Domů     Zahrada na stěně
Zahrada na stěně
od 8.11.2021

Máte doma málo místa? Pěstujte květiny od stropu k zemi – tedy vertikálně. Tento typ pěstování svědčí každé rostlince a kupodivu je zdravý i pro obyvatele bytu.

Jestli máte rádi něco netradičního, pak je pro vás vertikální pěstování přesně to pravé. Je to prostě něco jiného a navíc nevšední zahrada na stěně pokoj nesmírně oživí.

Vhodná je i pro lidi, kteří na své rostliny v bytě nemají moc čas a přesto by nějaké pěstovat chtěli.

Proč si vertikální zahradu pořídit?

* Plocha v přírodní zelené barvě a živá příroda vůbec skvěle uklidňuje, přináší radost, obveseluje mysl, odstraňuje únavu a podporuje kreativitu.

* Dokáže snížit bolest hlavy až o 30 %.

* Čistí vzduch, snižuje koncentraci škodlivých látek a vytváří příjemné klima.

* Zvlhčuje vzduch ve vytápěných prostorách.

* Zachycuje prach – každá rostlina dokáže snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 %.

* Vnese do byt punc originality a je prostě krásná.

Pevný základ

Rozhodli jste se, že systém vyzkoušíte? Prvním krokem je upevnění nosných konstrukcí nebo speciálních plat na zeď. Na trhu je více typů, které nabízejí různé firmy.

reklama

Můžete si vybrat mezi odtokovými systémy, kdy přebytečná voda protéká kaskádovitě do nižších modulů a následně do záchytné nádoby či do odpadu, nebo cirkulačními, při nichž speciální čerpadlo zajišťuje neustálý koloběh vody.

Sáhnout můžete po systému, který zavěsíte na zeď, nebo po takovém, který lze volně postavit do místnosti a tak ji jednoduše a přirozeně rozdělit.

Nejčastěji se dají moduly skládat, takže si můžete zvolit takovou velikost stěny, která vám bude vyhovovat, a podle potřeby velikost i průběžně měnit. Některé konstrukce můžete sestavit do různých tvarů. Většina systémů je vhodná i na venkovní použití.

Tip Paní domu: Vyzkoušejte si způsob, jakým se do konstrukce nasazují nádoby na pěstování, a vybírejte ty, u kterých je manipulace snadná a zavěšení stabilní.

Do čeho rostliny zasadit

Konkrétní nádoby na pěstování rostlin jsou většinou daný typem konstrukce. Nabízejí se v různém provedení, některé mají větší rozměry, takže umožní rostlinám bujný růst, ale nemusí se hodit do menších prostor.

reklama

Než nádoby upevníte na konstrukce nebo plata, je však třeba je osázet rostlinami. Ještě před nákupem systému si promyslete způsob pěstování. V zásadě máte na výběr dvě možnosti – klasicky v substrátu nebo hydroponii, tedy pouze ve vodě s obsahem živin.

Počítejte s tím, že rostliny v substrátu potřebují více péče a je třeba je častěji přesazovat. Pro někoho je ale tento způsob přirozenější a oblíbenější.

Jen voda a roztok

Milovníci hydroponie naopak tvrdí, že bez substrátu kořenový systém rostliny lépe „dýchá“ a díky tomu rostlina není tolik napadaná škůdci a plísněmi.

reklama

Považují hydroponii za nejčistší a nejefektivnější způsob pěstování, při kterém je zaručena absolutní kontrola nad výživou rostlin. Určitou nevýhodou hydroponie je vyšší spotřeba vody. Zato je zaručena maximální kontrola kořenů.

Živá stěna

Ať už sáhnete po jakémkoli způsobu, dalším důležitým krokem je výběr vhodných rostlin. Právě ty vaši vertikální stěnu promění v živou zahradu. Většina rostlin si s tímto typem pěstování hravě poradí.

A protože některé rostou vzhůru, jiné jsou převislé a další pnoucí, dávají nekonečné a netradiční možnosti při výzdobě stěn.

A co dál?

Chcete svoji vertikální zahradu ještě vylepšit. Můžete a možností máte spoustu. Jaké?

* Například ji napojte na automatické zavlažování s časovačem.

* Vyberte si vhodné osvětlení. Bývá často podceňováno, přitom ovlivňuje růst rostlin a umocňuje zážitek z pohledu na čarokrásnou a netradiční minizahradu.

Nezapomínejte na péči

I když vertikální zahrada není náročná, přece jen rostlinky občas potřebují odstranit uschlé lístky a odkvetlé části, ošetřit případnými postřiky proti škůdcům a chorobám a pohnojit.

Jestli si netroufáte sami, můžete si na údržbu sjednat odborníky, kteří zároveň zkontrolují závlahový systém a nabídnou i jiné, nadstandardní služby. Třeba leskování rostlin, jež zabraňuje usazování prachu a zajišťuje svěží vzhled vaší flóry.

Víte, že…

… vertikální pěstování umožňuje vysadit na každý 1m2 plochy až 40 rostlin?

… zahrada na stěně má významné akustické vlastnosti a pohlcuje hluk?

Stačí jen obraz

Místo „stěny“ se pro začátek rozhodněte třeba pro „zelený“ obraz. Tak se u vás příroda nenuceně promění v umění. I součástí živých obrazů osázených rostlinami může být LED panel, který zaručí optimální světlo, a zavlažovací systém – manuální nebo automatický.

Módní je mech

Mechové stěny a obrazy jsou opravdovou pastvou pro oči. Je to absolutní hit současného designu zazeleňování prostor v interiérech i exteriérech. Dekorativní mechové plochy během krátké chvilky stylově oživí váš domov a navíc jsou absolutně bezúdržbové.

Ideální jsou v kombinaci s betonovými prvky. Využívá se tzv. stabilizovaný mech. Co to znamená? Přírodní mech se zakonzervuje pomocí speciálních, biologicky odbouratelných a ekologických látek. Díky tomuto procesu si zachová přirozený vzhled a barvy až po několik let.

Tip Paní domu: Protože mech nepotřebuje tolik světla jako klasické květiny, můžete obraz umístit i do tmavších koutů.

Zdroj: zahradanastenu.cz, freshconcepts.cz, flower-wall.cz, cascadegarden.nemec.eu, Foto: Shutterstock, PX FUEL

Předchozí článek
reklama
Související články
12.2.2023
Nezapomněli jste na ně? Je to zvláštní, krmítka vidíme na každé i sebemenší zahrádce či na balkoně, ale že ptáci potřebují vodu, nás často nenapadne. Tedy možná napadne, ale spoléháme se na to, že ji najdou v přírodě nebo v různých bobulích. Jenže je čím dál větší sucho, a tak to nestačí. A naši opeření kamarádi buď hynou žízní, nebo hledají vodu tam, kde jim hrozí utonutí, třeba v kašnách a ji
5.2.2023
A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte sami. Mohou být například z betonu nebo ze zbytků silnějších větví. Chce to jen trpělivost a návod, jak na to. Někdo si kytičky sází přímo do záhonu, jiný je raději dává do různých nádob a další oboje střídá. Něco do záhonku, něco do květináče. Udělejte si obaly na květináče, které vaši zahradu ozdobí a v nichž bude květinám dobře. Ze starých hadrů…
15.1.2023
Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík. Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky. U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceuti
14.1.2023
Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché. A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů. 1) Rostlina má hnědé listy. Většinou je to obvyklá součást procesu stárnu
15.11.2022
Je k tomu příhodné období. Takže pokud máte kus vhodného místa, neváhejte. Odmění se vám chutnými plody, ale i stínem v parném létě. Sázet můžete kromě choulostivých druhů broskvoní a meruněk prakticky všechny u nás běžné ovocné stromky. A není to žádná věda. Dostanete koupit spoustu předpěstovaných sazenic, někdy i v kontejneru (u těch nemusíte hledět až tak na datum výsadby). Přesto je podzim s
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel