Domů     5 důvodů, proč nám zeleň v bytě svědčí
5 důvodů, proč nám zeleň v bytě svědčí
od 12.3.2021

Že pobyt v přírodě prospívá zdraví, je nepochybné. Mají ale podobnou sílu i rostliny, které si pěstujeme doma v květináči?

Vzduch v bytě není ani zdaleka tak čistý, jak si představujeme. Vdechujeme s ním těkavé organické látky, pevné částice, ozon, radon, olovo, mikroskopické plísně a pouhým okem neviditelné nečistoty biologického původu.

U citlivých jedinců to může vyvolat akutní potíže jako nevolnost, bolesti hlavy nebo astmatický záchvat.

Ještě horší jsou následky, které se rozvíjejí plíživě a nepozorovaně vedou k chronickým a vážným onemocněním plic, k rakovině, imunologickým nebo neurologickým chorobám. Přehlíženou, ale účinnou prevencí se pak mohou stát pokojové rostliny.

reklama

Ano, mají sílu změnit pozitivně domácí ovzduší. Musíte ale vědět, co od nich lze skutečně očekávat. Není toho málo.

1. POHLCUJÍ ŠKODLIVÉ CHEMIKÁLIE

Představa, že doma máte čistší prostředí, než je venku, v tom podstatném pokulhává: Průměrné zatížení škodlivinami ve vzduchu je v bytech řádově desetkrát vyšší. Pokud často nevětráte, pak může jít ještě o vyšší číslo.

reklama

K nejproblematičtějším z hlediska vlivu na zdraví patří tak zvané těkavé organické látky. Bohužel jsou hojně používané, především v lepidlech, nátěrových hmotách a barvách i pojidlech.

Nejrozšířenější škodlivinou uvolňující se v bytech do ovzduší je pak formaldehyd. Vypařuje se hlavně z dřevotřísek, z podlah z lamina, lepidel pro koberce i tapety, tmelů, nátěrů, matrací a lůžkovin, čalouněného nábytku a vzniká při spalování zemního plynu.

Co mohou způsobit?

Podráždění oči doprovázené slzením a dlouhodobou nevýraznou rýmou bez příčiny

Tlak na plicích a dlouhodobě zhoršené dýchání, někdy záchvaty kašle a dušnosti

Dlouhodobé podráždění kůže se svěděním

Zvýšenou únavu spojená s bolestmi hlavy, připojit se mohou i další nervové potíže jako porucha koncentrace nebo zvýšená podrážděnost

Nespavost a deprese

Rostliny jako čistička vzduchu

Pokojové rostliny dokážou tyto těkavé chemické látky buď pohlcovat a různým způsobem rozkládat, nebo aspoň je vázat na povrchu listů.

reklama

Například lopatkovec, dračinec a pokojový břečťan obsahují v listech enzymy, které mění formaldehyd ze vzduchu na méně škodlivou kyselinu mravenčí. Břečťan je účinný i při pohlcování benzenu a dalších těkavých látek.

Podobné schopnosti má

tlustice vejčitá * syngonie (Syngonium podophyllum) * orchidej Cymbidium Golden Elf * fíkus * diefenbachie * chryzantéma* pokojová kapraď ledviník ztepilý

2. CHRÁNÍ ZDRAVÉ PLÍCE

Dělají to tím, že odchytávají prach. Prach je směsí různých složek, na zdraví pak mají nejhorší dopad ty, kterým odborníci říkají pevné částice. Je to tím, že se nerozpouštějí, ale usazují se v plicích, kde dráždí a vyvolávají záněty.

Při velkém nahromadění pak mohou vést až k velmi závažné chronické obstrukční nemoci plicní.

Expertem je zelenec

Pokojové rostlin, s výjimkou druhů bez listů jako kaktusy, vydatně lapají prach, ovšem jen pasivním způsobem. Prach tedy na listy dopadne vlivem gravitace a zůstane přichycený na tenké voskové vrstvě na povrchu.

Nesrovnatelně vyšší schopností čistit vzduch od prachu vyniká zelenec, jinak běžná a nenáročná pokojová rostlina.

Dokáže totiž pevné částice ze vzduchu skutečně vychytávat a shromažďovat je v listech, i když vlastní mechanismus, jakým to probíhá, je zatím vědcům záhadou.

3. POMÁHAJÍ PROTI NACHLAZENÍ

Rostliny uvolňují do domácího ovzduší vlhkost a tím pomáhají zejména v topné sezónně chránit dýchací cesty před vysycháním sliznic. A to je důležité, protože správná míra vlhkosti je nezbytná pro normální činnost sliznic dýchacích cest.

Pokud začne vzdušná vlhkost klesat pod 40 %, což je ve vytápěných místnostech běžné, tak se zhorší nejen dýchání, ale i obranná funkce sliznic. Proto snáze nastydneme. Pokojové rostliny ale chrání proti rýmě a kašli ještě dalším způsobem.

Zhoršují totiž podmínky pro šíření mikrobů. Ve vlhkém prostředí je pro mikroby obtížnější udržet se ve vzduchu než v suchém.

Nejúčinnější rostlinné zvlhčovače vzduchu

pokojový cypřišek * sanseviera (tchynin jazyk) * fíkus benjamin * kolopejka (kalanchoe) * žumen (cissus)

Plísně se ve vzduchu vyskytují přirozeně, takže se jich nelze žádnými opatřeními zbavit, pouze snížit jejich množství úpravou podmínek. Jednou z nich je snížení vlhkosti v místnosti pomocí vhodných druhů rostlin.

4. POHLCUJÍ VLHKOST

V některých bytech může být naopak zdravotním problémem příliš vysoká vzdušná vlhkost. Kvalitní izolace vůči úniku tepla, plastová okna nebo vinylové tapety jsou nejčastější příčinou, proč vlhkost nemůže přirozeně unikat a v místnostech se hromadí.

Vytváří pak mikroklima, které svědčí plísním. A plísně jsou zdravotním rizikem pro lidi s imunitními poruchami a astmatem. V takových bytech pak mohou být výtečnou pomocí rostliny, které vzdušnou vlhkost vychytávají a pohlcují.

Nejúčinnější rostlinné vysušovače vzduchu

lopatkovec * pokojový kávovník * myrta * vavřín * citroník

5. PROSPÍVAJÍ PSYCHICE

Přes řadu výzkumů v tomto směru vědci stále netuší, jakým mechanismem zeleň působí na psychiku. Jisté je jen to, že tento efekt rostliny vytvářejí a že je dokonce měřitelný.

Například u pacientů v nemocnici se zhruba o 10 % urychlilo léčení, pokud měli pokoj s výhledem do zeleně, oproti těm, kteří se z okna dívali na ulici. Zeleň také vedla k nižší spotřebě léků proti bolesti a pacienti si méně stěžovali na úzkosti.

Pomáhá i chronicky nemocným lidem lépe snášet zdravotní zátěž. Pokojové rostliny mají prokazatelně utišující vliv při psychickém podráždění.

Snižují také zvýšený krevní tlak (až o 5 mm Hg, což odpovídá 1 tabletě) a zpomalují zrychlený puls, což řečeno jinými slovy také znamená, že uklidňují.

Naopak v pracovně nebo v kanceláři podporují soustředěnost a duševní čilost, takže podáváme vyšší výkony a jsme pak méně unavení.

Největší slabina pokojovek: Plísně

Plísně jsou všudypřítomné, v domácnosti i ve volném prostředí, takže je nemůžete vymýtit. Rozumné je ale snižovat riziko jejich nadměrného šíření, k čemuž stačí omezit omezit zálivku. Právě přemokřená zemina je nejlepší terén pro šíření plísní.

Alternativou je přejít na hydroponní pěstování, tedy přesadit je do vody s granulemi z páleného jílu, které nedávají plísním šanci k uchycení. U rostlin v zemině se plísní nezbavíte, protože tvoří přirozené prostředí pro jejich růst.

Obecně tento typ plísní ale nepředstavuje zdravotní riziko, zátěží jsou jen pro lidi oslabené závažnou nebo chronickou nemocí či s imunitní poruchou.

A jak je to s kyslíkem?

Tato nejznámější vlastnost není u pokojových rostlin žádná sláva. Rostliny skutečně uvolňují do ovzduší kyslík a pohlcují CO2 a to ve dne, v noci je tomu naopak. Jenže u pokojovek jde o poměrně malá množství.

Jeden člověk vydechne asi stokrát více CO2, než dokáže rostlina pojmout. Produkce kyslíku se dá sice zlepšit podmínkami, tedy tím, kolik se k rostlině dostane světla a vody. Ani pak ale nepůjde o množství, které by mělo významnější efekt na zdraví.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

reklama
Související články
12.2.2023
Nezapomněli jste na ně? Je to zvláštní, krmítka vidíme na každé i sebemenší zahrádce či na balkoně, ale že ptáci potřebují vodu, nás často nenapadne. Tedy možná napadne, ale spoléháme se na to, že ji najdou v přírodě nebo v různých bobulích. Jenže je čím dál větší sucho, a tak to nestačí. A naši opeření kamarádi buď hynou žízní, nebo hledají vodu tam, kde jim hrozí utonutí, třeba v kašnách a ji
5.2.2023
A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte sami. Mohou být například z betonu nebo ze zbytků silnějších větví. Chce to jen trpělivost a návod, jak na to. Někdo si kytičky sází přímo do záhonu, jiný je raději dává do různých nádob a další oboje střídá. Něco do záhonku, něco do květináče. Udělejte si obaly na květináče, které vaši zahradu ozdobí a v nichž bude květinám dobře. Ze starých hadrů…
15.1.2023
Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík. Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky. U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceuti
14.1.2023
Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché. A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů. 1) Rostlina má hnědé listy. Většinou je to obvyklá součást procesu stárnu
15.11.2022
Je k tomu příhodné období. Takže pokud máte kus vhodného místa, neváhejte. Odmění se vám chutnými plody, ale i stínem v parném létě. Sázet můžete kromě choulostivých druhů broskvoní a meruněk prakticky všechny u nás běžné ovocné stromky. A není to žádná věda. Dostanete koupit spoustu předpěstovaných sazenic, někdy i v kontejneru (u těch nemusíte hledět až tak na datum výsadby). Přesto je podzim s
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel