Domů     Vladimír Javorský: Jsem takový, jaký jsem
Vladimír Javorský: Jsem takový, jaký jsem
30.3.2022

V „civilu“ mluvívá tak potichu, že je sotva slyšet. Zato na jevišti Národního divadla je nepřeslechnutelný a nepřehlédnutelný. Kdysi chtěl být mimem. Pohybové divadlo miluje dodnes, stal se však báječným činohercem. A když má volno, hraje a zpívá s kapelou!

Jsem takový, jaký jsem, takový jsem vyrostl. Mám klapaté uši a jsem hubený. Ale nic si neodpírám. Jím maso a raduju se ze života,“ prozradil na sebe jednou. Fakt je, že je o herci Vladimíru Javorském známo, že svůj vzhled moc neřeší.

„Nechodím k holiči. Poslední léta mě stříhají akorát filmaři, tak, jak potřebují. A tak jsem někdy nakrátko a jindy ne, někdy mám vousy dlouhé, někdy kratší. Podle toho, zda a co zrovna točím. Prostě to tak roste…

V seriálu Vlak dětství a naděje si zahrál nácka Seppa (1985).
V seriálu Vlak dětství a naděje si zahrál nácka Seppa (1985).

Ostravské dětství

Pochází z Ostravy-Zábřehu, kde vyrostl v běžném panelákovém bytě. „Vybavuje se mi dvorek mezi domy, obklopený spoustou javorů a asfaltové hřiště. V zimě je stačilo polít vodou a bylo z něj kluziště.

Přes léto vzít plechovku s emailem a namalovat na něm bílé čáry.“ Hrál fotbal, ping-pong, zpíval ve sboru, v létě jezdil na tábory. Je jedináček, ale protože maminka byla ze čtyř dětí a tatínek ze tří, bývala rodinných setkání spousta.

„Po rodičích jsem napůl Lach a napůl Slezan.“ To, že se stihl naučit i pět světových jazyků, vysvětluje velmi prostě: „Doma jsme poslouchali polskou televizi, tak jsem se naučil polsky.

A protože cizí filmy vysílali tak, že to celé četl jeden člověk a pod ním byl slyšet originál, pochytil jsem angličtinu. Pak jsem se dostal na školu s rozšířeným vyučováním jazyků, kde jsem měl němčinu. Do toho povinná ruština. A na gymnáziu jsem si přibral francouzštinu.“ Jednoduché.

S Davidem Matáskem v seriálu o osudech tří důstojníků čsl. armády za Protektorátu (1997).
S Davidem Matáskem v seriálu o osudech tří důstojníků čsl. armády za Protektorátu (1997).

Může za to Bolek!

Původně chtěl být geolog. Nebo zlatník. Líbily se mu drahé kameny, polodrahokamy, mamince spravoval roztržené řetízky.

„Představoval jsem si, že budu jezdit po tehdejším socialisticko-otevřeném světě a sbírat kameny.“ Pro hezký kámen se prý rád shýbne dodnes. Během gymnázia ho ale chytlo pohybové divadlo, pantomima – ovlivnila ho hlavně představení Bolka Polívky.

Ještě vystudoval první ročník pedagogické fakulty, ale pak už zamířil na Janáčkovu akademii v Brně. Tam se věnoval herectví i pantomimě, zúčastnil se také kurzu, který vedl slavný mim Ladislav Fialka.

„Pohyb mě odjakživa bavil a moje tělo ho má rádo.“ Za to, že nakonec vyhrála činohra, prý může režisér Karel Kachyňa, který Javorskému, tehdy studujícímu druhý ročník JAMU, dal roli Seppa v seriálu Vlak dětství a naděje. „Já šel k divadlu s tím, že budu mim.

Nechtěl jsem být herec. Jenže život mě stáhl jinam.“

Jarda v cenami ověnčeném snímku Poupata (2011).
Jarda v cenami ověnčeném snímku Poupata (2011).

Od „Špagátu“ po Národní

Po škole začal v Divadle na provázku v Brně: „Na Špagátě to byla velká škola!“ V té době si zahrál i ve Francii: „Do divadla přišla nabídka na stáž a pak se z toho vyklubala nabídka na práci.

Byl jsem najat na roli v představení, s nímž divadelní společnost jezdila od města k městu. Kamiony, karavany, veliký stan.“ Vedle fůry nových zkušeností si také značně vylepšil svou francouzštinu. Pak hrál v pražském Činoherním klubu:

„Byl jsem tam šťastný, ale pak se změnily okolnosti…“ A tak šel za divadlem do Národního. Říká, že hraní na velkém jevišti je řemeslo, kterého se člověk musí dobrat tím, že tam zkrátka nějakou dobu je.

Kdysi z hlediště obdivoval pány Hrušínského, Kemra – byli daleko, ale přitom dokázali dělat věci tak intimní, že měl pocit, že je od nich kousíček. „Člověk se učí každou inscenací…“

Hlavní roli si zahrál v rytířské hře Katynka z Heilbronnu neboli Zkouška ohněm (1998).
Hlavní roli si zahrál v rytířské hře Katynka z Heilbronnu neboli Zkouška ohněm (1998).

Kyslík, vágusové i Burian

Ačkoli vytvořil spoustu skvělých postav, pro mnoho diváků je pořád Kyslík. Vojín Ctibor Voříšek alias Kyslík ze seriálu Chlapci a chlapi. Plachý opravář televizorů, který si vyslouží tuto přezdívku kvůli své špatné fyzičce.

Tahle role se stala Javorského nálepkou. „Byla doba, kdy jsem se tím trápil, bylo mi to nepříjemné, ale pak jsem okoral.“ Ke své lásce pantomimě se dostal při natáčení výborného seriálu Největší z Pierotů.

Ztvárnil francouzsko-českého mima Jeana Kašpara Deburau. Často dostává i role osob na okraji, hrál bezdomovce, patologické hráče… Za jednu takovou má i Českého lva – hrál Jardu ve filmu Poupata. „To byl jeden z mých vágusů.

Role outsiderů mi nevadí, spíš naopak.“ Jaké je to získat Českého lva? „Jako když držíte v ruce křišťálovou vázu. Je to kus skla. Ruce cítí něco jiného, mozek cítí něco jiného a srdce cítí něco jiného. Pro mne osobně to znamená, že jsem dosáhl uznání.

Ne, že bych o ně zoufale usiloval, ale dostalo se mi ho.“ Před nedávnem si Vladimír Javorský zahrál v seriálu Bohéma i Vlastu Buriana!

„Když koukáte ve filmu na toho génia, tak si můžete tak maximálně vytyčit azimut, že takhle nějak to vede k tomu Burianovi… Ale on je o celé vesmíry dál. Jestli to k tomu Burianovi skutečně vedlo, tak za to jsem vděčen.“

Vidět jsme ho mohli jako Vlastu Buriana v seriálu Bohéma (2017) Na snímku s Judit Bárdos a Davidem Novotným.
Vidět jsme ho mohli jako Vlastu Buriana v seriálu Bohéma (2017) Na snímku s Judit Bárdos a Davidem Novotným.

Já nic, já, muzikant!

Jako malý prý chtěl hrát na bicí, ale ty byly drahé a navíc by sousedé v paneláku nejspíš byli proti. Naopak klavír, na který se učil, ho neoslovil: „Tak jsem z něho utekl.“ Jak už řečeno, zpíval ve sboru, na gymnáziu byl členem studentské kapely.

A dnes? Když má čas, zpívá a hraje na saxofon, na ukulele a nebo na co je právě třeba v kapele karikaturisty Miroslava Kemela. „Vladimír je naprosto vytížený a úžasný herec a my si moc vážíme toho, když si na nás najde čas.

Myslím si, že když to jde, tak si ho rád udělá, protože on je výborný muzikant. A také výborný zpěvák,“ zdůraznil v jednom rozhovoru kapelník Miroslav Kemel.

Národní divadlo Maryša s Davidem Prachařem.
Národní divadlo Maryša s Davidem Prachařem.

Relaxace na greenu

Vladimír Javorský má odjakživa rád přírodu, a tak odpočívá, samozřejmě vedle muziky, při turistických procházkách a také velmi rád hraje golf. „Golf mi jde, jak si zasloužím,“ popsal nedávno stručně svou hráčskou úroveň. A dodal: „Pro mě je to útěk od věčného přemýšlení k tělu.“

Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,