Domů     Ženy, léky a nemoci: Stonáme jinak
Ženy, léky a nemoci: Stonáme jinak
23.8.2022

Proč? Důvodů je několik a jsou objektivně prokazatelné. Týkají se nejen nemocí, ale dokonce i působení léků.

Bez nadsázky se dá říct, že rozdíl mezi mužem a ženou, zakotvený v každé jednotlivé buňce těla, se neprojevuje jen na vzhledu a chování, ale velmi podstatně také na tom, s jakými nemocemi a jak stonáme.

Tento rozdíl ještě značně posilují mužské a ženské hormony, protože i jejich pole působnosti je širší, než se běžně domníváme. Velmi podstatně totiž mění aktivitu imunitního systému.

O něco menší, ale nezanedbatelný vliv na odlišné stonání pak má rozdílné vnímání ženské a mužské role. Tím se například vysvětluje, proč se ženy častěji léčí s depresí, ale více sebevrahů je mezi muži, neboť neradi ukazují svou slabost.

V méně tragické rovině je pro ženy zase komplikovanější domácí léčení nemocí. Nevydrží na lůžku, věnují se domácnosti, a tak se léčba i rekonvalescence znatelně protahuje. Ale pojďme se podívat na konkrétní příklady. Pro ženy je důležité o nich vědět, a tím lépe chránit své zdraví.

Podstatné rozdíly

Ženské tělo reaguje silněji na rizikové faktory, jako je kouření, vysoká hladina tuků v krvi, vysoký krevní tlak, obezita nebo cukrovka.

Proto také stoupá u diabetiček riziko infarktu pětinásobně, zatímco u mužů cukrovkářů „jen“ trojnásobně oproti zbytku populace. Šance na přežití infarktu je navíc u diabetiček nižší.

Zdravý životní styl, rozumný jídelníček a udržování odpovídající váhy proto u žen bez přehánění mohou zachraňovat život.

Střevo u žen obvykle pracuje o něco pomaleji než u mužů. To se může negativně odrazit na zdraví, neboť škodliviny mohou déle působit na střevní stěnu a poškodit ji.

Právě proto je pro ženy zvláště důležitá každodenní porce vlákniny, jejímž nejbohatším zdrojem jsou bohužel dost neoblíbené luštěniny.

Játra jsou u žen nejen menší, ale liší se i ve schopnosti likvidovat jedovaté látky. I ta totiž podléhá vlivu pohlavních hormonů. Proto by se ženy měly vyhýbat zbytečné konzumaci léků a samozřejmě i alkoholu, který z tohoto důvodu snášejí hůře než muži.

Imunita

Příroda se postarala o to, aby imunita žen fungovala co nejefektivněji a aby je jakožto dárkyně života chránila.

Tuto výhodu si ženy nesou už v genech – řízení imunity totiž příroda zakotvila do genů chromozomu X, který mají ženy zdvojený, zatímco u mužů ho doplňuje chromozom Y zaměřený hlavně na sexuální funkce.

Rozdíl mezi pohlavími ještě posiluje působení ženského hormonu estrogenu, který pohotovost a údernost imunitního systému zvyšuje. Díky tomu ženy lépe vzdorují infekčním nemocem a v případě, že přece jen onemocní, se uzdraví rychleji než muži.

Testosteron naopak obranyschopnost těla tlumí, proto má běžné nachlazení čili „mužská rýma“ skutečně vážnější a nepříjemnější průběh než stejná viróza u žen. Ale nejde jen o infekční onemocnění.

Méně aktivní imunitní systém mužů zvyšuje také riziko onkologických chorob a zhoršuje vyhlídky na vyléčení nádoru.

Na co si dát pozor: Hlavním nepřítelem dobře fungující obranyschopnosti těla je stres. Pro ženy, které k němu bývají psychicky vnímavější, je proto důležité aktivně proti stresu bojovat.

Velmi dobrou prevencí jsou sportovní aktivity, které v těle uvolňují protistresově působící látky. Pomáhají i meditace nebo zklidňující byliny jako třezalka, mučenka, kozlík nebo meduňka.

Revmatismus a spol.

Aktivnější imunitní systém nepřináší ženám jen výhody. Zvýšená útočnost obranyschopnosti, kterou netlumí odlišný chromozom ani hormony jako u mužů, může totiž nabrat nesprávný směr a stejnou silou jako proti původcům nemocí zaútočit proti vlastnímu tělu.

To je podstatou takzvaných autoimunitních chorob, tedy onemocnění způsobených chybnou reakcí imunity. Imunitní systém pak vyvolává záněty a ničí různé tkáně v těle.

Mezi nejčastější autoimunitní onemocnění patří revmatismus a není překvapení, že tři čtvrtiny postižených tvoří ženy.

Ženy také mnohem častěji trpí na alergie, astma, únavový syndrom, roztroušenou sklerózu a poruchy štítné žlázy, vyvolané útokem imunitního systému.

Na co si dát pozor: Propuknutí autoimunitního onemocnění velmi často spouští hluboká vyčerpanost, například po přechozené nebo nedoléčené viróze. Přetěžování sil zhoršuje i průběh onemocnění, proto si dopřejte odpočinek, když si o něj tělo říká. U autoimunitních chorob je jedním z léčebných prostředků.

Postižení kloubů

Kromě autoimunitního zánětu kloubů mají bohužel ženy také větší sklon k degeneraci kloubní chrupavky čili k artróze. Příčinou je předčasné opotřebení kloubní chrupavky přetěžováním, což se u žen velmi často týká malých kloubů na prstech rukou.

Přepočteno na milimetr čtverečný totiž na ně při pohybu působí stejná zátěž jako na kyčelní klouby, přitom vrstva chrupavky je tu tenčí. Je to hlavně každodenní práce v domácnosti, která nadměrně klouby prstů namáhá.

Není tedy divu, že se artróza prstů vyskytuje u žen až devětkrát častěji než u mužů.

U žen více trpí také kolenní klouby. Je to dáno už tím, že ženská pánev je širší, což ovlivňuje postavení kolenního kloubu. Navíc mají ženy slabší vrstvu chrupavky, její poškození se proto projeví dříve a silnějšími bolestmi.

Nepřekvapí tudíž, že až dvě třetiny náhrad kolenních kloubů se provádí právě ženám.

Na co si dát pozor: Nechtějte zvládat veškerou práci v domácnosti vlastními silami, naučte se úkoly rozdělovat a dopřát rukám odpočinek.

Velké klouby nohou zase ochráníte udržováním rozumné tělesné váhy, s každým kilem navíc riziko poškození chrupavky roste.

Infarkt

Že se u žen příznaky srdečního infarktu mohou projevovat odlišně, se dostává už i do obecného povědomí. Bohužel projevy jsou tak neurčité, že můžou osudově oddálit vyšetření i léčení. Situaci komplikuje i představa, že infarkt je vlastně „mužskou nemocí“.

To je pravda jen částečně. Ženy skutečně chrání vliv hormonu estrogenu, ten ale polevuje s věkem. Proto nejvíce žen umírá na infarkt ve věku 40 až 65 let.

Na co si dát pozor: Místo prudké bodavé bolesti na hrudníku se u žen infarkt může ozývat nevolností, zvracením, schváceností a bolestí v zádech mezi lopatkami nebo v nadbřišku.

Osteoporóza

Po padesátce se s touto záludnou nemocí potýká každá třetí žena. Hlavní příčinou řídnutí kostí je pokles tvorby estrogenu, neboť právě tento hormon podporuje tvorbu kostní hmoty.

Vedle klimakteria k tomu může dojít i při dlouhodobých poruchách menstruačního cyklu nebo po operativním odstranění vaječníků.

Ve vyšším věku ovšem trpí osteoporózou i muži, po sedmdesátce statisticky trápí každého třetího.

Na co si dát pozor: Zdraví kostí nejlépe prospějete, když budete běhat, chodit či tančit, zkrátka věnovat se pohybu ve vzpřímené poloze. Právě ten podporuje i ve vyšším věku obnovu kostní hmoty.

Problém s léky

Ženské tělo může na tentýž lék podávaný muži reagovat poněkud jinak, což má několik důvodů. Tím původním je už samotný vývoj léku.

Už při počátečním testování na laboratorních myších se s ohledem na ochranu budoucích generací využívají spíše samečci a stejně tak pro klinické zkoušky v závěrečných fázích se vybírají převážně muži. Podle nich je pak stanoveno také dávkování léku.

To pak skrývá několik zádrhelů. Na účinku se totiž může podepsat i rozdílná stavba těla. Větší podíl tukové tkáně typický pro ženské tělo může některé léky déle zadržovat. To pak může vést k předávkování.

U žen může probíhat pomaleji i vstřebávání léku ve střevě nebo odbourávání v játrech, takže se látka může v těle hromadit a měnit očekávaný účinek.

Překvapivé rozdíly

V některých případech může být rozdíl v efektu přípravku markantní, jako například u přípravku s kyselinou acetylsalicylovou, který se používá na snížení rizika infarktu a mozkové mrtvice.

Ženy skutečně chrání proti opakované mrtvici, ale riziko infarktu významně nesnižuje. Naopak u mužů jsou lepší výsledky s prevencí proti infarktu, nebezpečí mozkové mrtvice však přípravek nejen že nesnižuje, ale dokonce o něco zvyšuje.

Podobně rozdílně reaguje ženský a mužský organizmus na opiáty používané jako silné léky proti bolesti nebo na anestetika.

Jak se chránit?

Pokud zaznamenáte nečekané tělesné i duševní projevy v souvislosti s podáváním léků, kontaktujte co nejdříve lékaře, který vám je předepsal. Velmi užitečné mohou být detailní poznámky, kdy a jaké potíže se vyskytly, a proto je dobré se je zapisovat. Nespoléhejte se jen na své pocity.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk