V pohádkách v televizi je to všechno jednodušší. Zpívající děvečka se otáčí s vrbovým koštětem a nalevo napravo rozmetá z udusané hliněné podlahy drobky, aby nakonec navrch nasypala trochu čerstvé slámy. A hotovo.
Jenže my to máme daleko složitější. Sláma už by nám neprošla a navíc musíme být odborníky na čištění různých povrchů, od lina až po dřevěné parkety. Každá podlaha žádá své:
Lino, respektive staré známé PVC
Podlaha z PVC se snadno udržuje i čistí. Vystačíme si s vodou, mopem a obyčejným univerzálním čističem. Použít můžeme i čistič na bázi octa nebo mýdlový.
Pozor, některé čisticí prostředky jsou určené nejen k mytí, ale i k naleštění PVC podlahy, zanechávají na povrchu lesklý film. To může být hezké, ale do vrstvy leštidla se snáz zašlape špína, takže příště budeme muset odstranit i tuhle vrstvu.
Na co pozor: PVC je měkký materiál, takže ruce pryč od drátěnky nebo přípravků na bázi tekutého písku. S poškrábaným povrchem už bychom nic nenadělali. Stejně tak zapomeňte na velmi agresivní čisticí prostředky.
Marmoleum, nebo linoleum
Vypadá na první pohled jako PVC, ale zásadně se od něj liší: je vyrobené z korkové drti a lněného oleje, takže si zachovává vlastnosti přírodního materiálu. Jeho povrch je ošetřený ochrannou vrstvou, kterou bychom neměli poškodit.
Na čistění používáme jen obyčejnou vodu, a pokud to nestačí, sáhneme po speciálních čisticích prostředcích na linoleum.
Na co pozor: Nikdy podlahu z marmolea nečistíme agresivními prostředky nebo přípravky, které by mohly povrch poškrabat.
Dřevo
Dřevěná podlaha, ať parkety, plovoucí podlaha nebo prkna, se zásadně liší tvrdostí a odolností použitého materiálu. Teak snese víc než měkké smrkové dřevo. Povrch dřevěné podlahy bývá ošetřený dvěma způsoby – buď lakovaný, nebo naolejovaný. Čistíme nejlépe jen vlhkým mopem, nebo pomocí speciálních saponátů na dřevo.
Na co pozor: Na dřevo nepoužívejte agresivní přípravky: žádné silně alkalické přípravky ani rozpouštědla. A žádnou drátěnku nebo rejžák…
Korek
Dnes trochu opomíjený korek je příjemný, měkký a teplý materiál. Bývá podobně jako dřevo nalakovaný nebo naolejovaný. Ochranná vrstva naolejovaného korku se musí průběžně obnovovat, protože povrch zůstává otevřený.
Nalakovaný korek ošetříme nejlépe jen vlhkým mopem nebo použijeme speciální přípravky na tento druh podlahy.
Mramor
Mramor je k dostání v leštěné i neupravené podobě, i když na podlahy a schody se používá obvykle ta první varianta. Obvykle stačí použít neutrální čistič, čistič s obsahem alkoholu nebo speciální čistič na mramor.
Podle druhu povrchové úpravy mramoru se může použít i lešticí přípravek, který pomáhá zachovávat vysoký lesk.
Na co pozor: Mramor je hodně citlivý. Zásadité čisticí prostředky mohou rozrušit jeho lesklý povrch a vytvořit nehezká matná místa.
Tenhle materiál navíc vysloveně nesnáší kyseliny, a to platí i o nevinných hojně doporučovaných citronech, které mají odstraňovat skvrny.
Dlažba
Glazované dlaždiče odolají většině kyselin, silných louhů a dalších agresivních prostředků. Proto se na ně můžeme vrhnout s univerzálním čističem, ale také čističem s obsahem alkoholu nebo speciálním čističem na dlažbu.
Případné tvrdošíjně se udržující zbytky cementu se dají odstranit k tomu určeným čističem.
Na co pozor: I když je povrch dlaždic neobyčejně tvrdý, přesto bychom neměli používat k čištění nic, co by mohlo zanechat na povrchu dlaždic ošklivé škrábance, tedy hlavně drátěnku a písek. To platí především pro dlažbu s vysokým leskem.