčinou, proč potíže s krční páteří trápí už i velmi mladé lidi.

Ani jejich svalstvo se nedokáže vyrovnat s dlouhodobým nepřirozeným zatížením, kdy je hlava při sledování mobilu nakloněna dopředu v celkovém součtu dokonce i několika hodin denně.

Zdá se vám, že s tímto důvodem bolestí páteře přeháníme? Bohužel ne, krk nese hlavu, která váží kolem 5 kg, což se už při předklonu 45 ° zvyšuje na tíhu 25 kg. A čím víc se překloníme, tím je zatížení vyšší.

Tělo pak na dlouhodobé přetěžování svalů postupně reaguje jejich zesílením a ztuhnutím, což vede k bolestivosti.

Úleva díky fyzioterapii

Odborně prováděné masáže dokážou přinést úlevu trvale napnutému svalstvu krku. Pro skutečné zlepšení stavu je ale nutné podpořit fyzioterapii vlastním úsilím a pracovat na lepším držení těla, což pocítí i krční páteř.

Abychom toho dosáhli, musíme lehce předsunout pánev dopředu, vzpřímit hrudník a bradu stáhnout lehce k hrudní kosti. Tento postoj bychom měli opakovaně během dne nacvičovat.

Tip: Pomáhají i brýle

Pokud potřebujete brýle na dálku i na čtení, pak vám multifokální čočky ušetří řadu drobných pohybů, v nichž je vždy zapojena krční páteř. Při už rozvinutých potížích s krční páteří znamenají takové brýle obrovskou úlevu od bolestí.

5. Nadváha

O kilech navíc se obvykle mluví v souvislosti s opotřebovanými velkými klouby nohou. Jenže nadváha a tím spíše obezita znamená nadměrnou zátěž i pro páteř. Současně ochabují svaly kvůli nedostatku pohybu. Bolesti zad jsou tady vlastně naprogramované. A jiné řešení než změnu životního stylu a redukci váhy nemají.

Tip: Zkuste jógu

Cvičení v pomalém rytmu v souladu s dechem zvládnou i lidé s vyšší nadváhou. Jóga je navíc velmi vhodnou metodou pro postupné protažení zkrácených svalů. Pomáhá eliminovat bolest způsobenou špatným držením těla a rovnoměrně zatěžuje všechny svalové skupiny.

Je dobré vědět

Chladné, nebo teplé obklady?

Obklady dokážou rychle pomoci, když se rozhodnete pro správný typ. Ale který to je?

– Teplo obvykle pomáhá při chronických potížích. Uvolňuje křeče a dlouhodobé stažení svalů. Působí tak, že rozšiřuje cévy a zlepšuje prokrvení, což je nezbytné pro zotavení svalu.

– Chlad naopak mírní akutně vzniklé bolesti. Bývají to záněty, vzniklé jako následek přílišné námahy. Často také cítíte, že bolestivý okrsek je horký.

Pohyb, nebo raději klid?

V akutních fázích vám tělo samo řekne, že s nemocnou partií nemáte hýbat. Den či dva v klidu přispějí ke zmírnění bolestí. Pak je ale už dobré začít s cíleným pohybem, nejlépe pod vedením fyzioterapeuta.

Pokud se budete šetřit příliš dlouho, pak je pravděpodobné, že vzniknou okrsky s novým svalovým napětím, a tedy další zdroj bolestí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes