Domů     Utečte cukrovce
Utečte cukrovce
18.3.2022

Počet lidí trpících cukrovkou II. typu neustále roste. Ročně u nás přibývá asi 10 000 případů. Aktuální čísla hovoří 928 000 nemocných. Propukající chorobě přitom můžete celkem úspěšně utéct, a to doslova.

Mezi cukrovkou obou typů je zásadní rozdíl v příčině, proto jsou rozdílné i vyhlídky nemocných. Zatímco cukrovka I. typu je následek agrese imunitního systému, který zničí tkáně produkující inzulín, u II. typu je tomu jinak.

Inzulín se v počátku, ale někdy i při pokročilejším onemocnění dál tvoří, jen na něj tělo správně nereaguje. Proto se cukr hromadí v krvi a nedostává se do buněk, kam by ho inzulín měl dostávat. To má dalekosáhlé nepříznivé důsledky pro celý organismus.

Nejde jen o cukr v krvi

Pokročilá cukrovka typu I i II. vede k závažnému poškození téměř všech orgánů v těle.

Postižení mozkových tepen – hrozí cévní mozková příhoda.

Postižení věnčitých tepen srdce – hrozí angina pectoris a infarkt.

Postižení tepen končetin – hrozí jejich zúžení a porucha prokrvení.

Zhoršení zraku a slepota

Zhoršení práce ledvin, nutnost dialýzy

Porucha citlivosti, bolest nohou

Dá se cukrovce II. typu předcházet?

U cukrovky II. typu hrají roli dědičné předpoklady ve spojení z nezdravým stylem života. Propuknutí nemoci podporuje především tloustnutí: 60-90% diabetiků má nadváhu či přímo obezitu. Obvyklý obrázek doplňuje dále nedostatek pohybu a duševní stres.

Také stres totiž vede ke zvýšenému ukládání tuku na břiše, což je rizikový faktor pro propuknutí cukrovky. Při rodovém sklonu k cukrovce II. typu by se tedy prevence měla zaměřit na celkově zdravější životosprávu a udržování normální váhy.

MUDr. Marta Klementová, vedoucí diabetologického centra DIAvize, k tomu uvádí: „Ke snížení hladiny cukru v krvi stačí denně minimálně 30 minut pohybové aktivity, což snižuje riziko diabetu o 30 %.

Nemusí se jednat přímo o sport, ale třeba jen o svižnou chůzi nebo lehkou práci na zahradě.“

Varovné signály diabetu II. stupně

Nejúčinnější je změna životosprávy ještě před tím, než cukrovka naplno propukne. Pochody, které jí v těle předcházejí, jsou totiž plíživé, proto se ztráta citlivosti na inzulín hlásí rozmanitými varovnými signály.

Jsou to

– narůstající váha

– časté močení

– kvasinkové infekce

– potíže s chůzí (mravenčení nebo brnění v dolních končetinách)

– zhoršení koordinace pohybů a udržování rovnováhy

– problémy s očima

– zhoršování sluchu

– tmavé zabarvení na zadní straně krku (tzv. akantóza)

– potřeba spánku přes den.

Jak tedy předcházet vzniku diabetu II. typu?

Pravidla jsou velmi jednoduchá, i když ne vždy oblíbená. Stručně řečeno musíme tělu dopřát přiměřenou stravu, pravidelnou pohybovou aktivitu a kontrolovat si váhu.

Jídelníček by měl být také rozumně rozvržený během dne, abychom se vyhnuli hladovění a nárazovému pojídání větších porcí.

Konkrétně to znamená

– omezit tučná jídla

– omezit solení

– omezit alkohol (muži jen 2cl tvrdého alkoholu denně, ženy jen l dcl)

– omezit fast food

– jíst více ovoce, zeleniny a luštěnin

– obohatit jídelníček o mořské ryby

– používat pouze rostlinné oleje.

A kromě toho

– zanechte kouření (klesne tím i riziko aterosklerózy)

– choďte na preventivní prohlídky s krevními testy pro kontrolu glukózy a cholesterolu.

Už mám cukrovku II. typu: Co tedy jíst?

Diabetikům typu II, zejména pokud trpí nadváhou či obezitou, se doporučuje jíst pravidelně a častěji malé porce vhodného jídla. Poslední jídlo se má podávat nejpozději dvě, ale raději tři hodiny před ulehnutím.

Dále je třeba klást důraz na dostatečné množství bílkovin. Je také třeba omezit tuky, především živočišné. Vhodná je zelenina a luštěniny jako zdroj vlákniny, vitaminů a minerálů, ovoce po domluvě s lékařem či diabetologickou sestrou.

Čemu se vyhnout

Sladké a obilné potraviny

– Nevhodné jsou tučné pekárenské výrobky, loupáky, briožky, koblihy, kynuté koláče.

– Omezit je třeba také konzumaci bílého pečiva a dávat přednost tmavému chlebu.

– Přílohy s vyšší dávkou sacharidů (rýže, těstoviny, knedlíky, brambory) je nutné vážit dle doporučení v diabetologické poradně.

– Pozor na sladké cereálie a veškeré cukrářské výrobky, dorty, sušenky, čokokoládu, bonbony, zmrzliny.

– Nedoporučuje se sladit rostlinnými sirupy (javorovým, agávovým apod.) ani fruktózou čili ovocným cukrem.

– Nevhodné je ovoce přezrálé, kompotované, sušené a kandované.

Tučná jídla

– Volné tuky by se měly používat velmi sporadicky, tedy sádlo a máslo i tuky pro vaření.

– Nevhodná jsou tukem prorostlá masa, ať už hovězí, vepřové, husa, kachna, vnitřnosti nebo tučné salámy.

– Je třeba se vyhnout smaženým pokrmům, tučným rybám, jikrám, tučným uzeninám a lahůdkářským výrobkům, jako jsou salámy, máslovky, slanina, jitrnice, jelita, škvarky, tlačenka apod.

– Nevhodná je také smažená zelenina, například obalovaný květák nebo bramborák.

Mléčné výrobky

– Mléko ( plnotučné ) a tučné sýry nad 40 % v sušině (např. ementál, šunkový s ořechy, smetanový sýr, smetanové jogurty, smetana, kondenzované mléko, šlehačka, majolka apod.)

Nápoje

– Naprosto nevhodný je tvrdý alkohol, ale i víno, pivo a sladké nápoje.

6 porcí během dne

Nazývá se to regulované stravování. Denní stravování má být rozděleno nejméně do 6 porcí, aby se zajistil postupný příjem sacharidů, což se týká hlavně příloh. Rozložení denní stravy do více dávek vede k nižšímu výkyvu hladiny cukru v krvi.

Opatrně by se mělo nakládat s přílohami, což se týká pečiva, knedlíků, brambor, rýže i těstovin. Ty je nezbytné pro každou porci vážit a dodržovat limit určený jídelníčkem, který doporučil lékař.

Glykemii si kontrolujte pravidelně

Použijte testovací proužky a vložte je do glukometru asi 1 -2 hodiny před jídlem. V případě pokročilejší cukrovky použijte testovací proužky na moč.

Co pomáhá kromě pohybu snižovat cukr?

Vyrovnanou hladinu cukru pomáhají částečně snižovat bílkoviny, např. vejce nebo libové maso, Ani s nimi se to ovšem nesmí přehánět, neboť ve větším množství zatěžují ledviny, kromě toho v určité míře obsahují vždy také tuk.

Výhodné je zařazovat na jídelníček také zeleninové pokrmy, samozřejmě nikoli smažené, ale například zapečenou nebo dušenou zeleninu.

Pohyb denně

Pokud najdou diabetikové v dnešním uspěchaném čase chvilku na pohyb, mohou velmi výrazně přispět svému zdraví a snižovat dosti podstatně hladinu cukru v krvi.

Doporučuje se

– Nordic walking čili chůze s pomocí opěrných holí.

– Plavání l hodinu i více podle osobní kondice. Výjimkou jsou lidé, kteří již mají problém diabetické nohy. V tomto případě se plavání nedoporučuje kvůli možné nákaze.

– V domácích podmínkách lze cvičit např. protahování (strečink), avšak spíše ve večerních hodinách, nebo cvičit s činkami (účinek bude přibližně stejný, u činek je možná efektivita větší).

Text: Alena Dlabačová , Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.