Domů     Ženy stonají jinak
Ženy stonají jinak
12.11.2024

Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit.

Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si uvědomujeme, zdaleka neurčují jen vzhled a pohlavní funkce.

Ženské a mužské hormony zasahují do fungování celého těla a orgánů, největší odchylky jsou v imunitě, aktivitě jater, ledvin nebo štítné žlázy a samozřejmě v poměru tukové a svalové hmoty. A z těchto rozdílů plynou další odlišnosti.

Například tuková tkáň, která je u žen přirozeně mohutnější, je výrazným producentem určitých hormonů a imunitních složek vyvolávajících záněty. To se pak projeví například tím, že ženy mají mnohem větší sklon k autoimunitním onemocněním. A takových příkladů je více.

Rozdílné příznaky

Potíž pokračuje tím, že až donedávna medicína pracovala s jediným modelem lidského organizmu, samozřejmě s výjimkami, jako je gynekologie.

Až v posledních letech se bere větší zřetel na odlišnosti způsobené právě rozdíly mezi fungováním ženského a mužského organizmu.

Obecně známým už se stal příklad „ženského“ infarktu bez typické bodavé bolesti na hrudi, který probíhá jen jako schvácenost, slabost a nevolnost. Jenže takových rozdílů v průběhu nemocí, ale ve sklonu k určitým chorobám je daleko více.

A je dobré o nich vědět, protože je medicína stále ještě automaticky nezohledňuje.

Mimochodem… biti jsou i muži: Podle zažitého stereotypu ženy více řeší i psychické problémy a psychické příčiny potíží, zatímco muži jen fyzické.

To ale vede k tomu, že muži mohou přehlížet i závažná psychická onemocnění jako deprese, a proto je u nich úmrtnost na sebevraždy až trojnásobně vyšší.

Na co si dát pozor

Imunita

Imunitní systém je v plodném věku mnohem aktivnější než u mužů. Podílejí se na tom jak ženské hormony, tak už zmíněná mohutnější tuková tkáň. Pokud si myslíte, že je to jednoznačně výhoda, pak nemáte zcela pravdu.

Imunitní systém dokáže ničit nejen buňky nežádoucích vetřelců, ale i naše vlastní. A právě k tomu může při přílišné aktivitě imunity docházet. Proto také ženy mnohem více trpí revmatickými záněty, což jsou typické autoimunitní nemoci.

Co dělat: Vyhýbejte se preventivnímu užívání přípravků pro posílení imunity. Ty jsou mnohem spíš určené pro muže. Ženy by po nich měly sáhnout až při konkrétním riziku nákazy infekční nemocí.

Revmatologové varují hlavně před přípravky s hlívou ústřičnou. Ta může dokonce přispět k vyvolání revmatického zánětu.

Tuková tkáň

Tyto neoblíbené polštářky nepěkně tvarující tělo nejsou jen estetický problém. V tukové tkáni probíhá čilá hormonální a imunitní aktivita. A ta zdraví právě neprospívá.

Zánětlivé složky imunity podporují nežádoucí změny v těle, které mohou vést nejen k revmatickým onemocněním, ale i dalším zánětlivým onemocněním jako ateroskleróza nebo porucha štítné žlázy.

Kromě toho v tukové tkáni ukládají a produkují hormony, například ty, které brání hubnutí.

Co dělat: Štíhlost není jen krásná, ale i zdravější. V ideálním případě by ženské tělo mělo mít asi o 10% více tukové tkáně než mužské. Když se pokusíte přibývání kil držet pod kontrolou, určitě na tom vyděláte.

Játra

Tento orgán, zásadní pro metabolismus, je u žen nejen menší než u mužů, ale má také slabší výkon. Proto pomaleji zpracovává živiny a odbourává toxiny. Tím může zásadně ovlivnit užívání léků.

Co dělat: Při užívání jakéhokoli léku sledujte, zda se neprojeví nežádoucí účinky. Při pomalejším odbourávání se v těle hromadí větší množství účinné látky, než by mělo.

Stát se to může i z toho důvodu, že dávkování odpovídá spíš mužskému organizmu, protože lék se v závěrečných fázích vývoje testuje především na mužích. Ženy sice nejsou vyloučeny, ale mezi dobrovolníky na testy muži drtivě převažují.

A jejich játra přirozeně odbourávají medikament rychleji. Proto pak může stejné dávkování u žen působit problémy.

Ledviny

U žen ve zralejším věku ledviny rychleji ztrácejí svou schopnost čistit krev a odvádět škodliviny. Trpí tedy častěji než muži slabostí ledvin. To, podobně jako u jater, znamená, že v těle zůstávají déle léky. V tomto případě ty přípravky, které z těla odcházejí s močí.

Co dělat: Snažte se ledviny chránit před prochlazením a nepřehánějte to s množstvím bílkovin na jídelníčku. Rizikové jsou i proteinové tyčinky nebo nápoje, které představují zbytečnou zátěž pro ledviny.

Střevo

Podobně jako játra pracuje u žen pomaleji. Zatímco u mužů trvá průchod zbytků stravy střevem v průměru necelých 7 hodin, u žen je to o 2 hodiny déle. To vede nejen k tomu, že pomaleji trávíme.

Přes střevní stěnu může při delším průchodu proniknout do krve více škodlivin a nežádoucích složek z jídla, především tuků. Rovněž léky, které procházejí střevem, a látky, na které se rozkládají, zůstávají v těle déle.

Pomalejší průchod obsahu ale může škodit i přímo sliznici, dráždit ji a vést ke změnám, které mohou vyústit v zánět nebo novotvary.

Co dělat: Velmi užitečná je vláknina. Zrychluje průchod střevem a navíc na sebe může vázat nežádoucí látky, jako například přebytek tuků. Kromě toho podpoří osídlení prospěšnými kmeny bakterií, které budou střevní stěnu chránit.

Výtečným zdrojem vlákniny jsou jinak přehlížené luštěniny. Pokud je nemáte v oblibě, zkuste je ve formě pomazánek. Dají se přichucovat kořením, hořčicí, sójovou omáčkou, česnekem nebo bylinkami. Navíc rozmixované jsou snáze stravitelné a nenadýmají.

Štítná žláza

Hormony štítné žlázy kontrolují zpracovávání živin a využití energie v tkáních. Jakýkoli výkyv v jejich množství má tedy obrovský dopad na celkovou kondici. A nejde jen o zimomřivost nebo naopak nesnášenlivost tepla.

Tyto hormony regulují také rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy. Zvláště opatrné by měly být právě ženy, neboť poruchami štítné žlázy trpí v průměru 8x častěji než muži. Varovným signálem je hlavně dlouhodobá nepohoda těla, únava a nevýkonnost.

Co dělat: U poruch štítné žlázy je prevence obtížná. Určitě se vyplatí nechat ji zkontrolovat lékařem, ale jinak se můžete spolehnout jen na celkové opatření.

A to znamená hlavně pestrý jídelníček a dostatek pohybu, aby se snížila zánětlivost v těle.

Pevnost kostí

Aneb osteoporóza: Ta představuje velké riziko pro ženy po menopauze. Stejně staří muži si s řídnutím kostí ještě starosti dělat nemusí. Zlomeniny kvůli křehkosti kostí je trápí spíš až po sedmdesátce.

Co dělat: Jídelníček bohatý na vápník a vitamin D ze slunečního záření jsou jen dílčí prevencí. Stejnou a možná i větší měrou záleží posilování hustoty kostí také na aktivním pohybu. Má to svůj důvod.

Kostní buňky se totiž nejen ve stáří, ale po celý život průběžně odbourávají a znovu tvoří. Zda jich při této obnově přibývá nebo naopak ubývá, řídí naše tělesná aktivita.

Tělo reaguje na signály, které přicházejí z dlouhých kostí nohy, a podle toho, kolik času trávíme pohybem na nohou, tvorbu kostních buněk zesílí nebo naopak oslabí.

Lišíme se i v bolesti

Ukázal to nedávný výzkum Carletonovy univerzity v Kanadě. Vědce zajímalo, proč ženy reagují na bolest citlivěji a proč také častěji trpí chronickou bolestí.

Zkoumat chtěli přenos signálu bolesti mezi míchou a mozkem v místě, kde může zvýšená dráždivost neuronů pocit bolesti zesílit. Tradičně se předpokládalo, že by k tomu mělo docházet u obou pohlaví stejným způsobem. Jenže výsledky ukázaly něco jiného.

Když laboratorním zvířatům injekčně aplikovali přirozený nervový transmiter, který v míše zesiluje vnímání bolestivého podnětu, zareagovali na něj pouze samci krys. U samic nenastal žádný rozdíl.

Výjimkou byly pouze krysy kastrované před dosažením dospělosti, ty reagovaly stejně jako samci.

Výzkum sice nenašel konkrétní mechanismus, který způsobuje zvýšenou bolestivost u samic, ale potvrdil, že souvisí s ženskými hormony, a že tedy nejde o psychickou labilitu nebo přecitlivělost.

Foto: Shutterstock
Další článek
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve