Už se nemůžete dočkat, až vyrazíte na chatu či chalupu, pořádně si v ní zatopíte a vydáte se s hrnkem kafe na obhlídku stavení?
Zda jste v době vaší nepřítomnosti měli nezvanou návštěvu, spadl plot, nebo vám vítr utrhl střechu, zjistíte samozřejmě okamžitě. Ale další „jobovky“ teprve odhalíte pečlivým průzkumem. A že jich nebývá málo….
Vyvětrejte a zatopte
Nejhorší, co můžete po zimě udělat, je v dlouho neobývaném domě zatopit. Tedy pokud současně neotevřete dokořán všechna okna a dveře a všechnu vlhkost nevyvětráte průvanem. Zdi jsou totiž vymrzlé a veškerá vlhkost se na nich v teple sráží.
A pokud budete chtít na chalupě či na chatě hned napoprvé strávit víkend i s noclehem, je lepší přijet ráno, větrat minimálně osm hodin a zatopit až odpoledne. Topit byste však měli i za slunečného počasí, aby dobře proschl komín, který je osou domu. Topte jen mírně, ale nepřetržitě po celou dobu pobytu.
Povinná údržba
Deky a peřiny vyneste ven na sluníčko, aby se zbavily vlhkosti. Až budou dostatečně provětrané, nově je povlečte a vyměňte i další textilie (záclony, prostírání aj.). Co můžete, vyperte. Zkontrolujte pojistky, elektrické vedení a přívodní kabely.
Prověřte i další zařízení (čerpadlo, vodárnu, průtokový ohřívač). Majitelé plynových karem by měli nejprve odpustit studenou vodu a teprve pak uvést ohřívače do provozu, aby je nezanesly nečistoty uvolněné z trubek.
Překontrolujte funkčnost odpadu, případně ho vyčistěte chemickým přípravkem (hydroxidem sodným) nebo mechanicky (zvonem). Větší zásah přenechejte odborné firmě.
Zlikvidujte plíseň
I proti tomuto vetřelci pomůže větrání. Je dobré odsunout nábytek od zdí, aby vznikl prostor, kudy bude proudit vzduch, a navlhlá omítka bude moci vyschnout.
Než chatu či chalupu zase opustíte, můžete kritická místa, která byla napadená plísní už v předchozích letech a všechny rohy a kouty nastříkat vhodným protiplísňovým prostředkem (Savo, Fungispray, Mykobicid, Pregnolit ultra, Sanal aj.).
Chalupu důkladně ukliďte, použijte raději některý z dezinfekčních přípravků. Rovněž umyjte veškeré nádobí, i když je nepoužité. Lednici dobře vymyjte octovou vodou a nechte vyvětrat.
Pozor na houbu!
Prevence je důležitá, protože na jaře se teplota v domě zvyšuje, a kde nemůžete trvale větrat, se krom plísní vytváří prostředí i pro různé houby.
Z míst a předmětů, na kterých se už plíseň usadila, ji umyjte a vydrhněte kartáčem, aby se její spory neprášily po domě.
Pokud vás plísně trápí opakovaně a chystáte velký předsezonní úklid, přimíchejte do malířských nátěrů osvědčený protiplísňový Fungisan nebo jiný fungicid.
Zdi i dřevo v ohrožení
Vlhké zdivo zhoršuje tepelně izolační vlastnosti domu a v zimě, když v něm zmrzne voda, může stěny roztrhat. Trvale vlhké omítky opadávají a i cihly se mohou rozmočit.
Když je v místnosti větší vlhkost, samozřejmě mohou bakterie a plísně napadnout podlahy a trámy, rámy oken či dveře, přistavený nábytek, o povlečení a textiliích ani nemluvě. Vlhko mají rádi i tesaříci, kteří po čase dokážou provrtat dřevěné nosné konstrukce. Proto prohlédněte dům od sklepa po půdu a zjistěte i další závady.
Na podlahu nejdřív mýdlem
Dřevěné podlahy ošetřené olejem můžete klidně umýt vodou. V kbelíku rozpusťte mýdlový přípravek, který nečistoty snadno odstraní.
Zásadní je (když je hodně prošlapaná, musíte drhnout razantněji a je třeba ji víc namočit) podlahu ihned po vyčištění vytřít dosucha, aby se nepřemokřila.
Teprve až zcela vyschne, použijte na podlahu speciální olej, který vytvoří na povrchu ochrannou olejovou vrstvu. Nejlépe se nanáší mopem, kterým se rozetře hustá směs oleje s voskem. Tuto vrstvu byste měli obnovovat jednou za tři měsíce.
Údržbu dřevěné podlahy si můžete usnadnit pomocí rozprašovače, je to rozhodně pohodlnější, než tahat velký kyblík.
Ochrannou vrstvu i na lak
I lakovanou podlahu je nutné ošetřit ochrannou vrstvou – leštěnkou, bude pak odolnější. Předpokladem je, aby parkety či plovoucí podlaha nebyly poškozené. Použitím vody by totiž mohly zešednout. Podle odborníků je velmi důležitá pravidelnost údržby.
Pokud už není kvůli silnému znečištění možné běžnou leštěnkou dosáhnout původního vzhledu podlahy, použijte odstraňovač, který do hloubky sloupne veškeré zbytky předchozích nánosů leštěnky. Na vyčištěnou podlahu pak naneste čerstvou vrstvu leštěnky. Přípravky koupíte v podlahovém studiu.
Co s nábytkem?
Na údržbu masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Dřevo nemá rádo vodu, proto ji používejte jen v případech nezbytně nutných a jen velmi opatrně.
Vlhký hadřík s trochou toaletního mýdla zabírá na hodně ohmataná místa (kolem klíče, kliky či hrany skříně). Čistí se po letokruzích a pak se musí mýdlo opatrně jiným hadříkem odstranit. Po dokonalém vysušení přijde v každém případě na řadu impregnace.
Nejúčinnější jsou přípravky s přírodními včelími vosky, které pronikají dovnitř. Dřevo získá krásnou barvu, jemný lesk, bude na omak příjemné a nebude se tak rychle špinit.
Ve vysokém lesku
Lakovaný nábytek nejdřív nasucho zbavte prachu antistatickou prachovkou. K mokrému čištění jsou nejlepší speciální čisticí přípravky, které vám zaručí, že nenaděláte víc škody než užitku. Ale lze si poradit i bez nich.
Šmouhy jednoduše otřete dobře vyždímaným měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě a pak opatrně osušte. Nepoužívejte na čištění saponát, vytvořil by na povrchu lesklého laku matný film.
K čištění se také vůbec nehodí přípravky obsahující tekuté nebo sypké písky, vyhněte se rovněž všem druhům rozpouštědel.
Tip Paní domu: Troufnete si na střechu?
Možná ze střechy popadaly některé tašky – kdo je v má v zásobě, dokáže je při troše šikovnosti vyměnit sám. A pokud praskla některá okenní tabulka?
U dřevěného okna patrně zvládnete její výměnu za novou také sami, ale u plastových nebo eurooken raději povolejte na pomoc odborníky. Jestliže se vám starší dřevěná okna „zkřížila“, vysaďte je, obruste a znovu přetřete barvou nebo lakem. Když vzniknou škvíry, pomůže samolepicí izolační těsnění.
Tip Paní domu: Zkontrolujte okapy
Pokud to jde, zanesené střešní žlaby prošťouchněte dlouhou latí či tyčkou, anebo je vyčistěte speciálním nástavcem na teleskopické tyči. Také se ujistěte, že nejsou zanesené mezery mezi úžlabím a taškami.
Když zjistíte, že nějaká část okapů už dosloužila, záleží na tom, jak jste zruční. Někdo si u modernějších stavebnicových systémů dokáže poškozený kus vyměnit svépomocí. Kdo se na to necítí, raději by měl povolat klempíře.
Potopa ve sklepě
Do sklepů se stahuje voda z provlhlé půdy a dlouhodobě zvyšuje i vlhko v domě. Účinným prostředkem je vykopání drenáže kolem stavení a odvedení shromážděné vody mimo pozemek. Někdy stačí drenážní rýhu vykopat nad domem.
Do příkopu se bude stahovat voda z půdy a nepoteče do domu, samozřejmě pokud ji povedete do kanalizace, potoka nebo trativodem mimo pozemek. Výkopy musí být od základů vzdálené aspoň 80 cm, široké cca 25 cm a hluboké až 70 cm pod úroveň základů domu.
Někdy stačí do příkopů položit velké kameny, mezi jejich mezerami pak bude voda odtékat. Na ně se navrství menší a menší a nakonec vše zasypte zeminou. Větší zásahy přenechejte raději odborníkům.