Domů     5 důvodů, proč nám zeleň v bytě svědčí
5 důvodů, proč nám zeleň v bytě svědčí
12.3.2021

Že pobyt v přírodě prospívá zdraví, je nepochybné. Mají ale podobnou sílu i rostliny, které si pěstujeme doma v květináči?

Vzduch v bytě není ani zdaleka tak čistý, jak si představujeme. Vdechujeme s ním těkavé organické látky, pevné částice, ozon, radon, olovo, mikroskopické plísně a pouhým okem neviditelné nečistoty biologického původu.

U citlivých jedinců to může vyvolat akutní potíže jako nevolnost, bolesti hlavy nebo astmatický záchvat.

Ještě horší jsou následky, které se rozvíjejí plíživě a nepozorovaně vedou k chronickým a vážným onemocněním plic, k rakovině, imunologickým nebo neurologickým chorobám. Přehlíženou, ale účinnou prevencí se pak mohou stát pokojové rostliny.

Ano, mají sílu změnit pozitivně domácí ovzduší. Musíte ale vědět, co od nich lze skutečně očekávat. Není toho málo.

1. POHLCUJÍ ŠKODLIVÉ CHEMIKÁLIE

Představa, že doma máte čistší prostředí, než je venku, v tom podstatném pokulhává: Průměrné zatížení škodlivinami ve vzduchu je v bytech řádově desetkrát vyšší. Pokud často nevětráte, pak může jít ještě o vyšší číslo.

K nejproblematičtějším z hlediska vlivu na zdraví patří tak zvané těkavé organické látky. Bohužel jsou hojně používané, především v lepidlech, nátěrových hmotách a barvách i pojidlech.

Nejrozšířenější škodlivinou uvolňující se v bytech do ovzduší je pak formaldehyd. Vypařuje se hlavně z dřevotřísek, z podlah z lamina, lepidel pro koberce i tapety, tmelů, nátěrů, matrací a lůžkovin, čalouněného nábytku a vzniká při spalování zemního plynu.

Co mohou způsobit?

Podráždění oči doprovázené slzením a dlouhodobou nevýraznou rýmou bez příčiny

Tlak na plicích a dlouhodobě zhoršené dýchání, někdy záchvaty kašle a dušnosti

Dlouhodobé podráždění kůže se svěděním

Zvýšenou únavu spojená s bolestmi hlavy, připojit se mohou i další nervové potíže jako porucha koncentrace nebo zvýšená podrážděnost

Nespavost a deprese

Rostliny jako čistička vzduchu

Pokojové rostliny dokážou tyto těkavé chemické látky buď pohlcovat a různým způsobem rozkládat, nebo aspoň je vázat na povrchu listů.

Například lopatkovec, dračinec a pokojový břečťan obsahují v listech enzymy, které mění formaldehyd ze vzduchu na méně škodlivou kyselinu mravenčí. Břečťan je účinný i při pohlcování benzenu a dalších těkavých látek.

Podobné schopnosti má

tlustice vejčitá * syngonie (Syngonium podophyllum) * orchidej Cymbidium Golden Elf * fíkus * diefenbachie * chryzantéma* pokojová kapraď ledviník ztepilý

2. CHRÁNÍ ZDRAVÉ PLÍCE

Dělají to tím, že odchytávají prach. Prach je směsí různých složek, na zdraví pak mají nejhorší dopad ty, kterým odborníci říkají pevné částice. Je to tím, že se nerozpouštějí, ale usazují se v plicích, kde dráždí a vyvolávají záněty.

Při velkém nahromadění pak mohou vést až k velmi závažné chronické obstrukční nemoci plicní.

Expertem je zelenec

Pokojové rostlin, s výjimkou druhů bez listů jako kaktusy, vydatně lapají prach, ovšem jen pasivním způsobem. Prach tedy na listy dopadne vlivem gravitace a zůstane přichycený na tenké voskové vrstvě na povrchu.

Nesrovnatelně vyšší schopností čistit vzduch od prachu vyniká zelenec, jinak běžná a nenáročná pokojová rostlina.

Dokáže totiž pevné částice ze vzduchu skutečně vychytávat a shromažďovat je v listech, i když vlastní mechanismus, jakým to probíhá, je zatím vědcům záhadou.

3. POMÁHAJÍ PROTI NACHLAZENÍ

Rostliny uvolňují do domácího ovzduší vlhkost a tím pomáhají zejména v topné sezónně chránit dýchací cesty před vysycháním sliznic. A to je důležité, protože správná míra vlhkosti je nezbytná pro normální činnost sliznic dýchacích cest.

Pokud začne vzdušná vlhkost klesat pod 40 %, což je ve vytápěných místnostech běžné, tak se zhorší nejen dýchání, ale i obranná funkce sliznic. Proto snáze nastydneme. Pokojové rostliny ale chrání proti rýmě a kašli ještě dalším způsobem.

Zhoršují totiž podmínky pro šíření mikrobů. Ve vlhkém prostředí je pro mikroby obtížnější udržet se ve vzduchu než v suchém.

Nejúčinnější rostlinné zvlhčovače vzduchu

pokojový cypřišek * sanseviera (tchynin jazyk) * fíkus benjamin * kolopejka (kalanchoe) * žumen (cissus)

Plísně se ve vzduchu vyskytují přirozeně, takže se jich nelze žádnými opatřeními zbavit, pouze snížit jejich množství úpravou podmínek. Jednou z nich je snížení vlhkosti v místnosti pomocí vhodných druhů rostlin.

4. POHLCUJÍ VLHKOST

V některých bytech může být naopak zdravotním problémem příliš vysoká vzdušná vlhkost. Kvalitní izolace vůči úniku tepla, plastová okna nebo vinylové tapety jsou nejčastější příčinou, proč vlhkost nemůže přirozeně unikat a v místnostech se hromadí.

Vytváří pak mikroklima, které svědčí plísním. A plísně jsou zdravotním rizikem pro lidi s imunitními poruchami a astmatem. V takových bytech pak mohou být výtečnou pomocí rostliny, které vzdušnou vlhkost vychytávají a pohlcují.

Nejúčinnější rostlinné vysušovače vzduchu

lopatkovec * pokojový kávovník * myrta * vavřín * citroník

5. PROSPÍVAJÍ PSYCHICE

Přes řadu výzkumů v tomto směru vědci stále netuší, jakým mechanismem zeleň působí na psychiku. Jisté je jen to, že tento efekt rostliny vytvářejí a že je dokonce měřitelný.

Například u pacientů v nemocnici se zhruba o 10 % urychlilo léčení, pokud měli pokoj s výhledem do zeleně, oproti těm, kteří se z okna dívali na ulici. Zeleň také vedla k nižší spotřebě léků proti bolesti a pacienti si méně stěžovali na úzkosti.

Pomáhá i chronicky nemocným lidem lépe snášet zdravotní zátěž. Pokojové rostliny mají prokazatelně utišující vliv při psychickém podráždění.

Snižují také zvýšený krevní tlak (až o 5 mm Hg, což odpovídá 1 tabletě) a zpomalují zrychlený puls, což řečeno jinými slovy také znamená, že uklidňují.

Naopak v pracovně nebo v kanceláři podporují soustředěnost a duševní čilost, takže podáváme vyšší výkony a jsme pak méně unavení.

Největší slabina pokojovek: Plísně

Plísně jsou všudypřítomné, v domácnosti i ve volném prostředí, takže je nemůžete vymýtit. Rozumné je ale snižovat riziko jejich nadměrného šíření, k čemuž stačí omezit omezit zálivku. Právě přemokřená zemina je nejlepší terén pro šíření plísní.

Alternativou je přejít na hydroponní pěstování, tedy přesadit je do vody s granulemi z páleného jílu, které nedávají plísním šanci k uchycení. U rostlin v zemině se plísní nezbavíte, protože tvoří přirozené prostředí pro jejich růst.

Obecně tento typ plísní ale nepředstavuje zdravotní riziko, zátěží jsou jen pro lidi oslabené závažnou nebo chronickou nemocí či s imunitní poruchou.

A jak je to s kyslíkem?

Tato nejznámější vlastnost není u pokojových rostlin žádná sláva. Rostliny skutečně uvolňují do ovzduší kyslík a pohlcují CO2 a to ve dne, v noci je tomu naopak. Jenže u pokojovek jde o poměrně malá množství.

Jeden člověk vydechne asi stokrát více CO2, než dokáže rostlina pojmout. Produkce kyslíku se dá sice zlepšit podmínkami, tedy tím, kolik se k rostlině dostane světla a vody. Ani pak ale nepůjde o množství, které by mělo významnější efekt na zdraví.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je