Domů     Ženy stonají jinak
Ženy stonají jinak
12.11.2024

Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit.

Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si uvědomujeme, zdaleka neurčují jen vzhled a pohlavní funkce.

Ženské a mužské hormony zasahují do fungování celého těla a orgánů, největší odchylky jsou v imunitě, aktivitě jater, ledvin nebo štítné žlázy a samozřejmě v poměru tukové a svalové hmoty. A z těchto rozdílů plynou další odlišnosti.

Například tuková tkáň, která je u žen přirozeně mohutnější, je výrazným producentem určitých hormonů a imunitních složek vyvolávajících záněty. To se pak projeví například tím, že ženy mají mnohem větší sklon k autoimunitním onemocněním. A takových příkladů je více.

Rozdílné příznaky

Potíž pokračuje tím, že až donedávna medicína pracovala s jediným modelem lidského organizmu, samozřejmě s výjimkami, jako je gynekologie.

Až v posledních letech se bere větší zřetel na odlišnosti způsobené právě rozdíly mezi fungováním ženského a mužského organizmu.

Obecně známým už se stal příklad „ženského“ infarktu bez typické bodavé bolesti na hrudi, který probíhá jen jako schvácenost, slabost a nevolnost. Jenže takových rozdílů v průběhu nemocí, ale ve sklonu k určitým chorobám je daleko více.

A je dobré o nich vědět, protože je medicína stále ještě automaticky nezohledňuje.

Mimochodem… biti jsou i muži: Podle zažitého stereotypu ženy více řeší i psychické problémy a psychické příčiny potíží, zatímco muži jen fyzické.

To ale vede k tomu, že muži mohou přehlížet i závažná psychická onemocnění jako deprese, a proto je u nich úmrtnost na sebevraždy až trojnásobně vyšší.

Na co si dát pozor

Imunita

Imunitní systém je v plodném věku mnohem aktivnější než u mužů. Podílejí se na tom jak ženské hormony, tak už zmíněná mohutnější tuková tkáň. Pokud si myslíte, že je to jednoznačně výhoda, pak nemáte zcela pravdu.

Imunitní systém dokáže ničit nejen buňky nežádoucích vetřelců, ale i naše vlastní. A právě k tomu může při přílišné aktivitě imunity docházet. Proto také ženy mnohem více trpí revmatickými záněty, což jsou typické autoimunitní nemoci.

Co dělat: Vyhýbejte se preventivnímu užívání přípravků pro posílení imunity. Ty jsou mnohem spíš určené pro muže. Ženy by po nich měly sáhnout až při konkrétním riziku nákazy infekční nemocí.

Revmatologové varují hlavně před přípravky s hlívou ústřičnou. Ta může dokonce přispět k vyvolání revmatického zánětu.

Tuková tkáň

Tyto neoblíbené polštářky nepěkně tvarující tělo nejsou jen estetický problém. V tukové tkáni probíhá čilá hormonální a imunitní aktivita. A ta zdraví právě neprospívá.

Zánětlivé složky imunity podporují nežádoucí změny v těle, které mohou vést nejen k revmatickým onemocněním, ale i dalším zánětlivým onemocněním jako ateroskleróza nebo porucha štítné žlázy.

Kromě toho v tukové tkáni ukládají a produkují hormony, například ty, které brání hubnutí.

Co dělat: Štíhlost není jen krásná, ale i zdravější. V ideálním případě by ženské tělo mělo mít asi o 10% více tukové tkáně než mužské. Když se pokusíte přibývání kil držet pod kontrolou, určitě na tom vyděláte.

Játra

Tento orgán, zásadní pro metabolismus, je u žen nejen menší než u mužů, ale má také slabší výkon. Proto pomaleji zpracovává živiny a odbourává toxiny. Tím může zásadně ovlivnit užívání léků.

Co dělat: Při užívání jakéhokoli léku sledujte, zda se neprojeví nežádoucí účinky. Při pomalejším odbourávání se v těle hromadí větší množství účinné látky, než by mělo.

Stát se to může i z toho důvodu, že dávkování odpovídá spíš mužskému organizmu, protože lék se v závěrečných fázích vývoje testuje především na mužích. Ženy sice nejsou vyloučeny, ale mezi dobrovolníky na testy muži drtivě převažují.

A jejich játra přirozeně odbourávají medikament rychleji. Proto pak může stejné dávkování u žen působit problémy.

Ledviny

U žen ve zralejším věku ledviny rychleji ztrácejí svou schopnost čistit krev a odvádět škodliviny. Trpí tedy častěji než muži slabostí ledvin. To, podobně jako u jater, znamená, že v těle zůstávají déle léky. V tomto případě ty přípravky, které z těla odcházejí s močí.

Co dělat: Snažte se ledviny chránit před prochlazením a nepřehánějte to s množstvím bílkovin na jídelníčku. Rizikové jsou i proteinové tyčinky nebo nápoje, které představují zbytečnou zátěž pro ledviny.

Střevo

Podobně jako játra pracuje u žen pomaleji. Zatímco u mužů trvá průchod zbytků stravy střevem v průměru necelých 7 hodin, u žen je to o 2 hodiny déle. To vede nejen k tomu, že pomaleji trávíme.

Přes střevní stěnu může při delším průchodu proniknout do krve více škodlivin a nežádoucích složek z jídla, především tuků. Rovněž léky, které procházejí střevem, a látky, na které se rozkládají, zůstávají v těle déle.

Pomalejší průchod obsahu ale může škodit i přímo sliznici, dráždit ji a vést ke změnám, které mohou vyústit v zánět nebo novotvary.

Co dělat: Velmi užitečná je vláknina. Zrychluje průchod střevem a navíc na sebe může vázat nežádoucí látky, jako například přebytek tuků. Kromě toho podpoří osídlení prospěšnými kmeny bakterií, které budou střevní stěnu chránit.

Výtečným zdrojem vlákniny jsou jinak přehlížené luštěniny. Pokud je nemáte v oblibě, zkuste je ve formě pomazánek. Dají se přichucovat kořením, hořčicí, sójovou omáčkou, česnekem nebo bylinkami. Navíc rozmixované jsou snáze stravitelné a nenadýmají.

Štítná žláza

Hormony štítné žlázy kontrolují zpracovávání živin a využití energie v tkáních. Jakýkoli výkyv v jejich množství má tedy obrovský dopad na celkovou kondici. A nejde jen o zimomřivost nebo naopak nesnášenlivost tepla.

Tyto hormony regulují také rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy. Zvláště opatrné by měly být právě ženy, neboť poruchami štítné žlázy trpí v průměru 8x častěji než muži. Varovným signálem je hlavně dlouhodobá nepohoda těla, únava a nevýkonnost.

Co dělat: U poruch štítné žlázy je prevence obtížná. Určitě se vyplatí nechat ji zkontrolovat lékařem, ale jinak se můžete spolehnout jen na celkové opatření.

A to znamená hlavně pestrý jídelníček a dostatek pohybu, aby se snížila zánětlivost v těle.

Pevnost kostí

Aneb osteoporóza: Ta představuje velké riziko pro ženy po menopauze. Stejně staří muži si s řídnutím kostí ještě starosti dělat nemusí. Zlomeniny kvůli křehkosti kostí je trápí spíš až po sedmdesátce.

Co dělat: Jídelníček bohatý na vápník a vitamin D ze slunečního záření jsou jen dílčí prevencí. Stejnou a možná i větší měrou záleží posilování hustoty kostí také na aktivním pohybu. Má to svůj důvod.

Kostní buňky se totiž nejen ve stáří, ale po celý život průběžně odbourávají a znovu tvoří. Zda jich při této obnově přibývá nebo naopak ubývá, řídí naše tělesná aktivita.

Tělo reaguje na signály, které přicházejí z dlouhých kostí nohy, a podle toho, kolik času trávíme pohybem na nohou, tvorbu kostních buněk zesílí nebo naopak oslabí.

Lišíme se i v bolesti

Ukázal to nedávný výzkum Carletonovy univerzity v Kanadě. Vědce zajímalo, proč ženy reagují na bolest citlivěji a proč také častěji trpí chronickou bolestí.

Zkoumat chtěli přenos signálu bolesti mezi míchou a mozkem v místě, kde může zvýšená dráždivost neuronů pocit bolesti zesílit. Tradičně se předpokládalo, že by k tomu mělo docházet u obou pohlaví stejným způsobem. Jenže výsledky ukázaly něco jiného.

Když laboratorním zvířatům injekčně aplikovali přirozený nervový transmiter, který v míše zesiluje vnímání bolestivého podnětu, zareagovali na něj pouze samci krys. U samic nenastal žádný rozdíl.

Výjimkou byly pouze krysy kastrované před dosažením dospělosti, ty reagovaly stejně jako samci.

Výzkum sice nenašel konkrétní mechanismus, který způsobuje zvýšenou bolestivost u samic, ale potvrdil, že souvisí s ženskými hormony, a že tedy nejde o psychickou labilitu nebo přecitlivělost.

Foto: Shutterstock
Další článek
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
23.10.2024
Bolest lze mírnit i jinak než chemicky. Alternativ je řada, i když jejich síla a spolehlivost kolísá. Za pokus ale stojí. Teplo a chlad To je nejjednodušší, přitom účinný způsob, který působí na příčinu bolesti fyzikálně. * Studené obklady a koupele zmírňují bolest způsobenou záněty. Při zánětu se totiž intenzivně zvyšuje prokrvení postižené partie, což vede k otokům a horkosti. Chlad často po
reklama
Šikovné tipy
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří