Na všech balených potravinách je povinně uvedeno těchto sedm údajů: energetická hodnota, množství tuků, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli. Vždy v tomto pořadí a jednotným způsobem – buď formou tabulky, nebo v řadě za sebou.
Povinná sedmička může být doplněna jen několika dalšími přesně definovanými dobrovolnými údaji, jako je například vláknina nebo vitaminy a minerální látky.
Když mají např. bonbony v názvu „obohaceno vitaminy“, musí být ve výživové tabulce uvedeno i množství těchto vitaminů. Když je na obale cereálií zdůrazněno „s vysokým obsahem vlákniny“, musí se spotřebitel zároveň dozvědět, kolik vlákniny obsahuje.
Kromě těchto povinných údajů ovšem najdeme na etiketách i další značky. Víte, co všechno znamenají?
KLASA
je česká značka kvality potravin. Výrobek, který je označen touto značkou, musí být vyroben v Česku, ovšem suroviny mohou pocházet i ze zahraničí. Uděluje ji ministr zemědělství již od roku 2003.
Ocenění Klasa ovšem automaticky neznamená, že se jedná o zdravou potravinu. Logo Klasa nesou lahůdkářské výrobky i práškové směsi na pečení. Klasa ani nezakazuje používání přídatných látek, tzv. éček.
GDA
Podle anglického guideline daily amounts = denní doporučené množství. Češi tomuto značení říkají zjednodušeně „bubliny“.
Ty poskytují spotřebitelům informaci o tom, jaký podíl tvoří jedna porce dané potraviny z doporučeného denního příjmu energie, případně živin (bílkovin, sacharidů, cukru a dalších významných látek – vlákniny, tuků, nasycených mastných kyselin a sodíku) na osobu.
Pro potřebu značení GDA byl doporučený denní příjem energie stanoven ve výši 2 000 kcal, což je hodnota odpovídající pro zdravou ženu s průměrnou tělesnou hmotností a střední fyzickou aktivitou.
Doporučený denní příjem energie není pro všechny stejný a mění se v závislosti na věku, hmotnosti, výšce, pohlaví a úrovni fyzické aktivity a pohybuje se v rozmezí 5800 až 13 000 kJ (1400 až 3100 kcal) denně u dětí, 9240 až 11 340 kJ (2200 až 2700 kcal) denně u mužů a 7560 kJ až 9240 kJ (1800 až 2200 kcal) denně u žen.
BIO
Sortiment českých biopotravin je poměrně široký a zahrnuje především mléko a mléčné výrobky (jogurty, sýry, tvaroh atd.), pečivo, čaje, koření, mouku, těstoviny, dětskou výživu, vejce, kuřecí, vepřové a hovězí maso, ovoce, zeleninu, sušené ovoce, víno atd.
Biopotraviny na rozdíl od klasických potravin neobsahují chemická aditiva, konzervanty, stabilizátory, umělá barviva atd. Je prokázáno, že biopotraviny mají lepší výživnou hodnotu (vyšší obsah vitaminů, zejména vitaminů C a E, vyšší obsah minerálních látek).
Ekologicky vypěstovaná zelenina má nižší obsah dusičnanů až o 50 % a nižší obsah pesticidů o více než 90 % v porovnání s konvenční zeleninou.
Vedle povinného užívání loga EU (motiv listu s evropskými hvězdami) pro ekologickou produkci na balených biopotravinách platí také povinnost označovat balené biopotraviny národním logem BIO (tzv. biozebra).
Regionální potravina
Značku uděluje pátým rokem Ministerstvo zemědělství ČR nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Přihlášený produkt musí být vyroben na území kraje a ze surovin dané oblasti. Toto prestižní ocenění je garancí původu surovin, kvality a poctivé výroby.
Spotřebitelé mohou v současné době vybírat z celkem 475 produktů.
Text: Karin Stružková, Foto: Shutterstock, archív firem