Domů     Zázraky na talíři
Zázraky na talíři
25.5.2020

Jídlo není lék, ale bez správně sestaveného jídelníčku těžko zůstaneme dlouhodobě zdraví. Na tom, co jíme, závisí nejen množství cukru a cholesterolu v krvi. Jídelníček má vliv třeba i na to, jestli máme kosti pevné, nervy klidné a kůži zdravou.

Naše tělo se neustále obnovuje – to je zpráva dobrá i špatná. Neboť záleží na tom, jaký stavební materiál mu dáme k dispozici, z čeho bude budovat nové buňky.

Tělo pak může ideálně těžit z výhody, které jsme zdědili po předcích, a naplnit to, co máme v genech, nebo naopak chátrat. Jídlo skutečně není lék, jídlo je základ, z nějž naše tělo znovu a znovu vyrůstá. Chcete chatrč z podřadných materiálů nebo solidní stavení?

Domácí kuchyně

Na správný jídelníček neexistuje univerzální návod, ba dokonce se dá říct, že striktním dodržováním pravidel, co jíst a co ne, si můžeme i škodit. Mohou totiž vytvářet příliš velký psychický tlak. Navíc všichni nemáme stejnou potřebu bílkovin nebo syrové zeleniny.

Pokud chcete vodítko, pak by mohlo znít: Dávejte si na talíř jen jídla připravovaná doma z původních surovin. Jezte pestře, nezapomínejte na fazole a čočku, nebojte se ořechů a máku ani oleje. Když koláče nebo pomazánky, tak jen domácí.

K pití je nejvhodnější čistá voda, a když už ji potřebujete osladit, připravte domácí sirup. Sezona ovoce je přede dveřmi, a příležitostí tedy bude dost.

Tělo si řekne…

V ideálním případě tělo samo signalizuje, jaké živiny momentálně potřebuje, a jestli tedy má chuť na mrkvový salát nebo zapečené nudle. Na jídlo svěží a ochlazující nebo vydatné a zahřívající.

Potíž je v tom, že mnohdy máme zdeformované vnímání chutí kvůli látkám přidávaným do průmyslově vyráběných potravin a jídel, takže se nám pak domácí kuchyně může zdát fádní.

Určitá sebekázeň při přechodovém období se ale vyplatí, nejen že se po pár měsících budete cítit tělesně lépe, ale znovu objevíte původní chuť jídel.

Konzervy ne, mražené ano?

Tak jednoznačně se to nedá říct. Mražená a konzervované jídla jsou různorodá, od kukuřice ve slaném nálevu až po chlazenou svíčkovou.

Hotová porce omáčky s masem a knedlíky se pochopitelně stabilizuje mnohem větším množstvím potravinářské chemie, aby se udržela ve vzhledném a chutném stavu, než sterilovaná zelenina a luštěniny.

Zvláště luštěniny jsou cenným přínosem na jídelníčku jakožto nejvýznamnější zdroj vlákniny, výrazně větší než zelenina a ovoce. Když uvážíte dlouhou dobu přípravy, pak je na jídelníček častěji zařadíte právě sterilované.

Obdobně to platí o zelenině hluboce zmrazené. Pro zdravou výživu se nehodí mražené směsi určené k rychlé přípravě na pánvi, výrazně ochucené a tučné.

Opomíjené luštěniny

Naučili jsme se jíst saláty, ačkoli hlavní složkou jejich hmoty je voda a vitamin C z nich vyprchá, ještě než si je doneseme domů. A luštěniny, které mají celý poklad cenných živin, ty jsme odsunuli mezi staromódní jídla po babičce. Upřímně:

Kdy jste si naposledy dali hrách, čočku nebo fazole? O cizrně, která v našich zemích upadla v zapomnění, ačkoli je chuťově ze všech luštěnin nejpříjemnější, ani nemluvě.

Chcete přesné argumenty, proč začít luštěniny jíst? Tady jsou: Obsahují nejen vysoký podíl nestravitelné vlákniny, která pročišťuje střeva, ale rostlinných bílkovin. Bohaté jsou na vitaminy B, draslík a železo, takže prospívají nervům i tvorbě krve.

Zajímavý je i obsah dalších látek, jako jsou fytoestrogeny, které mají na organismus podobný účinek jako ženské orgány.

Semena a ořechy

Říkává se o nich, že jsou „krmením“ pro mozek. A není to nadsázka. Ořechy a semena obsahují totiž právě ten typ tuků, který je zapotřebí pro výstavbu mozkové tkáně.

Pokud se ho nedostává, pak mozek musí vzít zavděk tuky živočišnými, těch nemáme na jídelníčku nikdy málo. Náhražka je to ale méně hodnotná, což mozek pocítí.

Bohaté bývají i na vitaminy řady B, které rovněž potřebuje nervová tkáň k tomu, aby hladce fungovala. A do třetice mívají hodně vápníku a hořčíku, prvků rovněž nezbytných pro správnou práci nervových buněk.

Ořechy ale prospívají i jinde v těle.

Zlepšují plodnost i stav kůže, dokonce zpomalují vznik vrásek, je to díky vitaminu E. Kdo nechce jíst semena a ořechy, měl by si aspoň koupit kvalitní olej z nich a používat ho na omaštění hotových jídel na talíři nebo salátů.

Oves posiluje při vyčerpání

A to hned dvakrát. Víte proč? Jednak dokáže dodat energii k rychlé a okamžité spotřebě – díky sacharidům. Současně je ale zdrojem železa a díky tomu podporuje tvorbu krve, čímž dlouhodobě zlepšuje kondici a dodává sílu.

Kromě železa obsahuje oves i vitaminy řady B, díky nimž zklidňuje psychiku. A pokud se cítíme příjemně a v pohodě, máme i víc energie.

Hlavním problémem u ovsa je, jakým způsobem ho zařadit na jídelníček. Ačkoli je příjemné chuti, v české kuchyni nemá příliš velkou tradici. Takže co s ním?

Pokud budete mít čas, vyzkoušejte k snídani domácí ovesnou kaši vařenou v mléce, můžete ji osladit medem a přidat trochu ovoce, čímž stoupne i množství minerálů a dalších přínosných látek.

Pomleté vločky se výborně hodí i do slaných jídel. Můžete jimi nahradit housku v sekané, přidat je do karbanátků, míchaných vajec nebo nádivky.

Tip: Emco Polomáčené sušenky čokoládové obsahují 40% podíl ovesných vloček, čímž dodávají tělu vitaminy, minerální látky a betaglukany, které prokazatelně snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Obě varianty Polomáčených sušenek Emco, čokoládové i kokosové, jsou nejenom zdravé, ale zaručeně jimi nepohrdnou ani ty nejrozmazlenější jazýčky.

Proč jde cukr na tloušťku?

Není to kvůli jeho kalorické vydatnosti, jak si možná myslíte. Ta je ostatně srovnatelná s bílkovinami. Háček je v něčem jiném – cukry i obecně sacharidy vyvolávají v těle hormonální reakci, která může vést k tloustnutí.

Oním hormonem je inzulín, který reaguje na změnu hladiny cukru v krvi. Jeho úkolem totiž je cukr co nejdříve snížit. Proto ho nejen „uklízí“ do buněk, ale při přebytku blokuje spalování tuků, aby se přednostně spotřeboval cukr.

A jestli pořád ještě nestačí, tak se postará, aby se přebytečný cukr proměnil na tukové buňky.

Pozor na glykemický index

Nejde jen o množství sacharidů, potraviny se stejným podílem sacharidů mohou mít v praxi odlišný glykemický index. To znamená, že vedou k rozdílnému vzestupu glykemie.

Nejvyšší glykemický index mají potraviny s jednoduchými sacharidy jako bílé pečivo a cukrovinky. Naopak nejnižší glykemický index mají potraviny s komplexními sacharidy, tedy zelenina, ovoce a luštěniny.

Tip: Přírodní doplněk stravy Exadipin napomáhá udržovat normální hladinu krevního cukru, pomáhá potlačovat chutě na sladké a zabraňuje přejídání. Exapidin je vhodný i pro diabetiky. Více na www.exadipin.cz

Výživa pro kosti

Abychom se mohli těšit z pevných kostí a dobrých zubů ještě ve vysokém věku, je zapotřebí myslet na ně při výživě už mnoho desítek let předem. Velmi intenzivní kostní metabolismus probíhá u starších dětí v období vývoje, kdy se lidově řečeno „vytahují“.

Podobně náročným obdobím je těhotenství a kojení, kdy je nutné pamatovat na vyvážený přísun živin, aby nedocházelo k úbytku kostní hmoty.

Je dobře známo, že nejdůležitějším stavebním prvkem kostí je vápník. Opomíjeným, přesto výborným zdrojem vápníku jsou sardinky a pak některá semena, hlavně mák a seznam. O vitamin D, který podporuje ukládání vápníku do kostí, se postará slunce.

Když dlouho nesvítí, dejte si mořskou rybu. Doplňovat bychom měli také vitamin K, který je aktivátorem osteokalcinu – kostní bílkoviny zodpovědné za ukládání vápníku do kostí.

Tip: Femoralex obsahuje látky, které jsou nezbytné pro účinné zabudování vápníku, přijímaného stravou, do kostí.

Jedná se o přírodní vitamin K2, vitamin D a laktoferin, mléčnou bílkovinu, u které byl teprve nedávno objeven významný příznivý vliv na kostní metabolismus. Femoralex je vhodné užívat pro zachování zdravých kostí a na podporu hojení zlomenin.

Měsíční balení stojí cca 400 Kč. Více na www.femoralex.cz.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, archiv firem

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
16.7.2025
Játra působí v našem těle jako čistička a zvládají toho opravdu mnoho. Obměna toho, čím je denně krmíme, jim odlehčí a podpoří nebo znovu nastartuje jejich správné fungování. Například v ajurvédské a čínské medicíně se zdraví jater věnovali několik tisíciletí a tvrdí, že lékař, který ví, jak harmonizovat játra, umí vyléčit stovky nemocí. Protože jsou jediným orgánem v těle, který se dokáže sám re
14.7.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
reklama
Šikovné tipy
Když chcete zabavit tvořivé ruce
Pak budete potřebovat tři věci: nápad, návod a materiál. Nic z toho se neshání snadno, proto jsme pro vás dali dohromady hrst užitečných tipů. KLUBÍČKA, JEHLICE A HÁČKY Pletení se v posledních letech stalo velkou módou, ale časy, kdy se znalosti pletařských technik předávaly z matky na dceru, jsou ty tam. A zajít si jen […]
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V nabídce je přes 1300 kabrioletů. Ideální čas na zážitek se staženou střechou
iluxus.cz
V nabídce je přes 1300 kabrioletů. Ideální čas na zážitek se staženou střechou
Na motoristickém portálu TipCars je aktuálně inzerováno rekordních 1 327 kabrioletů – nejvíce za poslední dva roky. V nabídce dominují benzinové vozy, které tvoří přibližně 85 % všech inzerátů. Naftov
Brad Pitt má strach, že mu uteče
nasehvezdy.cz
Brad Pitt má strach, že mu uteče
Tohle by asi nikdo nikdy u idola žen Brada Pitta (61) nehádal. Prý je strachy bez sebe, aby si po boku udržel svou o polovinu mladší přítelkyni Ines de Ramon (32). I on totiž stárne, a už dávno to ne
Pronajměte si futuristickou rezidenci od Erica Owena Mosse
epochalnisvet.cz
Pronajměte si futuristickou rezidenci od Erica Owena Mosse
Hledáte nové stylové bydlení? V nabídce je dům od architekta, jehož jméno rezonuje v učebnách Harvardu, Yale i na oceňovaných návrzích po celém světě. Eric Owen Moss, průkopník experimentální architektury, nabízí svůj osobní domov v Santa Monice k pronájmu. Za více než půl milionu měsíčně může být váš! Třípatrový dům nese název A+M House a je přesně tak
Svou lásku jsem téměř odehnala
skutecnepribehy.cz
Svou lásku jsem téměř odehnala
Organizovala jsem třídní sraz po 45 letech, na který přišel pohledný muž, kterého jsem nepoznala. Málem jsem ho vyhodila. V restauraci, kde jsme měli mít sraz, jsem zamluvila rezervaci salonku. Seděla jsem u stolu u dveří a inkasovala po příchozích určitou částku za objednané občerstvení. Někteří spolužačky a spolužáci tam už byli. Najednou nahlédl a začal se hrnout dovnitř podnapilý muž, který celou dobu seděl
Odhalen potenciál střevních bakterií odstraňovat z lidského těla věčné chemikálie
21stoleti.cz
Odhalen potenciál střevních bakterií odstraňovat z lidského těla věčné chemikálie
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Je
Moravský hrad Lukov: Ukrývá prastarý poklad?
epochanacestach.cz
Moravský hrad Lukov: Ukrývá prastarý poklad?
Jde o jednu z nejrozlehlejších zřícenin u nás. Hrad Lukov nedaleko Zlína však zaujme nejen svou velikostí, ale i množstvím tajemných příběhů, které se o něm tradují. V krásné přírodě jihozápadní části Hostýnských vrchů nedaleko Zlína se nachází zřícenina hradu, který si v minulosti zakusil mnohé. Tajemství obklopuje už jeho samotný vznik v první polovině 13. století. Není totiž
Historický skvost ve Středomoří
rezidenceonline.cz
Historický skvost ve Středomoří
Bývalá mallorská usedlost pochází ze 17. století a nachází se v jihozápadní části ostrova ve městě Andratx. Disponuje nádhernými pozemky s rozlohou 36 hektarů, které jsou porostlé palmami, cypřiši a piniemi a nabízí tak nespočet možností pro milovníky nevšedního bydlení. Rekonstrukce tradičního statku byla provedena tak, aby byl zachován historický vzhled a přitom dům splňoval nároky moderního
Temná kapitola českého uranu: Pekelné tábory v Jáchymově
epochaplus.cz
Temná kapitola českého uranu: Pekelné tábory v Jáchymově
Jáchymov, město v malebném Krušnohoří, dnes působí na první pohled idylicky. Historické domy lemující svažité náměstí a těžební věž tyčící se vedle kostela klamou tělem. Kdysi dávno to bylo druhé nejlidnatější město v Čechách, proslulé stříbrnými doly, které daly světu název „tolar“ a později „dolar“. Zdejší uranová ruda dokonce pomohla Marii Curie-Skłodowské objevit radium a
Chorvatsko: Místo, kde si každý najde svůj ráj
nejsemsama.cz
Chorvatsko: Místo, kde si každý najde svůj ráj
Chorvatsko je úžasné v tom, že nabízí nepřeberné množství možností. Na své si přijdou jak vyznavači slunění a lenošení u moře, tak milovníci výletů. Nádherné, průzračné moře, které vybízízí ke šnorchlování, skalnaté útesy, snové oblázkové pláže, na nichž je požitek relaxovat, ale i města plná památek i taveren, která na vás dýchnou pravou dovolenkovou atmosférou. Chorvatsko dokáže spolehlivě konkurovat i vzdáleným exotickým destinacím. Je zde
Pět tajemných otázek: Je Nan Madol prokletý a leží na dně Bermudského trojúhelníku ztracené město?
enigmaplus.cz
Pět tajemných otázek: Je Nan Madol prokletý a leží na dně Bermudského trojúhelníku ztracené město?
Co je pravdy na existenci Nefilim a vážně může ležet na dně nechvalně proslulého trojúhelníku torzo zapomenutého města? EnigmaPlus.cz hledá odpovědi! [gallery ids="155726,155727,155725"] Čeká v
100 dní císaře Napoleona: Let orla vystřídal střemhlavý pád
historyplus.cz
100 dní císaře Napoleona: Let orla vystřídal střemhlavý pád
Po vylodění na jihu Francie ho nikdo nevítá a na jeho adresu padne i nejedna výčitka. Napoleon se tím ale rozhodit nenechá. Během rychlého pochodu na Paříž se k němu přidávají stovky dobrovolníků, a hlavně nepřátelé nedokážou na excísařův překvapivý tah zareagovat! Po tragickém tažení do Ruska ve druhé polovině roku 1812 to jde s
Roláda s houbovou nádivkou
tisicereceptu.cz
Roláda s houbovou nádivkou
Zbyla vám v mrazáku spousta hub ještě z léta? Teď je můžete zužitkovat do šťavnaté rolády. Ingredience 1 celé kuře 5 plátků toastového chleba 2 stroužky česneku 200 g mražených hub 2 vejce