Domů     Zahrada na stěně
Zahrada na stěně
8.11.2021

Máte doma málo místa? Pěstujte květiny od stropu k zemi – tedy vertikálně. Tento typ pěstování svědčí každé rostlince a kupodivu je zdravý i pro obyvatele bytu.

Jestli máte rádi něco netradičního, pak je pro vás vertikální pěstování přesně to pravé. Je to prostě něco jiného a navíc nevšední zahrada na stěně pokoj nesmírně oživí.

Vhodná je i pro lidi, kteří na své rostliny v bytě nemají moc čas a přesto by nějaké pěstovat chtěli.

Proč si vertikální zahradu pořídit?

* Plocha v přírodní zelené barvě a živá příroda vůbec skvěle uklidňuje, přináší radost, obveseluje mysl, odstraňuje únavu a podporuje kreativitu.

* Dokáže snížit bolest hlavy až o 30 %.

* Čistí vzduch, snižuje koncentraci škodlivých látek a vytváří příjemné klima.

* Zvlhčuje vzduch ve vytápěných prostorách.

* Zachycuje prach – každá rostlina dokáže snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 %.

* Vnese do byt punc originality a je prostě krásná.

Pevný základ

Rozhodli jste se, že systém vyzkoušíte? Prvním krokem je upevnění nosných konstrukcí nebo speciálních plat na zeď. Na trhu je více typů, které nabízejí různé firmy.

Můžete si vybrat mezi odtokovými systémy, kdy přebytečná voda protéká kaskádovitě do nižších modulů a následně do záchytné nádoby či do odpadu, nebo cirkulačními, při nichž speciální čerpadlo zajišťuje neustálý koloběh vody.

Sáhnout můžete po systému, který zavěsíte na zeď, nebo po takovém, který lze volně postavit do místnosti a tak ji jednoduše a přirozeně rozdělit.

Nejčastěji se dají moduly skládat, takže si můžete zvolit takovou velikost stěny, která vám bude vyhovovat, a podle potřeby velikost i průběžně měnit. Některé konstrukce můžete sestavit do různých tvarů. Většina systémů je vhodná i na venkovní použití.

Tip Paní domu: Vyzkoušejte si způsob, jakým se do konstrukce nasazují nádoby na pěstování, a vybírejte ty, u kterých je manipulace snadná a zavěšení stabilní.

Do čeho rostliny zasadit

Konkrétní nádoby na pěstování rostlin jsou většinou daný typem konstrukce. Nabízejí se v různém provedení, některé mají větší rozměry, takže umožní rostlinám bujný růst, ale nemusí se hodit do menších prostor.

Než nádoby upevníte na konstrukce nebo plata, je však třeba je osázet rostlinami. Ještě před nákupem systému si promyslete způsob pěstování. V zásadě máte na výběr dvě možnosti – klasicky v substrátu nebo hydroponii, tedy pouze ve vodě s obsahem živin.

Počítejte s tím, že rostliny v substrátu potřebují více péče a je třeba je častěji přesazovat. Pro někoho je ale tento způsob přirozenější a oblíbenější.

Jen voda a roztok

Milovníci hydroponie naopak tvrdí, že bez substrátu kořenový systém rostliny lépe „dýchá“ a díky tomu rostlina není tolik napadaná škůdci a plísněmi.

Považují hydroponii za nejčistší a nejefektivnější způsob pěstování, při kterém je zaručena absolutní kontrola nad výživou rostlin. Určitou nevýhodou hydroponie je vyšší spotřeba vody. Zato je zaručena maximální kontrola kořenů.

Živá stěna

Ať už sáhnete po jakémkoli způsobu, dalším důležitým krokem je výběr vhodných rostlin. Právě ty vaši vertikální stěnu promění v živou zahradu. Většina rostlin si s tímto typem pěstování hravě poradí.

A protože některé rostou vzhůru, jiné jsou převislé a další pnoucí, dávají nekonečné a netradiční možnosti při výzdobě stěn.

A co dál?

Chcete svoji vertikální zahradu ještě vylepšit. Můžete a možností máte spoustu. Jaké?

* Například ji napojte na automatické zavlažování s časovačem.

* Vyberte si vhodné osvětlení. Bývá často podceňováno, přitom ovlivňuje růst rostlin a umocňuje zážitek z pohledu na čarokrásnou a netradiční minizahradu.

Nezapomínejte na péči

I když vertikální zahrada není náročná, přece jen rostlinky občas potřebují odstranit uschlé lístky a odkvetlé části, ošetřit případnými postřiky proti škůdcům a chorobám a pohnojit.

Jestli si netroufáte sami, můžete si na údržbu sjednat odborníky, kteří zároveň zkontrolují závlahový systém a nabídnou i jiné, nadstandardní služby. Třeba leskování rostlin, jež zabraňuje usazování prachu a zajišťuje svěží vzhled vaší flóry.

Víte, že…

… vertikální pěstování umožňuje vysadit na každý 1m2 plochy až 40 rostlin?

… zahrada na stěně má významné akustické vlastnosti a pohlcuje hluk?

Stačí jen obraz

Místo „stěny“ se pro začátek rozhodněte třeba pro „zelený“ obraz. Tak se u vás příroda nenuceně promění v umění. I součástí živých obrazů osázených rostlinami může být LED panel, který zaručí optimální světlo, a zavlažovací systém – manuální nebo automatický.

Módní je mech

Mechové stěny a obrazy jsou opravdovou pastvou pro oči. Je to absolutní hit současného designu zazeleňování prostor v interiérech i exteriérech. Dekorativní mechové plochy během krátké chvilky stylově oživí váš domov a navíc jsou absolutně bezúdržbové.

Ideální jsou v kombinaci s betonovými prvky. Využívá se tzv. stabilizovaný mech. Co to znamená? Přírodní mech se zakonzervuje pomocí speciálních, biologicky odbouratelných a ekologických látek. Díky tomuto procesu si zachová přirozený vzhled a barvy až po několik let.

Tip Paní domu: Protože mech nepotřebuje tolik světla jako klasické květiny, můžete obraz umístit i do tmavších koutů.

Zdroj: zahradanastenu.cz, freshconcepts.cz, flower-wall.cz, cascadegarden.nemec.eu, Foto: Shutterstock, PX FUEL

Předchozí článek
reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet