Kdo si někdy omylem kousl do pálivé papričky, ten ví, jak strašně může jídlo pálit. Přesto jsou ale chilli papričky pro spoustu lidí skoro základní potravinou. Víte, která je která?
Chilli papričky mohou být tak ostré, že profesionálové dokonce doporučují dodržovat při přípravě jídla bezpečnostní pokyny. Nejde o to, že by vám taková paprika v nestřežené chvilce podpálila kuchyni, ale měli bychom s ní zacházet s opatrností.
Žádné velké šoky
Pokud jste se rozhodli, že pálivé papričky jsou vaším osudem a chcete je rozhodně zařadit do svého jídelníčku, rozhodně se nezakousněte do papričky jalapenos, mohlo by vás to mrzet.
Tělo si musí na pálivost papriček postupně zvykat, takže začněte s malou dávkou a tu postupně zvyšujte, nebo vyzkoušejte o něco pálivější odrůdu.
Ne tak ostré, prosím
Nejpálivější částí papriček bývají jádřince. Pokud tedy chcete, aby papričky nepálily tolik, odstraňte před vařením jádřinec i semena a světlé blány zevnitř papriky. Tady je totiž obsaženo nejvíc kapsaicinu.
Zpočátku raději poloviční dávku
Vaříte-li ostré jídlo poprvé a nejste na ně zvyklí, raději začněte s polovinou papričky místo celé. Přidat můžete kdykoliv, ale srazit pálivost jídla je složitější, protože musíte přidávat další ingredience.
Každá paprička má jinou chuť
I když zprvu můžete mít pocit, že kromě pálení necítíte nic, ve skutečnosti se různé druhy papriček liší nejen tvarem a pálivostí, ale i chutí. Některé mohou chutnat po ovoci, jiné po kouři, a každá dodá jídlu jiný tón. Abyste si chuť užili, uberte na ostrosti.
Jídlo dochucujte postupně
Může se stát, že vy sice ostré jídlo milujete, ale zbytek domácnosti vaše madšení rozhodně nesdílí. Abyste předešli nepříjemnostem, při vaření nejprv oddělte jídlo pro ty, kdo chtějí jemnější verzi, a teprve potom přidejte víc papričky pro sebe.
Pálí, pálí, to to pálí!
Když to s chilli přeženete a div vám oči nelezou z důlků, zapomeňte na vodu a na teplé nápoje také. Voda vás bolesti nezbaví. Kapsaicin je rozpustný v tucích, takže se napijte kefíru, jogurtového nápoje, mléka, smetany nebo se zakousněte do sýra.
Není chilli jako chilli
Chilli se pěstuje po celém světě. V Evropě je doma stejně jako v Asii, Africe nebo Americe. Používá se nejen jako potravina, ale má i léčivé účinky. Obsahuje spoustu cenných látek, mezi nimi kapsaicin, který je zodpovědný za pálivost. Jednotlivé druhy se liší nejen velikostí a tvarem, ale právě pálivostí a chutí:
Anaheim: V Novém Mexiku je tahle paprička bez nadsázky jednou ze základních potravin. Masité špičaté plody jsou dlouhé 15 – 20 cm. Velké dutiny uvnitř se dobře plní nádivkou.
Za zelena se zpracovávají čerstvé plody, které se nejprve orestují a oloupou, což jim dodává typické aroma.
Plody uzrálé do červena se suší a melou na prášek, ze kterého se připravuje klasická omáčka New Mexican Red Chile Sauce, oblíbená na americkém jihozápadě. Pálí jen mírně až středně.
Ancho a poblano chilli papričky: Jde o jeden druh chilli, velikostí připomínající běžnou kuchyňskou papriku.
Poblano se říká čerstvé, zelené variantě, která se většinou vaří a může se i plnit dalšími ingrediencemi. Ancho jsou stejné papričky, sklizené později, kdy mohou být plody červené až téměř černé, s typickou vůní po švestkách a tabáku.
Používají se sušené. Podobnou odrůdou je turecký druh Dolmalik.
Jalapeño: Tyhle papričky jsou ty pravé chillipapričky do mexické kuchyně. Zhruba 7 – 8 cm dlouhé zaoblené masité plody se sklízejí většinou zelené, ačkoliv když dozrají do červena, jsou ještě aromatičtější. Jalapeños jsou hodně pálivé.
Cayenne papričky jsou 5 až 20 cm dlouhé, tenké červené papričky z Mexika. Používají se hlavně sušené, mleté na prášek, který se pak dál zpracovává pod názvem Red Pepper, cayenský pepř.
Serrano chilli papričky se používají v mexické kuchyni a neobejdete se bez nich při přípravě čerstvé rajčatové salsy. 4 – 8 cm dlouhé plody o zhruba 1,5 cm v průměru mají typickou vůni a jsou pálivější víc než jalapeños.
Habanero papričky jsou až třicetkrát pálivější než jalapeños. Mexické habaneros mají oranžovou nebo červenou barvu, ovocnou vůni a používají se hlavně na dochucení salsy, octů a olejů, čerstvé nebo naložené či sušené.
Cherry paprika neboli třešňová paprička je kulatá a masitá a skutečně vypadá jako cherry rajčátka. Pochází z Maďarska a hodí se do salátů, nakládání do octa, nebo se plní sýrem.
Ne všechny cherry papričky jsou ale „neškodné“, existuje i varianta jménem Cherry Bomb, která vás může svou pálivostí dost zaskočit.
Thai chilli jsou hodně ostré, 3-4 cm dlouhé a 5 – 10 mm široké papričky, které se sklízejí zelené i červené. Jsou nepostradatelné pro ostrou asijskou kuchyni.
U nás je někdy můžete najít v supermarketech čerstvé, pod názvem „feferonky“ s původem „Thajsko“. Na tyhle malé papričky raději s rukavicemi!
De Arbol je stejně jako Cayenne doma v Mexiku a je nedílnou součástí místní kuchyně. Používá se téměř výhradně v sušené formě, a to v celku při vaření nebo jako prášek nebo vločky k dochucení jídla. Má trochu kouřové aroma.
Bhut Jolokia je superostrý indický příbuzný papriček habaneros, držitel rekordu v pálivosti. Můžete se s ním setkat i pod názvem Naga Jolokia nebo Bih Jolokia. S touto papričkou si nezahrávejte.
Při práci rukavice, pokud budete chtít sušený plod namlít, nevdechujte ho. Koupíte ji v celku sušenou nebo namletou, ale tady nemáte jistotu, že jde opravdu o velmi drahý originál.
Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock