Domů     Zima je pryč: Hurá na chalupu!
Zima je pryč: Hurá na chalupu!

Už se nemůžete dočkat, až vyrazíte na chatu či chalupu, pořádně si v ní zatopíte a vydáte se s hrnkem kafe na obhlídku stavení?

Zda jste v době vaší nepřítomnosti měli nezvanou návštěvu, spadl plot, nebo vám vítr utrhl střechu, zjistíte samozřejmě okamžitě. Ale další „jobovky“ teprve odhalíte pečlivým průzkumem. A že jich nebývá málo….

Vyvětrejte a zatopte

Nejhorší, co můžete po zimě udělat, je v dlouho neobývaném domě zatopit. Tedy pokud současně neotevřete dokořán všechna okna a dveře a všechnu vlhkost nevyvětráte průvanem. Zdi jsou totiž vymrzlé a veškerá vlhkost se na nich v teple sráží.

A pokud budete chtít na chalupě či na chatě hned napoprvé strávit víkend i s noclehem, je lepší přijet ráno, větrat minimálně osm hodin a zatopit až odpoledne. Topit byste však měli i za slunečného počasí, aby dobře proschl komín, který je osou domu. Topte jen mírně, ale nepřetržitě po celou dobu pobytu.

Povinná údržba

Deky a peřiny vyneste ven na sluníčko, aby se zbavily vlhkosti. Až budou dostatečně provětrané, nově je povlečte a vyměňte i další textilie (záclony, prostírání aj.). Co můžete, vyperte. Zkontrolujte pojistky, elektrické vedení a přívodní kabely.

Prověřte i další zařízení (čerpadlo, vodárnu, průtokový ohřívač). Majitelé plynových karem by měli nejprve odpustit studenou vodu a teprve pak uvést ohřívače do provozu, aby je nezanesly nečistoty uvolněné z trubek.

Překontrolujte funkčnost odpadu, případně ho vyčistěte chemickým přípravkem (hydroxidem sodným) nebo mechanicky (zvonem). Větší zásah přenechejte odborné firmě.

Zlikvidujte plíseň

I proti tomuto vetřelci pomůže větrání. Je dobré odsunout nábytek od zdí, aby vznikl prostor, kudy bude proudit vzduch, a navlhlá omítka bude moci vyschnout.

Než chatu či chalupu zase opustíte, můžete kritická místa, která byla napadená plísní už v předchozích letech a všechny rohy a kouty nastříkat vhodným protiplísňovým prostředkem (Savo, Fungispray, Mykobicid, Pregnolit ultra, Sanal aj.).

Chalupu důkladně ukliďte, použijte raději některý z dezinfekčních přípravků. Rovněž umyjte veškeré nádobí, i když je nepoužité. Lednici dobře vymyjte octovou vodou a nechte vyvětrat.

Pozor na houbu!

Prevence je důležitá, protože na jaře se teplota v domě zvyšuje, a kde nemůžete trvale větrat, se krom plísní vytváří prostředí i pro různé houby.

Z míst a předmětů, na kterých se už plíseň usadila, ji umyjte a vydrhněte kartáčem, aby se její spory neprášily po domě.

Pokud vás plísně trápí opakovaně a chystáte velký předsezonní úklid, přimíchejte do malířských nátěrů osvědčený protiplísňový Fungisan nebo jiný fungicid.

Zdi i dřevo v ohrožení

Vlhké zdivo zhoršuje tepelně izolační vlastnosti domu a v zimě, když v něm zmrzne voda, může stěny roztrhat. Trvale vlhké omítky opadávají a i cihly se mohou rozmočit.

Když je v místnosti větší vlhkost, samozřejmě mohou bakterie a plísně napadnout podlahy a trámy, rámy oken či dveře, přistavený nábytek, o povlečení a textiliích ani nemluvě. Vlhko mají rádi i tesaříci, kteří po čase dokážou provrtat dřevěné nosné konstrukce. Proto prohlédněte dům od sklepa po půdu a zjistěte i další závady.

Na podlahu nejdřív mýdlem

Dřevěné podlahy ošetřené olejem můžete klidně umýt vodou. V kbelíku rozpusťte mýdlový přípravek, který nečistoty snadno odstraní.

Zásadní je (když je hodně prošlapaná, musíte drhnout razantněji a je třeba ji víc namočit) podlahu ihned po vyčištění vytřít dosucha, aby se nepřemokřila.

Teprve až zcela vyschne, použijte na podlahu speciální olej, který vytvoří na povrchu ochrannou olejovou vrstvu. Nejlépe se nanáší mopem, kterým se rozetře hustá směs oleje s voskem. Tuto vrstvu byste měli obnovovat jednou za tři měsíce.

Údržbu dřevěné podlahy si můžete usnadnit pomocí rozprašovače, je to rozhodně pohodlnější, než tahat velký kyblík.

Ochrannou vrstvu i na lak

I lakovanou podlahu je nutné ošetřit ochrannou vrstvou – leštěnkou, bude pak odolnější. Předpokladem je, aby parkety či plovoucí podlaha nebyly poškozené. Použitím vody by totiž mohly zešednout. Podle odborníků je velmi důležitá pravidelnost údržby.

Pokud už není kvůli silnému znečištění možné běžnou leštěnkou dosáhnout původního vzhledu podlahy, použijte odstraňovač, který do hloubky sloupne veškeré zbytky předchozích nánosů leštěnky. Na vyčištěnou podlahu pak naneste čerstvou vrstvu leštěnky. Přípravky koupíte v podlahovém studiu.

Co s nábytkem?

Na údržbu masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Dřevo nemá rádo vodu, proto ji používejte jen v případech nezbytně nutných a jen velmi opatrně.

Vlhký hadřík s trochou toaletního mýdla zabírá na hodně ohmataná místa (kolem klíče, kliky či hrany skříně). Čistí se po letokruzích a pak se musí mýdlo opatrně jiným hadříkem odstranit. Po dokonalém vysušení přijde v každém případě na řadu impregnace.

Nejúčinnější jsou přípravky s přírodními včelími vosky, které pronikají dovnitř. Dřevo získá krásnou barvu, jemný lesk, bude na omak příjemné a nebude se tak rychle špinit.

Ve vysokém lesku

Lakovaný nábytek nejdřív nasucho zbavte prachu antistatickou prachovkou. K mokrému čištění jsou nejlepší speciální čisticí přípravky, které vám zaručí, že nenaděláte víc škody než užitku. Ale lze si poradit i bez nich.

Šmouhy jednoduše otřete dobře vyždímaným měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě a pak opatrně osušte. Nepoužívejte na čištění saponát, vytvořil by na povrchu lesklého laku matný film.

K čištění se také vůbec nehodí přípravky obsahující tekuté nebo sypké písky, vyhněte se rovněž všem druhům rozpouštědel.

Tip Paní domu: Troufnete si na střechu?

Možná ze střechy popadaly některé tašky – kdo je v má v zásobě, dokáže je při troše šikovnosti vyměnit sám. A pokud praskla některá okenní tabulka?

U dřevěného okna patrně zvládnete její výměnu za novou také sami, ale u plastových nebo eurooken raději povolejte na pomoc odborníky. Jestliže se vám starší dřevěná okna „zkřížila“, vysaďte je, obruste a znovu přetřete barvou nebo lakem. Když vzniknou škvíry, pomůže samolepicí izolační těsnění.

Tip Paní domu: Zkontrolujte okapy

Pokud to jde, zanesené střešní žlaby prošťouchněte dlouhou latí či tyčkou, anebo je vyčistěte speciálním nástavcem na teleskopické tyči. Také se ujistěte, že nejsou zanesené mezery mezi úžlabím a taškami.

Když zjistíte, že nějaká část okapů už dosloužila, záleží na tom, jak jste zruční. Někdo si u modernějších stavebnicových systémů dokáže poškozený kus vyměnit svépomocí. Kdo se na to necítí, raději by měl povolat klempíře.

Potopa ve sklepě

Do sklepů se stahuje voda z provlhlé půdy a dlouhodobě zvyšuje i vlhko v domě. Účinným prostředkem je vykopání drenáže kolem stavení a odvedení shromážděné vody mimo pozemek. Někdy stačí drenážní rýhu vykopat nad domem.

Do příkopu se bude stahovat voda z půdy a nepoteče do domu, samozřejmě pokud ji povedete do kanalizace, potoka nebo trativodem mimo pozemek. Výkopy musí být od základů vzdálené aspoň 80 cm, široké cca 25 cm a hluboké až 70 cm pod úroveň základů domu.

Někdy stačí do příkopů položit velké kameny, mezi jejich mezerami pak bude voda odtékat. Na ně se navrství menší a menší a nakonec vše zasypte zeminou. Větší zásahy přenechejte raději odborníkům.

Štítky:
Související články
7.10.2024
Dcerka poštovního zřízence Pumplmě ve Vlaku dětství i naděje, Popelka z lékárny v Básnících a v poslední době hlavně vesničanka Jana v seriálu Slunečná. Má krásné tmavé oči, nepopiratelné charisma, dva České lvy a říká o sobě, že je pečovatelka. Hereckých genů dostala Tereza Brodská do vínku jako málokdo – však byl také jejím otcem Vlastimil Brodský a matkou je Jana Brejchová! Tereza se narodila
1.10.2024
Po prázdninách se do prostor pražské rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské 12 opět vrací populární talk show Hovory W, jejichž protagonisté a zároveň moderátoři Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros si do něho už tradičně zvou zajímavé hosty. Tento poněkud neobvyklý formát „dva na jednoho“ si pořad udržuje po celou dobu svého desetiletého trvání, a v Radiocafé, kde své hosty představuje
15.9.2024
Doba, kdy se do lázní jezdilo výhradně na léčení po nemoci, na měsíc, a hlavně se žádankou od lékaře, už je pryč. Novým trendem je Medical Wellness, kombinace profesionální léčebné kúry s wellness programem a aktivním odpočinkem. Do lázní dnes Češi míří hlavně za prevencí a posílením zdraví a imunity. Současně mnohem více než dřív žádají profesionální zdravotnické služby v podobě konzultace
10.9.2024
Osvobození od telefonních drátů se přeměnilo na novou závislost, která má dokonce mezinárodní klasifikaci nemocí: F63.8. A jaký máte vztah vy s vašim mobilem? Šťastný, anebo připomíná otrokářství? Dvě třetiny lidí si zkontroluje mobil bezděky i tehdy, když nezvoní, nepípá a ani nevrní. 59 % lidí přiznává, že si bere telefon i do koupelny a na toaletu. Než se objevily chytré telefony, připojovali
27.8.2024
Počasí panující za okny, a předpověď na další dny, nás přesvědčují o tom, že letní počasí se ještě zdaleka nevzdává. Skluzavku, tobogány, skákací hrady… to vše děti milují. Proto tak rády chodí do zábavních center. A proč jim podobné radovánky nepřipravit doma, na zahradě? Když přijedou malí caparti za babičkou a dědečkem, je to vždy pozdvižení. Jak jim ale udělat radost v tom největším horku? Ob
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Nový klenot Four Season v Ósace
epochalnisvet.cz
Nový klenot Four Season v Ósace
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných