Domů     Vyplázni jazyk, podívám se, co ti je
Vyplázni jazyk, podívám se, co ti je
19.11.2021

Sdělit diagnózu za pomoci jazyka… Je to šarlatánství, nebo zajímavá metoda pro zjišťování i dosud skrytých nemocí?

Otevřít pusu a vypláznout jazyk po nás chce i náš ošetřující lékař. Ten se ale dívá, jestli nemáme červený krk nebo čepy na mandlích. Zato v tradiční čínské medicíně jazyk slouží lékaři jako mapa vnitřních orgánů.

Umění jeho diagnostiky se na školách čínské medicíny považuje za jednu ze základních technik. Ti, kdo tajemství jazyka rozumí, mohou odhalit prvotní signály nemoci i disharmonie duše či těla ještě dřív, než propukne samotný problém.

Nač ho potřebujeme?

Zamysleli jste se někdy nad tím červeným hadím kouskem ve svých ústech? Víte, že je to sval? Dokonce se tvrdí, že nejsilnější v těle. Ovšem podloženo to nikterak není a navíc těch svalů máme v jazyku vícero. Co však podloženo je, je jeho úkol.

Umožňuje nám vyluzování celé škály zvuků, díky němu mluvíme a hlavně… díky němu si můžeme pochutnávat na všech dobrotách. Chuťové pohárky rozlišují tolik božských chutí, kolik vás jen napadne.

Ba ne – zatím je jich popsáno jen pět (sladká, slaná, kyselá, umami, a máme i hořkou – zaplaťpánbůh). Ale už se šušká, že budou i další.

Popelka v našem těle

Přestože je takovým pomocníkem, ruku na srdce, moc péče mu nedáváme. Pravda, existují lidé, kteří ho po ránu čistí zubním kartáčkem nebo speciální škrabkou, ale moc jich asi nebude.

Někdy ho popálíme, když se napijeme horké kávy, někdy nám na něm naskočí pupínky, to když sníme něco kyselého nebo vedeme kyselé řeči. A pak už nic… Jazyk je tím nejskromnějším, co v těle máme. Nejspíš.

Poznej ten svůj

Ale zpátky k té diagnostice. Už jste se někdy dívali do zrcadla, jak vypadá právě váš jazyk? Jestli ne, udělejte to. A ne jen jednou. Poznáte, že nevypadá vždycky stejně. Pravda, tvar se nejspíš měnit nebude, ale barva ano.

A pak povlak… Při virových onemocněních bude viditelnější a silnější. Po uzdravení by měl zmizet. Jazyk se opravdu mění. To proto, že skutečně odráží stav našeho těla. Je opravdu věrnou mapou našich vnitřních orgánů. Orgánových mapek jazyka je více druhů. Vedle čínského pojetí existuje například i evropské a další.

Trávicí ústrojí na jazyku

Dejte si za úkol určitý čas pravidelně pozorovat v zrcadle svůj jazyk. Možná se po čase vytrénujete natolik, že si začnete všímat i jemných změn, které se na něm promítají. Poproste přátele, ať na vás také vypláznou… A porovnávejte rozdíly.

Co si můžete „přečíst“? Především, že „normální“ jazyk je růžový a prakticky bez povlaku. Nebo má povlak jen tenký a bělavě zbarvený. Povrch má vlhký a nejsou zde výraznější rýhy ani jiné nápadné odchylky. Takový jazyk signalizuje, že máme zdravý zažívací trakt.

Odchylky…

Bez předchozích zkušeností a praxe určitě nevyvozujte žádné unáhlené závěry a vždy svůj „objev“ raději konzultujte s lékařem. A co můžete na jazyku pozorovat? Například:

* Stejnoměrný silnější bílý povlak hřbetu může ukazovat na špatnou funkci slinivky břišní.

* Silný bílý povlak v zadní polovině jazyka mluví pro zhoršenou funkci tlustého střeva.

* Žlutavý až nahnědlý povlak hovoří pro postižení okruhu jater a žlučníku. Náhodný laboratorní test může eventuálně potvrdit odchylnou funkci těchto orgánů, o níž nemusíte vůbec vědět.

* Na černavý povlak se narazí zřídka a jeho intenzita je různá, jako příčina se udává cukrovka, opakovaná léčba antibiotiky, dlouholeté kouření, nízká imunita a následně plísně na jazyku.

* Viditelné otisky zubů po stranách jazyka. Vpravo mluví pro slabší funkci jater, vlevo pro oslabení slinivky/žaludku.

* Zarudlá špička jazyka je spolehlivým znamením čerstvě podrážděné žaludeční sliznice, odborně gastritidy.

* Malé červené tečky na hřbetu jazyka, tzv. jahodový jazyk, jsou často vidět u dětí, ale mívají je i dospělí. Je to spolehlivé znamení nedostatku vitaminů B a svědčí pro konzumaci sladkostí.

* Rýhy na hřbetu jazyka „prezentují“ poruchy funkce slinivky břišní. Rýhy příčné (k dlouhé ose jazyka) mluví pro poruchy vratné, delší rýhy podélné pro poruchy spíše orgánové/nevratné.

* Zarudlé skvrny na hřbetu jazyka, které se (u žen) stěhují z místa na místo, můžou být známkou menstruačních/gynekologických potíží, nebo také sklonu k nervozitě.

* Bílé skvrny, které lze setřít, jsou většinou plísňovým onemocněním, tzv. slizniční mykózou. Ty, které setřít nelze, je třeba brát vážně. Nazývají se leukoplakie a je radno konzultovat je s lékařem.

Žádné šarlatánství, ale…

Diagnóza z jazyka má v medicíně určitě svoje místo. Ovšem, kdo má jasně definovanou standardně léčitelnou chorobu zažívacího ústrojí, měl by ji léčit podle rady lékařů. Může léčbu určitě kombinovat s alternativními přístupy.

Ale přímý pohled do zažívacího ústrojí pomocí gastroskopie, koloskopie nebo rektoskopie nelze nahradit žádnými nepřímými/alternativními diagnostickými metodami. A jedna skvělá zpráva na závěr:

„Znamení“ na jazyku jsou většinou vratná a někdy se mění i v průběhu několika dní. Záleží jen na nás, jestli jim k tomu dáme příležitost změnou životosprávy.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: dr. Rudolf Zemek (www.dr-rudolf-zemek.cz) Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost