Domů     Život se želvou
Život se želvou
25.8.2019

Říká se, že želva není náročná na péči a že chovat ji může prakticky kdokoliv. Může, jen jí musí zajistit kvalitní stravu, dostatek prostoru, čisté bydlení a ohleduplné zacházení. A to vyžaduje hodně práce.

Jsou případy, kdy se při dobrém opatrování želva dožila i sta let. Suchozemské želvy, o kterých bude v našem článku řeč, se však v zajetí dožívají v průměru 30 let, ale není výjimkou ani padesáti nebo šedesátiletý jedinec.

Než si ji koupíte

Měli byste si pořídit terárium, do něj vhodné osvětlení, domeček, misku na jídlo, teploměr a podestýlku.

Terárium. Dospělá suchozemská želva měří až 30 cm, takže minimální rozměry terária by měly být 1 m x 60 cm, pokud máte páreček tak 1,5 m x 70 cm. Je-li to jen trochu možné, pořiďte si terárium větší.

Dno vyložte podestýlkou a na ní vybudujte dostatečně velký úkryt. Želva má totiž od přírody vrozený instinkt být při spaní schovaná. Nejpřirozenější by byl nějaký samorost nebo rašeliništní kořeny, ale použít se dají samozřejmě i domečky pro hlodavce.

Podestýlka. Dno terária vyložte silnější vrstvou směsi písku, rašeliny, kukuřičné drti, případně drceného dřeva. Vrstva by měla být vždy dostatečně vysoká, protože se želvy rády zahrabávají.

Na vrch můžete položit pár kamenů, aby želva mohla překonávat překážky tak jako v přírodě.

Miska. Mělkou širší misku s vodou položte do rohu, želva z ní bude nejen pít, ale ráda se v ní i vykoupá.

Osvětlení. V teráriu by želvy měly mít žárovku s ÚV zářením. Jednak jim zaručí teplo, jednak „sluneční paprsky“, z kterých si vyrábějí vitamin D, a ten je důležitý pro správný vývoj krunýře.

Chovatelům se např. osvědčilo mít žárovku zavěšenou v obyčejném hliněném květináči. Po vypnutí z něj totiž ještě nějakou dobu sálá teplo. Pořídit si také můžete vyhřívací kámen – obyčejný plochý kámen umístěný pod vyhřívací lampou.

Osvětlení by nikdy nemělo být uprostřed, ale vždy v jednom rohu terária. Želva tak má možnost si vždy najít teplejší kout na vyhřívání a chladnější pro případ, že se potřebuje zchladit.

Teploměr. Slouží ke kontrole teploty uvnitř terária. Měla by se pohybovat mezi 28–32 °C. Na místě pro vyhřívání může dosahovat až 40 °C, ve stinné části by to mělo být kolem 20 °C.

Potrava

V přírodě se suchozemské želvy živí převážně rostlinnou potravou, občas si pochutnají i na žížale nebo slimákovi.

Doma jí tedy předkládejte co nejpestřejší výběr veškeré zeleniny a ovoce, které jsou u nás na trhu, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Většina želv ochotně žere i listy nejedovatých stromů a seno.

Občas můžete želví jídelníček doplnit neloupanou vařenou rýží, tvarohem, vařeným bílkem. Výjimečně kousíčkem vařeného hovězího masa. Denní dávku krmení rozložte do dvou až tří menších porcí. Během týdne může mít želva 1 -2 dny půst.

Do terária patří i vyvařená sépiová kost, aby si zvíře mohlo podle potřeby doplňovat vápník, a také multivitaminový přípravek pro plazy, protože jsou nezbytné pro správný vývoj krunýře.

Koupání

Suchozemské želvy se s chutí koupou ve vlažné vodě (25 °C). Kromě misky v teráriu určitě jednou týdně ocení i samostatnou koupel v umyvadle. Želva tím získává tekutinu a vyprázdní se.

Množství vody nepřehánějte, zvíře musí mít možnost stále dýchat, i když zatáhne hlavu do krunýře. Po koupání ji nechte oschnout, a než ji vrátíte do terária, důkladně ji prohlédněte, zda nemá prasklinky na krunýři nebo poškozené drápy. Čas od času jí můžete krunýř potřít čistým olivovým olejem.

Venkovní výběh

Máte-li tu možnost, zařiďte své želvě sezonní venkovní výběh. Teplo tato milovnice slunce nutně potřebuje a dostatek prostoru pro pohyb a čerstvá pastva jí také udělá radost. Ale pozor, želvy jsou přebornice v podhrabávání či přelézání.

Doporučuje se proto stěny ohrádky (plechové, dřevěné či betonové) zapustit do hloubky, která přesahuje velikost želvy nejméně třikrát, a horní hranu stěn sklopit směrem dovnitř. Je-li vaše želva ještě malá, natáhněte přes výběh pletivo.

Ochráníte ji tak před ptáky a kočkami. V ohradě nesmí chybět domeček na spaní vystlaný senem a dostatek stínu, nejlépe pod keříky. Když se přechodně ochladí, želva ocení teplý pařníček z plexiskla.

Zimní spánek

Suchozemské želvy v přírodě zimu prospí a totéž potřebují i v zajetí, přibližně od listopadu do března.

V této době želvu uložte do bedničky s bukovým listím, buničinou, hoblinami, senem apod., na místě se stabilní teplotou 2–8 °C. Před zazimováním postupně v teráriu snižujte teplotu.

Týden před ním ukončete krmení, dva dny před uložením želvu vykoupejte v teplé vodě, aby se vyprázdnila. Během jednoho až dvou dnů by se měla zahrabat a už se nehýbat, což můžete opatrně zkontrolovat.

Jako místo pro zimování se hodí chladný sklep (nesmějí se k ní dostat myši!), chladný pokoj, případně klidný koutek v chladničce. Tam musíte ještě častěji než ve sklepě kontrolovat vlhkost a výstelku občas rosit, aby nedošlo k dehydrataci. Tvrdě spící želvu opatrná kontrola nevzbudí.

Foto: Shutterstock

Související články
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá