Domů     5 důvodů, proč nám zeleň v bytě svědčí
5 důvodů, proč nám zeleň v bytě svědčí
12.3.2021

Že pobyt v přírodě prospívá zdraví, je nepochybné. Mají ale podobnou sílu i rostliny, které si pěstujeme doma v květináči?

Vzduch v bytě není ani zdaleka tak čistý, jak si představujeme. Vdechujeme s ním těkavé organické látky, pevné částice, ozon, radon, olovo, mikroskopické plísně a pouhým okem neviditelné nečistoty biologického původu.

U citlivých jedinců to může vyvolat akutní potíže jako nevolnost, bolesti hlavy nebo astmatický záchvat.

Ještě horší jsou následky, které se rozvíjejí plíživě a nepozorovaně vedou k chronickým a vážným onemocněním plic, k rakovině, imunologickým nebo neurologickým chorobám. Přehlíženou, ale účinnou prevencí se pak mohou stát pokojové rostliny.

Ano, mají sílu změnit pozitivně domácí ovzduší. Musíte ale vědět, co od nich lze skutečně očekávat. Není toho málo.

1. POHLCUJÍ ŠKODLIVÉ CHEMIKÁLIE

Představa, že doma máte čistší prostředí, než je venku, v tom podstatném pokulhává: Průměrné zatížení škodlivinami ve vzduchu je v bytech řádově desetkrát vyšší. Pokud často nevětráte, pak může jít ještě o vyšší číslo.

K nejproblematičtějším z hlediska vlivu na zdraví patří tak zvané těkavé organické látky. Bohužel jsou hojně používané, především v lepidlech, nátěrových hmotách a barvách i pojidlech.

Nejrozšířenější škodlivinou uvolňující se v bytech do ovzduší je pak formaldehyd. Vypařuje se hlavně z dřevotřísek, z podlah z lamina, lepidel pro koberce i tapety, tmelů, nátěrů, matrací a lůžkovin, čalouněného nábytku a vzniká při spalování zemního plynu.

Co mohou způsobit?

Podráždění oči doprovázené slzením a dlouhodobou nevýraznou rýmou bez příčiny

Tlak na plicích a dlouhodobě zhoršené dýchání, někdy záchvaty kašle a dušnosti

Dlouhodobé podráždění kůže se svěděním

Zvýšenou únavu spojená s bolestmi hlavy, připojit se mohou i další nervové potíže jako porucha koncentrace nebo zvýšená podrážděnost

Nespavost a deprese

Rostliny jako čistička vzduchu

Pokojové rostliny dokážou tyto těkavé chemické látky buď pohlcovat a různým způsobem rozkládat, nebo aspoň je vázat na povrchu listů.

Například lopatkovec, dračinec a pokojový břečťan obsahují v listech enzymy, které mění formaldehyd ze vzduchu na méně škodlivou kyselinu mravenčí. Břečťan je účinný i při pohlcování benzenu a dalších těkavých látek.

Podobné schopnosti má

tlustice vejčitá * syngonie (Syngonium podophyllum) * orchidej Cymbidium Golden Elf * fíkus * diefenbachie * chryzantéma* pokojová kapraď ledviník ztepilý

2. CHRÁNÍ ZDRAVÉ PLÍCE

Dělají to tím, že odchytávají prach. Prach je směsí různých složek, na zdraví pak mají nejhorší dopad ty, kterým odborníci říkají pevné částice. Je to tím, že se nerozpouštějí, ale usazují se v plicích, kde dráždí a vyvolávají záněty.

Při velkém nahromadění pak mohou vést až k velmi závažné chronické obstrukční nemoci plicní.

Expertem je zelenec

Pokojové rostlin, s výjimkou druhů bez listů jako kaktusy, vydatně lapají prach, ovšem jen pasivním způsobem. Prach tedy na listy dopadne vlivem gravitace a zůstane přichycený na tenké voskové vrstvě na povrchu.

Nesrovnatelně vyšší schopností čistit vzduch od prachu vyniká zelenec, jinak běžná a nenáročná pokojová rostlina.

Dokáže totiž pevné částice ze vzduchu skutečně vychytávat a shromažďovat je v listech, i když vlastní mechanismus, jakým to probíhá, je zatím vědcům záhadou.

3. POMÁHAJÍ PROTI NACHLAZENÍ

Rostliny uvolňují do domácího ovzduší vlhkost a tím pomáhají zejména v topné sezónně chránit dýchací cesty před vysycháním sliznic. A to je důležité, protože správná míra vlhkosti je nezbytná pro normální činnost sliznic dýchacích cest.

Pokud začne vzdušná vlhkost klesat pod 40 %, což je ve vytápěných místnostech běžné, tak se zhorší nejen dýchání, ale i obranná funkce sliznic. Proto snáze nastydneme. Pokojové rostliny ale chrání proti rýmě a kašli ještě dalším způsobem.

Zhoršují totiž podmínky pro šíření mikrobů. Ve vlhkém prostředí je pro mikroby obtížnější udržet se ve vzduchu než v suchém.

Nejúčinnější rostlinné zvlhčovače vzduchu

pokojový cypřišek * sanseviera (tchynin jazyk) * fíkus benjamin * kolopejka (kalanchoe) * žumen (cissus)

Plísně se ve vzduchu vyskytují přirozeně, takže se jich nelze žádnými opatřeními zbavit, pouze snížit jejich množství úpravou podmínek. Jednou z nich je snížení vlhkosti v místnosti pomocí vhodných druhů rostlin.

4. POHLCUJÍ VLHKOST

V některých bytech může být naopak zdravotním problémem příliš vysoká vzdušná vlhkost. Kvalitní izolace vůči úniku tepla, plastová okna nebo vinylové tapety jsou nejčastější příčinou, proč vlhkost nemůže přirozeně unikat a v místnostech se hromadí.

Vytváří pak mikroklima, které svědčí plísním. A plísně jsou zdravotním rizikem pro lidi s imunitními poruchami a astmatem. V takových bytech pak mohou být výtečnou pomocí rostliny, které vzdušnou vlhkost vychytávají a pohlcují.

Nejúčinnější rostlinné vysušovače vzduchu

lopatkovec * pokojový kávovník * myrta * vavřín * citroník

5. PROSPÍVAJÍ PSYCHICE

Přes řadu výzkumů v tomto směru vědci stále netuší, jakým mechanismem zeleň působí na psychiku. Jisté je jen to, že tento efekt rostliny vytvářejí a že je dokonce měřitelný.

Například u pacientů v nemocnici se zhruba o 10 % urychlilo léčení, pokud měli pokoj s výhledem do zeleně, oproti těm, kteří se z okna dívali na ulici. Zeleň také vedla k nižší spotřebě léků proti bolesti a pacienti si méně stěžovali na úzkosti.

Pomáhá i chronicky nemocným lidem lépe snášet zdravotní zátěž. Pokojové rostliny mají prokazatelně utišující vliv při psychickém podráždění.

Snižují také zvýšený krevní tlak (až o 5 mm Hg, což odpovídá 1 tabletě) a zpomalují zrychlený puls, což řečeno jinými slovy také znamená, že uklidňují.

Naopak v pracovně nebo v kanceláři podporují soustředěnost a duševní čilost, takže podáváme vyšší výkony a jsme pak méně unavení.

Největší slabina pokojovek: Plísně

Plísně jsou všudypřítomné, v domácnosti i ve volném prostředí, takže je nemůžete vymýtit. Rozumné je ale snižovat riziko jejich nadměrného šíření, k čemuž stačí omezit omezit zálivku. Právě přemokřená zemina je nejlepší terén pro šíření plísní.

Alternativou je přejít na hydroponní pěstování, tedy přesadit je do vody s granulemi z páleného jílu, které nedávají plísním šanci k uchycení. U rostlin v zemině se plísní nezbavíte, protože tvoří přirozené prostředí pro jejich růst.

Obecně tento typ plísní ale nepředstavuje zdravotní riziko, zátěží jsou jen pro lidi oslabené závažnou nebo chronickou nemocí či s imunitní poruchou.

A jak je to s kyslíkem?

Tato nejznámější vlastnost není u pokojových rostlin žádná sláva. Rostliny skutečně uvolňují do ovzduší kyslík a pohlcují CO2 a to ve dne, v noci je tomu naopak. Jenže u pokojovek jde o poměrně malá množství.

Jeden člověk vydechne asi stokrát více CO2, než dokáže rostlina pojmout. Produkce kyslíku se dá sice zlepšit podmínkami, tedy tím, kolik se k rostlině dostane světla a vody. Ani pak ale nepůjde o množství, které by mělo významnější efekt na zdraví.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk