Domů     Z mrtvice se vyspat nedá
Z mrtvice se vyspat nedá
15.9.2020

Vyčkat, jestli to ráno nebude lepší, je v případě mrtvice osudová chyba. Nejen že se samovolně nikdy nevyléčí, ale hlavně následky budou mnohem horší.

Podle lékařů máme nejlepší vyhlídky pro další život, když se mrtvice začne léčit do čtyř a půl či maximálně šesti hodin po nástupu prvních příznaků. Následky samozřejmě ovlivňuje i rozsah a závažnost omezení prokrvení mozku.

Pozor: Už po pěti minutách přerušení dodávky kyslíku začínají v postižené partii odumírat mozkové buňky. Tím se spouští proces, který během krátké doby může vést k nenávratnému poškození mozku.

I menší potíže jsou varující

Může totiž dojít k záchvatu, který mrtvici jen připomíná. V tomto případě potíže opět ustoupí a vše se vrátí k normálnímu stavu. Nejčastěji se tak objeví a zase zmizí brnění v končetinách, potíže s řečí nebo s viděním Co se to v mozku stalo?

Pravděpodobně došlo k dočasnému omezení prokrvení určitého okrsku, kdy příčinou byla jen drobná krevní sraženina, která cévou prošla, ale neuzavřela ji. Proto se prokrvení mohlo spontánně obnovit. Lékaři ovšem upozorňují, že jde o vysoce varující příznak.

Pravděpodobnost mrtvice je v následujících dnech o 10 % vyšší. Proto se i v případě těchto potíží doporučuje okamžité vyšetření v nemocnici.

Záludná je mrtvice u žen

Ženy postihuje mrtvice méně než muže, ovšem častěji na ni umírají. Příčinou je hlavně opožděný začátek léčky, protože mrtvice – podobně jako srdeční infarkt – se u žen může projevovat netypicky. Tím se protahuje hledání diagnózy i nasazení správné léčby.

Nejen spadlý koutek

Projevy mrtvice mohou mít různou intenzitu a charakter podle toho, která část mozku nemůže správně fungovat. Nápadný bývá především náhlý výpadek schopnosti ovládat určité pohyby, což může vést i k závrati a poruše rovnováhy.

Při mrtvici často náhle ochabnou svaly některé končetiny. To znamená, že na noze se ve stoje nedá udržet nebo že ruka upustí předmět, který svírala.

Z končetin nebo obličeje se ztratí pocit citlivosti.

Nepříjemný je výpadek vidění. Obraz přijímaný okem se zdvojí nebo je naopak v některé části omezený a černý. Nastat může i okamžité oslepnutí.

Typické jsou potíže s řečí. Nemocný špatně artikuluje, opakuje celá slova nebo hlásky či dělá dlouhé pauzy. S tím se pojí i potíže s hledáním správného výrazu a omezení schopnosti vyjádřit myšlenku.

Náhlé prudké bolesti souvisejí s krvácením do mozku, což je ale méně častá příčina mozkové mrtvice.

Proč právě já?

Co vypadá jako nespravedlnost osudu, mívá velmi často důvod skrytý v životním stylu. Není žádným tajenstvím, že hlavním rizikovým faktorem pro mozkovou mrtvici je vysoká hladina LDL cholesterolu v krvi v kombinaci s kouřením.

Cholesterol usazující se na cévních stěnách se může kdykoli uvolnit a vytvořit s krevními buňkami sraženinu. Ta pak putuje cévami, a když už dál neprojde, cévu neprodyšně uzavře.

Kouření situaci ještě dramatizuje tím, že zužuje cévy, takže k ucpání stačí sraženina menšího rozsahu. Pravděpodobnost mrtvice souvisí i s genetickými předpoklady, takže se zvýšeným rizikem by měli počítat lidé s rodovým výskytem mozkové příhody.

Další nepříznivou okolností je vyšší věk, mrtvice v drtivé většině postihuje lidi starší 60 let.

Přitěžující okolnosti

Kvůli provázanosti rizikových faktorů postihuje mozková příhoda nejčastěji diabetiky a lidi s vyšším krevním tlakem. Rostoucí nebezpečí doprovází také některé srdečně oběhové choroby, především poruchy srdečního rytmu a srdečních chlopní.

Zvýšené riziko mozkové mrtvice se ale týká i některých typů migrén, zejména těch, kdy záchvatům předchází aura. V tomto případě jde bohužel o poruchu, kterou lze jen minimálně ovlivnit životním stylem, takže možnost prevence je tu omezená.

Kdy pomáhá prevence

Zvláště při rodové zátěži je rozumné začít s prevencí už mladším věku a snažit se udržovat si normální tělesnou váhu a dbát na promyšlený jídelníček. Ten by měl zohledňovat zejména zdroje tuků.

Právě tuky jsou tou částí jídelníčku, která dokáže výrazně ovlivňovat riziko onemocnění cév.

Potraviny, které prospívají:

Z hlediska výživy představuje účinnou prevenci přes zvýšeným rizikem mozkové mrtvice zejména pravidelná konzumace tučných mořských ryb, především lososa a sledě. Může to ale být i makrela nebo sardinky, nejlépe ve vlastní šťávě.

Podobný vliv jako tuky některých mořských ryb mají i vlašské ořechy a lněné semínko. Právě lněný olej je bezkonkurenčně nejlepším zdrojem tzv.

omega 3 mastných kyselin, které mají protizánětlivý účinek a tím chrání proti rozvoji aterosklerózy a tedy i rizikem mozkové mrtvice. Dobrou alternativou, byť s o něco slabším obsahem omega 3, je řepkový olej.

Naproti tomu oblíbený olivový olej nemá vliv na hladinu cholesterolu v krvi ani nechrání proti vzniku aterosklerózy.

Potraviny, které škodí:

Pozor na průmyslové vyráběné sladké pečivo, především s tukovou náplní, dále náhražky čokolády, instantní náhrady mléka a smetany, potraviny s tukovými polevami jako tyčinky i zmrzliny a cukrářské výrobky.

Právě v těch je totiž nejvyšší podíl nejškodlivější varianty tuků, tzv. transmastných kyselin. Ty jsou dávány do přímé souvislosti se zvýšeným rizikem mozkové mrtvice.

Problematické jsou ve větším množství i potraviny obsahující tuk kokosový, palmojádrový a palmový a samozřejmě sádlo a máslo.

V asi 85 % je příčinou mrtvice krevní sraženina, která ucpe cévu a znemožní tak prokrvení postižené části mozku. Mrtvici ovšem může vyvolat i krvácení do mozku, nejčastěji jako následek poranění.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
reklama
Šikovné tipy
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nešťastní samečci tarantulí: Hledají lásku, nacházejí smrt
21stoleti.cz
Nešťastní samečci tarantulí: Hledají lásku, nacházejí smrt
Podzimní období v Coloradu přináší zvláštní jev, nastává totiž čas páření tarantulí. Pavoučí milostné hrátky dokonce přitahují nadšence z dalekých koutů, kteří touží spatřit každoroční milostné rituál
Zchlaďte svou žáhu
nejsemsama.cz
Zchlaďte svou žáhu
Pálení žáhy je problém, který může potkat kohokoli, a přestože není nebezpečný, umí být hodně otravný. Podívejme se na to, proč vzniká a jak se ho lze zbavit. Možná jste si právě pochutnala na oblíbeném jídle, a najednou cítíte nepříjemné pálení, které vám stoupá od žaludku až do krku. Ano, přesně tohle je pálení žáhy a není to žádná
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
epochaplus.cz
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
epochalnisvet.cz
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu
Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče
epochanacestach.cz
Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče
Dřevo, pestré barvy a lidové tradice. Tak bychom mohli ve zkratce charakterizovat dílo architekta Dušana Jurkoviče. Jeho stavby jsou dodnes perlami mnoha míst naší republiky v čele s Pustevnami nad Rožnovem pod Radhoštěm. Našli bychom jen málo architektů, kteří ve své práci tak důsledně a přitom tvořivě respektovali lidové tradice. Dušan Jurkovič, významný představitel secesní architektury, sice
Herufek: Láska v každém kousku čokolády
iluxus.cz
Herufek: Láska v každém kousku čokolády
Ještě na začátku minulého století patřilo Česko k čokoládovým velmocím, tato tradice byla sice zdecimována válkou a dobou komunismu, ale nikdy úplně nezmizela. Důkazem je také rodinná čokoládovna sídl
Knihovnička Domácí lékař je plná receptů na domácí kurýrování
tisicereceptu.cz
Knihovnička Domácí lékař je plná receptů na domácí kurýrování
Chtěli byste mít doma knížečku, do které můžete nahlédnout kdykoli vás trápí nějaké zdravotní neduhy a najít v ní rovnou i rychlé řešení? Tak právě pro vás je tu náš nový Domácí lékař plný rad na přír
Tajemná sekta ohrožovala dceru
skutecnepribehy.cz
Tajemná sekta ohrožovala dceru
Před lety se moje mladší dcera zapletla s nebezpečnou sektou. Zdravotní následky si bohužel nese dodnes. Dcera propadla temným silám a nebezpečné sektě! Věřila, že čeká dítě se samotným Satanem. Co když to ale byla pravda? Dceřino soukromí jsem respektovala Kdysi dávno lidé věřili, že dívky mohou otěhotnět s ďáblem. Někteří lidé tomu věří i
Záhada švédské kamenné lodě: Byla pohřebištěm, nebo observatoří?
enigmaplus.cz
Záhada švédské kamenné lodě: Byla pohřebištěm, nebo observatoří?
Více než tisíc kamenných lodí najdete po celé Skandinávii. Nejpozoruhodnější z nich se nazývá Ales Stenar a nachází se v jižním Švédsku. V jejích útrobách má být údajně ukryt hrob mýtického krále.
Dovolenkový ráj hokejové legendy
rezidenceonline.cz
Dovolenkový ráj hokejové legendy
Asi pětačtyřicet minut jízdy od Los Angeles po malebné Pacific Coast Highway leží Malibu, destinace báječných rekreačních sídel bohatých a slavných. Na jedné z jejích nejlepších pláží se před lety usadila s rodinou i někdejší dlouholetá hvězda americké NHL, Chris Chelios. Chelly, jak ho s láskou nazývají jeho kolegové, když komentuje NHL pro EPSN, trojnásobný
Pražská asanace: Lidé chodili do bourané čtvrti na exkurzi
historyplus.cz
Pražská asanace: Lidé chodili do bourané čtvrti na exkurzi
Početná skupina zvědavců prochází po vratkých pavlačích z jednoho opuštěného domu do druhého. V ruce třímají pouze svíce. Smutně si přehrávají ten mizející kus pražské historie. Myslí na ten podivný a legendami opředený starosvětský život, jenž v těchto ponurých domech a průchodech ještě nedávno bujel. Brzy bude všemu konec…   Pro jednoho jde o největší zhůvěřilost, jaké se
Proč Patrasovou tak moc trápí?
nasehvezdy.cz
Proč Patrasovou tak moc trápí?
Saxofonista Felix Slováček (81) si stále užívá života naplno. Koncertuje, rád chodí do společnosti a dorazil také na oslavu narozenin hudebního skladatele Zdeňka Bartáka (70). I když měl dvě hodiny