Domů     Zdraví začíná ve střevech
Zdraví začíná ve střevech
9.11.2021

Titulek je sice nadsázka, ale jen mírná. Střevo skutečně rozhoduje značnou měrou o naší zdravotní kondici. Proč ho v tom tedy nepodpořit.

Většinou si střevo spojujeme jen s benefity, které má přinést zdravé stravování. Předpokládáme, že střevo je tu od toho, aby porci vitaminů, minerálů, prospěšných tuků a dalších živin z jídla získalo a poslalo dále do těla. To je samozřejmě pravda.

Jde ale jen o část toho, čím střevo ovlivňuje zdraví. Další dílem totiž přispívá střevní mikroflóra, novějším názvem mikrobiom. A nemylte se, nestará se jen o dobře fungující imunitu.

Co umí mikroby

Střevo je osídlené opravdu vydatně. Udává se, že celkové množství střevních mikrobů, škodlivých i prospěšných, trojnásobně až desetinásobně převyšujícím počet vlastních buněk našeho těla. Tyto mikroby samozřejmě produkují řadu rozmanitých látek.

Ty pak mohou ovlivňovat tělesné, ale i psychické pochody v těle.

Jak potvrdily výzkumy na toto téma, mikroby se mohou podílet na vyvolání deprese, poruch soustředění a paměti, mohou podpořit rozvoj obezity, osteoporózy, cukrovky, astmatu nebo třeba Parkinsonovy nemoci.

Také u hodně diskutovaného autismu se stále výrazněji ukazuje, že toto vrozené postižení může souviset se střevním zánětem u matky během těhotenství.

Výhoda pro zdraví

Pokud jste začali přemýšlet, jak upravit složení vlastní střevní mikroflóry ke svému prospěchu, pak se vaše uvažování ubírá správným směrem. Ano, lze to udělat.

Musíte ovšem počítat s tím, že základ bakteriálního osídlení střev je v zásadě stabilní a pro každého z nás typický podobně jako otisk prstů. Přesto lze složení bakterií v jisté míře ovlivnit, a to jídelníčkem a obecně životním stylem.

Pokusit se o to můžeme kdykoli během života, ovšem ideální je k tomuto účelu období raného dětství. Právě ve věku do tří let se vytváří skladba střevních bakterií, jak bude v základních rysech přetrvávat celý život.

Roli při tom hraje jednak dědičnost a pak to, co dítě jí a jak „ochutnává“ svět, když si dává různé předměty do úst. Proto je vhodné v tom dítě příliš striktně neomezovat, aby získalo pestřejší složení střevní mikroflóry, což mu bude v dalším životě k užitku.

Bakterie a tloustnutí

Nadváha může mít různé příčiny, jak zdravotní, tak i ve ztrátě míry v jídle. Jednou z nich – a bohužel špatně ovlivnitelnou – je nepříznivé složení střevní mikroflóry. Problematické jsou především bakterie rodu Firmicutes.

Ty jsou sice neškodnou a přirozenou součástí osídlení střev, ale pokud se přemnoží, začnete nabývat na váze. Je to tím, že tyto bakterie pomáhají získat maximum energie i z chudé stravy.

V dřívějších dobách bývalo jejich bohaté zastoupení předností, protože pomáhalo přežít období hladu. Pozůstatkem je dědičný sklon u potomků k bohatému osídlení těmito bakteriemi. Ovšem jejich efekt je v dnešní době přebytku spíše přítěží.

Když chcete zhubnout

Populaci nežádoucích bakterií podporujících tloustnutí lze naštěstí omezit jídelníčkem, zejména zařazením přirozených probiotik.

Obranou jsou především mléčně kvašené potraviny jako kefír, jogurt, kysané zelí a další kvašená zelenina, kromě toho obecně ovoce, zelenina, ořechy, semínka, ovesné vločky a luštěniny. Tyto potraviny totiž podporují množení dalšího běžného kmene střevních bakterií (Bacteroidetes), které mají na hospodaření s energií z jídla opačný efekt.

Příjem energie omezují, dokonce mají bránit plnému vstřebávání sacharidů, které zčásti odvádějí střevem ven z těla. Proto také převažují nad bakteriemi Firmicutes u štíhlých lidí.

Jak živit žádoucí bakterie

* Zelenina a luštěniny

Nevybírejte si jen to, co vám nejvíce chutná, důležitá je pestrost. Každý z nás má své více a méně oblíbené potraviny.

Rozmanité preference ale mají i bakterie v našich střevech, proto je důležité jíst různé druhy rostlinných potravin a na jídelníček zařadit i méně tradiční zeleninu.

Luštěniny můžete zkusit i ve formě domácích pomazánek, pro řadu lidí jsou tak chutnější, a někdy i lépe stravitelné.

* Vláknina

Kromě zeleniny a luštěnin vlákninu bohatě obsahují také obiloviny, ovoce a ořechy. A jak už bylo řečeno, střevní bakterie mají rozmanité preference, takže i vlákninu dodávejte na jídelníček v co nejpestřejší skladbě.

* Kysané potraviny

Kysané mléčné produkty a zelenina jsou obecně nejznámější potraviny na podporu žádoucího složení střevní mikroflóry. Důležité je jíst tyto potraviny pravidelně, nikoli jen nárazově při potížích s nadýmáním nebo po léčbě antibiotiky.

Zapomínáme hlavně na kysané zelí, které bývalo pro naše předky jedním z hlavních zdrojů příznivě působících střevních bakterií. Ze současného jídelníčku prakticky zmizelo. Zkuste ho tam vrátit syrové, chutné bude v míchaných salátech.

* Čerstvé obilné a luštěninové výhonky

Není třeba je jíst ve velkém množství, stačí jimi posypat jídlo. Důležitá je spíš pravidelnost, aby se na stůl dostaly několikrát do týdne.

* Rostlinné oleje

Kvalitní za studena lisované oleje jsou kromě jiných svých předností zdrojem látek, kterým se říká polyfenoly. Ty mají obecně příznivé účinky na zdraví v prevenci degenerativních onemocnění a svědčí i některým střevním bakteriím.

Co naopak škodí

* Průmyslově vyráběná jídla a polotovary

Oproti domácí kuchyni mají obdobná, ale průmyslově připravená jídla nejen nižší obsah vitaminů, minerálů a dalších cenných látek, ale současně představují také problematickou výživu pro střevní mikroflóru.

Mnohdy proto podporují nárůst škodlivých typů bakterií a snižují populace prospěšných. Navíc se sterilizací a dalšími metodami konzervace důsledně likvidují mikroby v jídle.

To vede časem k tomu, že rozmanitost bakteriálního osídlení ve střevech klesá – což je zdravotní riziko.

* Nedostatek vlákniny

Typický český jídelníček tíhne k malému podílu vlákniny na talíři. Omáčka s masem a knedlíky nebo rýží, bílé pečivo s párkem, salámem nebo marmeládou, koláče a sušenky, to vše jsou velmi špatné zdroje vlákniny. Pak střevní mikroflóře chybí dostatečná výživa.

* Očistné klystýry

Časté výplachy střev ničí střevní osídlení podobně jako léčba antibiotiky. Střevo pak potřebuje určitý čas, aby se mohlo vrátit k žádoucímu stavu bakteriálního osídlení.

* Léky proti překyselení

Z hlediska zdravého střevního osídlení představují problém. Agresivní působení žaludeční šťávy je jedním z obranných mechanismů, aby se do střev nedostaly nežádoucí mikrorganismy. Pokud tuto obranu vyřadíme, pak se následně i dramaticky mění střevní osídlení.

Zhorší se i využití živin, trápení neprobíhá tak, jak by mělo. Pokud si léky proti překyselení kupujete sami, pak je používejte jen nárazově. Větší potíže je vhodné řešit s lékařem.

Svědčí i pohyb

Sport zvyšuje efekt vhodného jídelníčku a vede k větší rozmanitosti mikrobů ve střevě. Naopak u lidí se sedavým způsobem života výzkumy prokázaly horší skladbu střevní mikroflóry, chyběly některé bakterie důležité pro funkci imunitního systému.

Jak vydatná by pohybová aktivita měla být? Důležitá je pravidelnost, stačí například 30 minut mírného běhu 3x až 4x týdně.

Když je střevo nemocné

Jedním ze zdravotních problémů, který může špatné složení střevních bakterií podpořit, jsou chronické záněty střeva imunitního původu, jako je Crohnova choroba.

Jakmile propuknou, ohled na správnou výživu musí jít překvapivě stranou, důležité je zklidnit zánět. Proto musí být jídelníček šetrný i za tu cenu, že nedodává dostatek rozmanitých živin. Chybí zejména bílkoviny, nebezpečně nízký je příjem vitaminu B12.

– Potíže působí potraviny jinak prospěšné, hlavně luštěniny, syrová zelenina, zeleninové a ovocné šťávy, citrusové ovoce, kyselé zelí, cibule, tučné a kyselé pokrmy.

– Problematická je i vláknina, protože podporuje pohyb střeva a tím ho dráždí. To znamená další důvod k omezení zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a luštěnin.

– Užitečná jsou probiotika. Brání přemnožení patogenních bakterií při léčbě antibiotiky a v klidovém období zase podporují růst prospěšné střevní mikroflóry a tím předcházejí bolestem.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk