Domů     Když se z pejska stává dědek…
Když se z pejska stává dědek…
13.6.2022

Rychleji se unaví, více spí, už moc nereaguje na hozený míček a začíná po bytě dělat loužičky? Mohou to být první z projevů stárnutí. Ty další přijdou možná dřív, než byste čekali.

U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život.

Hůře tráví

Přijde k misce, přičichne k masu, otočí se a odkráčí pryč? Pravda, nemusí mít zrovna apetit. U starších psů je však třeba myslet i na to, že mohou mít v nepořádku zažívání. Snižuje se u nich funkce jater a žlučníku.

Prevence a náprava

* Jestli u svého psa vypozorujete, že potravu zcela odmítá, je to pobídka neprodleně s ním zajít k veterináři. Příčin může být celá řada, mezi nimi i potíže s trávením.

* Přejděte na stravu vhodnou pro psy seniory, vždy dbejte na její kvalitu.

* Nedávejte mu žádné kosti. Jsou pro něj velkým rizikem a pro jeho výživu nemají žádný význam, naopak mu hrozí zácpa.

Zajímavost: Víte, že si můžete u prodejce vyžádat testery jednotlivých značek granulí? Tímto způsobem nejlépe zjistíte, které krmivo pejskovi nejvíce chutná.

Vzorky položte vedle sebe (ne do misky, kam by šel nejdříve), a pak už jen pozorujte, který vzorek sežere jako první.

Obecně se mezi seniory řadí pejskové po osmém roku věku. U větších ras i o něco dříve.
Obecně se mezi seniory řadí pejskové po osmém roku věku. U větších ras i o něco dříve.

Má potíže se zuby

Za nechutenstvím se může skrývat i bolest zubů. Zvlášť když jste nebyli zvyklí mu zoubky pravidelně čistit. Zubní kámen, který není dlouhodobě řešený, zcela zaručeně vyvolá zánět dásní a od něj už je jen krůček k tomu, aby infekce pronikla do celého organismu.

Zánět poznáte také tím, že je psovi nepříjemně cítit z tlamičky. Při nedostatečné hygieně navíc dochází k odhalování krčků zubů a k jejich viklání.

Prevence a náprava:

* Minimálně 2x týdně čistěte zuby speciálním zubním kartáčkem a pastou pro psy – v tomto věku je vhodná enzymatická, která oddaluje další usazování zubního kamene.

* Používejte speciální přípravky přímo určené k dentální hygieně – speciální žvýkací kostičky, enzymatické ústní spreje, pěny nebo oleje, ale také granule vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene.

* Je-li již zubní kámen utvořený, nechte jej u veterináře odstranit. Udělá to na počkání, případně pejska objedná na ultrazvukové čištění, které se provádí v narkóze. Při té příležitosti odstraní i viklající se zoubky.

Zajímavost: Na tvorbu zubního kamene trpí více pejskové malých a středních plemen, u těch trpasličích se může objevit již během 1. roku života.

Bolí ho klouby

Artróza je velmi bolestivá a často spojená se zánětem kloubů. Vzniká jejich opotřebením, ale také po úrazech z minulosti. Trpí jí i pejsci, kteří mají potíže s klouby kvůli nějakému vývojovému onemocnění, jako je dysplazie či osteochodróza.

Je u psů častá a je hlavní příčinou dlouhodobého kulhání. Ukazatelem bývá i obtížné vstávání a zhoršená chůze do schodů.

Prevence a náprava:

* Diagnózu vám potvrdí lékař po vyšetření a rentgenu. Artróza je neléčitelné onemocnění, ale dá se malinko zpomalit její rozvoj. Ztuhlost můžete zmírnit pomocí suchého tepla (2 – 3x denně dávejte obklady a nechte působit 10 minut).

* Jestli váš pejsek kulhá, dopřejte mu klid a venčete ho pouze na vodítku. Lepší jsou každodenní kratší procházky, než jedna dlouhá o víkendu.

* Nemocné klouby přiměřeně zatěžujte a lehce procvičujte. Skvělé je plavání, nezatěžuje klouby a posiluje svaly.

* Začínající artrózu zmírníte vhodnou kloubní výživou, musí ji ale užívat dlouhodobě. Postupně zřejmě budete muset přidat i léky proti bolesti.

* Kyčelní kloub může lékař operativně nahradit umělou kloubní náhradou.

Zajímavost: Opotřebené klouby trápí více psy větších plemen. Zvažte, zda jim nedávat kloubní výživu preventivně již od juniorského věku. Starší psi mívají problémy s tloustnutím, které je pro klouby také velkou zátěží.

Zlobí ledviny

Chronické selhání ledvin bývá jednou z nejčastějších příčin, proč starší psi umírají. Že ledviny nefungují správně, poznáte podle loužiček, které se najednou začnou po bytě objevovat.

Problémem je třeba noční pauza, která je pro pejska najednou příliš dlouhá a on není schopen udržet moč do ranního venčení. Další možné signály – pejsek více pije, častěji zvrací, ztrácí na váze, má průjem…

Prevence a náprava

* Při podezření na potíže s ledvinami je vždy důležitá návštěva veterináře a vyšetření krve a moči.

* Pokud se onemocnění potvrdí, můžete pejskovi podávat speciální veterinární ledvinovou dietu (na trhu je jich celá řada, proto se poraďte se svým veterinářem).

* Důležitý je pitný režim. Dopřejte psovi neomezený přístup k čisté pitné vodě.

* Zkontrolujte jednou za měsíc, kolik vody pes vypije. Jestli míra překročí 100 ml na kg jeho váhy, preventivně vyhledejte veterináře.

Zajímavost: Jako prevence se u psích seniorů osvědčuje přidávat do krmiva lososový olej, který podporuje činnost ledvin a navíc se po něm leskne srst.

Co chlupáče ještě může postihnout

* zhoršené dýchání

* častější infekce

* špatné hojení ran

* delší doba rekonvalescence

* zvýšená únava

* cukrovka

* nedoslýchavost

* ztráta orientace

Text: Dana Pešková, Zdroj: muj-pes.cz, mm-vet.cz Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
epochaplus.cz
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až