Vedro k zalknutí, i přes okna dokořán chce rtuť vyskočit z teploměru, a vy musíte fungovat na sto procent. A venku na slunci je to ještě horší…
Nejlépe je snad jen v klimatizovaném obchodě, kam jste si už poněkolikáté odskočili pro chlazené nápoje. Přitom stejně příjemně můžete mít i doma či v práci.
Čím se zchladit?
Mobilní klimatizace (mobilní ochlazovače) vám příliš nepomohou. Ani ne tak kvůli nízkému výkonu přístroje, ale kvůli nutnosti odvádět horký vzduch ven z místnosti. Jenže kudy?
Hadice vysunutá pootevřeným oknem ven nic neřeší, jen si dovnitř pouštíte teplý vzduch a snižujete samotný výkon klimatizace. U levnějších typů je navíc nutné průběžně vylévat z nádrže vodu (dražší zařízení řeší tento problém automatickým odpařováním). Cena mobilních ochlazovačů se pohybuje už od 4000 Kč.
Tip Paní domu: Možná větším přínosem mobilních klimatizací je možnost si mimo hlavní topnou sezonu přitápět při špatném počasí.
Klimatizace split a multisplit jsou nejvhodnějším řešením. Jde o malá lehká zařízení, ale je třeba u nich provést menší stavební úpravy kvůli zavěšení na stěnu místnosti a napojení pomocí kabelů na vnější jednotku.
To většinou znamená vytvořit otvor ve zdi pro vedení kabelů a instalace vnější jednotky s kompresorem na fasádu nebo střechu domu.
Ventilátory – rychlá pomoc
Asi nejvíc se prodávají ventilátory, které se hodí pro malé i větší místnosti. Větráky rozvíří teplý vzduch, proto vyvolávají pocit zdánlivého ochlazení.
• Stolní ventilátory jsou nízké, mívají průměr hlavice 30 či 40 cm, tři stupně rychlosti a možnost otáčení do stran, která znásobuje účinky větrání. Všechny moderní ventilátory jsou opatřeny kovovou mřížkou, která zabrání případnému dotyku s rotujícími listy. Ceny ventilátorů se pohybují od 300 do 2000 Kč.
• Stojanové ventilátory jsou nastavitelné do výšky, mívají průměr hlavice 30 či 40 cm, větší 50 cm. Hodí se pro větší místnosti. Komfortnější modely jsou vybaveny automatickým oboustranným otáčením, které má zajistit stejnou teplotu vzduchu v celé místnosti.
Dokonce lze pořídit i větráky s dálkovým ovládáním. Ceny se pohybují od 500 do 4000 Kč.
• Sloupové ventilátory (věžové) s nižším výkonem se doporučují do menších místností. Vyrábějí se i jako kombinace větráku a čističky vzduchu či ionizátoru, s možností dálkového ovládání.
Stejně jako stojanový se otáčí do stran, má nastavitelnou rychlost proudění vzduchu, navíc nepotřebuje skoro žádné místo (je třeba je namířit přímo proti stěně či stropu). Některé modely jsou vybaveny osmihodinovým časovačem. Ceny se pohybují od 2000 do 4000 Kč.
• Stropní ventilátory bývají nejtišší, proto se používají i do ložnic, existují také varianty se zabudovaným osvětlením. Pro místnost o ploše 25 m2 se doporučuje větrák s průměrem 130 cm.
Stropní větráky se zpětným chodem se využívají i v zimě, kdy dostávají studený vzduch od podlahy nahoru. Teplý vzduch, který se hromadí u stropu, naopak tlačí dolů. Tyto ventilátory jsou dražší, podle designu mohou stát cca 5000 Kč.
• Podlahové větráky se umisťují nízko při zemi. Jejich lopatky by měly směrovat proudění vzduchu do stěn.
Zákaz alergikům!
Nevýhodou všech ventilátorů je, že víří prach, a tedy i alergeny. Především pro alergiky jsou tedy nevhodné.
Pro zdravé jsou však méně rizikové než klimatizace, třeba pokud jde o letní angíny a virózy, které jinak hrozí při přecházení mezi venkovním vedrem a podchlazenými místnostmi. To samozřejmě platí při správném používání ventilátorů.
Nikdy by neměly stát v bezprostřední blízkosti lidí, rozhodně by neměly mířit na hlavu, pak totiž hrozí zánět spojivek či středního ucha. Při dlouhodobém foukání zblízka by dokonce mohly způsobit revmatické obtíže.
Zvlhčovače vzduchu
Na trhu jsou také přístroje, které ochlazují vzduch vodou a lze je pořídit od deseti tisíc korun. Nejsou však příliš účinné, a navíc zvyšují vlhkost vzduchu. Musíte je také neustále doplňovat vodou. Doporučená hodnota relativní vlhkosti v místnosti je 45–60 %.
Pokud je nižší, pak mohou nastat dýchací potíže, v opačném případě se mohou v místnosti začít tvořit plísně.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock