Domů     Vyplázni jazyk, podívám se, co ti je
Vyplázni jazyk, podívám se, co ti je
19.11.2021

Sdělit diagnózu za pomoci jazyka… Je to šarlatánství, nebo zajímavá metoda pro zjišťování i dosud skrytých nemocí?

Otevřít pusu a vypláznout jazyk po nás chce i náš ošetřující lékař. Ten se ale dívá, jestli nemáme červený krk nebo čepy na mandlích. Zato v tradiční čínské medicíně jazyk slouží lékaři jako mapa vnitřních orgánů.

Umění jeho diagnostiky se na školách čínské medicíny považuje za jednu ze základních technik. Ti, kdo tajemství jazyka rozumí, mohou odhalit prvotní signály nemoci i disharmonie duše či těla ještě dřív, než propukne samotný problém.

Nač ho potřebujeme?

Zamysleli jste se někdy nad tím červeným hadím kouskem ve svých ústech? Víte, že je to sval? Dokonce se tvrdí, že nejsilnější v těle. Ovšem podloženo to nikterak není a navíc těch svalů máme v jazyku vícero. Co však podloženo je, je jeho úkol.

Umožňuje nám vyluzování celé škály zvuků, díky němu mluvíme a hlavně… díky němu si můžeme pochutnávat na všech dobrotách. Chuťové pohárky rozlišují tolik božských chutí, kolik vás jen napadne.

Ba ne – zatím je jich popsáno jen pět (sladká, slaná, kyselá, umami, a máme i hořkou – zaplaťpánbůh). Ale už se šušká, že budou i další.

Popelka v našem těle

Přestože je takovým pomocníkem, ruku na srdce, moc péče mu nedáváme. Pravda, existují lidé, kteří ho po ránu čistí zubním kartáčkem nebo speciální škrabkou, ale moc jich asi nebude.

Někdy ho popálíme, když se napijeme horké kávy, někdy nám na něm naskočí pupínky, to když sníme něco kyselého nebo vedeme kyselé řeči. A pak už nic… Jazyk je tím nejskromnějším, co v těle máme. Nejspíš.

Poznej ten svůj

Ale zpátky k té diagnostice. Už jste se někdy dívali do zrcadla, jak vypadá právě váš jazyk? Jestli ne, udělejte to. A ne jen jednou. Poznáte, že nevypadá vždycky stejně. Pravda, tvar se nejspíš měnit nebude, ale barva ano.

A pak povlak… Při virových onemocněních bude viditelnější a silnější. Po uzdravení by měl zmizet. Jazyk se opravdu mění. To proto, že skutečně odráží stav našeho těla. Je opravdu věrnou mapou našich vnitřních orgánů. Orgánových mapek jazyka je více druhů. Vedle čínského pojetí existuje například i evropské a další.

Trávicí ústrojí na jazyku

Dejte si za úkol určitý čas pravidelně pozorovat v zrcadle svůj jazyk. Možná se po čase vytrénujete natolik, že si začnete všímat i jemných změn, které se na něm promítají. Poproste přátele, ať na vás také vypláznou… A porovnávejte rozdíly.

Co si můžete „přečíst“? Především, že „normální“ jazyk je růžový a prakticky bez povlaku. Nebo má povlak jen tenký a bělavě zbarvený. Povrch má vlhký a nejsou zde výraznější rýhy ani jiné nápadné odchylky. Takový jazyk signalizuje, že máme zdravý zažívací trakt.

Odchylky…

Bez předchozích zkušeností a praxe určitě nevyvozujte žádné unáhlené závěry a vždy svůj „objev“ raději konzultujte s lékařem. A co můžete na jazyku pozorovat? Například:

* Stejnoměrný silnější bílý povlak hřbetu může ukazovat na špatnou funkci slinivky břišní.

* Silný bílý povlak v zadní polovině jazyka mluví pro zhoršenou funkci tlustého střeva.

* Žlutavý až nahnědlý povlak hovoří pro postižení okruhu jater a žlučníku. Náhodný laboratorní test může eventuálně potvrdit odchylnou funkci těchto orgánů, o níž nemusíte vůbec vědět.

* Na černavý povlak se narazí zřídka a jeho intenzita je různá, jako příčina se udává cukrovka, opakovaná léčba antibiotiky, dlouholeté kouření, nízká imunita a následně plísně na jazyku.

* Viditelné otisky zubů po stranách jazyka. Vpravo mluví pro slabší funkci jater, vlevo pro oslabení slinivky/žaludku.

* Zarudlá špička jazyka je spolehlivým znamením čerstvě podrážděné žaludeční sliznice, odborně gastritidy.

* Malé červené tečky na hřbetu jazyka, tzv. jahodový jazyk, jsou často vidět u dětí, ale mívají je i dospělí. Je to spolehlivé znamení nedostatku vitaminů B a svědčí pro konzumaci sladkostí.

* Rýhy na hřbetu jazyka „prezentují“ poruchy funkce slinivky břišní. Rýhy příčné (k dlouhé ose jazyka) mluví pro poruchy vratné, delší rýhy podélné pro poruchy spíše orgánové/nevratné.

* Zarudlé skvrny na hřbetu jazyka, které se (u žen) stěhují z místa na místo, můžou být známkou menstruačních/gynekologických potíží, nebo také sklonu k nervozitě.

* Bílé skvrny, které lze setřít, jsou většinou plísňovým onemocněním, tzv. slizniční mykózou. Ty, které setřít nelze, je třeba brát vážně. Nazývají se leukoplakie a je radno konzultovat je s lékařem.

Žádné šarlatánství, ale…

Diagnóza z jazyka má v medicíně určitě svoje místo. Ovšem, kdo má jasně definovanou standardně léčitelnou chorobu zažívacího ústrojí, měl by ji léčit podle rady lékařů. Může léčbu určitě kombinovat s alternativními přístupy.

Ale přímý pohled do zažívacího ústrojí pomocí gastroskopie, koloskopie nebo rektoskopie nelze nahradit žádnými nepřímými/alternativními diagnostickými metodami. A jedna skvělá zpráva na závěr:

„Znamení“ na jazyku jsou většinou vratná a někdy se mění i v průběhu několika dní. Záleží jen na nás, jestli jim k tomu dáme příležitost změnou životosprávy.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: dr. Rudolf Zemek (www.dr-rudolf-zemek.cz) Foto: PX FUEL

Štítky:
Související články
22.1.2025
Vnitřní zima je větší problém než chladno venku, pak nepomáhá svetr navíc navíc ani topení zapnuté na plno. A co je horší, také příčina se obtížně hledá. Pro naše tělo je udržení stabilní vnitřní teploty životně důležité, proto ho řídí příslušné centrum v mozku. Když je kolem nás chladno, spustí mechanizmy, které pomohou udržet teplo pro vnitřní orgány. To je nutné, aby správně fungovalo předevší
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje