Domů     Vyžeňte z kuchyně vetřelce
Vyžeňte z kuchyně vetřelce
28.11.2019

Zapomenutá půlka citronu pokrytá octomilkami. Mravenčí kolonie v cukru ve spíži. Tmaví motýlci, mušky v odtoku, anebo nedejbože šváb pochodující za kuchyňskou linkou.

Snad každý z nás už řešil doma problém s obtížným hmyzem. Lze samozřejmě zasáhnout nekompromisně jedovatou chemií, ale jsou i způsoby mírnější, kterými nezvané návštěvníky přesvědčíme, aby se pakovali o dům dál.

Jak zlikvidovat nezvané obyvatele našich kuchyní? A co na ně nejúčinněji působí? Paní domu přináší pár tipů.

Mravenci

Doma se můžete setkat nejčastěji s mravenci obecnými nebo s faraony, zabloudit k vám mohou ale i jiné druhy. Přítomnost mravenců poznáte snadno – podle černých cestiček, které vytvářejí.

Ale shlukují se i podél oken, lezou po závěsech, mravenčí procesí pochoduje kolem stěn. Nejjednodušším opatřením je prevence.

Do domu se mravenci dostanou nejčastěji po fasádě okny, a protože mají dokonalý čich, rychle zjistí, že vaše kuchyně je pro ně věčně prostřenou tabulí. Proto si udělejte čas na úklid spíže a vyházejte rozsypané a špatně zabalené potraviny.

Papírové sáčky mravenci snadno prokoušou, lepší volbou jsou skleněné a plastové dózy. Nenechavý hmyz si pochutná i na sladkých nápojích či drobcích z kuchyňské linky a ze země, proto mu nedejte šanci ani tady! Pokud nic nepomůže, nastupuje chemie.

Jak na ně: V první řadě je třeba zjistit, o jaký druh mravence se jedná.

Zatímco toho obecného odradí přerušení cestiček insekticidem a postřik kolem zdí (nejúčinnější je modrý Formitox), jenž můžete provést sami, problém s faraony pomůže vyřešit jen dezinsekční firma.

Škůdce totiž zničí pouze speciální požerové nástrahy, které mravenci donesou do hnízda královně. Po její likvidaci pak teprve mohou odborníci vyhubit zbytek kolonie.

Domácí rady: Za pokus stojí vyzkoušet přerušení mravenčích cestiček vrstvou jedlé sody, soli nebo zubní pasty, mravenci také nesnášejí vůni hřebíčku a skořice!

Podobný účinek docílíme, když jejich cestičky potřeme houbičkou namočenou v silném octovém roztoku.

Vinné mušky – octomilky

Pokud necháme na stole stát víno nebo oloupané ovoce, zaručeně jej brzy objeví octomilky, zvané příhodně vinné mušky. Stačí jednou neprobrat ovoce na míse nebo nevynést koš, a do večera jich máte doma nepočítaně.

Octomilky sice nejsou nebezpečné, ale představa, že jíte ovoce s nakladenými vajíčky, není příjemná. Důležitá je prevence: ovoce skladujte v lednici, koš se slupkami vynášejte ihned a jeho vnitřek vymývejte. Nezapomeňte čistit kuchyňský odpad. Pro mušky jsou lákadlem i ovocné koláče, proto si pořiďte stylový poklop!

Jak na ně: V drogerii koupíte lapače ve formě pastičky s roztokem na bázi octa. Vydrží asi 4–8 týdnů a stojí zhruba 70–100 Kč. Pomůže i klasická mucholapka nebo lepicí pásek.

Domácí rady: Osvědčená je proti nim i past v podobě kousků přezrálého ovoce v zauzlovaném mikrotenovém sáčku. Propíchanými dírkami octomilky vlezou dovnitř, ale už netrefí ven. Také miska s octem řadu mušek zahubí.

Potravinové moli

Potravinový (moučný) mol neboli zavíječ se prozradí dírkami v obalech a pavučinkami v potravinách. Bílé svíjející se housenky a motýlci vylétající ze spíže vaši domněnku jen potvrdí.

Moli si pochutnají nejen na mouce, strouhance či rýži, ale i na čokoládě, čaji, nebo dokonce i koření. Často si je přineseme už z obchodu a platí zde jedno zásadní pravidlo – pokud doma nechcete moly, nedejte jim šanci dostat se k jakékoli potravě!

Jakmile přijdete z nákupu, věnujte velkou pozornost obsahu jednotlivých sáčků. Pokud při prohlídce narazíte na známky přítomnosti housenek či kukel, vše bez lítosti vyhoďte, než se vám mol přestěhuje i do jiných dobrot.

Všechny potraviny patří do uzavíratelných pevných nádob, protože s běžnými obaly si moli poradí ještě lépe než mravenci; prokoušou i silné sáčky na koření s hliníkovou vrstvou.

Dbejte i na úklid samotných skříněk – pravidelně jednou za dva měsíce je zbavte zbytků, které se vám při manipulaci vysypaly, a vše umyjte. Oceníte praktické organizéry, které můžete ze skříněk jednoduše vyjmout celé a provést snadnou údržbu.

Jak na ně: Chemické přípravky se kvůli blízkosti potravin nedoporučují, ale k likvidaci molů můžete použít feromonové pásy (seženete běžně v drogeriích za 20–40 Kč), na které se přichytí přivábení samečci, a nebudou tak moci oplodnit samičky.

Dobře fungují gelové sáčky, které kromě molů, hubí i roztoče. Chcete-li být důslední, použijte sprej, který zahubí nejen moly, ale také jejich larvy.

Domácí rady: Moli nemají rádi některé rostliny, jako je například bobkový list, cedr nebo sušený pelyněk. To vše můžete přidat do uklizené spíže jako voňavou prevenci!

Postříkejte je!

Obecně platí, že hmyz v kuchyni nejlépe vyhubí různé spreje s mechanickým rozprašovačem. Nejznámější jsou přípravky OFF!, Biolit, Raid, Rebel, Altermed a Leroy Czech, které koupíte v lékárnách či drogeriích za 100 až 400 Kč.

Proti mouchám a muškám (kromě mucholapek a různých samolepek, které jsou k dostání za pár korun) a ostatnímu létajícímu hmyzu v uzavřených místnostech si můžete za dvě tři stovky pořídit také elektrické odpuzovače do zásuvky (Bravo, Raid a Biolit).

Pomůže deratizace

Ceny za zneškodnění většího množství nepříjemného hmyzu – například švábů či faraonů – v obytném domě si většina firem účtuje podle počtu deratizačních staniček (přenosný lapač) jedna stojí zhruba 80–150 Kč a v běžném suchém sklepě jich je potřeba přibližně 5–10 podle rozsahu zamoření.

Text: Marie Šrámková

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
5.6.2023
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je několik a závisí na místě i na velikosti. Jsou totiž praskliny, se
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
27.5.2023
Také máte potíž, kam si do auta uložit ubrousky nebo papírové kapesníčky, aby byly po ruce, ale přitom nepřekážely? Zkuste jednoduchý a vtipný trik. Klasické ubrousky do auta nejsou vůbec šikovné. Krabice je příliš velká, ale ani když sáhnete po té menší, krychlové, není v autě kam dát, aby držela na svém místě. Naštěstí je možné tento problém elegantně a hravě vyřešit. A ještě si zamlsáte.   Jak
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot