Domů     Vyplázni jazyk, podívám se, co ti je
Vyplázni jazyk, podívám se, co ti je
19.11.2021

Sdělit diagnózu za pomoci jazyka… Je to šarlatánství, nebo zajímavá metoda pro zjišťování i dosud skrytých nemocí?

Otevřít pusu a vypláznout jazyk po nás chce i náš ošetřující lékař. Ten se ale dívá, jestli nemáme červený krk nebo čepy na mandlích. Zato v tradiční čínské medicíně jazyk slouží lékaři jako mapa vnitřních orgánů.

Umění jeho diagnostiky se na školách čínské medicíny považuje za jednu ze základních technik. Ti, kdo tajemství jazyka rozumí, mohou odhalit prvotní signály nemoci i disharmonie duše či těla ještě dřív, než propukne samotný problém.

Nač ho potřebujeme?

Zamysleli jste se někdy nad tím červeným hadím kouskem ve svých ústech? Víte, že je to sval? Dokonce se tvrdí, že nejsilnější v těle. Ovšem podloženo to nikterak není a navíc těch svalů máme v jazyku vícero. Co však podloženo je, je jeho úkol.

Umožňuje nám vyluzování celé škály zvuků, díky němu mluvíme a hlavně… díky němu si můžeme pochutnávat na všech dobrotách. Chuťové pohárky rozlišují tolik božských chutí, kolik vás jen napadne.

Ba ne – zatím je jich popsáno jen pět (sladká, slaná, kyselá, umami, a máme i hořkou – zaplaťpánbůh). Ale už se šušká, že budou i další.

Popelka v našem těle

Přestože je takovým pomocníkem, ruku na srdce, moc péče mu nedáváme. Pravda, existují lidé, kteří ho po ránu čistí zubním kartáčkem nebo speciální škrabkou, ale moc jich asi nebude.

Někdy ho popálíme, když se napijeme horké kávy, někdy nám na něm naskočí pupínky, to když sníme něco kyselého nebo vedeme kyselé řeči. A pak už nic… Jazyk je tím nejskromnějším, co v těle máme. Nejspíš.

Poznej ten svůj

Ale zpátky k té diagnostice. Už jste se někdy dívali do zrcadla, jak vypadá právě váš jazyk? Jestli ne, udělejte to. A ne jen jednou. Poznáte, že nevypadá vždycky stejně. Pravda, tvar se nejspíš měnit nebude, ale barva ano.

A pak povlak… Při virových onemocněních bude viditelnější a silnější. Po uzdravení by měl zmizet. Jazyk se opravdu mění. To proto, že skutečně odráží stav našeho těla. Je opravdu věrnou mapou našich vnitřních orgánů. Orgánových mapek jazyka je více druhů. Vedle čínského pojetí existuje například i evropské a další.

Trávicí ústrojí na jazyku

Dejte si za úkol určitý čas pravidelně pozorovat v zrcadle svůj jazyk. Možná se po čase vytrénujete natolik, že si začnete všímat i jemných změn, které se na něm promítají. Poproste přátele, ať na vás také vypláznou… A porovnávejte rozdíly.

Co si můžete „přečíst“? Především, že „normální“ jazyk je růžový a prakticky bez povlaku. Nebo má povlak jen tenký a bělavě zbarvený. Povrch má vlhký a nejsou zde výraznější rýhy ani jiné nápadné odchylky. Takový jazyk signalizuje, že máme zdravý zažívací trakt.

Odchylky…

Bez předchozích zkušeností a praxe určitě nevyvozujte žádné unáhlené závěry a vždy svůj „objev“ raději konzultujte s lékařem. A co můžete na jazyku pozorovat? Například:

* Stejnoměrný silnější bílý povlak hřbetu může ukazovat na špatnou funkci slinivky břišní.

* Silný bílý povlak v zadní polovině jazyka mluví pro zhoršenou funkci tlustého střeva.

* Žlutavý až nahnědlý povlak hovoří pro postižení okruhu jater a žlučníku. Náhodný laboratorní test může eventuálně potvrdit odchylnou funkci těchto orgánů, o níž nemusíte vůbec vědět.

* Na černavý povlak se narazí zřídka a jeho intenzita je různá, jako příčina se udává cukrovka, opakovaná léčba antibiotiky, dlouholeté kouření, nízká imunita a následně plísně na jazyku.

* Viditelné otisky zubů po stranách jazyka. Vpravo mluví pro slabší funkci jater, vlevo pro oslabení slinivky/žaludku.

* Zarudlá špička jazyka je spolehlivým znamením čerstvě podrážděné žaludeční sliznice, odborně gastritidy.

* Malé červené tečky na hřbetu jazyka, tzv. jahodový jazyk, jsou často vidět u dětí, ale mívají je i dospělí. Je to spolehlivé znamení nedostatku vitaminů B a svědčí pro konzumaci sladkostí.

* Rýhy na hřbetu jazyka „prezentují“ poruchy funkce slinivky břišní. Rýhy příčné (k dlouhé ose jazyka) mluví pro poruchy vratné, delší rýhy podélné pro poruchy spíše orgánové/nevratné.

* Zarudlé skvrny na hřbetu jazyka, které se (u žen) stěhují z místa na místo, můžou být známkou menstruačních/gynekologických potíží, nebo také sklonu k nervozitě.

* Bílé skvrny, které lze setřít, jsou většinou plísňovým onemocněním, tzv. slizniční mykózou. Ty, které setřít nelze, je třeba brát vážně. Nazývají se leukoplakie a je radno konzultovat je s lékařem.

Žádné šarlatánství, ale…

Diagnóza z jazyka má v medicíně určitě svoje místo. Ovšem, kdo má jasně definovanou standardně léčitelnou chorobu zažívacího ústrojí, měl by ji léčit podle rady lékařů. Může léčbu určitě kombinovat s alternativními přístupy.

Ale přímý pohled do zažívacího ústrojí pomocí gastroskopie, koloskopie nebo rektoskopie nelze nahradit žádnými nepřímými/alternativními diagnostickými metodami. A jedna skvělá zpráva na závěr:

„Znamení“ na jazyku jsou většinou vratná a někdy se mění i v průběhu několika dní. Záleží jen na nás, jestli jim k tomu dáme příležitost změnou životosprávy.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: dr. Rudolf Zemek (www.dr-rudolf-zemek.cz) Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
epochaplus.cz
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
nasehvezdy.cz
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
S manželem to nová posila Ulice Adéla Gondíková (50) nemá zrovna jednoduché. Jiří Langmajer (57) totiž skuhrá pokaždé, když ho někde něco jenom píchne. Jeden z nejvíc sexy chlapíků českého showbyzn
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce