Domů     Vyžeňte z kuchyně vetřelce
Vyžeňte z kuchyně vetřelce
od 28.11.2019

Zapomenutá půlka citronu pokrytá octomilkami. Mravenčí kolonie v cukru ve spíži. Tmaví motýlci, mušky v odtoku, anebo nedejbože šváb pochodující za kuchyňskou linkou.

Snad každý z nás už řešil doma problém s obtížným hmyzem. Lze samozřejmě zasáhnout nekompromisně jedovatou chemií, ale jsou i způsoby mírnější, kterými nezvané návštěvníky přesvědčíme, aby se pakovali o dům dál.

Jak zlikvidovat nezvané obyvatele našich kuchyní? A co na ně nejúčinněji působí? Paní domu přináší pár tipů.

Mravenci

Doma se můžete setkat nejčastěji s mravenci obecnými nebo s faraony, zabloudit k vám mohou ale i jiné druhy. Přítomnost mravenců poznáte snadno – podle černých cestiček, které vytvářejí.

reklama

Ale shlukují se i podél oken, lezou po závěsech, mravenčí procesí pochoduje kolem stěn. Nejjednodušším opatřením je prevence.

Do domu se mravenci dostanou nejčastěji po fasádě okny, a protože mají dokonalý čich, rychle zjistí, že vaše kuchyně je pro ně věčně prostřenou tabulí. Proto si udělejte čas na úklid spíže a vyházejte rozsypané a špatně zabalené potraviny.

Papírové sáčky mravenci snadno prokoušou, lepší volbou jsou skleněné a plastové dózy. Nenechavý hmyz si pochutná i na sladkých nápojích či drobcích z kuchyňské linky a ze země, proto mu nedejte šanci ani tady! Pokud nic nepomůže, nastupuje chemie.

Jak na ně: V první řadě je třeba zjistit, o jaký druh mravence se jedná.

Zatímco toho obecného odradí přerušení cestiček insekticidem a postřik kolem zdí (nejúčinnější je modrý Formitox), jenž můžete provést sami, problém s faraony pomůže vyřešit jen dezinsekční firma.

reklama

Škůdce totiž zničí pouze speciální požerové nástrahy, které mravenci donesou do hnízda královně. Po její likvidaci pak teprve mohou odborníci vyhubit zbytek kolonie.

Domácí rady: Za pokus stojí vyzkoušet přerušení mravenčích cestiček vrstvou jedlé sody, soli nebo zubní pasty, mravenci také nesnášejí vůni hřebíčku a skořice!

Podobný účinek docílíme, když jejich cestičky potřeme houbičkou namočenou v silném octovém roztoku.

Vinné mušky – octomilky

Pokud necháme na stole stát víno nebo oloupané ovoce, zaručeně jej brzy objeví octomilky, zvané příhodně vinné mušky. Stačí jednou neprobrat ovoce na míse nebo nevynést koš, a do večera jich máte doma nepočítaně.

reklama

Octomilky sice nejsou nebezpečné, ale představa, že jíte ovoce s nakladenými vajíčky, není příjemná. Důležitá je prevence: ovoce skladujte v lednici, koš se slupkami vynášejte ihned a jeho vnitřek vymývejte. Nezapomeňte čistit kuchyňský odpad. Pro mušky jsou lákadlem i ovocné koláče, proto si pořiďte stylový poklop!

Jak na ně: V drogerii koupíte lapače ve formě pastičky s roztokem na bázi octa. Vydrží asi 4–8 týdnů a stojí zhruba 70–100 Kč. Pomůže i klasická mucholapka nebo lepicí pásek.

Domácí rady: Osvědčená je proti nim i past v podobě kousků přezrálého ovoce v zauzlovaném mikrotenovém sáčku. Propíchanými dírkami octomilky vlezou dovnitř, ale už netrefí ven. Také miska s octem řadu mušek zahubí.

Potravinové moli

Potravinový (moučný) mol neboli zavíječ se prozradí dírkami v obalech a pavučinkami v potravinách. Bílé svíjející se housenky a motýlci vylétající ze spíže vaši domněnku jen potvrdí.

