Jen málokde najdete tak krásné moře, jako je to Rudé v Egyptě. Patří k nejčistším, nejslanějším a nejteplejším mořím na světě. Svou čistotou a rozmanitou podvodní flórou a faunou je často přirovnáváno ke Karibiku.
Rozmanité korálové útesy jsou úchvatné, moře je plné barevných ryb a rostlin a celé pobřeží je poseto lokalitami vhodnými pro snadné šnorchlování. Ať vám je pět, nebo padesát, budete nadšení.
Amatérským „potápěčům“ bohatě postačí šnorchl a potápěčské brýle, případně ploutve. Základní vybavení si však můžete běžně půjčit i na místě. V přepočtu vás to vyjde přibližně na 120 Kč za den.
Ve vyhledávanějších přímořských letoviscích, jako třeba v Hurghadě či Šarm-aš Šajchu, zaplatíte o něco víc. Rájem potápěčů jsou především oblasti Sharm el Sheikh a Safaga. A potápění zde může vyzkoušet každý. Pozor! Na korály nesahejte, a už vůbec si je neberte domů!
Vybavte se doma
Jestliže předem víte, že strávíte celou dovolenou na pláži a v moři, pořiďte si obyčejné jednoduché brýle a šnorchl už doma. Na výletech ke korálovým útesům se pak nebudete muset zabývat hygienou vypůjčených pomůcek.
Pokud vás podmořský svět uchvátí až na místě, můžete si zaplatit i potápěčský rychlokurz. Ceny se pohybují kolem 200 euro za dvoudenní instruktáž. Ti zkušenější zaplatí za dva ponory v jednom dni asi 40 eur.
Nejvíc firem se specializuje na potápění v Hurghadě, Šarm-aš Šajchu a také na jihu egyptského pobřeží v okolí Marsa Alam. Potápěčská centra v Egyptě najdete i v Dahabu, Noweibě, Safaze, El Ghouně a Tabě.
Delfinária, aquaparky a další zábava
Představení tuleňů, lachtanů či mrožů, delfíní show … To vše nabízejí místní delfinária a aquaparky, které jsou současně vybaveny vodními tobogány, vířivkami, vodopády, které lze sjíždět, či umělým vlnobitím.
Na pobřeží Rudého moře naleznete i zábavní parky s autodromy, horskými drahami, s magickou galaxií či mezinárodní multikina. Pouhých pět minut od Marsa Alam se nachází další méně známé letovisko Port Ghalib.
Budete z něj mít snadný přístup na Elphistone – nejvyhledávanější reef (útes) v této oblasti.
Setkání s kladivouny a žraloky
Na severním platu se často ve větších hloubkách drží kladivouni, ve středních hloubkách pak šedí a útesoví žraloci. Největší raritou lokality jsou žraloci dlouhoploutví. Nedaleko je i Samaday, proslavená delfíní rezervace.
Jedná se o rozsáhlý reef podkovovitého tvaru, v jehož laguně žije obrovské hejno delfínů. Když zvolíte za místo své dovolené Šarm-aš Šajch, ocitnete se velmi blízko Národního parku Ras Mohammed.
Tento mořský park o ploše téměř pěti set kilometrů čtverečních je považován za jedno z nejlepších míst pro potápění na celém světě. A jestliže vás neláká příroda, můžete se vydat potápět k vrakům. Po celém egyptském pobřeží Rudého moře je jich všude plno.
S větrem o závod
Díky příznivému větru je surfaři vyhledávaná Hurghada, k nejkrásnějším místům v této lokalitě patří Magawish-Club. Úžasné podmínky poskytne dovolená v Egyptě také příznivcům kitesurfingu a windsurfingu.
Tou nejkrásnější oblastí pro vodní sporty na pobřeží Rudého moře je Safaga. I příznivci golfu si v Egyptě přijdou na své.
Jen pár desítek kilometrů od monumentálních památek se na pobřeží Rudého moře nacházejí velmi kvalitní golfová hřiště, která využívají i čeští turisté.
Na výlet za historií
Když už se ocitnete v zemi faraonů, neměli byste si v rámci výletů pořádaných cestovkami nechat ujít návštěvu alespoň některé z úchvatných památek.
Egypt je kolébka nejstarší civilizace světa, kde se můžete v Káhiře, v Údolí králů a královen či v chrámových městech Karnaku, Gíze, Luxoru, Edfu a Kom Omba setkat tváří v tvář s legendárními pyramidami a sfingami, mohutnými sloupy a obelisky, chrámy a pohřebišti a další spoustou památek.
Návštěva těch nejznámějších, jakými je například Národní muzeum v Káhiře, citadela a mešita Al Azhar, je bezproblémová. Ale už k pyramidám je vhodnější vzít si průvodce.
NA CO SI DÁT V EGYPTĚ POZOR? A CO SI TU NAOPAK MŮŽETE UŽÍT?
Pas, vízum, celní předpisy
Pro cestu do Egypta je nutný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu. Pozor na tzv. rychlopasy, které se vydávají pouze na 6 měsíců a s nimiž se do Egypta nedostanete.
Dále je nutné mít vízum – zpravidla jej za vás vyřídí CK nebo si ho můžete vyřídit např. na egyptské ambasádě.
Do země je zakázáno dovážet potraviny, alkohol, pornografii, zbraně a drogy (můžete být odsouzeni až k trestu smrti).
Z Egypta lze vyvézt zboží maximálně v celkové výši 175 euro na osobu (nad tuto částku se platí clo). Jde např. o 200 ks cigaret, 1 litr destilátů či lihovin či 2 litry nešumivého vína.
Přísně kontrolován a postihován je vývoz korálů, lastur a mušlí, uměleckých památek a nezpracovaného zlata.
Stravování a střevní potíže
Rozhodně v Egyptě nejezte a nepijte to, co běžně konzumují místní. Nejrizikovější jsou jídla zakoupená na tržištích, mimo hotelové restaurace.
Zejména pozor na syrovou zeleninu, ovocné džusy ředěné vodou z vodovodu, cizím člověkem oloupané nebo nakrájené ovoce a led v nápojích (včetně alkoholu). Samozřejmostí by měla být pečlivá hygiena rukou a pití výlučně balené pitné vody.
Při prvních zažívacích potížích zapomeňte na české prášky a raději si dojděte do místní lékárny pro Antinal nebo Drotazide.
Hodně pijte!
Dbejte na neustálý přísun vody. V Egyptě je velice suché a horké počasí a pocit žízně není v tomto případě dostatečným ukazatelem hrozící dehydratace. Noste proto láhev balené vody stále při sobě a pijte. V Egyptě nepijte vodu z kohoutků.
Jde často o odsolenou mořskou vodu, mající jiné minerální složení, na něž není středoevropan zvyklý. Rovněž pro hygienu ústní dutiny je lepší použít vodu balenou. Místní značky balené vody (Baraka a Siwa) jsou stejně dobré i stejně drahé jako ty z dovozu.
Ovšem pozor – pouliční obchodníci prodávají balenou vodu „z druhé ruky“, do lahví stáčí vodu z pochybných zdrojů a vydávají ji za originálně balenou. Vždy kontrolujte neporušenost uzávěru.
Balené, nebo převařené
Obezřetnost je na místě, i co se týče ovocných nápojů a šťáv. Mnozí prodavači je míchají s vodou. Mléko nemusí být pasterizované, kupujte jej raději v důvěryhodných obchodech.
Horké nápoje jako čaj či káva by měly být v pořádku, neboť při jejich přípravě voda prošla varem, ale buďte opatrní na led.
Další zdravotní rizika
■ Nekoupejte se v Nilu ani jiných egyptských vodních tocích (třebaže to místní dělají), abyste se nenakazili právem obávanou schistosomiázou (známou i jako bilharzióza), přenášenou parazitem. Rovněž byste neměli chodit naboso po čerstvě zalitém trávníku.
Toto onemocnění má dlouhou inkubační dobu. Pokud nedodržíte ochranná opatření, je dobré vyhledat lékařskou pomoc u místních lékařů, kteří si s ním obvykle vědí rady.
■ Pokud jedete do Egypta s cestovní kanceláří, zvláštní očkování není nutné. Je na vás zda se necháte před cestou očkovat. Více na: www.szu.cz/tema/cestovni-medicina/ockovani-pri-cestach-do-zahranici.
■ Ošetření pokožky opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem i používání slunečních brýlí a pokrývek hlavy by se pro vás mělo stát samozřejmostí.
■ Přísný zákaz opalování bez plavek platí ve všech muslimských zemích včetně Egypta. Ale v okolí hotelových bazénů platí jiná pravidla. Opalování bez horního dílu plavek je zde povolené a velmi časté.
K hotelovému baru by však měly ženy chodit alespoň zahalené šátkem či v krátkých šatech.
Důležité kontakty
Embassy of the Czech Republic, Dokki Street 4, 12511 Giza, Cairo
web: www.mzv.cz/cairo
Ambulance 123 Hasiči 125 Policie 122 Turistická policie 126
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock