Domů     Vladimír Javorský: Jsem takový, jaký jsem
Vladimír Javorský: Jsem takový, jaký jsem
30.3.2022

V „civilu“ mluvívá tak potichu, že je sotva slyšet. Zato na jevišti Národního divadla je nepřeslechnutelný a nepřehlédnutelný. Kdysi chtěl být mimem. Pohybové divadlo miluje dodnes, stal se však báječným činohercem. A když má volno, hraje a zpívá s kapelou!

Jsem takový, jaký jsem, takový jsem vyrostl. Mám klapaté uši a jsem hubený. Ale nic si neodpírám. Jím maso a raduju se ze života,“ prozradil na sebe jednou. Fakt je, že je o herci Vladimíru Javorském známo, že svůj vzhled moc neřeší.

„Nechodím k holiči. Poslední léta mě stříhají akorát filmaři, tak, jak potřebují. A tak jsem někdy nakrátko a jindy ne, někdy mám vousy dlouhé, někdy kratší. Podle toho, zda a co zrovna točím. Prostě to tak roste…

V seriálu Vlak dětství a naděje si zahrál nácka Seppa (1985).
V seriálu Vlak dětství a naděje si zahrál nácka Seppa (1985).

Ostravské dětství

Pochází z Ostravy-Zábřehu, kde vyrostl v běžném panelákovém bytě. „Vybavuje se mi dvorek mezi domy, obklopený spoustou javorů a asfaltové hřiště. V zimě je stačilo polít vodou a bylo z něj kluziště.

Přes léto vzít plechovku s emailem a namalovat na něm bílé čáry.“ Hrál fotbal, ping-pong, zpíval ve sboru, v létě jezdil na tábory. Je jedináček, ale protože maminka byla ze čtyř dětí a tatínek ze tří, bývala rodinných setkání spousta.

„Po rodičích jsem napůl Lach a napůl Slezan.“ To, že se stihl naučit i pět světových jazyků, vysvětluje velmi prostě: „Doma jsme poslouchali polskou televizi, tak jsem se naučil polsky.

A protože cizí filmy vysílali tak, že to celé četl jeden člověk a pod ním byl slyšet originál, pochytil jsem angličtinu. Pak jsem se dostal na školu s rozšířeným vyučováním jazyků, kde jsem měl němčinu. Do toho povinná ruština. A na gymnáziu jsem si přibral francouzštinu.“ Jednoduché.

S Davidem Matáskem v seriálu o osudech tří důstojníků čsl. armády za Protektorátu (1997).
S Davidem Matáskem v seriálu o osudech tří důstojníků čsl. armády za Protektorátu (1997).

Může za to Bolek!

Původně chtěl být geolog. Nebo zlatník. Líbily se mu drahé kameny, polodrahokamy, mamince spravoval roztržené řetízky.

„Představoval jsem si, že budu jezdit po tehdejším socialisticko-otevřeném světě a sbírat kameny.“ Pro hezký kámen se prý rád shýbne dodnes. Během gymnázia ho ale chytlo pohybové divadlo, pantomima – ovlivnila ho hlavně představení Bolka Polívky.

Ještě vystudoval první ročník pedagogické fakulty, ale pak už zamířil na Janáčkovu akademii v Brně. Tam se věnoval herectví i pantomimě, zúčastnil se také kurzu, který vedl slavný mim Ladislav Fialka.

„Pohyb mě odjakživa bavil a moje tělo ho má rádo.“ Za to, že nakonec vyhrála činohra, prý může režisér Karel Kachyňa, který Javorskému, tehdy studujícímu druhý ročník JAMU, dal roli Seppa v seriálu Vlak dětství a naděje. „Já šel k divadlu s tím, že budu mim.

Nechtěl jsem být herec. Jenže život mě stáhl jinam.“

Jarda v cenami ověnčeném snímku Poupata (2011).
Jarda v cenami ověnčeném snímku Poupata (2011).

Od „Špagátu“ po Národní

Po škole začal v Divadle na provázku v Brně: „Na Špagátě to byla velká škola!“ V té době si zahrál i ve Francii: „Do divadla přišla nabídka na stáž a pak se z toho vyklubala nabídka na práci.

Byl jsem najat na roli v představení, s nímž divadelní společnost jezdila od města k městu. Kamiony, karavany, veliký stan.“ Vedle fůry nových zkušeností si také značně vylepšil svou francouzštinu. Pak hrál v pražském Činoherním klubu:

„Byl jsem tam šťastný, ale pak se změnily okolnosti…“ A tak šel za divadlem do Národního. Říká, že hraní na velkém jevišti je řemeslo, kterého se člověk musí dobrat tím, že tam zkrátka nějakou dobu je.

Kdysi z hlediště obdivoval pány Hrušínského, Kemra – byli daleko, ale přitom dokázali dělat věci tak intimní, že měl pocit, že je od nich kousíček. „Člověk se učí každou inscenací…“

Hlavní roli si zahrál v rytířské hře Katynka z Heilbronnu neboli Zkouška ohněm (1998).
Hlavní roli si zahrál v rytířské hře Katynka z Heilbronnu neboli Zkouška ohněm (1998).

Kyslík, vágusové i Burian

Ačkoli vytvořil spoustu skvělých postav, pro mnoho diváků je pořád Kyslík. Vojín Ctibor Voříšek alias Kyslík ze seriálu Chlapci a chlapi. Plachý opravář televizorů, který si vyslouží tuto přezdívku kvůli své špatné fyzičce.

Tahle role se stala Javorského nálepkou. „Byla doba, kdy jsem se tím trápil, bylo mi to nepříjemné, ale pak jsem okoral.“ Ke své lásce pantomimě se dostal při natáčení výborného seriálu Největší z Pierotů.

Ztvárnil francouzsko-českého mima Jeana Kašpara Deburau. Často dostává i role osob na okraji, hrál bezdomovce, patologické hráče… Za jednu takovou má i Českého lva – hrál Jardu ve filmu Poupata. „To byl jeden z mých vágusů.

Role outsiderů mi nevadí, spíš naopak.“ Jaké je to získat Českého lva? „Jako když držíte v ruce křišťálovou vázu. Je to kus skla. Ruce cítí něco jiného, mozek cítí něco jiného a srdce cítí něco jiného. Pro mne osobně to znamená, že jsem dosáhl uznání.

Ne, že bych o ně zoufale usiloval, ale dostalo se mi ho.“ Před nedávnem si Vladimír Javorský zahrál v seriálu Bohéma i Vlastu Buriana!

„Když koukáte ve filmu na toho génia, tak si můžete tak maximálně vytyčit azimut, že takhle nějak to vede k tomu Burianovi… Ale on je o celé vesmíry dál. Jestli to k tomu Burianovi skutečně vedlo, tak za to jsem vděčen.“

Vidět jsme ho mohli jako Vlastu Buriana v seriálu Bohéma (2017) Na snímku s Judit Bárdos a Davidem Novotným.
Vidět jsme ho mohli jako Vlastu Buriana v seriálu Bohéma (2017) Na snímku s Judit Bárdos a Davidem Novotným.

Já nic, já, muzikant!

Jako malý prý chtěl hrát na bicí, ale ty byly drahé a navíc by sousedé v paneláku nejspíš byli proti. Naopak klavír, na který se učil, ho neoslovil: „Tak jsem z něho utekl.“ Jak už řečeno, zpíval ve sboru, na gymnáziu byl členem studentské kapely.

A dnes? Když má čas, zpívá a hraje na saxofon, na ukulele a nebo na co je právě třeba v kapele karikaturisty Miroslava Kemela. „Vladimír je naprosto vytížený a úžasný herec a my si moc vážíme toho, když si na nás najde čas.

Myslím si, že když to jde, tak si ho rád udělá, protože on je výborný muzikant. A také výborný zpěvák,“ zdůraznil v jednom rozhovoru kapelník Miroslav Kemel.

Národní divadlo Maryša s Davidem Prachařem.
Národní divadlo Maryša s Davidem Prachařem.

Relaxace na greenu

Vladimír Javorský má odjakživa rád přírodu, a tak odpočívá, samozřejmě vedle muziky, při turistických procházkách a také velmi rád hraje golf. „Golf mi jde, jak si zasloužím,“ popsal nedávno stručně svou hráčskou úroveň. A dodal: „Pro mě je to útěk od věčného přemýšlení k tělu.“

reklama
Související články
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý