Domů     4x jídelníček pro váš životní styl
4x jídelníček pro váš životní styl
26.2.2020

Obecná dietní doporučení známe všichni – jíst pravidelně v menších dávkách několikrát denně. Jenže kolik z vás si hned povzdychne: To je pro mě nereálné, na pravidelnost nemám čas. To ale ještě není důvod hubnutí vzdávat….

Tajemstvím úspěchu je jídelníček přizpůsobený dennímu režimu. Jak si ho správně sestavit, nám poradila výživová specialistka Světa zdraví 4 Life Kristýna Báčová.

Přidala i své postřehy, jakých jídelních prohřešků se v každodenním kolotoči nejčastěji dopouštíme. Stojí nás zbytečná kila navíc, takže nejprve bychom si měli udělat jakousi inventuru svého denního režimu.

To znamená sednout si a sepsat, co a v kterou dobu obvykle jíte a pijete. Teprve pak můžete začít škrtat a nahrazovat lepšími variantami. Inspirací vám mohou být následující čtyři typické případy stravování podle pracovního režimu.

Je jedno, jestli skutečně chodíte do práce, nebo den trávíte doma, v zásadě se každý z nás může k některému z nich přiřadit.

Celý den vsedě

Nejčastější chybou lidí se sedavým způsobem života je vynechávání snídaně, domnívá se výživová specialistka. To vede už v dopoledních hodinách k nedostatku energie a zvýšené chuti na sladké nebo na pečivo.

Někdo dokonce hladoví celý den a jídlo dohání až večer. Pozdní večeře bývá vydatná, což se brzy projeví na postavě. Problémem není pozdní hodina, ale celodenní hladovění, které tělo nastavilo na režim zvýšeného ukládání energie.

Hlavní problémy:

• Tato skupina lidí se v práci ani po ní často vůbec nehýbe.

• Často se stravují v jídelnách a restauracích, což představuje riziko energeticky vydatnější stravy.

Co udělat lépe:

– Pro sedavá povolání není problém si předem připravit a do práce přinést klidně i kompletní denní menu, včetně oběda.

– V každém případě je rozumné chystat si aspoň dopolední a odpolední svačiny. Ideální je pokrájené ovoce nebo zelenina, které budou po ruce, když dostanete chuť na kávu s koblihou.

– Pokud dáváte přednost obědu v restauraci nebo jídelně, počítejte s tím, že kaloricky a objemem odpovídá porci pro muže. Ženám leckdy stačí vydatná polévka s pečivem nebo zeleninové saláty s pečivem. Porci bílkovin pak ponechte k večeři.

Doporučujeme: Kalorická spotřeba u sedavého způsobu života se pohybuje jen asi 2000 kJ nad bazálním metabolismem.

Ten si lehce spočítáte na internetu, při normální postavě činí okolo 5000 kJ na den. Pokud chcete zhubnout, pak by váš denní příjem neměl převyšovat nějakých 7000 kJ.

Ukázkový jídelníček:

Snídaně:

plátek žitného chleba s žervé a plátkem šunky, rajče

Svačina:

ovoce (banán, jablko, hroznové víno) a hrst oříšků

Oběd:

pstruh s bramborem a se zeleninou

další varianty: drůbež, rizoto, italská kuchyně

Svačina:

kefír

další varianty: zeleninový džus, malý zeleninový salát, malý plátek pečiva, sendvič

Večeře:

salát ze zeleniny a bílkovin (feta, mozarella, tofu, luštěniny)

Celý den na nohou

Typickým případem jsou prodavačky. Denně udělají do 10 tisíc kroků, ale pracují tak už třeba 10 let, takže si tělo na daný fyzický výdej zvyklo.

Hlavní problém:

• Nedostatek času na pravidelná jídla.

Co udělat lépe:

• Protože dopolední svačinu obvykle nestíháte, je pro vás důležitá pravidelná snídaně. Pokud ji budete vynechávat, lehce se vaše tělo naučí šetřit energií a budete přibírat.

• Pokuste se do denního režimu zabudovat aspoň malou odpolední svačinu jako acidofilní mléko, kefír, podmáslí nebo ovocný tvaroh. Důležité je nehladovět mezi obědem a večeří. Tím snížíte riziko tloustnutí.

Upozorňujeme: Pokud nabýváte na váze, ačkoli se celý den nezastavíte, pak může jít vedle dlouhých hodin hladovění také o následek stresu. A to jak psychického, tak z přílišné námahy, která je rovněž formou stresu.

A stresový hormon kortizol pak podporuje zvýšené ukládání tuku v oblasti břicha.

Ukázkový jídelníček:

Snídaně:

plátek pečiva a 2 plátky sýra, okurka

Svačina:

banán a proteinová/müsli/oříšková tyčinka

Oběd:

vepřová panenka s rýží a troška zeleniny plus vývar nebo zeleninová polévka

Svačina:

toast s lučinou/žervé/cottage/mozarellou/hermelínem/plátkem šunky s ředkvičkami nebo jinou zeleninou

Večeře:

čočka s vajíčkem

další varianty: míchaná vajíčka se zeleninou plus fazolky nebo luštěniny

Nepravidelný denní režim

Typičtější je pro muže, ale týkat se může i žen pracujících jako obchodní zástupkyně. V domácnosti se do podobného režimu mohou dostat lidé pečující o těžce nemocného nebo zdravotně postiženého příbuzného.

I když v domácnosti není problém obstarat si zdravější jídlo než v restauracích, v praxi to pak naráží na velkou únavu a vyčerpanost. Pak je jednodušší ohřát si v mikrovlnce mražené jídlo.

Hlavní problém:

• Tito lidé mají sklon odsouvat kvůli povinnostem jídlo. Po dlouhém hladovění pak rychle sní vydatné porce kupovaného hotového jídla. To obnáší pro organismus nepříznivě vysoké dávky soli a často i kalorií.

• Častěji také zahánějí žízeň slazenými nebo energetickými nápoji.

Co udělat lépe:

• Naplánujte si pravidelné svačiny a připravte si domácí obložené bagety, kupte si kefíry, tvarohy, müsli tyčinky. Vhodné je samozřejmě i ovoce. Tyto potraviny vydrží několik hodin i na cestách.

• Zdravou a chutnou alternativou hotově kupovaných jídel jsou kuskusové saláty. Na internetu najdete celou řadu receptů se zeleninou, masem, případně s tofu. Lehce se dají i přepravovat v plastové krabičce.

Doporučujeme: Velké mínus nepravidelného denního režimu je odsouvaný spánek. Při spánku se totiž uvolňuje růstový hormon, který působí nejen na regeneraci, ale i na spalování energie.

Proti potížím s usínáním doporučuje specialistka Báčová bylinné čaje, například kozlík lékařský, mátu peprnou, meduňku lékařskou a třezalku tečkovanou.

Ukázkový jídelníček:

Snídaně:

ovocný salát s jogurtem a ovesné vločky

Svačina:

toast s troškou másla, plátkem šunky a paprikou

Oběd:

lehčí saláty

další varianta: zeleninové rizoto se sýrem

Svačina:

plátek chleba s avokádovou pomazánkou

další varianty: proteinová tyčinka, fresh džusy, kefíry

Večeře:

vydatnější polévka (zeleninová, s drůbežím masem) s plátkem chleba nebo rýžovými nudlemi

Noční směny

Být aktivní v noci je pro tělo vysoce nepřirozené. Ať už pracujete na směny nebo jste v tuto dobu vzhůru kvůli péči o někoho blízkého, či jste si z jiného důvodu narušili rytmus bdění a spánku, pro organismus to představuje zátěž a různě silný stres.

To je přesně ten důvod, proč při tomto způsobu života narůstají kila na váze i bez přejídání.

Hlavní problém

• V noci nebývá výrazný pocit hladu. Přesto je tělo aktivní, a pokud nedostatečně jíte, pak má organismus sklon začít energii spíše ukládat do zásoby.

• Kdo nedokáže spánek plnohodnotně dohnat následující den, ???

Co udělat lépe

• Naplánujte si noční jídla. Na rozdíl od denních jídel nemáme zažito, že už by se hodilo něco sníst. Podle své představy, jak dlouho bude bdění trvat, si proto rozvrhněte, kdy budete jíst. Rozestupy mezi jídly by měly odpovídat těm denním. Poslední jídlo by mělo být okolo třetí až čtvrté hodiny ráno.

• Nenuťte se do zbytečně vydatných porcí. I když je noc vaší pracovní dobou, na plnohodnotný „oběd“ není trávení připraveno. Jeho roli by měla převzít teplá večeře v obvyklou dobu.

• Na noc si připravte lehčí jídla jako zeleninový nebo kuskusový salát, pečivo s domácími pomazánkami nebo obložené domácí bagety se sýrem, vejcem či plátkem masa.

• Omezte chuť na sladké, která bývá v noci výraznější. Bývá to signál únavy a nepřirozenosti bdění v tuto dobu.

Upozorňujeme: Narušení přirozeného hormonálního rytmu zasahuje i do obranyschopnosti těla a pak záleží na tom, jak dobrý kořínek máte či jak zodpovědně nevýhody tohoto režimu vyrovnáváte správným jídelníčkem, pohybem a relaxací.

Signály jako tloustnutí, dlouhodobá únava nebo častá nachlazení mohou být voláním těla o změnu životního rytmu.

Ukázkový jídelníček:

Večeře:

salát Caesar

Svačiny 1 a 2:

jablko, knäckebrot s žervé, odlehčený rýžový plátek nebo pufovaný chlebíček s plátkem sýra

Poslední noční svačina:

tvarohové pomazánky, ovocné tvarohy, jogurty s bifidokulturou, případně tofu se zeleninou (místo mléčných bílkovin)

Oběd:

lehčí maso, drůbež, krůtí plátek s kuskusem/rýží a zeleninou

Svačina:

ovocný fresh džus s borůvkou

Garantkou tohoto článku je: Kristýna Báčová, DiS., absolventka Vyšší odborné školy se zaměřením na obor Nutriční terapeut.

Zabývá se také sportovní výživou, výživou v těhotenství, vegetariánstvím a mnoha onemocněními, které se dají stravou ovlivnit.

www.svet-zdravi.cz

Text: ve spolupráci s výživovou specialistkou Světa zdraví 4 Life Kristýnou Báčovou připravila Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale