Domů     Věčně rozkvetlá Madeira
Věčně rozkvetlá Madeira
27.12.2019

Jarní květinový karneval, výstavy rostlin, květinové slavnosti a trhy, slavnosti citronů, třešní, cibule či banánů, koncem léta zas rally madeirského vína, slavnosti „cider“ burčáku, vinobraní, na podzim slavnosti kaštanů…

Portugalské souostroví Madeira najdete na jihozápad od Lisabonu a západně od Maroka, obklopené Atlantikem. Jedinými obydlenými ostrovy jsou Madeira s hlavním městem Funchalem a Porto Santo. Říká se, že na Madeiře je věčné jaro – tropická vedra tu nečekejte.

Počasí ovlivňují větry vanoucí od oceánu, Golfský proud, ale i deštivá horstva ve vnitrozemí.

Klima a příroda

Ostrov má reliéf hor a hlubokých údolí, kterými protékají dravé říčky s vodopády. Strmé kopce buď pokrývají terasovitá políčka, nebo jsou porostlé lesem. Nejčastěji tu rostou banány a vinná réva. Náhorní plošiny se zas jen málo liší od skotské vysočiny.

Fialový vřes, mystická mlha a pasoucí se krávy a ovce. Žádná exotická zvířata na Madeiře nenajdete. Skutečnou raritou je vavřínový prales, který tvoří téměř 30 % veškerého porostu.

Na ostrově květů najdete zelenou džungli, ale i důmyslný systém zavlažovacích kanálů (levad).

Ostrovy květin

Snad nejvíce specifickou je tamní flóra. Sopečné ostrovy kvetou a plodí v podstatě celoročně. Fasády domů nejčastěji zdobí pestrobarevné buganvilie a plané ibišky. Madeira je známá i jako ostrov orchidejí. Pěstují je květinové farmy, ale i malí soukromníci.

Kromě orchidejí nabízejí i další čerstvé květiny, které jsou k vidění rovněž ve volné přírodě. Kupříkladu divoké kaly a strelície. Na jaře a v létě se snad v každém městě můžete setkat s fantastickými květinovými festivaly.

Všude jsou osázené záhony a květinové instalace, kvůli kterým stojí za to se sem vydat na dovolenou právě v tomto období.

Návštěva metropole

Hlavní město souostroví Funchal tvoří centrum, staré město a turistická zóna. Chcete-li ho vidět celý, vydejte se do přístavu na molo Ilhéu de Pontinha. Přístav byl důležitým dopravním uzlem už v 15. století, nyní je centrem turizmu.

Kotví tu rybářské i obchodní lodě a zaoceánské parníky. Na nábřeží se tyčí pevnost proti pirátům , pocházející ze 16. století. Vstupní bránu hlídá stráž, protože tu sídlí vojenský správce ostrova.

Na hlavní třídě Avenida Arriaga stojí socha objevitele ostrova Joao Goncalvese Zarca. Je tu i Muzeum vína a Informační centrum.

Květinové zahrady

Pokud chcete vidět fantastickou květenu Madeiry pohromadě, rozhodně musíte navštívit největší botanickou zahradu ostrova.

Jardim Botanico se rozkládá na severovýchodě Funchalu, jak jinak než na prudkých svazích, takže je upravena do teras, z nichž je pěkný výhled na město i na moře.

Můžete se tu obdivovat krásné flóře z celé Madeiry, z jižní Afriky, a Brazílie, ale najdete tu i sbírku vycpaných zvířat. Hned pod botanickou zahradou je Park tropických ptáků s množstvím živých pestrobarevných ukřičených papoušků, pávů a jiných ptáků.

Opodál je také Orchidejová zahrada. Nejkrásnější však jsou u Zahrady Blandyů. Jde o soukromý statek, známý především šlechtěním kamélií.

Kam na výlet?

Severně od Funchalu leží městečko Monte s poutním kostelem a slavným tobogánem Carrinhos de Monte. Jezdí se na proutěných vozících, řízených místními krojovanými muži.

Dál na západ budete míjet zemědělskou oblast s políčky banánů a vinné révy a pak se vám otevře pohled na jeden z nejvyšších útesů na světě Cabo Girao. Nejzápadnějším velkým městem je Porto Moniz.

Zajímavým přírodním úkazem jsou zdejší vulkanická jezírka, která tvoří pobřeží hned pod městem. V termální vodě je velmi příjemné koupání. Na severozápadním pobřeží navštivte městečko Sao Vincente s úchvatnými sopečnými jeskyněmi a etnografickým muzeem.

Atrakce a sporty

Vzhledem k nerovnostem terénu tu nejsou větší sportoviště. Zapotit se dá při pěší turistice na stezkách podél zavlažovacích kanálů levadas. Těch je po celém ostrově 2150 km. Zachce-li se vám náročnějšího výstupu, můžete se vydat s průvodcem do hor.

Také se po Madeiře můžete svézt na koních, za vypůjčení a cestu s instruktorem zaplatíte od 7 do15 eur za hodinu. Po večerech můžete navštěvovat kasina, taneční bary, koncerty vážné hudby a zábavní kabarety.

Koupání a potápění

Madeiru vesměs obklopuje oceán a skaliska. Výjimku tvoří ostrov Porto Santo, na kterém je velká písčitá pláž. Jezdí sem výletní loď, nebo létá malé letadlo. Zde také najdete i menší písčité pláže. Teplota vody se pohybuje 4 °C pod teplotou vzduchu.

Stálost teploty vody zajišťuje Golfský proud. Díky vlnám a hloubce tu jsou skvělé podmínky k potápění. U města Garajau je jedna z prvních podmořských rezervací v Evropě, ideální místo pro potápění s přístroji.

Plave tu spousta pestrobarevných rybek a můžete prozkoumat vraky potopených lodí. Na ostrově je několik potápěčských škol.Na severozápadě v Porto Moniz je přírodní koupaliště v lávových jezírcích. Při potápění nebo na výletní lodi můžete obdivovat delfíny.

Cestování po ostrově

Autobusy jsou nejlevnější, nejezdí ale všude. Lze koupit i týdenní turistickou permanentku, která se vyplatí, pokud ve Funchalu bydlíte. Taxík je nejdražší varianta.

Můžete si ho najmout na celý den za 75 EUR. Chcete-li poznat celý ostrov, můžete si auto vypůjčit, ale je to dost drahé. Potřebujete platný mezinárodní řidičský průkaz starý nejméně rok a platný pas či občanku.

Lze si půjčit i skútry, ale ty se do madeirských kopců nehodí, protože mají slabý motor a navíc tu často prší. Půjčovny také nabízejí horská kola.

Lodí i lanovkou

Protože se Funchal rozkládá v kopci, můžete jako jeden z dopravních prostředků využít lanovku, která vás vyveze na Monte, nebo k botanické zahradě Jardim Botanico. Cesta trvá 15 minut, ale kabinky jezdí jen přes den.

Dál od metropole, na plážový ostrůvek Porto Santo, se zas můžete vydat malým letadlem, trajektem, ale také na lodi Kryštofa Kolumba Santa Maria, která kotví ve funchalském přístavu. Všechny potřebné informace se dozvíte v turistickém informačním centru.

Nakupování – v obchodech najdete obvyklý evropský sortiment, jen o něco málo dražší než v ČR. Lze koupit i balenou vodu, není to však nutné, protože voda tekoucí z kohoutků je pitná a nezávadná.

Většina obchodů včetně lékáren má otevřeno od 9.00 do 19.00, s hodinovou pauzou od 13.00. Supermarkety a obchodní centra jsou otevřené déle.

Rychlá občerstvení typu Mc Donnald’s nebo pizzerie najdete ve Funchalu především v centru a kolem přístavu. Jídla jsou levnější, např. cheesseburger stojí 1 euro.

Hotelové stravování – portugalské, potažmo madeirské, pohostinství lze doporučit, vybírat budete z kontinentální v podobě švédských stolů.

Bez stravování – lze si vařit v hotelovém pokoji, bývá vybaven kuchyňským koutem s nádobím a příslušenstvím.

Restaurace – ve Funchalu a dalších místech najdete podniky s místní stravou. Ceny nejsou nijak astronomické, i když vyšší než u nás, za běžnou porci zaplatíte 4–8 euro bez nápojů.

Tradiční pokrmy

Před jídlem se podává opečený nekvašený chléb s česnekem. Zdejší polévky jsou spíše husté, nejčastěji to bývá rajčatová s čerstvou cibulí a vejcem, zeleninová s brambory, zelím a kapustou, anebo poslední bývá česnečka s chlebem.

Jídelníček ostrovní země je samozřejmě bohatý na mořské plody a ryby. Dopřejte si krevety, mořské hlemýždě či kuželníky, uzeného mečouna a nejběžnější madeirskou rybu espada. Většinou se peče s banány, kterých je na ostrově hojnost.

Místní speciality

Obvyklé jsou tuňákové steaky v omáčce z madeirského vína. Dále v jídelníčku najdete spoustu jiných ryb, chobotnice a olihně, které se vaří nebo grilují. Maso místní upravují rožněné, nebo s omáčkami, hovězí s olivami.

Specialitou je volský jazyk s omáčkou z madeirského vína. Griluje se i ananas, nezvyklou tradiční přílohou jsou smažené kostičky z kukuřičné mouky, které svou konzistencí trochu připomínají krokety.

Dezerty jsou nejčastěji připravované z karamelu, zmrzliny a ovoce, které se často upravuje flambováním.

Madeirské nápoje

Přestože část ostrova pokrývají vinice plodící skvělou vinnou révu, jsou všechna stolní vína portugalská. Jsou velmi chutná a kvalitní. Výjimkou je jediné madeirské víno Atlantis Rose. Úroda zdejších vinic se spotřebovává na tzv.

madeiru, která se spolu se známějším portským pije jako dezertní víno. Před jídlem se podává suchý aperitiv, aby se „nabudil“ žaludek. Po jídle se servíruje sladší digestiv na podporu trávení.

Dalšími tradičními nápoji je pálenka z cukrové třtiny s citronem, pálenka z třešní nebo z maracuji. Pije se i pivo Coral.

Madeira je zkrátka ideální volbou pro toho, kdo chce prožít aktivní dovolenou plnou rozmanitých zážitků a nelpí jen na koupání a relaxaci na pláži. Pobyt je vhodný i pro rodiny s dětmi.

text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozdělený Berlín: Pokazila poválečnou idylku Praha?
historyplus.cz
Rozdělený Berlín: Pokazila poválečnou idylku Praha?
Je červenec 1945. Druhá světová válka skončila před dvěma měsíci a obyvatelé Berlína se snaží vrátit do starých kolejí. Na pozadí vybombardovaného Reichstagu a rozstřílené Braniborské brány lze na ulicích potkat ženu s kočárkem nebo hrající si děti. Na takovém Alexanderplatzu už jsou k vidění i názvy ulic v azbuce. Pokořená metropole právě získává zcela
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
21stoleti.cz
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za "obrovský podvod". Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
iluxus.cz
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
Slovinsko často stojí ve stínu svých přímořských sousedů, přitom se může pochlubit nádhernými plážemi, které překvapí svou malebností i čistotou. A pokud se chystáte na dovolenou a chcete, aby byla ne
Magická past číhala v horách
skutecnepribehy.cz
Magická past číhala v horách
Na rozcestí se rozdělili a zamířili na vrchol. Po hodině čekání začali být všichni nervózní. Kam se poděli jejich kamarádi? Tento pozoruhodný příběh se stal mojí starší sestře Ireně a jejím přátelům, když chodili na vysokou školu a o víkendech pořádali s partou výpravy do hor. Já jejich vyprávění ale pevně věřím, protože Irena stála vždy nohama pevně na zemi. Nějaké fantazie nebo výmysly k ní nikdy
Plachým machrem už Václav Kopta není
nasehvezdy.cz
Plachým machrem už Václav Kopta není
Když měl v roce 1982 premiéru film Sněženky a machři, mnoho mladých divaček se zakoukalo do představitele Radka, kterým nebyl nikdo jiný než Václav Kopta (59). Jenže jak sám o sobě říká, nejenže b
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
epochalnisvet.cz
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
enigmaplus.cz
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
Brazilská mytologie je zaplněna podivnými kreaturami. Mnoho bájných příběhů se týká povodí Amazonky. Není divu, protože tato oblast je stále v centru pozornosti zoologů a spoléhají na ni i kryptozoolo
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
nejsemsama.cz
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
Svět je malý a lidé se kvůli tomu občas dostanou do neřešitelné situace. Štěstí mi v životě přineslo až druhé manželství. To první znamenalo pouze krátkou epizodou, ve které jsme já i Lukáš brzy zjistili, že jde o oboustranný omyl. Po půl roce hádek a napětí přišel rozvod. Druhé manželství trvá dodnes. Narodila se nám
V duchu eklektismu i funkce
rezidenceonline.cz
V duchu eklektismu i funkce
Dokonalá rovnováha namixovaných stylů, stejně jako sofistikovaný přístup se stopou neočekávaného. Když k tomu připočítáte maximální funkčnost a doslova nadoblačný výhled, je jasné, že tento městský interiér je víc než originální. První, co vás na této realizaci zaujme, jsou různě stylizované prostory k sezení, které ovšem spojují výrazné prvky jako barvy, úpravy povrchů, nábytkové a
Rizoto s houbami a bílým vínem
tisicereceptu.cz
Rizoto s houbami a bílým vínem
Speciální arborio rýže se vaří pouze na skus, ne zcela doměkka. Ingredience na 4 porce 300 g arborio rýže 200 ml bílého vína 1 litr zeleninového vývaru 200 g hub (žampiony, hříbky) 1 cibule
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
epochaplus.cz
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Anligčanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… Není