Domů     I okna mohou být půvabná
I okna mohou být půvabná
od 28.11.2019

Záclony a závěsy jsou nejen ideálním doplňkem, který zútulní byt, ale i praktická součást zastínění. Jejich výběru proto věnujte maximální pozornost.

Než půjdete na nákup, důkladně si promyslete, co od záclon či závěsů očekáváte. Jaké barevné odstíny budou pro místnost, kam je pověsíte, vhodné, zda si můžete dovolit nějaké vzory, kolik světla by měly propouštět a podobně. Samozřejmě si nesmíte zapomenout přesně změřit velikost okna.

Nepodlehnout módě

Vybírejte především v klidu a pozorně. Uvědomte si, jaký dekor má váš koberec, jakou barvu podlaha či stěny. Podle toho pak volte vhodnou kombinaci. Důležité je vždy sladit záclonu se závěsem. Kontrastů se nebojte.

reklama

Světlá záclona vedle tmavého závěsu bude vypadat skvěle. Dbejte na vyvážení studených a teplých odstínů. U závěsových látek si ověřte, jaká je srážlivost materiálu, o to víc ho musíte nakoupit.

Velmi efektně bude určitě působit, když ze stejné látky ušijete např. polštářky, ubrus nebo třeba ozdobnou utěrku. Vzor látek přizpůsobte celkovému stylu zařízení vašeho domova. Selský styl určitě uvítá kostku, anglický styl vzory s růžemi atd.

Módním trendům rozhodně nepodléhejte! Nevydrží déle než jednu sezonu, takže vsaďte na vlastní styl a vkus.

Jakou barvu záclon? 

Barvy záclon se stále drží klasiky, jsou tedy bílé, lehce krémové a béžové. Mohou být ale i barevné, zvlášť když chcete neutrálně laděný pokoj trochu oživit. S barvami zacházejte opatrně.

reklama

Sladění barevných odstínů závěsů a záclon by nemělo být příliš agresivní, a pokud to jde, použijte více odstínů jedné barvy, která se již v místnosti nachází.

Organza, nebo provázek?

Co se týká materiálů, u záclon můžete například vybírat mezi organzou, voály, hladkými, síťovanými, vyšívanými či provázkovými záclonami.

Organza je jemná průhledná třpytivá látka, záclony z ní jsou lehké a splývavé a působí luxusně. Voály jsou velmi rozšířené a oblíbené pro svou praktičnost, snadnou údržbu a trvanlivost. Látka má na omak o něco hrubší strukturu.

reklama

Hladké záclony potěší každého vyznavače čistého a jednoduchého stylu. Velmi dobře se hodí ke vzorovaným závěsům. K těm také dobře jdou síťované záclony buď jednoduché, nebo s jemnými proužky, tečkami či s vetkávanými hrubšími nitkami.

Jejich předností je, že sice nejsou úplně hladké, ale zároveň ani nerozptylují pozornost svým vzorováním. Dříve luxusní vyšívané záclony jsou dnes díky dokonalým výrobním technologiím dostupné pro každého.

Jejich zdobnost je ale velmi výrazná, proto pozor při výběru závěsů, měly by být co nejjednodušší. Návrat na výsluní zaznamenávají záclony provázkové, které mohou být krásným doplňkem vašeho bydlení.

Dolaďte materiál

Závěsy mají schopnost dát prostoru zcela jinou tvář a doladit interiér podle vašeho vkusu. Nejčastěji se šijí z přírodních látek, jako je bavlna, len či hedvábí, nebo ze syntetických či směsových materiálů, které se dobře udržují.

Mohutně působí sametové a žinylkové závěsy. Mají skvělé izolační vlastnosti – dobře tlumí zvuky z okolí a chrání před únikem tepla. Závěsy ale neplní jen funkci dekorativní, zároveň pomáhají zatemnit místnost.

Vybrat si můžete mezi zcela zatemňujícími závěsy, které nepropouští světlo, či mezi závěsy zastiňovacími, které světlo z části propustí a vytvoří tak příjemné šero. První typ se hodí do ložnic a dětských pokojů, druhý typ pak volte do obýváků.

Nezapomeňte, že závěsy nejsou jen parťákem záclon, ale mají také doplňovat barvu a design tapet či stěn.

Správná údržba

Pro většinu záclon a závěsů platí stejná nebo velice podobná pravidla. A protože nejčastěji bývají z polyesteru a směsových tkanin, které se snadno udržují, nemusíte se bát vyprat je v pračce, a není nutné je ani žehlit.

Dbát na pravidelnou údržbu ale musíte, aby nedošlo k hloubkovému ušpinění. Pračkou by měly projít minimálně čtyřikrát za rok.

Záclony

Perte je jen ve vlažné vodě o teplotě 30 °C prostřednictvím programu pro jemné prádlo nebo ruční praní a ždímejte jen na co nejnižší počet otáček, optimálně na 400. Odstředění by mělo trvat pouze 10 – 15 sekund, aby voda ze záclony vytekla a po vytažení z pračky nekapala na zem.

Ještě vlhké záclony pověste, aby se vlákna vyrovnala, a nechte doschnout. Díky tomuto postupu je pak většinou nemusíte žehlit.

Nejméně náročné na čištění jsou záclony polyesterové, nejvíce pozornosti naopak potřebují organzové záclony, u nichž je žehlení bezpodmínečně nutné.

Závěsy

Pokud preferujete snadnou a nenáročnou údržbu, zvolte při nákupu závěsů nemačkavé syntetické materiály, které jsou více odolné i proti ušpinění. Při praní postupujte stejně šetrným způsobem jako u záclon a nebudete je také muset žehlit. Vyšší teploty naopak

snesou přírodní materiály (kromě hedvábí, které se nesmí prát), nevýhodou je, že se mačkají, takže se žehlení nevyhnete. Tkaniny s vlasem, sametové či žinylkové, jsou zase náchylné k zachycování prachu, proto je vhodné je občas jemně vyluxovat nebo vytřepat.

Závěsy ze sametu je nutné dávat chemicky vyčistit, žinylkové materiály je možné šetrně prát na nižší teplotu, ale neždímat, aby nedošlo k polámání vláken.

Jakou délku

Délka záclon a závěsů závisí na typu a velikosti okna. Až na zem spuštěné a bohatě řasené textilie budou skvěle vypadat u francouzských oken nebo u vysokých špaletových oken ve starých činžovních domech s vysokými stropy. Takové závěsy a záclony zútulní výšku místnosti.

Typická paneláková okna mohou mít záclony až na zem, nebo jen po parapet či radiátor. Proto je nainstalujte dostatečně daleko od okna, aby se přes zmíněné topení nehrnuly.

Co se týká chalup, do jejich malých oken je nutné vybírat takové záclony, které propouštějí co nejvíce světla. Sem se hodí krátké záclonky, umístěné v polovině okenního rámu, nebo delší, stažené po stranách provázkem či sponou.

Rada Paní domu

Pokud nemáte odvahu, abyste se do šití pustily samy, v některých hobby marketech vám ze zakoupených látek záclony i závěsy ušijí zdarma.

Text: Laura Skrčená, Zdroj: OBI, Styltex, Foto: archiv firem, Shutterstock

reklama
Související články
20.3.2023
Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s honosnými interiéry. Ke své škodě, protože při vhodném výběru budou slušet i běžnému obýváku. Pro využití v běžném interiéru textilní tapety předurčuje i vývoj, kterým prošly. I když jde stále o luxusní a svým provedením hutný materiál, jehož lepení je vhodné svěřit profesionálům, získal praktičtější vlastnosti. Povrchové ošetření usnadňuje či
10.3.2023
Vlastně mu také můžeme říkat „jednobarevný“, i když to v reálu až tak úplně neplatí. Na zajímavosti místnosti v tomto stylu dodá a oživí ji vtipně zvolený barevný akcent. Myslíte si, že ladit pokoj pouze do jedné barvy je nuda? Přesvědčíme vás o opaku. Jednobarevné interiéry jsou často součástí skandinávského stylu, který působí velmi elegantně. [caption id="attachment_145028" align="alignn
10.2.2023
Užitečný pomocník a netradiční úložný prostor, to je praktický věšák, kterému se neřekne jinak než němý sluha. Neodmlouvá, nehádá se, snáší všechno, co na něj hodíte, a trpělivě střeží každý kousek, který mu svěříte do opatrování. Možná proto si tento nevšední stojan vysloužil svůj nevšední název. Alternativa skříně Němý sluha není pouze obyčejný věšák a nepleťte si ho ani s pojízdným stoja
21.1.2023
Samozřejmě, že chceme, aby se vám líbily, ale to není to hlavní, co od ručníku očekáváme. Je důležité, aby byl kvalitní, dlouho nám vydržel, ale přitom byl hebký a hladil naši kůži jako peříčko. Jak tedy vybírat? Jistě se budete poohlížet po takových, které se barevně či vzorem hodí do koupelny či k plavkám, ale to zdaleka není všechno. Nejdůležitější je, aby správně plnily svou funkci. Musí sn
18.1.2023
4 tipy, na které se zaměřit, až si půjdete vybírat svou schránku na poštovní zásilky, aby sloužila naprosto perfektně. Co všechno by vám měla nabídnout? Jestli bydlíte v domě s byty, kde je poštovních schránek víc a prakticky jsou všechny stejné, asi její výběr moc řešit nebudete. Zato v rodinném domku je třeba si tu svou poštovní schránku vymazlit, aby splňovala všechno, co od ní vyžadujete. A
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel