Domů     Vyžeňte z kuchyně vetřelce
Vyžeňte z kuchyně vetřelce
28.11.2019

Zapomenutá půlka citronu pokrytá octomilkami. Mravenčí kolonie v cukru ve spíži. Tmaví motýlci, mušky v odtoku, anebo nedejbože šváb pochodující za kuchyňskou linkou.

Snad každý z nás už řešil doma problém s obtížným hmyzem. Lze samozřejmě zasáhnout nekompromisně jedovatou chemií, ale jsou i způsoby mírnější, kterými nezvané návštěvníky přesvědčíme, aby se pakovali o dům dál.

Jak zlikvidovat nezvané obyvatele našich kuchyní? A co na ně nejúčinněji působí? Paní domu přináší pár tipů.

Mravenci

Doma se můžete setkat nejčastěji s mravenci obecnými nebo s faraony, zabloudit k vám mohou ale i jiné druhy. Přítomnost mravenců poznáte snadno – podle černých cestiček, které vytvářejí.

Ale shlukují se i podél oken, lezou po závěsech, mravenčí procesí pochoduje kolem stěn. Nejjednodušším opatřením je prevence.

Do domu se mravenci dostanou nejčastěji po fasádě okny, a protože mají dokonalý čich, rychle zjistí, že vaše kuchyně je pro ně věčně prostřenou tabulí. Proto si udělejte čas na úklid spíže a vyházejte rozsypané a špatně zabalené potraviny.

Papírové sáčky mravenci snadno prokoušou, lepší volbou jsou skleněné a plastové dózy. Nenechavý hmyz si pochutná i na sladkých nápojích či drobcích z kuchyňské linky a ze země, proto mu nedejte šanci ani tady! Pokud nic nepomůže, nastupuje chemie.

Jak na ně: V první řadě je třeba zjistit, o jaký druh mravence se jedná.

Zatímco toho obecného odradí přerušení cestiček insekticidem a postřik kolem zdí (nejúčinnější je modrý Formitox), jenž můžete provést sami, problém s faraony pomůže vyřešit jen dezinsekční firma.

Škůdce totiž zničí pouze speciální požerové nástrahy, které mravenci donesou do hnízda královně. Po její likvidaci pak teprve mohou odborníci vyhubit zbytek kolonie.

Domácí rady: Za pokus stojí vyzkoušet přerušení mravenčích cestiček vrstvou jedlé sody, soli nebo zubní pasty, mravenci také nesnášejí vůni hřebíčku a skořice!

Podobný účinek docílíme, když jejich cestičky potřeme houbičkou namočenou v silném octovém roztoku.

Vinné mušky – octomilky

Pokud necháme na stole stát víno nebo oloupané ovoce, zaručeně jej brzy objeví octomilky, zvané příhodně vinné mušky. Stačí jednou neprobrat ovoce na míse nebo nevynést koš, a do večera jich máte doma nepočítaně.

Octomilky sice nejsou nebezpečné, ale představa, že jíte ovoce s nakladenými vajíčky, není příjemná. Důležitá je prevence: ovoce skladujte v lednici, koš se slupkami vynášejte ihned a jeho vnitřek vymývejte. Nezapomeňte čistit kuchyňský odpad. Pro mušky jsou lákadlem i ovocné koláče, proto si pořiďte stylový poklop!

Jak na ně: V drogerii koupíte lapače ve formě pastičky s roztokem na bázi octa. Vydrží asi 4–8 týdnů a stojí zhruba 70–100 Kč. Pomůže i klasická mucholapka nebo lepicí pásek.

Domácí rady: Osvědčená je proti nim i past v podobě kousků přezrálého ovoce v zauzlovaném mikrotenovém sáčku. Propíchanými dírkami octomilky vlezou dovnitř, ale už netrefí ven. Také miska s octem řadu mušek zahubí.

Potravinové moli

Potravinový (moučný) mol neboli zavíječ se prozradí dírkami v obalech a pavučinkami v potravinách. Bílé svíjející se housenky a motýlci vylétající ze spíže vaši domněnku jen potvrdí.

Moli si pochutnají nejen na mouce, strouhance či rýži, ale i na čokoládě, čaji, nebo dokonce i koření. Často si je přineseme už z obchodu a platí zde jedno zásadní pravidlo – pokud doma nechcete moly, nedejte jim šanci dostat se k jakékoli potravě!

Jakmile přijdete z nákupu, věnujte velkou pozornost obsahu jednotlivých sáčků. Pokud při prohlídce narazíte na známky přítomnosti housenek či kukel, vše bez lítosti vyhoďte, než se vám mol přestěhuje i do jiných dobrot.

Všechny potraviny patří do uzavíratelných pevných nádob, protože s běžnými obaly si moli poradí ještě lépe než mravenci; prokoušou i silné sáčky na koření s hliníkovou vrstvou.

Dbejte i na úklid samotných skříněk – pravidelně jednou za dva měsíce je zbavte zbytků, které se vám při manipulaci vysypaly, a vše umyjte. Oceníte praktické organizéry, které můžete ze skříněk jednoduše vyjmout celé a provést snadnou údržbu.

Jak na ně: Chemické přípravky se kvůli blízkosti potravin nedoporučují, ale k likvidaci molů můžete použít feromonové pásy (seženete běžně v drogeriích za 20–40 Kč), na které se přichytí přivábení samečci, a nebudou tak moci oplodnit samičky.

Dobře fungují gelové sáčky, které kromě molů, hubí i roztoče. Chcete-li být důslední, použijte sprej, který zahubí nejen moly, ale také jejich larvy.

Domácí rady: Moli nemají rádi některé rostliny, jako je například bobkový list, cedr nebo sušený pelyněk. To vše můžete přidat do uklizené spíže jako voňavou prevenci!

Postříkejte je!

Obecně platí, že hmyz v kuchyni nejlépe vyhubí různé spreje s mechanickým rozprašovačem. Nejznámější jsou přípravky OFF!, Biolit, Raid, Rebel, Altermed a Leroy Czech, které koupíte v lékárnách či drogeriích za 100 až 400 Kč.

Proti mouchám a muškám (kromě mucholapek a různých samolepek, které jsou k dostání za pár korun) a ostatnímu létajícímu hmyzu v uzavřených místnostech si můžete za dvě tři stovky pořídit také elektrické odpuzovače do zásuvky (Bravo, Raid a Biolit).

Pomůže deratizace

Ceny za zneškodnění většího množství nepříjemného hmyzu – například švábů či faraonů – v obytném domě si většina firem účtuje podle počtu deratizačních staniček (přenosný lapač) jedna stojí zhruba 80–150 Kč a v běžném suchém sklepě jich je potřeba přibližně 5–10 podle rozsahu zamoření.

Text: Marie Šrámková

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
26.8.2023
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. Těsto se nepřilepí Každý, kdo se pečení věnuje pravidelně, zná ty chvíle, kd
reklama
Šikovné tipy
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Octomilky jsou tu zas
Jakmile se venku udělá opravdu teplo, jsou tu. Kde se vzaly, tu se vzaly, rojí se v kuchyni, nejčastěji kolem mísy s ovocem, ale i jinde, a zbavit se jich není jen tak. Většinou přiletí zvenku, protože je láká vůně zralého ovoce, ale také milují víno, pivo, květiny ve váze i v květináči, stejně jako zbytky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě