Domů     Když se z pejska stává dědek…
Když se z pejska stává dědek…
od 13.6.2022

Rychleji se unaví, více spí, už moc nereaguje na hozený míček a začíná po bytě dělat loužičky? Mohou to být první z projevů stárnutí. Ty další přijdou možná dřív, než byste čekali.

U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život.

Hůře tráví

Přijde k misce, přičichne k masu, otočí se a odkráčí pryč? Pravda, nemusí mít zrovna apetit. U starších psů je však třeba myslet i na to, že mohou mít v nepořádku zažívání. Snižuje se u nich funkce jater a žlučníku.

Prevence a náprava

* Jestli u svého psa vypozorujete, že potravu zcela odmítá, je to pobídka neprodleně s ním zajít k veterináři. Příčin může být celá řada, mezi nimi i potíže s trávením.

* Přejděte na stravu vhodnou pro psy seniory, vždy dbejte na její kvalitu.

* Nedávejte mu žádné kosti. Jsou pro něj velkým rizikem a pro jeho výživu nemají žádný význam, naopak mu hrozí zácpa.

reklama

Zajímavost: Víte, že si můžete u prodejce vyžádat testery jednotlivých značek granulí? Tímto způsobem nejlépe zjistíte, které krmivo pejskovi nejvíce chutná.

Vzorky položte vedle sebe (ne do misky, kam by šel nejdříve), a pak už jen pozorujte, který vzorek sežere jako první.

Obecně se mezi seniory řadí pejskové po osmém roku věku. U větších ras i o něco dříve.
Obecně se mezi seniory řadí pejskové po osmém roku věku. U větších ras i o něco dříve.

Má potíže se zuby

Za nechutenstvím se může skrývat i bolest zubů. Zvlášť když jste nebyli zvyklí mu zoubky pravidelně čistit. Zubní kámen, který není dlouhodobě řešený, zcela zaručeně vyvolá zánět dásní a od něj už je jen krůček k tomu, aby infekce pronikla do celého organismu.

reklama

Zánět poznáte také tím, že je psovi nepříjemně cítit z tlamičky. Při nedostatečné hygieně navíc dochází k odhalování krčků zubů a k jejich viklání.

Prevence a náprava:

* Minimálně 2x týdně čistěte zuby speciálním zubním kartáčkem a pastou pro psy – v tomto věku je vhodná enzymatická, která oddaluje další usazování zubního kamene.

* Používejte speciální přípravky přímo určené k dentální hygieně – speciální žvýkací kostičky, enzymatické ústní spreje, pěny nebo oleje, ale také granule vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene.

reklama

* Je-li již zubní kámen utvořený, nechte jej u veterináře odstranit. Udělá to na počkání, případně pejska objedná na ultrazvukové čištění, které se provádí v narkóze. Při té příležitosti odstraní i viklající se zoubky.

Zajímavost: Na tvorbu zubního kamene trpí více pejskové malých a středních plemen, u těch trpasličích se může objevit již během 1. roku života.

Bolí ho klouby

Artróza je velmi bolestivá a často spojená se zánětem kloubů. Vzniká jejich opotřebením, ale také po úrazech z minulosti. Trpí jí i pejsci, kteří mají potíže s klouby kvůli nějakému vývojovému onemocnění, jako je dysplazie či osteochodróza.

Je u psů častá a je hlavní příčinou dlouhodobého kulhání. Ukazatelem bývá i obtížné vstávání a zhoršená chůze do schodů.

Prevence a náprava:

* Diagnózu vám potvrdí lékař po vyšetření a rentgenu. Artróza je neléčitelné onemocnění, ale dá se malinko zpomalit její rozvoj. Ztuhlost můžete zmírnit pomocí suchého tepla (2 – 3x denně dávejte obklady a nechte působit 10 minut).

* Jestli váš pejsek kulhá, dopřejte mu klid a venčete ho pouze na vodítku. Lepší jsou každodenní kratší procházky, než jedna dlouhá o víkendu.

* Nemocné klouby přiměřeně zatěžujte a lehce procvičujte. Skvělé je plavání, nezatěžuje klouby a posiluje svaly.

* Začínající artrózu zmírníte vhodnou kloubní výživou, musí ji ale užívat dlouhodobě. Postupně zřejmě budete muset přidat i léky proti bolesti.

* Kyčelní kloub může lékař operativně nahradit umělou kloubní náhradou.

Zajímavost: Opotřebené klouby trápí více psy větších plemen. Zvažte, zda jim nedávat kloubní výživu preventivně již od juniorského věku. Starší psi mívají problémy s tloustnutím, které je pro klouby také velkou zátěží.

Zlobí ledviny

Chronické selhání ledvin bývá jednou z nejčastějších příčin, proč starší psi umírají. Že ledviny nefungují správně, poznáte podle loužiček, které se najednou začnou po bytě objevovat.

Problémem je třeba noční pauza, která je pro pejska najednou příliš dlouhá a on není schopen udržet moč do ranního venčení. Další možné signály – pejsek více pije, častěji zvrací, ztrácí na váze, má průjem…

Prevence a náprava

* Při podezření na potíže s ledvinami je vždy důležitá návštěva veterináře a vyšetření krve a moči.

* Pokud se onemocnění potvrdí, můžete pejskovi podávat speciální veterinární ledvinovou dietu (na trhu je jich celá řada, proto se poraďte se svým veterinářem).

* Důležitý je pitný režim. Dopřejte psovi neomezený přístup k čisté pitné vodě.

* Zkontrolujte jednou za měsíc, kolik vody pes vypije. Jestli míra překročí 100 ml na kg jeho váhy, preventivně vyhledejte veterináře.

Zajímavost: Jako prevence se u psích seniorů osvědčuje přidávat do krmiva lososový olej, který podporuje činnost ledvin a navíc se po něm leskne srst.

Co chlupáče ještě může postihnout

* zhoršené dýchání

* častější infekce

* špatné hojení ran

* delší doba rekonvalescence

* zvýšená únava

* cukrovka

* nedoslýchavost

* ztráta orientace

Text: Dana Pešková, Zdroj: muj-pes.cz, mm-vet.cz Foto: Shutterstock

reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
13.3.2023
Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim? Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje? Proč vznikají Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí s
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel