Uvažujete o tom, že si necháte zuby vybělit u zubaře? Anebo se chystáte jít do boje za hollywoodský úsměv na vlastní pěst?
Jestli uvažujete o tom, že chcete běloskvoucí úsměv, možná budete zklamaní. Ty úplně bílé zuby, jaké na nás cení celebrity z plátna a obrázků v časopisech, nejsou „normální“. Sklovina nikdy není čistě bílá, vždy má trochu mléčný nádech.
Barvu naší skloviny určují dědičné vlohy a později tmavne působením vnějších vlivů, o kterých jsme se zmiňovali.
Šíleně bílé zuby celebrit bývají dílem šikovných grafiků, kteří retušují nejen zuby, ale i bělmo (odstín bělma a zubů je prý obvykle podobný), nebo za ně „mohou“ jiné zásahy zubaře, než je bělení.
Co od bělení očekávat
Jen asi dva lidé ze sta mají tu smůlu, že ani po profesionálním bělení jejich zuby nezesvětlají. Zuby běžně změní barvu o několik odstínů, u profesionálního bělení zubů se mohou posunout až o osm odstínů, a to je opravdu znát.
Chemickým ošetřením se podaří zbavit se hnědavého zbarvení z potravin a od nikotinu.
Ihned po ruce: bělicí zubní pasty
Reklamy na zubní pasty s bělicím účinkem jsou všudypřítomné a pastu koupíte v každé drogerii, ale zázraky od ní nečekejte. Speciální bělicí pasty zuby doopravdy vybělit nedokáží.
Maximálně se vám povede s jejich pomocí trochu osvěžit původní přirozenou barvu skloviny. Co ale zvládnou docela dobře, je odstranění zbarvení, které vzniklo díky konzumaci některých potravin. Pasta zbarvení odstraňuje ne chemickou cestou, ale čistě mechanicky. Obsahují mikročástice, které skvrny sedřou.
Bělicí gely na to jdou jinak
To bělicí gely, které používají zubaři, případně které se dají koupit i pro domácí použití, na tom jsou jinak. Obsahují peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu, který je šetrnější.
Karbamid peroxidu dokáže proniknout do struktury zubu a odbarvit pigmenty, které se v něm usadily. Zubní sklovina zůstane nepoškozená. Princip bělení zubů tímto způsobem je vlastně podobný tomu, co se děje při odbarvování vlasů peroxidem.
Doma to jde také
Do bělení se můžete pustit i doma. K chemickému ošetření se používají stejné účinné látky, jako používá zubař v ordinaci, s tím rozdílem, že nejsou zdaleka tak koncentrované. To má své výhody i nevýhody.
Hlavní výhodou je, že je tu nižší riziko podráždění dásní i citlivosti zubů, než při použití vysoce koncentrovaného gelu. Bělení ale bude trvat daleko déle, počítejte s opakovanou aplikací několik dní po sobě.
Gely s nejnižší koncentrací se na zubech nechávají několik hodin, i přes noc, ty silnější pak hodinu denně.
Pozor na podráždění dásně
Při domácí aplikaci gelu se ale může stát, že se trocha látky nechtěně dostane na dásně a podráždí je. Může vás i pobolívat v krku nebo se může ozvat žaludek, také v důsledku podráždění slabou žíravinou.
Tohle riziko je nejvyšší v případě, že používáte plastové nosiče (vlastně formičky, které brání kontaktu žíraviny s dásněmi), které nejsou tvarované přesně podle vašich dásní.
Bělení u odborníka
Nejjistější cestou je obrátit se na odborníka. Zubař se totiž nejdřív ujistí, že vám při bělení nemůže nějak uškodit. Musí zjistit, že nemáte zubní kazy, poškozenou sklovinu, že okraje plomb ve vašich zubech „těsní“ a nemáte odhalené krčky nebo zánět dásní.
Teprve potom dá bílé zelenou… Buď se s ním dohodnete na tom, že vám zhotoví plastové nosiče na míru a i s gelem a pokyny, jak bělit, vás pošle domů, nebo se pustí do zákroku sám.
Zubař na to jde rázněji
Bělení v ordinaci má jednu velkou výhodu – je rychlé. Ošetření trvá 45 minut až hodinu, a můžete jít domů s novým úsměvem. Lékař nejprve nanese na dásně ochranný gel, který ztuhne.
Potom teprve aplikuje na sklovinu koncentrovanou bělicí látku a nechá ji působit. Celá procedura se opakuje třikrát až čtyřikrát.
Jde to i s laserem
Některé kliniky nabízejí i bělení pomocí laseru, i když tady nejde o to, že by laser sám o sobě bělil, jen se díky němu aktivuje bělicí prostředek a bělení je rychlejší.
Pozor, teplota zubu během zákroku prudce vzroste a to může způsobit i dost intenzivní bolest. Když budeme mít opravdu smůlu, můžeme si tak podle odborníků i poškodit nerv v zubu. Někdy se na sklovině mohou objevit bělavé skvrny, ale ty do druhého dne zmizí.
Otázky a odpovědi stručně:
Jak dlouho vydrží bílé?
Efekt bělení asi rok až tři roky. Kuřáci, milovníci červeného vína nebo černého čaje musí proceduru opakovat dřív.
Pro koho není vhodné?
Zuby si nebělte, pokud máte parodontózu, odhalené krčky, nespravené zuby s kazy. Máte-li mnoho plomb nebo zubní implantát, nevypadal by výsledek hezky, protože implantáty a plomby se vybělit nemohou a tím pádem by se barevně lišily od vybělených zubů. Ani v těhotenství a během kojení se nebělí.
Jaké jsou náklady?
Zubní pasta s bělicím účinkem vyjde zhruba na 80 korun. Balení bělicího gelu pro domácí použití (tedy bez individuálně zhotovených forem na dásně) vyjde na zhruba pětistovku (na pět použití).
K dosažení žádoucího výsledku bude patrně zapotřebí delší doba, výsledná cena je tedy vyšší. Cena bělení v ordinaci vychází asi na 7 tisíc, v různých slevových akcích může být i o několik tisíc levnější.
Předem se informujte, jestli je do celkové ceny zahrnuta i dentální hygiena (odstranění zubního kamene apod.), bez které nemá bělení smysl.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock