Domů     Ženy a dopravní nehody: Když je hlavním nepřítelem stres
Ženy a dopravní nehody: Když je hlavním nepřítelem stres
15.8.2019

V životě na nás číhají různé stresové situace. Jednou z nejvypjatějších, při níž tečou nervy a pro vulgární slovo se nechodí daleko, je dopravní nehoda. Přitom stačí pamatovat si číslo 1224 a můžete být v klidu.

Dopravní nehoda je mimořádná událost, na kterou se nikdo nemůže psychicky připravit. Člověk se při ní dostává do akutního negativního stresu, který ovlivňuje jeho tělesnou i duševní stránku. Na ženy přitom tahle událost působí mnohem tíživěji než na muže.

Ne proto, že by byly emotivnější, ale proto, že k tomu všemu musí často navíc ještě řešit, co s dítětem, které mají v autě, což jejich stres jen zvyšuje.

Ženy nesoutěží

V první řadě se naučte stresu předcházet, to znamená, že za volant si nebudete sedat už vystresovaná z ranního spěchu při odvozu dětí do školky či školy. Myslete na to, že čím rychleji něco děláte, tím víc chyb uděláte, takže nehoda se nabízí jako první.

Bohužel, i když to odnesly jen plechy a nebyla to vaše vina, nezřídka se stává, že také budete obětí agresivního a vulgárního chování druhých účastníků nehody.

Spousta řidičů totiž ženu za volantem vnímá jako něco méně patřičného, takže je pro ně snadným cílem k ventilaci svého vzteku.

Nic si z toho nedělejte, jak vyplývá z mnoha průzkumů, ženy jsou při řízení motorového vozidla vesměs opatrnější a zodpovědnější než muži a jízdu berou jako přemístění z bodu A do bodu B, emoce do toho vnášejí muži, kteří mají tendenci riskovat a s ostatními závodí.

Jak se uklidnit

Co dělat, když už jste se s někým sťukli? Snažte se nejdřív ovládnout tělesnou reakci, zklidněte dýchání, napijte se vody a začněte řešit situaci postupně a beze zmatku.

S účastníky nehody věcně spolupracujte a s profesionály, tím se myslí policie, hasiči či záchranná služba – ochotně komunikujte. Vybavte si znalosti získané v autoškole, dosavadní řidičské zkušenosti a zásady první pomoci. To vše vám zvládnutí situace ulehčí.

Co s agresivitou druhých

Pokud se k vám spoluúčastník nehody chová agresivně, zastrašuje vás a snaží se vás donutit, abyste podepsala, že jste viníkem nehody vy, i když to není pravda, nenechte se manipulovat, vydírat ani zatlačit do kouta.

Zasekněte se jako gramofonová deska a neustále opakujte: Nepodepíšu, nepodepíšu, nepodepíšu. V krajním případě se v autě zamkněte a přivolejte Policii ČR.

Lovci nehod

Šok z dopravní nehody vás snadno vyvede z míry a mnohdy se přechodně dostaví i stav zmatenosti, takže se hned nedokážete ve vzniklé situaci dobře orientovat. A to ještě netušíte, že to může být horší.

Že na vás, rozhozenou, nešťastnou a bezbrannou, číhají jako supi na kořist takzvaní lovci nehod, kteří právě takových situací využívají.

Objeví se u nehody během několika minut, obvykle osobním vozidlem s oranžovým majákem a s úsměvem a nebývalou ochotou nabídnou kompletní pomoc s vyřízením nehody – od odtahu vozu přes zajištění servisu až po poskytnutí náhradního vozidla.

Za to požadují maličkost – okamžité podepsání smlouvy o zastupování při vyřízení pojistné události. I když se vám v tu chvíli zdají jako andělé spásy, nenaleťte jim.

Jen zneužívají toho, že jste ve stresu a že třeba vůbec nevíte, že máte řadu asistenčních služeb předplacenou v pojištění vozidla.

Proč jejich službu nevyužít

Lovci nehod se tváří, že je poslala vaše pojišťovna, ale není to pravda. Jejich služby jsou často nekvalitní, předražené a nespolehlivé, navíc leckdy nepatří mezi asistenční služby zahrnuté v pojištění vozidla.

Taková „pomoc“ vás ve výsledku přijde pěkně draho, protože si jejich služby nakonec zaplatíte ze svého. Takže zase jako zaseknutá deska opakujte ne, ne, ne a rozhodně nic nepodepisujte!

Abyste se takovým situacím vyhnuly, vtlučte si do hlavy telefonní číslo 1224. To je linka pomoci řidičům, kde vám v případě nehody či pouhé poruchy auta poradí a pomohou.

A protože jsou k dispozici nonstop, tedy 12 měsíců v roce, 24 hodin denně, nemůžete číslo této linky zapomenout.

Jak to funguje?

Když zavoláte na 1224, nejdéle do 6 vteřin jste spojeni s operátorem, kterému sdělíte název své pojišťovny, u níž máte uzavřené povinné ručení.

Pokud si ji v rozrušení nedokážete vybavit, operátor si ji sám zjistí, když mu nahlásíte SPZ vašeho auta. Ani na tu si nemůžete vzpomenout? Uklidněte se, podívejte se na vůz a do telefonu ji přečtěte.

Operátor vás pak ihned spojí se smluvní asistenční společností vaší pojišťovny, která na místo nehody vyšle vůz.

Abyste si ho nespletly s někým jiným, sdělí vám typ auta i jeho SPZ, mechanik se většinou ještě po cestě ozve, za jakou dobu bude na místě, kde pak zařídí opravu nebo odtažení do seriózního servisu. V tu chvíli už můžete být klidná. Když jste zvládla tohle, ostatní už bude jen hračka.

Předchozí článek
Související články
19.2.2026
Yerba maté je třetím nejoblíbenějším teplým povzbuzujícím nápojem světa. Na přípravu se používají mladé lístky posvátné byliny cesmíny paraguajské. Kouřová vůně a uzená chuť. Řízný a hořký… Tak popisují znalci tradiční jihoamerický nápoj, který místní šamané při svých rituálech používali již v dobách před Kristem a který má dodnes přezdívky Zázrak z pralesa nebo Zelené zlato indiánů. &nb
18.2.2026
Koupání ve vodě s epsomskou solí zklidní nervy a stres, pomůže utišit bolesti hlavy, zlepší spánek i regeneraci namožených svalů, pomůže vzpamatovat se ze zvýšené zátěže. Co je epsomská sůl? Jde o sloučeninu hořčíku, síry a kyslíku, chemicky síran hořečnatý. Je oblíbeným přírodním prostředkem pro relaxační koupele. * Jak na relaxační koupel: Rozpusťte 1–2 šálky epsomské soli v teplé vod
12.2.2026
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
10.2.2026
Kýchání je tělu prospěšné… Očistí horní cesty dýchací od všech nečistot a má za úkol udržet průchodnost nosní dutiny. Co všechno může být spouštěčem? Nejdříve přivřít oči, pak se rychle a zhluboka nadechnout, zpitvořit obličej… a pusou zprudka vydechnout. Kýchnutí je na světě. A s ním pár rekordů. Tak třeba rychlost vzduchu při kýchnutí může být i více než 170 km/hod., přitom do prostoru vypust
9.2.2026
Požitek bez následků, to měla slibovat umělá sladidla. Skutečnost je ovšem poněkud jiná. Nesladíte cukrem, jen jeho náhražkami, přesto neztrácíte na váze, či dokonce naopak přibýváte? Podle někdejších názorů byla chyba v tom, že jste se nechali svést falešnou vidinou „beztrestnosti“ mlsání s umělými sladidly a dopřávali jste víc, než byste si dovolili u jídel a nápojů s cukrem. Marně jste oponova
reklama
Šikovné tipy
Spodní prádlo musí sedět
Jen ve správné velikosti spodní prádlo dobře plní to, co od něj očekáváme – že bude pohodlné a opticky zlepší tělesné křivky. Zdálo by se, že není nic jednoduššího, než si vybrat dobře padnoucí podprsenku, přitom podle odborníků drtivá většina z nás nosí špatnou velikost. Nejspíš mají pravdu, protože to bývá zřetelně vidět i přes […]
Když to chce rychlý zásah…
… pak není času na zbyt, natož na rozmyšlenou. Proto je dobré si nanečisto rozvážit, co budeme dělat, když u nás doma nastane malá katastrofa.   Vzplanul oheň na pánvi Nebezpečí: Obrovské! Hrozí kompletní vyhoření minimálně kuchyně Nejhorší, co můžeme udělat: Chrstnout na pánev vodu! V oleji rozžhaveném na několik set stupňů se okamžitě mění na […]
Domovní číslo z hřebíků
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si […]
Propíchnout, nebo nastřelit?
Náušnice sice nosíte od malička, ale chcete mít ucho ještě zdobnější. Nebo se nyní odhodláváte nechat si dírky konečně udělat. Kam se tedy obrátit?   Vyvarujte se domácí akci, i když vás kamarádka přesvědčuje, kolik uší už propíchla. Že stačí namočit jehlu do vodky a jde se na věc. Tak do toho se určitě nepouštějte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hon na čarodejnice: Bylo v Římě podezřelé i čištění zubů?
historyplus.cz
Hon na čarodejnice: Bylo v Římě podezřelé i čištění zubů?
„Naše manželství Aemiliana pořádně vystrašilo. Z něj se zrodil vztek a šílenství, které ho dohnaly až k tomu, aby na mne podal žalobu,“ říká Lucius Apulius na adresu strýce své ženy. Nový sňatek majetné vdovy se nikomu nehodí do plánu a obvinění z čarodějnictví se stává nejsnazším způsobem, jak se nežádoucího člena rodiny zbavit!  
Žehlička nemusí být  strašák vlasů
nejsemsama.cz
Žehlička nemusí být strašák vlasů
Používání žehličky nemusí zákonitě znamenat zničené vlasy. Stačí si umět vybrat tu správnou a dodržovat několik důležitých zásad. Poradíme, kterých. V první řadě bychom se měly zaměřit na výběr žehličky. Druh povlaku žehlicích desek je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů. Keramika nebo turmalín Dle rad expertů je dobré dát přednost keramickým žehličkám, protože jsou univerzální na všechny typy vlasů.
Domácí mrkvová šťáva
tisicereceptu.cz
Domácí mrkvová šťáva
Aneb domácí mrkvový džus. Jak na něj? Suroviny na 1 džus 4 ks mrkve 1/2 ks jablka kapku citrónové šťávy snítka meduňky Postup Mrkev oškrábeme, jablko oloupeme a spolu s citrónovou šťávou
Když se elegance potká s mechanikou z Glashütte
iluxus.cz
Když se elegance potká s mechanikou z Glashütte
Společenské hodinky mají být jako dobře střižený smoking. Neřvou. Neupozorňují na sebe. Jen tiše dávají najevo, že víte, co děláte. A přesně taková jsou na veletrhu Inhorgenta v německém Mnichově práv
Koupila si byt! Chce snad Verešová utéct od muže?
nasehvezdy.cz
Koupila si byt! Chce snad Verešová utéct od muže?
Končí s manželem? Tahle otázka zaznívala napříč světem showbyznysu poté, co se rozkřiklo, že si modelka Andrea Verešová (45) pořídila luxusní byt za deset milionů korun v pražském Karlíně. Vedle své
Co se odehrává na sjezdu nejmocnějších lidí planety?
enigmaplus.cz
Co se odehrává na sjezdu nejmocnějších lidí planety?
Každý rok se schází nejvlivnější osobnosti světa na uzavřené konferenci známé jako Bilderberg. Co je předmětem jejich setkání, to nikdo neví. Jde jen o nepodloženou konspirační teorii, nebo je na tom
Orknejské monstrum Nuckelavee: Skoro jako lord Voldemort!
epochaplus.cz
Orknejské monstrum Nuckelavee: Skoro jako lord Voldemort!
Shnilá úroda, epidemie nemocí, hladomor a dokonce i ničivá sucha. Za to všechno může na skotských Orknejích bytost, o které se uznávaná britská folkloristka Katharine Mary Briggsová (1898–1980) vyjádří jako o tom „nejhnusnějším ze všech démonů skotských Severních ostrovů“. Jen na tom jménu si zlomíte jazyk: Nuckelavee. V letních měsících nemůže vylézt z moře, ale
Sláva piešťanského bahna přesáhla hranice Evropy
epochanacestach.cz
Sláva piešťanského bahna přesáhla hranice Evropy
Lidé se sem jezdí léčit už celých 200 let. A mnoho z těch, kdo Piešťany okusili, se vrací. Nejenže prospějí svému zdraví, ale užijí si tu i bohatý společenský život. Když se řekne slovenské lázně, Piešťany bývají první volbou. Jejich věhlas je mezinárodní. A není divu. Město rozprostřené na březích řeky Váhu je proslulé termálními prameny a unikátním léčivým sirným
Ve spánku se mi zjevil anděl a zachránil vnuka
skutecnepribehy.cz
Ve spánku se mi zjevil anděl a zachránil vnuka
Stačila chvíle nepozornosti a můj malý vnouček se vypravil do parku ke kašně. Kdyby se mi nezjevila kouzelná bytost, doběhla bych pozdě. Ten náš domek, co jej manžel před pár lety podědil po svých rodičích, se nachází v klidné ulici malého města na jižní Moravě, z jedné strany máme výhled do údolí, na straně druhé nevelký parčík. Rádi
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
epochalnisvet.cz
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
Český vědecký tým zaujal mimořádný buk albín z Moravského krasu. Metr vysoký strom postrádá chlorofyl a přestože nefotosyntetizuje, roste zhruba 30 let. Odborníci se zaměřili na zdroje, ze kterých strom získává cukry, aby přežil. Výsledky publikovali v časopise Tree Physiology.   Buk na Blanensku nemá jediný zelený list, přitom zelené barvivo v listech je nezbytné
Jak se ve Sluneční soustavě staví sněhuláci
21stoleti.cz
Jak se ve Sluneční soustavě staví sněhuláci
Když se v lednu 2019 kolem vzdáleného tělesa jménem Arrokoth prohnala sonda New Horizons, vědci koukali trochu překvapeně. Před nimi se objevil objekt připomínající sněhuláka, přičemž na něm nebyly pa
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i