Domů     Vladimír Polívka: „Chci prožít život v úsměvu“
Vladimír Polívka: „Chci prožít život v úsměvu“
14.6.2022

Přemýšlivý. Cílevědomý. Otevřený. Nejistý. Výbušný. Vstřícný. Pokorný. Trpělivý. Tvrdohlavý. Svůj! Mladý herec, který hlavně nechce být jen synem svých rodičů. „Pro mě bylo vždycky naprosto zásadní dělat věci po svém.“

Pradědeček z máminy strany bydlel ve francouzském Camarque. Jídelnu měl prý tyčí rozdělenou na stáj pro koně a na část pro lidi, kde se jedlo. Druhý praděda byl houslista. Dědeček býval umělecký kovář a sochař, postavil dům v Marseille. Strýc námořník.

Babička malířka. Teta sochařka. Táta Bolek a matka Chantal Poullain herci. Dlouho byl Vladimírkem, co ho vždycky ukázali v tátově pořadu Manéž, aby lidé viděli, jak zase vyrostl. Pěkně ho to štvalo. „Já jsem se narodil s velkou pompou. Ale myslím, že člověk se rodí svobodný, rozhodně ne slavný…“

S Johanou Matouškovou a Janem Cinou ve filmu Místa (2014).
S Johanou Matouškovou a Janem Cinou ve filmu Místa (2014).

ŽenevaOlšanyBrnoPraha

Narodil v Ženevě. V šuplíku má francouzský pas a v kapse českou občanku. Nejútlejší dětství prožil v Olšanech u Rousínova, na farmě svého táty Boleslava Polívky. Dnes to glosuje:

„To je místo, kde se slavné dítě stalo méně slavným dospělým.“ Jezdí tam rád dodnes, i když farma už otci nepatří. Boleslav Polívka však má v Olšanech dům, Vladimír a Chantal také, schází se tam celá česká část rozvětvené rodiny.

Základní školu pak absolvoval v Brně, a když mu bylo patnáct let, stěhovali se s maminkou do Prahy, kde začal chodit na gymnázium. „V Brně jsem měl ohromně dobrou partu lidí. Navíc jsem tam byl zamilovaný.

A tak jsem zpočátku Prahu naprosto nesnášel.“ Stal se nadšeným snowboarďákem. „Nosil jsem 3XL kalhoty, mikiny a trička.

Měl jsem umaštěný vlasy, vůbec jsem si je nemyl, protože jsem byl přesvědčený, že si vlasy myjou jenom šampóni…“ Byl v tom vzdor, ale zároveň sport doopravdy miloval. „Byl pro mě osvobozením od všech předpokladů a očekávání okolí.

Při závodech to bylo buď správně, nebo špatně, ale rozhodně nikdo nemohl říct, že je to díky rodičům.“

S Martinem Krausem ve filmu Viktora Polesného Monstrum (2017).
S Martinem Krausem ve filmu Viktora Polesného Monstrum (2017).

Za rozhodnutím do světa

Vzdoroval tak intenzivně, až se několikrát pořádně polámal. A za čas si uvědomil, že z něj asi profesionální sportovec nebude, že nejspíš není tak dobrý, že chce víc. Odmaturoval a rozmýšlel, co dál.

Řekl si, že jediná cesta, jak se k tomu rozhodování postavit, je strávit nějaký čas jen sám se sebou. A vymyslel si jazykové studium v Kanadě. „Rodiče mi to umožnili a za to jsem jim moc vděčný! Bylo to to nejlepší rozhodnutí, co jsem udělal.

Osm tisíc kilometrů daleko. V osmnácti sám v garsonce.“ Za čas tam vedle jazyků začal chodit i do divadelní školy a do školy pantomimy a uvědomil si, že ho to skutečně baví.

„U divadla jsem vyrostl, ale trvalo spoustu let, než jsem našel odvahu se mu postavit. Dlouho bylo pro mě divadlo něco neuchopitelného, tak přirozené, a zároveň vzdálené…“ Po čtyřech měsících se vrátil domů a podal si přihlášku na divadelní akademii.

V TV filmu Occamova břitva si zahrál s Ondřejem Sokolem (2012).
V TV filmu Occamova břitva si zahrál s Ondřejem Sokolem (2012).

Dělat věci po svém

Přihlásil se na pražskou DAMU, na tzv. alternu, tj. herectví na katedře altenativního a loutkového divadla.

„Nechtěl jsem jít na činohru, protože jsem měl strach, že mě s mojí češtinou nevezmou.“ Přeci jen matka na něj mluvila odmala francouzsky, otec mluvívá hodně po moravsku…

„Vedli mě pedagogové, kteří nejsou spolupracovníky mých rodičů, a tak jsem mohl k věcem přistupovat jinak a po svém.“ Podle svých slov studiu propadl a užíval si je. Ve škole prý trávil celé dny. „Po čtyři roky tak 12 hodin denně!

Nadřel jsem se tam a nabavil. A probrečel a prosmál spoustu času.“

Doma v Dejvicích

První angažmá získal v Klicperově divadle v Hradci Králové. Během dvou let si tam zahrál krásné role. Ale pak už šel na volnou nohu.

Hostoval a hostuje v Národním divadle – aktuálně alternuje v představení Manon Lescaut jednu z hlavních rolí, rytíře des Grieux. A ačkoli vystupuje i na dalších scénách a v dalších projektech, herecký domov nyní našel v Dejvicích.

Stal se členem tamního uznávaného ansámblu a hraje už v pěti představeních! Na jevišti tak partneří s takovými hereckými esy, jako jsou Ivan Trojan, Jaroslav Plesl nebo Miroslav Krobot.

Jako Matěj ve filmu Poupata s Kateřinou Jandáčkovou, Marikou Šoposkou (2011).
Jako Matěj ve filmu Poupata s Kateřinou Jandáčkovou, Marikou Šoposkou (2011).

S tátou na jevišti…

Už dva roky také hraje s otcem představení Šasek a syn a moc si to užívá. Bolek coby starý král šašků přeškoluje v šaška mladého šlechtice. „To přišlo v pravý čas, že už mám za sebou nějaké své věci.

Nejenom, že je to můj táta, ale hlavně je to fantastický herec. Postavit se mu na jevišti a čelit mu v jeho improvizacích, na to už je třeba mít nějakou sebejistotu.“ Vladimír o tomto představení vypráví skutečně láskyplně:

„My si spolu hráli vždycky rádi, a tak v tom teď pokračujeme. Ta inscenace je otisk našeho vztahu. Táta mi ukazuje i to, co si myslí, že je na divadle a hraní nádherný, a chce mi to předat.

A jediný možný způsob, jak to poznat a pochopit, je si tím společně projít.“

V dvoudílném TV filmu Zločin v Polné s Martinem Myšičkou (2016).
V dvoudílném TV filmu Zločin v Polné s Martinem Myšičkou (2016).

Veterány si užil!

Co mu dělá radost? Doma na stěnách mu visí spousta obrazů, sám ostatně v dětství k výtvarnu hodně inklinoval. Také má rozsáhlou knihovnu.

„Knihy mi dávají prostor z toho světa tady trochu vypadnout…“ V koutě stojí kontrabas, na který si občas zahraje, jednu dobu dokonce hrával v džezové kapele. A také rád a prý dobře řídí.

To ostatně předvedl v seriálu První republika, byť šlo o nablýskané veterány. „To jsem si užil báječně! Majitelé těch aut nás nechali, abychom se v nich vyřádili.

Občas jsem při natáčení některých scén ujížděl štábu, abych se pěkně svezl, a oni mě museli volat vysílačkou zpátky.“ Věrným parťákem je Vladimírovi pes, německý boxer Bešamel, zkráceně Bešu. „Boxeři jsou lidský, mají rádi lidi, mají rádi společnost, rádi se usmívají, a tak je pro ně divadlo ideální prostor.

Beru ho do divadla, na natáčení, všude! Je se mnou. Jsme si podobní, jen já jsem neurotičtější. On je takovej ňouma…“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Česká televize, Národní divadlo

reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!