Moli si pochutnají nejen na mouce, strouhance či rýži, ale i na čokoládě, čaji, nebo dokonce i koření. Často si je přineseme už z obchodu a platí zde jedno zásadní pravidlo – pokud doma nechcete moly, nedejte jim šanci dostat se k jakékoli potravě!

Jakmile přijdete z nákupu, věnujte velkou pozornost obsahu jednotlivých sáčků. Pokud při prohlídce narazíte na známky přítomnosti housenek či kukel, vše bez lítosti vyhoďte, než se vám mol přestěhuje i do jiných dobrot.

Všechny potraviny patří do uzavíratelných pevných nádob, protože s běžnými obaly si moli poradí ještě lépe než mravenci; prokoušou i silné sáčky na koření s hliníkovou vrstvou.

Dbejte i na úklid samotných skříněk – pravidelně jednou za dva měsíce je zbavte zbytků, které se vám při manipulaci vysypaly, a vše umyjte. Oceníte praktické organizéry, které můžete ze skříněk jednoduše vyjmout celé a provést snadnou údržbu.

Jak na ně: Chemické přípravky se kvůli blízkosti potravin nedoporučují, ale k likvidaci molů můžete použít feromonové pásy (seženete běžně v drogeriích za 20–40 Kč), na které se přichytí přivábení samečci, a nebudou tak moci oplodnit samičky.

Dobře fungují gelové sáčky, které kromě molů, hubí i roztoče. Chcete-li být důslední, použijte sprej, který zahubí nejen moly, ale také jejich larvy.

Domácí rady: Moli nemají rádi některé rostliny, jako je například bobkový list, cedr nebo sušený pelyněk. To vše můžete přidat do uklizené spíže jako voňavou prevenci!

Postříkejte je!

Obecně platí, že hmyz v kuchyni nejlépe vyhubí různé spreje s mechanickým rozprašovačem. Nejznámější jsou přípravky OFF!, Biolit, Raid, Rebel, Altermed a Leroy Czech, které koupíte v lékárnách či drogeriích za 100 až 400 Kč.

Proti mouchám a muškám (kromě mucholapek a různých samolepek, které jsou k dostání za pár korun) a ostatnímu létajícímu hmyzu v uzavřených místnostech si můžete za dvě tři stovky pořídit také elektrické odpuzovače do zásuvky (Bravo, Raid a Biolit).

Pomůže deratizace

Ceny za zneškodnění většího množství nepříjemného hmyzu – například švábů či faraonů – v obytném domě si většina firem účtuje podle počtu deratizačních staniček (přenosný lapač) jedna stojí zhruba 80–150 Kč a v běžném suchém sklepě jich je potřeba přibližně 5–10 podle rozsahu zamoření.

Text: Marie Šrámková

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
31.1.2023
Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v životě čeká... Přesně tohle dovedou chiromantici – lidé, kteří se vyznají v čarách osudu, které máme vetkané v dlani. Víte, že existuje mapa našeho života? No ano – je zapsaná v našich dlaních – v jedné máte načrtnut projekt svého života a z druhé (tato je tzv. hlavní) můžete číst, jak se naplňuje. Je to jako letecký snímek všech zážitků, které jsou vám so
28.1.2023
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do skla Na přípravu drahokamové vody potřebujete skleněný džbán nebo l
27.1.2023
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si připravit odřezek z fošny (s kůrou vypadá kouzelně, ale tento kous
25.1.2023
Jméno, srdíčko, čtyřlístek pro štěstí nebo prostě jen ornamenty. Vypalovací pájkou můžete ozdobit nejen vařečky a prkýnka. Jestli jste kreativní, vypalovací pájku se vám vyplatí. Seženete ji už od 250 Kč a velmi snadno s její pomocí vytvoříte jednoduché dekorace prakticky na cokoli. Budete potřebovat kreativní vypalovací pero (říká se mu také hrotová pájka) s vyměnitelnými hroty a „raznicemi“
19.1.2023
Bílé vlasy už nejsou výsadou vysokého věku, ale staly se jedním z módním trendů. Proto také začalo vizážisty zajímat, jak by se bělovlásky měly líčit. Bílé vlasy jsou výrazně kontrastní prvek a zařadí vás rázem do chladného barevného typu. Problém je, že s tím tón pleti nemusí vždy souhlasit. Pleť může mít zlatavý nebo meruňkový odstín, což je u nás velmi častý typ. Tím vzniká určitá disharmonie,
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoládové palačinky
tisicereceptu.cz
Čokoládové palačinky
Překvapte svůj protějšek neobyčejným dezertem skvělé chuti. Ingredience 50 g hořké čokolády v malých kouscích 200 ml mléka 120 ml smetany 30 ml kakaového prášku 115 g hladké mouky 2 vejce
#HeartWritten: Sv. Valentýn s Montblanc
iluxus.cz
#HeartWritten: Sv. Valentýn s Montblanc
Montblanc vybírá ty nejkrásnější valentýnské dárky, které jsou láskyplně zabalené do ručně psaných slov přímo od srdce. Bílá dárková krabička jako prázdné plátno, neodolatelná výzva k tomu, aby se
Valašské muzeum v přírodě ožije opět Masopustem
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě ožije opět Masopustem
Po třech letech se v sobotu 11. února 2023 vrátí do Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm masopustní veselí a zavoní řeznické speciality. „Návštěvníci se mohou těšit na masopustní obchůzky z va
Utajila Kaňoková rozchod s přítelem?
nasehvezdy.cz
Utajila Kaňoková rozchod s přítelem?
Ještě před časem se zdálo, že je Beáta Kaňoková (33) šťastně zamilovaná. Loni v listopadu poprvé oficiálně vyvedla do společnosti svého nového přítele Tomáše. „Jsme spolu čerstvě,“ prozradila tehdy
Lidstvo vyráží hledat život: Kde v budoucnosti zakotvíme?
epochalnisvet.cz
Lidstvo vyráží hledat život: Kde v budoucnosti zakotvíme?
Jeden je od naší domovské planety vzdálený zhruba 630 milionů kilometrů, ten druhý dvakrát tolik Přesto představují světy, které by se dali kolonizovat. NASA hodlá prozkoumat potenciál dvou vzdálen
Straší na Velšské univerzitě dáma s drdolem?
enigmaplus.cz
Straší na Velšské univerzitě dáma s drdolem?
Blíží se Vánoce roku 1962 a na Velšské univerzitě v Newportu konečně začínají prázdniny. Studenti se rozjíždějí do svých domovů a koleje jsou po dlouhé době opuštěny .   [gallery ids="116
Mé dceři pomohl vrátit chuť do života, tak jako mně
skutecnepribehy.cz
Mé dceři pomohl vrátit chuť do života, tak jako mně
Ošetřující lékař nás ujistil, že to dobře dopadne. Udělají všechno, co je v jejich silách. Drama mělo šťastnější konec, než jsem doufala. Není nic horšího, než když onemocní dítě. Představit si to umí jen ten, kdo to skutečně prožil. A kdo to prožije a přežije, pak už se netrápí ani nerozčiluje kvůli maličkostem. Je šťastný, když se ráno
Raper Jay-Z: Z ulice mezi smetánku
epochaplus.cz
Raper Jay-Z: Z ulice mezi smetánku
Tenhle večírek lepší newyorské společnosti je jako vždy plný drahého alkoholu a drog, lehkých holek, ale také nabubřelých gest. Jenže tentokrát na něm nechybí ani útok nožem, který málem zničí kariéru
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Nedokáže Shakira Piquému odpustit rozchod?
nasehvezdy.cz
Nedokáže Shakira Piquému odpustit rozchod?
Zdálo se, že rozchod zpěvačky Shakiry (46) s fotbalistou Gerardem Piquém (36) proběhne v klidu, jenže ani čas rány nezahojil. Kolem jejich rozchodu proběhla řada spekulací, z nichž jednou byla i ta
Kometa ZTF mezi „nebeskými vozy“
21stoleti.cz
Kometa ZTF mezi „nebeskými vozy“
V úterý 7. února 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Comet and Two Dippers“ (Kometa a dva vozy), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálníh