Domů     Z mrtvice se vyspat nedá
Z mrtvice se vyspat nedá
15.9.2020

Vyčkat, jestli to ráno nebude lepší, je v případě mrtvice osudová chyba. Nejen že se samovolně nikdy nevyléčí, ale hlavně následky budou mnohem horší.

Podle lékařů máme nejlepší vyhlídky pro další život, když se mrtvice začne léčit do čtyř a půl či maximálně šesti hodin po nástupu prvních příznaků. Následky samozřejmě ovlivňuje i rozsah a závažnost omezení prokrvení mozku.

Pozor: Už po pěti minutách přerušení dodávky kyslíku začínají v postižené partii odumírat mozkové buňky. Tím se spouští proces, který během krátké doby může vést k nenávratnému poškození mozku.

I menší potíže jsou varující

Může totiž dojít k záchvatu, který mrtvici jen připomíná. V tomto případě potíže opět ustoupí a vše se vrátí k normálnímu stavu. Nejčastěji se tak objeví a zase zmizí brnění v končetinách, potíže s řečí nebo s viděním Co se to v mozku stalo?

Pravděpodobně došlo k dočasnému omezení prokrvení určitého okrsku, kdy příčinou byla jen drobná krevní sraženina, která cévou prošla, ale neuzavřela ji. Proto se prokrvení mohlo spontánně obnovit. Lékaři ovšem upozorňují, že jde o vysoce varující příznak.

Pravděpodobnost mrtvice je v následujících dnech o 10 % vyšší. Proto se i v případě těchto potíží doporučuje okamžité vyšetření v nemocnici.

Záludná je mrtvice u žen

Ženy postihuje mrtvice méně než muže, ovšem častěji na ni umírají. Příčinou je hlavně opožděný začátek léčky, protože mrtvice – podobně jako srdeční infarkt – se u žen může projevovat netypicky. Tím se protahuje hledání diagnózy i nasazení správné léčby.

Nejen spadlý koutek

Projevy mrtvice mohou mít různou intenzitu a charakter podle toho, která část mozku nemůže správně fungovat. Nápadný bývá především náhlý výpadek schopnosti ovládat určité pohyby, což může vést i k závrati a poruše rovnováhy.

Při mrtvici často náhle ochabnou svaly některé končetiny. To znamená, že na noze se ve stoje nedá udržet nebo že ruka upustí předmět, který svírala.

Z končetin nebo obličeje se ztratí pocit citlivosti.

Nepříjemný je výpadek vidění. Obraz přijímaný okem se zdvojí nebo je naopak v některé části omezený a černý. Nastat může i okamžité oslepnutí.

Typické jsou potíže s řečí. Nemocný špatně artikuluje, opakuje celá slova nebo hlásky či dělá dlouhé pauzy. S tím se pojí i potíže s hledáním správného výrazu a omezení schopnosti vyjádřit myšlenku.

Náhlé prudké bolesti souvisejí s krvácením do mozku, což je ale méně častá příčina mozkové mrtvice.

Proč právě já?

Co vypadá jako nespravedlnost osudu, mívá velmi často důvod skrytý v životním stylu. Není žádným tajenstvím, že hlavním rizikovým faktorem pro mozkovou mrtvici je vysoká hladina LDL cholesterolu v krvi v kombinaci s kouřením.

Cholesterol usazující se na cévních stěnách se může kdykoli uvolnit a vytvořit s krevními buňkami sraženinu. Ta pak putuje cévami, a když už dál neprojde, cévu neprodyšně uzavře.

Kouření situaci ještě dramatizuje tím, že zužuje cévy, takže k ucpání stačí sraženina menšího rozsahu. Pravděpodobnost mrtvice souvisí i s genetickými předpoklady, takže se zvýšeným rizikem by měli počítat lidé s rodovým výskytem mozkové příhody.

Další nepříznivou okolností je vyšší věk, mrtvice v drtivé většině postihuje lidi starší 60 let.

Přitěžující okolnosti

Kvůli provázanosti rizikových faktorů postihuje mozková příhoda nejčastěji diabetiky a lidi s vyšším krevním tlakem. Rostoucí nebezpečí doprovází také některé srdečně oběhové choroby, především poruchy srdečního rytmu a srdečních chlopní.

Zvýšené riziko mozkové mrtvice se ale týká i některých typů migrén, zejména těch, kdy záchvatům předchází aura. V tomto případě jde bohužel o poruchu, kterou lze jen minimálně ovlivnit životním stylem, takže možnost prevence je tu omezená.

Kdy pomáhá prevence

Zvláště při rodové zátěži je rozumné začít s prevencí už mladším věku a snažit se udržovat si normální tělesnou váhu a dbát na promyšlený jídelníček. Ten by měl zohledňovat zejména zdroje tuků.

Právě tuky jsou tou částí jídelníčku, která dokáže výrazně ovlivňovat riziko onemocnění cév.

Potraviny, které prospívají:

Z hlediska výživy představuje účinnou prevenci přes zvýšeným rizikem mozkové mrtvice zejména pravidelná konzumace tučných mořských ryb, především lososa a sledě. Může to ale být i makrela nebo sardinky, nejlépe ve vlastní šťávě.

Podobný vliv jako tuky některých mořských ryb mají i vlašské ořechy a lněné semínko. Právě lněný olej je bezkonkurenčně nejlepším zdrojem tzv.

omega 3 mastných kyselin, které mají protizánětlivý účinek a tím chrání proti rozvoji aterosklerózy a tedy i rizikem mozkové mrtvice. Dobrou alternativou, byť s o něco slabším obsahem omega 3, je řepkový olej.

Naproti tomu oblíbený olivový olej nemá vliv na hladinu cholesterolu v krvi ani nechrání proti vzniku aterosklerózy.

Potraviny, které škodí:

Pozor na průmyslové vyráběné sladké pečivo, především s tukovou náplní, dále náhražky čokolády, instantní náhrady mléka a smetany, potraviny s tukovými polevami jako tyčinky i zmrzliny a cukrářské výrobky.

Právě v těch je totiž nejvyšší podíl nejškodlivější varianty tuků, tzv. transmastných kyselin. Ty jsou dávány do přímé souvislosti se zvýšeným rizikem mozkové mrtvice.

Problematické jsou ve větším množství i potraviny obsahující tuk kokosový, palmojádrový a palmový a samozřejmě sádlo a máslo.

V asi 85 % je příčinou mrtvice krevní sraženina, která ucpe cévu a znemožní tak prokrvení postižené části mozku. Mrtvici ovšem může vyvolat i krvácení do mozku, nejčastěji jako následek poranění.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned