Domů     Vyzbrojte se proti škůdcům ekologicky
Vyzbrojte se proti škůdcům ekologicky
19.11.2020

Každému, kdo má byť jen malou zahrádku, kazí radost plevele a škůdci, kteří rostlinám ztrpčují život.

Na jejich hubení nemusíte nutně používat chemické přípravky. Existuje celá řada těch ekologických, které si navíc můžete připravit sami. Mnohé z nich ještě k tomu zároveň slouží jako hnojivo, podpoří růst rostlin a dodají jim živiny. Jsou to například:

výluhy (vznikají máčením rostlin ve studené vodě, nejčastěji 2 – 3 dny)

odvary neboli extrakty (pořídíme si je, když budeme rostliny 24 hodin louhovat a pak je 30 minut povaříme; nebo je 15 minut povaříme a pak necháme louhovat dle potřeby)

nálevy (získáme je tak, když rostlinný materiál zalijeme horkou vodou a necháme podle potřeby louhovat)

jíchy neboli zákvasy (jsou z rostlin, které jsme nechali ve vodě po dobu 10 – 30 dnů kvasit; pamatujte, že jíchy páchnou a nepoužívají se za slunečných dní a za sucha)

zelené hnojení.

Jak posilovat a chránit rostliny

Uvádíme alespoň některé z celé řady možností.

Prostředek*Použití

Odvar z vratiče obecného*Preventivní postřik proti padlí na angrešty, růže, okurky… a také proti mšicím u jabloní a bobulovin.

Odvar z přesličky rolní*Preventivní postřik proti houbovým chorobám na rajčatech, provádí se opakovaně po 5 – 10 dnech.

Výluh z česneku*30 g česneku vylouhujeme v 1 litru vody, ředí se 1 : 20 a slouží k moření semen proti houbovým chorobám.

Výluh z listů rajčete*300 g na 1 litr vody, neředěný postřik odpuzuje bělásky na kapustě a zelí.

Výluh z kopretiny řimbaby*20 g rozdrcených květů louhujeme 3 hodiny v 5 litrech vody, po slití můžeme hned používat. Lze přidat lžičku řepkového oleje nebo tekutého mýdla (nebo ekologického prostředku na nádobí) pro zlepšení přilnutí extraktu.

Účinkuje na běžné škůdce, mimo stadia hmyzího vajíčka. Postřik opakujeme po 5 – 10 dnech.

Jícha z měsíčku*Podporuje zdraví vyluhovaných a opotřebených půd.

Jícha z pampelišky*Zvyšuje kvalitu plodů u zeleniny, působí jako regulátor růstu.

Jícha z kopřiv*Posekané kopřivy smícháme s dešťovou vodou v nádobě, která není z kovu (nádobu naplníme ze 2/3), necháme kvasit 10 – 30 dní, denně mícháme (urychlujeme tím kvasný proces). Používá se na ošetření půdy (po zředění vodou 1 :

8) a na hnojení v průběhu vegetace (1 : 10, celkem 3x).

Jícha z rajčat*Podporuje nasazování plodů rajčat a rajčata mají také lepší chuť.

Jícha z cibule*Slupky a zbytky natě z 1 kg cibule nechat 8 – 10 dní kvasit v 10 litrech vody. Posiluje obranyschopnost rostlin a chrání jahody před plísní šedou.

Odvar z rebarbory*2 kg čerstvých listů vařit 30 minut v 10 litrech vody, neředěný používat 3 dny po sobě proti mšicím, plísni bramborové na rajčatech, mravencům, roztočům, dřepčíkům a proti okusu lesní zvěří.

Zelené hnojení

Tato metoda spočívá v tom, že se na prázdné záhony uvolněné po sklizni vysévají od července až do podzimu různé druhy rychle rostoucích rostlin. Ty se pak celé zapraví do půdy (buď ještě na podzim, nebo pak na jaře).

Jako zelené hnojení je možné využít i plevele, které jsou zdrojem živin, obohacují půdu o vzdušný dusík, prokypřují ji, stíní a chrání před erozí.

Jestliže však plevelům šanci dát nechcete, vysejte hned po sklizni na záhon jiné „zelené hnojení“, které je schopné plevele vytlačit.

Některé rostliny vhodné pro zelené hnojení

český název*půdní podmínky

hrách setý*nenáročný

hrách rolní (peluška)*hluboké půdy zásobené vápníkem

jetel inkarnát (růžák)*teplejší polohy, lehčí půdy, vápnomilný

jetel luční*vlhčí klima, těžší půdy

jetel plazivý*nenáročný

bob koňský*jílovité a hlinité půdy

vikev setá*nenáročná, vyžaduje vápník

žito ozimé*snáší kamenité půdy

hořčice*dostatečně hluboké a vlhké půdy

řepka olejka*dostatečně hluboké a vlhké půdy

pohanka obecná*lehčí půdy, nesnáší vápník

měsíček lékařský*nenáročný

aksamitník (afrikán)*nenáročný

Slizký, zrzavý, nechtěný

a hlavně nenažraný!

Nejsou to zrovna lichotivé názvy, kterými zahrádkáři častují nemilované vetřelce svých zelených království – slimáky. Vypadá to však, že to těmto plžům vůbec nevadí. Hlavně v deštivém počasí bez sluníčka pořádají bez uzardění ve velkém útoky na vše zelené.

Něco ano, něco určitě ne!

„Babských“ rad proti plzákům španělským (jak se tito obzvláště žraví zrzaví plži odborně nazývají) je hned několik. Ne všechny jsou stoprocentně účinné a některé jsou opravdu drastické. A některé jsou naprosto nevhodné, protože nadělají více škody než užitku. Pojďme si říct pro a proti:

Sůl – plzáka dokonale rozpustí, vaši zahradu ale tak dokonale prosolí, že vám příští rok vyrostou leda tak úporné plevele.

Solný roztok – má podobné účinky jako sůl, problém je v tom, že plzáky musíte ručně vysbírat a do nádoby s roztokem vložit.

Horká voda – je účinná určitě, plzák se v ní prostě uvaří. Ale běhejte po zahradě s kýblem horké vody a házejte do ní tyto nevítané škůdce! Jednak je to pro ně metoda velmi drastická, ale můžete se navíc opařit a voda vám stejně rychle vystydne.

Pivo – plzáci nesmírně milují. Nemusíte na ně ani sahat. Do speciálního domečku k tomuto účelu vyrobenému připutují sami rychlostí „plzáčího“ blesku. Po napití zemřou, ale vy můžete mít pocit, že jste jim aspoň trochu dopřáli. Spotřeba piva je ale docela velká.

Linoleum – je dalším mechanickým způsobem sbírání plzáků, jen si ušetříte běhání po zahradě. Protože mají rádi vlhko a tmu, když kus linolea položíte na zem, zaručeně jich sem přes noc doputuje celá horda.

K jejich sběru si ale musíte přivstat a nejlépe je chytat ještě za tmy, protože pak se zase rozprchnou do různých zákoutí zahrady.

Hlístice – jsou mikroskopické organismy, které na slimácích parazitují a zabíjejí je. Stačí zálivkou s hlísticemi pokropit půdu. Hlístice začnou samy aktivně hledat svou kořist a proniknou do plzáků přes dýchací otvory.

Napadený slimák během tří až pěti dnů přestává žrát, hlístice se uvnitř slimáka množí a v době, kdy se slimák začne rozkládat, se nová generace hlístic pustí do hledání dalších obětí. Jako biologický prostředek nepředstavuje hlístice žádnou hrozbu pro zahradu. Hlístice vám ale nepomohou, pokud máte půdu těžkou, jílovitou a mokrou.

Ferramol – patří do skupiny tzv. moluskocidů (přípravků na hubení slimáků), jeho předností je, že po jeho pozření se plž odsune do ústraní, kde zahyne, a tam se rozloží. Neškodí psům ani kočkám a zbylé granule se časem v půdě rozloží na železo a fosfor.

Přesto se používání jakýchkoli moluskocidů doporučuje pouze při přemnožení plžů.

Nehašené vápno – stačí nasypat kolem okraje záhonů. Plzák je nepřeleze, rozpustil by se. Vápno ale dlouho nevydrží, první déšť ho spláchne. Příliš vápna neprospívá zahradě.

Sklo – je velmi nešikovné, i když zabrání plzákům vstup k zelené hostině. Kdo by si však rozhazoval po zahradě nebezpečné střepy?

Popel – stejně jako sklo mechanicky znemožňuje plzákům pohyb. Měl by pocházet z ekologických důvodů jen ze spáleného dřeva na ohništích nebo v kamnech či krbech. Jeho nevýhoda je stejná jako u vápna. Při navlhnutí ztrácí účinnost. (Úplně na shodném principu fungují piliny, vaječné skořápky a kávová sedlina.)

Co na to odborníci

Shodují se v tom, že začít by se mělo u prevence. Tou jsou především přirození predátoři slimáků. Patří mezi ně například střevlíkovití brouci, drabčíci, ropuchy, slepýši, ježci, někteří ptáci i větší savci.

Vyrobte jim „domečky pro hmyz“, omezte používání pesticidů, zajistěte, pokud možno, dostatek klidu k vývoji mláďat.

Slepičky, zobejte!

Doslova pochoutkou jsou plži pro slepice, kachny a husy. Jedničkou v jejich lovení je plemeno kachny s netypickým názvem „Indický běžec“. Jestli ještě drůbež nechováte a pořídili byste si Indického běžce jen kvůli plzákům, zbystřete.

Základním předpokladem pro jeho úspěšný a zdravý chov je dostatečný výběh. Je celý den čilý, aktivní a na malém prostoru doslova trpí. Nikdy nechovejte jediný kus samostatně! Je to hejnový pták. Toto plemeno je navíc oproti jiným citlivější vůči mrazu.

Znepříjemnit život

Prevencí je také vytvoření pro plže nevhodného prostředí. Tzv. nazí plži (mezi něž nechvalný plzák španělský, který působí na zahradách největší pohromu, patří) vyhledávají vlhko a stín.

Proto zrušte na zahradách všechna tmavá a vlhká místa, zbavte se nepořádku i dlouhodobě skladovaného materiálu, likvidujte hromady plevele a pravidelně sečte trávu.

Text: Dana Pešková, Tabulky: Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století (Triton), Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve