Domů     Zlata Adamovská: Jsem sběratelka zážitků
Zlata Adamovská: Jsem sběratelka zážitků
26.1.2021
TyTy 2014

Je mimořádně činorodá, její muž dokonce říká, že má v sobě něco nukleárního, ráda si dá dobré víno a moc ráda poznává svět. Holka z venkova, která se stala jednou z nejoblíbenějších českých hereček.

Narodila se v hlavním městě, ale dětství prožila v městečku Klecany, kousek nad Prahou. Malý byt na sídlišťátku nedaleko kasáren, lítání s ostatními dětmi venku a vymýšlení her.

„Já byla vždycky vedoucí, samozřejmě,“ smála se jednou při vzpomínání Zlata Adamovská. „Běhali jsme v polích, jezdili na kole, lezli po stromech.

Byla to svoboda, bezstarostnost.“ Maminka, prodavačka a později úřednice, vyžadovala řád a učila Zlatu i jejího staršího bratra zodpovědnosti a trpělivosti.

Otec vyučený cukrář, byl nějaký čas voják z povolání – to přivedlo rodinu do Klecan, v nichž byla posádka, ale pak se k cukrařině vrátil.

Uskutečnila tatínkovy sny

Tatínek se ve své dcerce se viděl. Prý řekla básničku a táta byl naměkko. Obdivoval ji a snad by ji i samou láskou snědl. „To, že hraju, je do značné míry cílená práce mého tatínka.

On sám toužil po dráze herce a operetního zpěváka, zpíval, miloval divadlo, a tak jsem asi jeho nesplněný sen…“ Vypozoroval, že se jeho dcerka ráda předvádí a nasměroval ji k herectví.

Nakonec se kvůli tomu, aby mohla rozvíjet svůj talent, rodina i stěhovala. Dojížděl s ní do Prahy do dramatického kroužku, na klavír. Když prohlásila, že chce být herečkou, sousedé to prý brali jako holčičí rozmar: Ano, Zlatunko, jistě…

A teď si vymysli něco normálního. „Paradoxně mi možná pomohli, protože jsem si řekla, že jim ještě ukážu a že mně se nikdo smát nebude. A dokázala jsem to.“

Doháněla Pražáky

Po základní škole se přihlásila na konzervatoř, což znamenalo pro celou rodinu přesun do Prahy. A brzy, už v 17 letech, se osamostatnila. Doma, v bytě na ďáblickém sídlišti, jich bylo moc, její bratr už měl rodinu, a tak odešla bydlet k příteli.

Byl to prý byt 4. kategorie, pro brikety se jezdilo s vozíčkem, v kuchyni byl kout, kterému říkali koupelna… „Ale já jsem byla šťastná!“ Byla u kumštu. Četla, obcházela divadla a učila se. Uvědomovala si, jaký mají spolužáci-Pražáci náskok.

Mluvili o Feuchtwangerovi nebo o Fitzgeraldovi, o filmech, ale ona se musela běžet podívat do slovníku, o čem je řeč.

Uvědomovala si, co všechno musí dohnat. Těmi spolužáky byli například Michal Pešek, Vladimír Dlouhý (ani jeden z nich už bohužel není mezi námi) nebo Veronika Freimanová…

Do soukromí dětem nemluví

Zlata Adamovská skutečně všechno dohnala. Už léta je jednou nejobsazovanějších hereček, je také skvělou dabérkou. Hlavně je ale ženou s nevyčerpatelnou energií.

Mámou dvou dnes už dospělých dětí, které má s exmanželem Radkem Johnem, a také šťastnou manželkou herce Petra Štěpánka. Na své děti je patřičně hrdá.

Syn Petr studuje produkci na DAMU, má rád baseball, hrál i za českou reprezentaci – byli druzí na mistrovství Evropy kadetů! Dcera Barbara, jež vystudovala hispanistiku na Univerzitě Karlově, už má vlastní rodinu. Co jí maminka Zlata poradila?

„Aby se nesnažila věšet život na jeden hřebík. Aby myslela na sebe, na svoji práci a muži se úplně neobětovala. Ale jinak se do jejího soukromí nemíchám.“

To nejlepší do třetice

Kdysi jí prý předpověděla kartářka, že ten třetí bude nejlepší… Před pěti lety – to bylo už nějakou dobu po bulvárem hojně propíraném rozchodu a rozvodu s Radkem Johnem, v pořadí druhým manželem –, v jednom rozhovoru říkala:

„Myslím, že sama nezůstanu, mám potřebu s někým sdílet zážitky. Nerozhlížím se, ani nikoho nevyhlížím, co se má stát, to se stane…“ A také že pokud by šla do nějakého vztahu, asi by byla dost náročná, protože už ví, co nechce.

Jako samozřejmost bere toleranci, spolehlivost, silnou osobnost. A těšilo by ji, kdyby to byl opravdový parťák – gentleman. A pak si v r. 2013 vzala kolegu Petra Štěpánka.

Na každý hrnec se najde správná poklička

Znají se přes 30 let! Spojuje je prý stejný smysl pro humor, láska k vínu, k cestování a také manuální zručnost… „Dozvěděli jsme se, že spolu chodíme, z novin, mnohem dřív, než tomu tak bylo doopravdy,“ vzpomíná Petr Štěpánek.

O ruku ji požádal v Keni na safari, na Silvestra o půlnoci. „A pak při jednom nedělním obědě takzvaně požádal o moji ruku mé děti…,“ dodává Zlata Adamovská. Na svatební cestě pak byli v Panamě.

Co jí imponuje, je to, že Petr je galantní, pozorný a pracovitý a myslí dřív na partnerku než na sebe. „Někdy se dívám tam nahoru a říkám: Fakt díky. Prostě to tak asi mělo být. Prostě jsem nechala život plynout a vyplatilo se.

Moje babička říkávala, že na každý hrnec se najde ta správná poklička.“

Doháníme, dokud není pozdě

Hrozně ráda prý cestuje. Baví ji poznávat nové věci, objevovat nové lidi, chutě… Do cestování prý vždycky dala vše, co mohla.

A myslí si, že lidi spojují spíš společné zážitky než společný majetek. S Radkem Johnem kdysi projela ve škodovce celou Francii s pár dolary v kapse – spali a bydleli v autě, živili se hrachovkou ze sáčku.

Dnes s manželem vyráží někdy s cestovkou a někdy jen koupí letenky a zamluví hotel.

Vedle už jmenovaných zemí stihla navštívit Japonsko, Brazílii, Sýrii, Čínu, Koreu, Filipíny, Nový Zéland… „S Petrem doháníme, co jsme dříve nedělali, sbíráme zážitky.“ Mají prý jak kufry na kolečkách, tak batůžky. Nebaví je jen ležet na pláži. V Panamě lítali na lanech v korunách stromů, jezdili na raftu.

Víno je koníček i láska

Víno se jí stalo koníčkem, láskou, průvodcem životem… S Radkem Johnem jezdívali na Moravu, koštovali. A vzájemně se zkoušeli – jeden přinesl zabalenou láhev a druhý hádal.

A v pozitivním vztahu k vínu si notuje i se svým nynějším mužem. Pro každého je prý dobrým vínem něco jiného, protože každému chutná něco jiného. Víno je životabudič, který by měl lidem přinášet především radost.

Vaření kontra kutění

Jednou vzpomínala, že se maminka samozřejmě snažila vést ji k vaření, ale prý bez valných výsledků. Dnes vaří docela ráda, ale jen když chce a má čas. Kdyby prý měla volit mezi stáním u plotny a natíráním okapu, vyhrál by okap! Lakování a natírání miluje.

Zvládne i výměnu vodovodní baterie, přivrtání konzol nebo smontování nového nábytku. Bývala údržbářem domácnosti v předchozím manželství, zatímco Radek John pobýval častěji v kuchyni – dokonce byl jako jeden z prvních mužů u nás několik měsíců na mateřské!

–, a svým přehledem v této oblasti uchvátila i Petra: „Já jsem kutil. A Zlata se vyzná v nářadí! Ona dokonce zná dobré výrobce vrtaček!“

Zlata Adamovská ve zkratce

Narodila se 9. 3.1959 v Praze, 1980 absolvovala na Pražské konzervatoři.

1986-1990 byla v angažmá v Městských divadlech pražských, 1990-2010 v Divadle na Vinohradech, nyní je na volné noze, hraje v Divadle Ungelt.

Známá je z filmů jako Mladý muž a bílá velryba (1978), Lásky mezi kapkami deště (1979), Andělské oči (1994), Milenci a vrazi (2004), ze seriálů Sanitka (1984 a 2013), Hříchy pro pátera Knoxe (1992), O ztracené lásce (2001), Ordinace v růžové zahradě (od 2006).

Ocenění: Cena Františka Filipovského za nejlepší výkon v dabingu – v r. 2010 za film Pochyby, v r. 2015 za film Olive Kitteridgeová.

Rodina: Jejím prvním mužem byl hudebník a manažer Vadim Petrov (58). S druhým manželem, publicistou Radkem Johnem (62), má dceru Barbaru (30) a syna Petra (21).

Potřetí se vdala za herce Petra Štěpánka (68), Petrova sestra, herečka Jana Štěpánková (82), se stala její švagrovou.

Chcete vyzkoušet nějaký recept Zlaty Adamovské? Zkuste její těstovinový salát: Těstoviny uvaříme, scedíme, propláchneme studenou vodou a necháme vychladnout. Na kostičky nakrájíme sýr eidam a salátovou okurku.

Přidáme kukuřici z jedné konzervy a vše promícháme s těstovinami. Podle chuti spojíme majolkou nebo bílým jogurtem, osolíme či okořeníme.

Recept přidala Zlata Adamovská do publikace Dobroty s příběhem, jejíž výtěžek je určen na podporu pracovních příležitostí pro lidi s hendikepem.

Co řekla o …:

… o jménu: „Rodiče si říkali, že když už mám příjmení od písmena A, moje křestní jméno bude z opačného konce abecedy. Zorku maminka zavrhla, protože se tak jmenovaly cigarety, dali mi tedy jméno Zlata.“

… o cíli: „Nikdy jsem po žádných metách netoužila. Když budu hrát dobré role a budu v nich dobrá – to je pro mě nejvyšší meta, která mě uspokojí. Asi mě baví, když mi lidi zatleskají.“

… o filmování: „Miluju svět filmu. Štáb, lidi, exteriéry… Líbí se mi pozorovat ostatní profese při práci, líbí se mi jejich slangy. Ostatní běží na chodbu a já koukám, jak kameramani připravují záběr.“

… o divadle: „Chtěla jsem pracovat v divadle, abych se řemeslně přivzdělala, abych se mohla obrábět… Nejúžasnější je, že nikdy nevíte, jak ten večer dopadne.

Máte všechny předpoklady, všichni jsou připravení, ale vždycky se přihodí něco výjimečného – a v tom je to kouzelné.“

… o dětech: „Mamánky nesnáším. Hlavně jsem vždy zdůrazňovala, že se nemá lhát a krást. I svoboda má svoje hranice.“

… o pracovitosti: Petr: „Má v sobě něco nukleárního! Její záběr je tak neuvěřitelný, že nedokážete pochopit, jak to všechno stihne. Ona 23 hodin 58 minut z každého dne využije do mrtě!“ Zlata: „Jo, pracuju hodně. Ale práce mě naštěstí také hodně baví.“

… o své povaze: „Jsem nezdolný optimista a dovedu rychle zapomínat na špatné věci. Nenosím s sebou batoh starostí, ve kterých bych se hrabala. A jsem hyperaktivní. Ráda bych se zklidnila, stala se přemýšlivou paní. Ale to asi nebudu nikdy.“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nexfoto

Předchozí článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale