Domů     Zima je pryč: Hurá na chalupu!
Zima je pryč: Hurá na chalupu!

Už se nemůžete dočkat, až vyrazíte na chatu či chalupu, pořádně si v ní zatopíte a vydáte se s hrnkem kafe na obhlídku stavení?

Zda jste v době vaší nepřítomnosti měli nezvanou návštěvu, spadl plot, nebo vám vítr utrhl střechu, zjistíte samozřejmě okamžitě. Ale další „jobovky“ teprve odhalíte pečlivým průzkumem. A že jich nebývá málo….

Vyvětrejte a zatopte

Nejhorší, co můžete po zimě udělat, je v dlouho neobývaném domě zatopit. Tedy pokud současně neotevřete dokořán všechna okna a dveře a všechnu vlhkost nevyvětráte průvanem. Zdi jsou totiž vymrzlé a veškerá vlhkost se na nich v teple sráží.

A pokud budete chtít na chalupě či na chatě hned napoprvé strávit víkend i s noclehem, je lepší přijet ráno, větrat minimálně osm hodin a zatopit až odpoledne. Topit byste však měli i za slunečného počasí, aby dobře proschl komín, který je osou domu. Topte jen mírně, ale nepřetržitě po celou dobu pobytu.

Povinná údržba

Deky a peřiny vyneste ven na sluníčko, aby se zbavily vlhkosti. Až budou dostatečně provětrané, nově je povlečte a vyměňte i další textilie (záclony, prostírání aj.). Co můžete, vyperte. Zkontrolujte pojistky, elektrické vedení a přívodní kabely.

Prověřte i další zařízení (čerpadlo, vodárnu, průtokový ohřívač). Majitelé plynových karem by měli nejprve odpustit studenou vodu a teprve pak uvést ohřívače do provozu, aby je nezanesly nečistoty uvolněné z trubek.

Překontrolujte funkčnost odpadu, případně ho vyčistěte chemickým přípravkem (hydroxidem sodným) nebo mechanicky (zvonem). Větší zásah přenechejte odborné firmě.

Zlikvidujte plíseň

I proti tomuto vetřelci pomůže větrání. Je dobré odsunout nábytek od zdí, aby vznikl prostor, kudy bude proudit vzduch, a navlhlá omítka bude moci vyschnout.

Než chatu či chalupu zase opustíte, můžete kritická místa, která byla napadená plísní už v předchozích letech a všechny rohy a kouty nastříkat vhodným protiplísňovým prostředkem (Savo, Fungispray, Mykobicid, Pregnolit ultra, Sanal aj.).

Chalupu důkladně ukliďte, použijte raději některý z dezinfekčních přípravků. Rovněž umyjte veškeré nádobí, i když je nepoužité. Lednici dobře vymyjte octovou vodou a nechte vyvětrat.

Pozor na houbu!

Prevence je důležitá, protože na jaře se teplota v domě zvyšuje, a kde nemůžete trvale větrat, se krom plísní vytváří prostředí i pro různé houby.

Z míst a předmětů, na kterých se už plíseň usadila, ji umyjte a vydrhněte kartáčem, aby se její spory neprášily po domě.

Pokud vás plísně trápí opakovaně a chystáte velký předsezonní úklid, přimíchejte do malířských nátěrů osvědčený protiplísňový Fungisan nebo jiný fungicid.

Zdi i dřevo v ohrožení

Vlhké zdivo zhoršuje tepelně izolační vlastnosti domu a v zimě, když v něm zmrzne voda, může stěny roztrhat. Trvale vlhké omítky opadávají a i cihly se mohou rozmočit.

Když je v místnosti větší vlhkost, samozřejmě mohou bakterie a plísně napadnout podlahy a trámy, rámy oken či dveře, přistavený nábytek, o povlečení a textiliích ani nemluvě. Vlhko mají rádi i tesaříci, kteří po čase dokážou provrtat dřevěné nosné konstrukce. Proto prohlédněte dům od sklepa po půdu a zjistěte i další závady.

Na podlahu nejdřív mýdlem

Dřevěné podlahy ošetřené olejem můžete klidně umýt vodou. V kbelíku rozpusťte mýdlový přípravek, který nečistoty snadno odstraní.

Zásadní je (když je hodně prošlapaná, musíte drhnout razantněji a je třeba ji víc namočit) podlahu ihned po vyčištění vytřít dosucha, aby se nepřemokřila.

Teprve až zcela vyschne, použijte na podlahu speciální olej, který vytvoří na povrchu ochrannou olejovou vrstvu. Nejlépe se nanáší mopem, kterým se rozetře hustá směs oleje s voskem. Tuto vrstvu byste měli obnovovat jednou za tři měsíce.

Údržbu dřevěné podlahy si můžete usnadnit pomocí rozprašovače, je to rozhodně pohodlnější, než tahat velký kyblík.

Ochrannou vrstvu i na lak

I lakovanou podlahu je nutné ošetřit ochrannou vrstvou – leštěnkou, bude pak odolnější. Předpokladem je, aby parkety či plovoucí podlaha nebyly poškozené. Použitím vody by totiž mohly zešednout. Podle odborníků je velmi důležitá pravidelnost údržby.

Pokud už není kvůli silnému znečištění možné běžnou leštěnkou dosáhnout původního vzhledu podlahy, použijte odstraňovač, který do hloubky sloupne veškeré zbytky předchozích nánosů leštěnky. Na vyčištěnou podlahu pak naneste čerstvou vrstvu leštěnky. Přípravky koupíte v podlahovém studiu.

Co s nábytkem?

Na údržbu masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Dřevo nemá rádo vodu, proto ji používejte jen v případech nezbytně nutných a jen velmi opatrně.

Vlhký hadřík s trochou toaletního mýdla zabírá na hodně ohmataná místa (kolem klíče, kliky či hrany skříně). Čistí se po letokruzích a pak se musí mýdlo opatrně jiným hadříkem odstranit. Po dokonalém vysušení přijde v každém případě na řadu impregnace.

Nejúčinnější jsou přípravky s přírodními včelími vosky, které pronikají dovnitř. Dřevo získá krásnou barvu, jemný lesk, bude na omak příjemné a nebude se tak rychle špinit.

Ve vysokém lesku

Lakovaný nábytek nejdřív nasucho zbavte prachu antistatickou prachovkou. K mokrému čištění jsou nejlepší speciální čisticí přípravky, které vám zaručí, že nenaděláte víc škody než užitku. Ale lze si poradit i bez nich.

Šmouhy jednoduše otřete dobře vyždímaným měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě a pak opatrně osušte. Nepoužívejte na čištění saponát, vytvořil by na povrchu lesklého laku matný film.

K čištění se také vůbec nehodí přípravky obsahující tekuté nebo sypké písky, vyhněte se rovněž všem druhům rozpouštědel.

Tip Paní domu: Troufnete si na střechu?

Možná ze střechy popadaly některé tašky – kdo je v má v zásobě, dokáže je při troše šikovnosti vyměnit sám. A pokud praskla některá okenní tabulka?

U dřevěného okna patrně zvládnete její výměnu za novou také sami, ale u plastových nebo eurooken raději povolejte na pomoc odborníky. Jestliže se vám starší dřevěná okna „zkřížila“, vysaďte je, obruste a znovu přetřete barvou nebo lakem. Když vzniknou škvíry, pomůže samolepicí izolační těsnění.

Tip Paní domu: Zkontrolujte okapy

Pokud to jde, zanesené střešní žlaby prošťouchněte dlouhou latí či tyčkou, anebo je vyčistěte speciálním nástavcem na teleskopické tyči. Také se ujistěte, že nejsou zanesené mezery mezi úžlabím a taškami.

Když zjistíte, že nějaká část okapů už dosloužila, záleží na tom, jak jste zruční. Někdo si u modernějších stavebnicových systémů dokáže poškozený kus vyměnit svépomocí. Kdo se na to necítí, raději by měl povolat klempíře.

Potopa ve sklepě

Do sklepů se stahuje voda z provlhlé půdy a dlouhodobě zvyšuje i vlhko v domě. Účinným prostředkem je vykopání drenáže kolem stavení a odvedení shromážděné vody mimo pozemek. Někdy stačí drenážní rýhu vykopat nad domem.

Do příkopu se bude stahovat voda z půdy a nepoteče do domu, samozřejmě pokud ji povedete do kanalizace, potoka nebo trativodem mimo pozemek. Výkopy musí být od základů vzdálené aspoň 80 cm, široké cca 25 cm a hluboké až 70 cm pod úroveň základů domu.

Někdy stačí do příkopů položit velké kameny, mezi jejich mezerami pak bude voda odtékat. Na ně se navrství menší a menší a nakonec vše zasypte zeminou. Větší zásahy přenechejte raději odborníkům.

Štítky:
Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč