Domů     Zahrada na stěně
Zahrada na stěně
8.11.2021

Máte doma málo místa? Pěstujte květiny od stropu k zemi – tedy vertikálně. Tento typ pěstování svědčí každé rostlince a kupodivu je zdravý i pro obyvatele bytu.

Jestli máte rádi něco netradičního, pak je pro vás vertikální pěstování přesně to pravé. Je to prostě něco jiného a navíc nevšední zahrada na stěně pokoj nesmírně oživí.

Vhodná je i pro lidi, kteří na své rostliny v bytě nemají moc čas a přesto by nějaké pěstovat chtěli.

Proč si vertikální zahradu pořídit?

* Plocha v přírodní zelené barvě a živá příroda vůbec skvěle uklidňuje, přináší radost, obveseluje mysl, odstraňuje únavu a podporuje kreativitu.

* Dokáže snížit bolest hlavy až o 30 %.

* Čistí vzduch, snižuje koncentraci škodlivých látek a vytváří příjemné klima.

* Zvlhčuje vzduch ve vytápěných prostorách.

* Zachycuje prach – každá rostlina dokáže snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 %.

* Vnese do byt punc originality a je prostě krásná.

Pevný základ

Rozhodli jste se, že systém vyzkoušíte? Prvním krokem je upevnění nosných konstrukcí nebo speciálních plat na zeď. Na trhu je více typů, které nabízejí různé firmy.

Můžete si vybrat mezi odtokovými systémy, kdy přebytečná voda protéká kaskádovitě do nižších modulů a následně do záchytné nádoby či do odpadu, nebo cirkulačními, při nichž speciální čerpadlo zajišťuje neustálý koloběh vody.

Sáhnout můžete po systému, který zavěsíte na zeď, nebo po takovém, který lze volně postavit do místnosti a tak ji jednoduše a přirozeně rozdělit.

Nejčastěji se dají moduly skládat, takže si můžete zvolit takovou velikost stěny, která vám bude vyhovovat, a podle potřeby velikost i průběžně měnit. Některé konstrukce můžete sestavit do různých tvarů. Většina systémů je vhodná i na venkovní použití.

Tip Paní domu: Vyzkoušejte si způsob, jakým se do konstrukce nasazují nádoby na pěstování, a vybírejte ty, u kterých je manipulace snadná a zavěšení stabilní.

Do čeho rostliny zasadit

Konkrétní nádoby na pěstování rostlin jsou většinou daný typem konstrukce. Nabízejí se v různém provedení, některé mají větší rozměry, takže umožní rostlinám bujný růst, ale nemusí se hodit do menších prostor.

Než nádoby upevníte na konstrukce nebo plata, je však třeba je osázet rostlinami. Ještě před nákupem systému si promyslete způsob pěstování. V zásadě máte na výběr dvě možnosti – klasicky v substrátu nebo hydroponii, tedy pouze ve vodě s obsahem živin.

Počítejte s tím, že rostliny v substrátu potřebují více péče a je třeba je častěji přesazovat. Pro někoho je ale tento způsob přirozenější a oblíbenější.

Jen voda a roztok

Milovníci hydroponie naopak tvrdí, že bez substrátu kořenový systém rostliny lépe „dýchá“ a díky tomu rostlina není tolik napadaná škůdci a plísněmi.

Považují hydroponii za nejčistší a nejefektivnější způsob pěstování, při kterém je zaručena absolutní kontrola nad výživou rostlin. Určitou nevýhodou hydroponie je vyšší spotřeba vody. Zato je zaručena maximální kontrola kořenů.

Živá stěna

Ať už sáhnete po jakémkoli způsobu, dalším důležitým krokem je výběr vhodných rostlin. Právě ty vaši vertikální stěnu promění v živou zahradu. Většina rostlin si s tímto typem pěstování hravě poradí.

A protože některé rostou vzhůru, jiné jsou převislé a další pnoucí, dávají nekonečné a netradiční možnosti při výzdobě stěn.

A co dál?

Chcete svoji vertikální zahradu ještě vylepšit. Můžete a možností máte spoustu. Jaké?

* Například ji napojte na automatické zavlažování s časovačem.

* Vyberte si vhodné osvětlení. Bývá často podceňováno, přitom ovlivňuje růst rostlin a umocňuje zážitek z pohledu na čarokrásnou a netradiční minizahradu.

Nezapomínejte na péči

I když vertikální zahrada není náročná, přece jen rostlinky občas potřebují odstranit uschlé lístky a odkvetlé části, ošetřit případnými postřiky proti škůdcům a chorobám a pohnojit.

Jestli si netroufáte sami, můžete si na údržbu sjednat odborníky, kteří zároveň zkontrolují závlahový systém a nabídnou i jiné, nadstandardní služby. Třeba leskování rostlin, jež zabraňuje usazování prachu a zajišťuje svěží vzhled vaší flóry.

Víte, že…

… vertikální pěstování umožňuje vysadit na každý 1m2 plochy až 40 rostlin?

… zahrada na stěně má významné akustické vlastnosti a pohlcuje hluk?

Stačí jen obraz

Místo „stěny“ se pro začátek rozhodněte třeba pro „zelený“ obraz. Tak se u vás příroda nenuceně promění v umění. I součástí živých obrazů osázených rostlinami může být LED panel, který zaručí optimální světlo, a zavlažovací systém – manuální nebo automatický.

Módní je mech

Mechové stěny a obrazy jsou opravdovou pastvou pro oči. Je to absolutní hit současného designu zazeleňování prostor v interiérech i exteriérech. Dekorativní mechové plochy během krátké chvilky stylově oživí váš domov a navíc jsou absolutně bezúdržbové.

Ideální jsou v kombinaci s betonovými prvky. Využívá se tzv. stabilizovaný mech. Co to znamená? Přírodní mech se zakonzervuje pomocí speciálních, biologicky odbouratelných a ekologických látek. Díky tomuto procesu si zachová přirozený vzhled a barvy až po několik let.

Tip Paní domu: Protože mech nepotřebuje tolik světla jako klasické květiny, můžete obraz umístit i do tmavších koutů.

Zdroj: zahradanastenu.cz, freshconcepts.cz, flower-wall.cz, cascadegarden.nemec.eu, Foto: Shutterstock, PX FUEL

Předchozí článek
reklama
Související články
15.11.2023
Nejen pánové, i dámy můžou pracovat se sekerou. Někdy dokonce nic jiného nezbývá. Třeba proto, že žádný muž není po ruce, nebo proto, že ten váš je prostě spíš intelektuál, který si raději čte nebo se věnuje svým koníčkům, a kdyby vzal sekeru do ruky, mohl by si ublížit. Samozřejmě nepředpokládáme, že budete chodit do lesa kácet stromy, ale třeba na chalupě si určitě potřebujete nasekat pár polín
9.11.2023
Některé se stříhají brzy na jaře, jiné za odkvětu, další, když se sebere úroda, a další zase na podzim. Proč dřeviny vůbec řezat? Vždyť ani po lese nechodí žádný „zahradník“ s nůžkami a neusměrňuje jejich růst… V zahradě prostě platí jiná pravidla než v přírodě. Chcete se těšit vzrůstem, květy a plody, a to pokud možno každý rok znovu. A právě v tom spočívá úloha správného řezu dřevin: udržuje
6.11.2023
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a poletují. Proto naši předkové javor někdy nazýva
5.10.2023
Ti velcí se na podzim objevovali na polích, kde měli chránit úrodu. Dnes už jsou ale vidět málokde a slouží spíše jako dekorace. Ty malé se vytvořte sami. Jen tak, pro radost a potěšení… Milou podzimní dekoraci vyrobíte snadno. A nezůstávejte pouze u jedné. Jednomu strašáku totiž může být na záhonku smutno. Proto mu pořiďte sličnou společnici. Materiál * polystyrenová koule o průměru 4-5 cm * j
2.10.2023
Milujete šlehající plameny, vůni buřtů nebo se chcete jen ohřát? Oheň na zahradě může mít spoustu podob. Můžete si vybudovat třeba ohniště sami, nebo si opatřit přenosné. Záleží i na tom, jestli bude jen na opékání nebo na něm budete chtít i vařit. A taky mu vybrat místo… Je toho víc, co si budete muset rozmyslet. Toho, kdo má r
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli