Domů     Vladimír Javorský: Jsem takový, jaký jsem
Vladimír Javorský: Jsem takový, jaký jsem
od 30.3.2022

V „civilu“ mluvívá tak potichu, že je sotva slyšet. Zato na jevišti Národního divadla je nepřeslechnutelný a nepřehlédnutelný. Kdysi chtěl být mimem. Pohybové divadlo miluje dodnes, stal se však báječným činohercem. A když má volno, hraje a zpívá s kapelou!

Jsem takový, jaký jsem, takový jsem vyrostl. Mám klapaté uši a jsem hubený. Ale nic si neodpírám. Jím maso a raduju se ze života,“ prozradil na sebe jednou. Fakt je, že je o herci Vladimíru Javorském známo, že svůj vzhled moc neřeší.

„Nechodím k holiči. Poslední léta mě stříhají akorát filmaři, tak, jak potřebují. A tak jsem někdy nakrátko a jindy ne, někdy mám vousy dlouhé, někdy kratší. Podle toho, zda a co zrovna točím. Prostě to tak roste…

V seriálu Vlak dětství a naděje si zahrál nácka Seppa (1985).
V seriálu Vlak dětství a naděje si zahrál nácka Seppa (1985).

Ostravské dětství

Pochází z Ostravy-Zábřehu, kde vyrostl v běžném panelákovém bytě. „Vybavuje se mi dvorek mezi domy, obklopený spoustou javorů a asfaltové hřiště. V zimě je stačilo polít vodou a bylo z něj kluziště.

reklama

Přes léto vzít plechovku s emailem a namalovat na něm bílé čáry.“ Hrál fotbal, ping-pong, zpíval ve sboru, v létě jezdil na tábory. Je jedináček, ale protože maminka byla ze čtyř dětí a tatínek ze tří, bývala rodinných setkání spousta.

„Po rodičích jsem napůl Lach a napůl Slezan.“ To, že se stihl naučit i pět světových jazyků, vysvětluje velmi prostě: „Doma jsme poslouchali polskou televizi, tak jsem se naučil polsky.

A protože cizí filmy vysílali tak, že to celé četl jeden člověk a pod ním byl slyšet originál, pochytil jsem angličtinu. Pak jsem se dostal na školu s rozšířeným vyučováním jazyků, kde jsem měl němčinu. Do toho povinná ruština. A na gymnáziu jsem si přibral francouzštinu.“ Jednoduché.

S Davidem Matáskem v seriálu o osudech tří důstojníků čsl. armády za Protektorátu (1997).
S Davidem Matáskem v seriálu o osudech tří důstojníků čsl. armády za Protektorátu (1997).

Může za to Bolek!

Původně chtěl být geolog. Nebo zlatník. Líbily se mu drahé kameny, polodrahokamy, mamince spravoval roztržené řetízky.

reklama

„Představoval jsem si, že budu jezdit po tehdejším socialisticko-otevřeném světě a sbírat kameny.“ Pro hezký kámen se prý rád shýbne dodnes. Během gymnázia ho ale chytlo pohybové divadlo, pantomima – ovlivnila ho hlavně představení Bolka Polívky.

Ještě vystudoval první ročník pedagogické fakulty, ale pak už zamířil na Janáčkovu akademii v Brně. Tam se věnoval herectví i pantomimě, zúčastnil se také kurzu, který vedl slavný mim Ladislav Fialka.

„Pohyb mě odjakživa bavil a moje tělo ho má rádo.“ Za to, že nakonec vyhrála činohra, prý může režisér Karel Kachyňa, který Javorskému, tehdy studujícímu druhý ročník JAMU, dal roli Seppa v seriálu Vlak dětství a naděje. „Já šel k divadlu s tím, že budu mim.

Nechtěl jsem být herec. Jenže život mě stáhl jinam.“

Jarda v cenami ověnčeném snímku Poupata (2011).
Jarda v cenami ověnčeném snímku Poupata (2011).

Od „Špagátu“ po Národní

Po škole začal v Divadle na provázku v Brně: „Na Špagátě to byla velká škola!“ V té době si zahrál i ve Francii: „Do divadla přišla nabídka na stáž a pak se z toho vyklubala nabídka na práci.

reklama

Byl jsem najat na roli v představení, s nímž divadelní společnost jezdila od města k městu. Kamiony, karavany, veliký stan.“ Vedle fůry nových zkušeností si také značně vylepšil svou francouzštinu. Pak hrál v pražském Činoherním klubu:

„Byl jsem tam šťastný, ale pak se změnily okolnosti…“ A tak šel za divadlem do Národního. Říká, že hraní na velkém jevišti je řemeslo, kterého se člověk musí dobrat tím, že tam zkrátka nějakou dobu je.

Kdysi z hlediště obdivoval pány Hrušínského, Kemra – byli daleko, ale přitom dokázali dělat věci tak intimní, že měl pocit, že je od nich kousíček. „Člověk se učí každou inscenací…“

Hlavní roli si zahrál v rytířské hře Katynka z Heilbronnu neboli Zkouška ohněm (1998).
Hlavní roli si zahrál v rytířské hře Katynka z Heilbronnu neboli Zkouška ohněm (1998).

Kyslík, vágusové i Burian

Ačkoli vytvořil spoustu skvělých postav, pro mnoho diváků je pořád Kyslík. Vojín Ctibor Voříšek alias Kyslík ze seriálu Chlapci a chlapi. Plachý opravář televizorů, který si vyslouží tuto přezdívku kvůli své špatné fyzičce.

Tahle role se stala Javorského nálepkou. „Byla doba, kdy jsem se tím trápil, bylo mi to nepříjemné, ale pak jsem okoral.“ Ke své lásce pantomimě se dostal při natáčení výborného seriálu Největší z Pierotů.

Ztvárnil francouzsko-českého mima Jeana Kašpara Deburau. Často dostává i role osob na okraji, hrál bezdomovce, patologické hráče… Za jednu takovou má i Českého lva – hrál Jardu ve filmu Poupata. „To byl jeden z mých vágusů.

Role outsiderů mi nevadí, spíš naopak.“ Jaké je to získat Českého lva? „Jako když držíte v ruce křišťálovou vázu. Je to kus skla. Ruce cítí něco jiného, mozek cítí něco jiného a srdce cítí něco jiného. Pro mne osobně to znamená, že jsem dosáhl uznání.

Ne, že bych o ně zoufale usiloval, ale dostalo se mi ho.“ Před nedávnem si Vladimír Javorský zahrál v seriálu Bohéma i Vlastu Buriana!

„Když koukáte ve filmu na toho génia, tak si můžete tak maximálně vytyčit azimut, že takhle nějak to vede k tomu Burianovi… Ale on je o celé vesmíry dál. Jestli to k tomu Burianovi skutečně vedlo, tak za to jsem vděčen.“

Vidět jsme ho mohli jako Vlastu Buriana v seriálu Bohéma (2017) Na snímku s Judit Bárdos a Davidem Novotným.
Vidět jsme ho mohli jako Vlastu Buriana v seriálu Bohéma (2017) Na snímku s Judit Bárdos a Davidem Novotným.

Já nic, já, muzikant!

Jako malý prý chtěl hrát na bicí, ale ty byly drahé a navíc by sousedé v paneláku nejspíš byli proti. Naopak klavír, na který se učil, ho neoslovil: „Tak jsem z něho utekl.“ Jak už řečeno, zpíval ve sboru, na gymnáziu byl členem studentské kapely.

A dnes? Když má čas, zpívá a hraje na saxofon, na ukulele a nebo na co je právě třeba v kapele karikaturisty Miroslava Kemela. „Vladimír je naprosto vytížený a úžasný herec a my si moc vážíme toho, když si na nás najde čas.

Myslím si, že když to jde, tak si ho rád udělá, protože on je výborný muzikant. A také výborný zpěvák,“ zdůraznil v jednom rozhovoru kapelník Miroslav Kemel.

Národní divadlo Maryša s Davidem Prachařem.
Národní divadlo Maryša s Davidem Prachařem.

Relaxace na greenu

Vladimír Javorský má odjakživa rád přírodu, a tak odpočívá, samozřejmě vedle muziky, při turistických procházkách a také velmi rád hraje golf. „Golf mi jde, jak si zasloužím,“ popsal nedávno stručně svou hráčskou úroveň. A dodal: „Pro mě je to útěk od věčného přemýšlení k tělu.“

reklama
Související články
12.1.2023
Narodil se v Brně, v Praze se stal hercem a v kanadském Vancouveru psychoterapeutem. Tam se stará o seniory a tady dělá radost nám, svým divákům. Hraní ho začalo bavit jako školáka a brzy nato už byl členem dětského sboru brněnského Divadla Husa na provázku. O tom, že by se hercem skutečně stal, ale tehdy příliš neuvažoval. Chtěl být lékařem, chtěl pomáhat lidem. Představoval si, že půjde po zákl
4.1.2023
V orientálních zemích má používání parfémů delší a silnější tradici než v naší kultuře, určované po staletí asketickým křesťanstvím. Odlišné je i složení, vonné esence se oproti evropských zvyklostem nerozpouštěly v alkoholovém roztoku, ale v olejovém. Tím obvykle také získaly větší intenzitu a výdrž. Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. [caption
20.12.2022
Vánoce potěší všechny naše smysli – čich nevyjímaje. Které vůně tedy k Vánocům neodmyslitelně patří? Přinášíme vám tipy, jak si je připravit. Kořeněný čaj... K adventu patří svařené víno, ale pokud si potřebujete zachovat hlavu čistou, pak ho zkuste nahradit čajovou lahůdkou původem z Indie. Základem je silný čaj, který můžete po libosti osladit a zjemnit mlékem nebo smetanou. Mléko totiž harmon
5.12.2022
„Je naprosto vyloučené, aby tzv. chybovost podpisů předaných Ing. Tomášem Březinou činila v průměru 29 procent, jak je uvedeno v rozhodnutí MV ČR č.j. MV-193543-5/OV-2022 ze dne 25.11.2022,“ říká ve svém prohlášení Tomáš Březina. Zde je celé jeho znění: Stanovisko k neregistrování pana Ing. Tomáš Březiny mezi zákonné kandidáty pro volbu prezidenta ČR dne 13. a 14. ledna 2023 Dne 25.11.
30.11.2022
Ceny štěňat z chovatelských stanic už několik let stoupají a začaly dosahovat závratných výšek několika desítek tisíc korun. Pokud máte zamilované plemeno, prostě cenu skousnete a na štěně si našetříte. Jenže pozor, ani štěně z chovatelské stanice, která se chlubí mnoha poháry z psích výstav a úspěchy svých odchovů, nemusí být zárukou, že štěně bude zdravé. Na co si dát pozor? Varující je nízký
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá