Domů     Život se želvou
Život se želvou
25.8.2019

Říká se, že želva není náročná na péči a že chovat ji může prakticky kdokoliv. Může, jen jí musí zajistit kvalitní stravu, dostatek prostoru, čisté bydlení a ohleduplné zacházení. A to vyžaduje hodně práce.

Jsou případy, kdy se při dobrém opatrování želva dožila i sta let. Suchozemské želvy, o kterých bude v našem článku řeč, se však v zajetí dožívají v průměru 30 let, ale není výjimkou ani padesáti nebo šedesátiletý jedinec.

Než si ji koupíte

Měli byste si pořídit terárium, do něj vhodné osvětlení, domeček, misku na jídlo, teploměr a podestýlku.

Terárium. Dospělá suchozemská želva měří až 30 cm, takže minimální rozměry terária by měly být 1 m x 60 cm, pokud máte páreček tak 1,5 m x 70 cm. Je-li to jen trochu možné, pořiďte si terárium větší.

Dno vyložte podestýlkou a na ní vybudujte dostatečně velký úkryt. Želva má totiž od přírody vrozený instinkt být při spaní schovaná. Nejpřirozenější by byl nějaký samorost nebo rašeliništní kořeny, ale použít se dají samozřejmě i domečky pro hlodavce.

Podestýlka. Dno terária vyložte silnější vrstvou směsi písku, rašeliny, kukuřičné drti, případně drceného dřeva. Vrstva by měla být vždy dostatečně vysoká, protože se želvy rády zahrabávají.

Na vrch můžete položit pár kamenů, aby želva mohla překonávat překážky tak jako v přírodě.

Miska. Mělkou širší misku s vodou položte do rohu, želva z ní bude nejen pít, ale ráda se v ní i vykoupá.

Osvětlení. V teráriu by želvy měly mít žárovku s ÚV zářením. Jednak jim zaručí teplo, jednak „sluneční paprsky“, z kterých si vyrábějí vitamin D, a ten je důležitý pro správný vývoj krunýře.

Chovatelům se např. osvědčilo mít žárovku zavěšenou v obyčejném hliněném květináči. Po vypnutí z něj totiž ještě nějakou dobu sálá teplo. Pořídit si také můžete vyhřívací kámen – obyčejný plochý kámen umístěný pod vyhřívací lampou.

Osvětlení by nikdy nemělo být uprostřed, ale vždy v jednom rohu terária. Želva tak má možnost si vždy najít teplejší kout na vyhřívání a chladnější pro případ, že se potřebuje zchladit.

Teploměr. Slouží ke kontrole teploty uvnitř terária. Měla by se pohybovat mezi 28–32 °C. Na místě pro vyhřívání může dosahovat až 40 °C, ve stinné části by to mělo být kolem 20 °C.

Potrava

V přírodě se suchozemské želvy živí převážně rostlinnou potravou, občas si pochutnají i na žížale nebo slimákovi.

Doma jí tedy předkládejte co nejpestřejší výběr veškeré zeleniny a ovoce, které jsou u nás na trhu, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Většina želv ochotně žere i listy nejedovatých stromů a seno.

Občas můžete želví jídelníček doplnit neloupanou vařenou rýží, tvarohem, vařeným bílkem. Výjimečně kousíčkem vařeného hovězího masa. Denní dávku krmení rozložte do dvou až tří menších porcí. Během týdne může mít želva 1 -2 dny půst.

Do terária patří i vyvařená sépiová kost, aby si zvíře mohlo podle potřeby doplňovat vápník, a také multivitaminový přípravek pro plazy, protože jsou nezbytné pro správný vývoj krunýře.

Koupání

Suchozemské želvy se s chutí koupou ve vlažné vodě (25 °C). Kromě misky v teráriu určitě jednou týdně ocení i samostatnou koupel v umyvadle. Želva tím získává tekutinu a vyprázdní se.

Množství vody nepřehánějte, zvíře musí mít možnost stále dýchat, i když zatáhne hlavu do krunýře. Po koupání ji nechte oschnout, a než ji vrátíte do terária, důkladně ji prohlédněte, zda nemá prasklinky na krunýři nebo poškozené drápy. Čas od času jí můžete krunýř potřít čistým olivovým olejem.

Venkovní výběh

Máte-li tu možnost, zařiďte své želvě sezonní venkovní výběh. Teplo tato milovnice slunce nutně potřebuje a dostatek prostoru pro pohyb a čerstvá pastva jí také udělá radost. Ale pozor, želvy jsou přebornice v podhrabávání či přelézání.

Doporučuje se proto stěny ohrádky (plechové, dřevěné či betonové) zapustit do hloubky, která přesahuje velikost želvy nejméně třikrát, a horní hranu stěn sklopit směrem dovnitř. Je-li vaše želva ještě malá, natáhněte přes výběh pletivo.

Ochráníte ji tak před ptáky a kočkami. V ohradě nesmí chybět domeček na spaní vystlaný senem a dostatek stínu, nejlépe pod keříky. Když se přechodně ochladí, želva ocení teplý pařníček z plexiskla.

Zimní spánek

Suchozemské želvy v přírodě zimu prospí a totéž potřebují i v zajetí, přibližně od listopadu do března.

V této době želvu uložte do bedničky s bukovým listím, buničinou, hoblinami, senem apod., na místě se stabilní teplotou 2–8 °C. Před zazimováním postupně v teráriu snižujte teplotu.

Týden před ním ukončete krmení, dva dny před uložením želvu vykoupejte v teplé vodě, aby se vyprázdnila. Během jednoho až dvou dnů by se měla zahrabat a už se nehýbat, což můžete opatrně zkontrolovat.

Jako místo pro zimování se hodí chladný sklep (nesmějí se k ní dostat myši!), chladný pokoj, případně klidný koutek v chladničce. Tam musíte ještě častěji než ve sklepě kontrolovat vlhkost a výstelku občas rosit, aby nedošlo k dehydrataci. Tvrdě spící želvu opatrná kontrola nevzbudí.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
23.7.2024
Kdysi v seriálu Život na zámku byl za kovboje. Dnes má spoustu dětí i vnoučat a také koně. O ty se však stará hlavně jeho paní. Maminka Zdeňka Žáka učila v mateřské školce, otec byl nástrojařem, později konstruktérem. Zdeněk má mladšího bratra. Všichni bydleli v malém bytě v centru Prahy, v činžáku s pavlačemi do dvora, pár kroků od Václavského náměstí. Díky tomu, že byl tatínek nadšený lyžař, ve
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan