Domů     Vyplázni jazyk, podívám se, co ti je
Vyplázni jazyk, podívám se, co ti je
od 19.11.2021

Sdělit diagnózu za pomoci jazyka… Je to šarlatánství, nebo zajímavá metoda pro zjišťování i dosud skrytých nemocí?

Otevřít pusu a vypláznout jazyk po nás chce i náš ošetřující lékař. Ten se ale dívá, jestli nemáme červený krk nebo čepy na mandlích. Zato v tradiční čínské medicíně jazyk slouží lékaři jako mapa vnitřních orgánů.

Umění jeho diagnostiky se na školách čínské medicíny považuje za jednu ze základních technik. Ti, kdo tajemství jazyka rozumí, mohou odhalit prvotní signály nemoci i disharmonie duše či těla ještě dřív, než propukne samotný problém.

Nač ho potřebujeme?

Zamysleli jste se někdy nad tím červeným hadím kouskem ve svých ústech? Víte, že je to sval? Dokonce se tvrdí, že nejsilnější v těle. Ovšem podloženo to nikterak není a navíc těch svalů máme v jazyku vícero. Co však podloženo je, je jeho úkol.

reklama

Umožňuje nám vyluzování celé škály zvuků, díky němu mluvíme a hlavně… díky němu si můžeme pochutnávat na všech dobrotách. Chuťové pohárky rozlišují tolik božských chutí, kolik vás jen napadne.

Ba ne – zatím je jich popsáno jen pět (sladká, slaná, kyselá, umami, a máme i hořkou – zaplaťpánbůh). Ale už se šušká, že budou i další.

Popelka v našem těle

Přestože je takovým pomocníkem, ruku na srdce, moc péče mu nedáváme. Pravda, existují lidé, kteří ho po ránu čistí zubním kartáčkem nebo speciální škrabkou, ale moc jich asi nebude.

reklama

Někdy ho popálíme, když se napijeme horké kávy, někdy nám na něm naskočí pupínky, to když sníme něco kyselého nebo vedeme kyselé řeči. A pak už nic… Jazyk je tím nejskromnějším, co v těle máme. Nejspíš.

Poznej ten svůj

Ale zpátky k té diagnostice. Už jste se někdy dívali do zrcadla, jak vypadá právě váš jazyk? Jestli ne, udělejte to. A ne jen jednou. Poznáte, že nevypadá vždycky stejně. Pravda, tvar se nejspíš měnit nebude, ale barva ano.

A pak povlak… Při virových onemocněních bude viditelnější a silnější. Po uzdravení by měl zmizet. Jazyk se opravdu mění. To proto, že skutečně odráží stav našeho těla. Je opravdu věrnou mapou našich vnitřních orgánů. Orgánových mapek jazyka je více druhů. Vedle čínského pojetí existuje například i evropské a další.

Trávicí ústrojí na jazyku

Dejte si za úkol určitý čas pravidelně pozorovat v zrcadle svůj jazyk. Možná se po čase vytrénujete natolik, že si začnete všímat i jemných změn, které se na něm promítají. Poproste přátele, ať na vás také vypláznou… A porovnávejte rozdíly.

reklama

Co si můžete „přečíst“? Především, že „normální“ jazyk je růžový a prakticky bez povlaku. Nebo má povlak jen tenký a bělavě zbarvený. Povrch má vlhký a nejsou zde výraznější rýhy ani jiné nápadné odchylky. Takový jazyk signalizuje, že máme zdravý zažívací trakt.

Odchylky…

Bez předchozích zkušeností a praxe určitě nevyvozujte žádné unáhlené závěry a vždy svůj „objev“ raději konzultujte s lékařem. A co můžete na jazyku pozorovat? Například:

* Stejnoměrný silnější bílý povlak hřbetu může ukazovat na špatnou funkci slinivky břišní.

* Silný bílý povlak v zadní polovině jazyka mluví pro zhoršenou funkci tlustého střeva.

* Žlutavý až nahnědlý povlak hovoří pro postižení okruhu jater a žlučníku. Náhodný laboratorní test může eventuálně potvrdit odchylnou funkci těchto orgánů, o níž nemusíte vůbec vědět.

* Na černavý povlak se narazí zřídka a jeho intenzita je různá, jako příčina se udává cukrovka, opakovaná léčba antibiotiky, dlouholeté kouření, nízká imunita a následně plísně na jazyku.

* Viditelné otisky zubů po stranách jazyka. Vpravo mluví pro slabší funkci jater, vlevo pro oslabení slinivky/žaludku.

* Zarudlá špička jazyka je spolehlivým znamením čerstvě podrážděné žaludeční sliznice, odborně gastritidy.

* Malé červené tečky na hřbetu jazyka, tzv. jahodový jazyk, jsou často vidět u dětí, ale mívají je i dospělí. Je to spolehlivé znamení nedostatku vitaminů B a svědčí pro konzumaci sladkostí.

* Rýhy na hřbetu jazyka „prezentují“ poruchy funkce slinivky břišní. Rýhy příčné (k dlouhé ose jazyka) mluví pro poruchy vratné, delší rýhy podélné pro poruchy spíše orgánové/nevratné.

* Zarudlé skvrny na hřbetu jazyka, které se (u žen) stěhují z místa na místo, můžou být známkou menstruačních/gynekologických potíží, nebo také sklonu k nervozitě.

* Bílé skvrny, které lze setřít, jsou většinou plísňovým onemocněním, tzv. slizniční mykózou. Ty, které setřít nelze, je třeba brát vážně. Nazývají se leukoplakie a je radno konzultovat je s lékařem.

Žádné šarlatánství, ale…

Diagnóza z jazyka má v medicíně určitě svoje místo. Ovšem, kdo má jasně definovanou standardně léčitelnou chorobu zažívacího ústrojí, měl by ji léčit podle rady lékařů. Může léčbu určitě kombinovat s alternativními přístupy.

Ale přímý pohled do zažívacího ústrojí pomocí gastroskopie, koloskopie nebo rektoskopie nelze nahradit žádnými nepřímými/alternativními diagnostickými metodami. A jedna skvělá zpráva na závěr:

„Znamení“ na jazyku jsou většinou vratná a někdy se mění i v průběhu několika dní. Záleží jen na nás, jestli jim k tomu dáme příležitost změnou životosprávy.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: dr. Rudolf Zemek (www.dr-rudolf-zemek.cz) Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
enigmaplus.cz
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
Psal se rok 1917, evropská pevnina i okolní moře byly dějištěm první světové války. U pláže jižně od francouzského přístavu Cherbourg byla objevena opuštěná britská plachetnice Zebrina. Ne, nejednalo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
Nad manželstvím herečky Tori Spelling (49) se zase stahují mračna. Není to sice poprvé, co se její vztah s hercem Deanem McDermottem (56) otřásá v základech, ostatně i loni plnily titulní strany bu
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p