Stejně jako lidé, i naši psí mazlíčci potřebují pestrou stravu s dostatkem těch správných živin. Pokud ale nejste zkušený chovatel, nemusíte na první dobrou vědět, jak psa správně krmit. Nedostatek minerálů a vitamínů ale může vést k vážným zdravotním problémům psa.
Správný poměr všech látek je důležitý zejména u štěňat a mladých psů, kde i malá dietní chyba může mít vážné následky. Nejprve je ale třeba vyvrátit pověru, že psům časté střídání potravy svědčí. Je to přesně naopak – trávicí ústrojí těchto je monodietní, to znamená, že si plně vystačí s jedním druhem stravy.
Důležité je, aby měla dostatek všech potřebných živin.
Co to znamená?
- bílkoviny ve stravě jsou živočišného původu (u rychle rostoucích štěňat by tato složka měla tvořit nejvýše 24 % stravy),
- sacharidy jsou přítomné nejlépe ve formě brambor, rýže či batátů (obilniny se psům hůře tráví),
- tuky tvoří z velké části esenciální mastné kyseliny (důležitá jsou zejména omega-3 a omega-6 kyseliny).
Kupujte jen krmiva, která mají jasně označené složení, obsahují maso v sušené formě a nejvýše 50 % sacharidů.
Zastavme se na chvíli u minerálů. Pro správný vývoj psa je totiž zásadní, aby přijímal dostatek vápníku. Zároveň je důležité, aby množství přijatého kalcia převážilo nad fosforem, jinak dochází k rozvoji vad, jako je dysplazie kyčelních kloubů. To může být ale problém, protože maso obsahuje až 10krát více fosforu než vápníku.
Pokud psa nekrmíte syrovými kostmi (třeba v rámci barfování), je vhodné mu do stravy přidávat doplňky s vápníkem.
Mezi chovateli jsou oblíbené přípravky s uhličitanem vápenatým (calcium carbonat), který se používá preventivně.
Pokud pes kulhá, je vhodné jeho stravu obohatit o citrát vápenatý, který slouží jako akutní zdroj vápníku.
A, B, C… nezapomeňte na vitamínyAby se vašemu psímu kamarádovi dařilo, potřebuje také dostatek vitamínů. Většinu z nich si jejich tělo neumí vyrobit a musí je proto přijímat ve stravě. Některé studie bohužel ukazují, že ve velké část krmiv jich není dost.
Tyto látky se přitom podílejí na správném fungování metabolismu – bez nich mohou psi trpět oslabenou imunitou, chudokrevností, kožními a neurologickými problémy a dalšími obtížemi.
Vitamíny pro psy jsou dostupné i ve formě doplňků do krmiv.
Patří sem např. multivitamínová emulze Canina Canivita, která obsahuje komplex jedenácti vitamínů, bez kterých se psi zkrátka neobejdou.
Nadstandardní příjem vitamínů pak potřebují zejména:
- štěňata a mladí psi ve vývinu,
- březí a kojící feny,
- pracující psi,
- psi s oslabenou imunitou (např. v důsledku nemoci).
Zvýšeným příkrmem ve formě zeleniny a ovoce potřebné vitamíny zpravidla nedoplníte. Psí trávicí ústrojí je totiž poměrně krátké a nedokáže je tak – ve srovnání s býložravci – náležitě vstřebat. Potom nezbývá, než přistoupit k doplňování vitamínů z vnějších zdrojů.
Komentáře