Domů     Utečte cukrovce
Utečte cukrovce
od 18.3.2022

Počet lidí trpících cukrovkou II. typu neustále roste. Ročně u nás přibývá asi 10 000 případů. Aktuální čísla hovoří 928 000 nemocných. Propukající chorobě přitom můžete celkem úspěšně utéct, a to doslova.

Mezi cukrovkou obou typů je zásadní rozdíl v příčině, proto jsou rozdílné i vyhlídky nemocných. Zatímco cukrovka I. typu je následek agrese imunitního systému, který zničí tkáně produkující inzulín, u II. typu je tomu jinak.

Inzulín se v počátku, ale někdy i při pokročilejším onemocnění dál tvoří, jen na něj tělo správně nereaguje. Proto se cukr hromadí v krvi a nedostává se do buněk, kam by ho inzulín měl dostávat. To má dalekosáhlé nepříznivé důsledky pro celý organismus.

Nejde jen o cukr v krvi

Pokročilá cukrovka typu I i II. vede k závažnému poškození téměř všech orgánů v těle.

Postižení mozkových tepen – hrozí cévní mozková příhoda.

Postižení věnčitých tepen srdce – hrozí angina pectoris a infarkt.

Postižení tepen končetin – hrozí jejich zúžení a porucha prokrvení.

Zhoršení zraku a slepota

Zhoršení práce ledvin, nutnost dialýzy

Porucha citlivosti, bolest nohou

Dá se cukrovce II. typu předcházet?

U cukrovky II. typu hrají roli dědičné předpoklady ve spojení z nezdravým stylem života. Propuknutí nemoci podporuje především tloustnutí: 60-90% diabetiků má nadváhu či přímo obezitu. Obvyklý obrázek doplňuje dále nedostatek pohybu a duševní stres.

reklama

Také stres totiž vede ke zvýšenému ukládání tuku na břiše, což je rizikový faktor pro propuknutí cukrovky. Při rodovém sklonu k cukrovce II. typu by se tedy prevence měla zaměřit na celkově zdravější životosprávu a udržování normální váhy.

MUDr. Marta Klementová, vedoucí diabetologického centra DIAvize, k tomu uvádí: „Ke snížení hladiny cukru v krvi stačí denně minimálně 30 minut pohybové aktivity, což snižuje riziko diabetu o 30 %.

Nemusí se jednat přímo o sport, ale třeba jen o svižnou chůzi nebo lehkou práci na zahradě.“

Varovné signály diabetu II. stupně

Nejúčinnější je změna životosprávy ještě před tím, než cukrovka naplno propukne. Pochody, které jí v těle předcházejí, jsou totiž plíživé, proto se ztráta citlivosti na inzulín hlásí rozmanitými varovnými signály.

Jsou to

– narůstající váha

– časté močení

– kvasinkové infekce

– potíže s chůzí (mravenčení nebo brnění v dolních končetinách)

– zhoršení koordinace pohybů a udržování rovnováhy

– problémy s očima

– zhoršování sluchu

– tmavé zabarvení na zadní straně krku (tzv. akantóza)

– potřeba spánku přes den.

Jak tedy předcházet vzniku diabetu II. typu?

Pravidla jsou velmi jednoduchá, i když ne vždy oblíbená. Stručně řečeno musíme tělu dopřát přiměřenou stravu, pravidelnou pohybovou aktivitu a kontrolovat si váhu.

reklama

Jídelníček by měl být také rozumně rozvržený během dne, abychom se vyhnuli hladovění a nárazovému pojídání větších porcí.

Konkrétně to znamená

– omezit tučná jídla

– omezit solení

– omezit alkohol (muži jen 2cl tvrdého alkoholu denně, ženy jen l dcl)

– omezit fast food

– jíst více ovoce, zeleniny a luštěnin

– obohatit jídelníček o mořské ryby

– používat pouze rostlinné oleje.

A kromě toho

– zanechte kouření (klesne tím i riziko aterosklerózy)

– choďte na preventivní prohlídky s krevními testy pro kontrolu glukózy a cholesterolu.

Už mám cukrovku II. typu: Co tedy jíst?

Diabetikům typu II, zejména pokud trpí nadváhou či obezitou, se doporučuje jíst pravidelně a častěji malé porce vhodného jídla. Poslední jídlo se má podávat nejpozději dvě, ale raději tři hodiny před ulehnutím.

reklama

Dále je třeba klást důraz na dostatečné množství bílkovin. Je také třeba omezit tuky, především živočišné. Vhodná je zelenina a luštěniny jako zdroj vlákniny, vitaminů a minerálů, ovoce po domluvě s lékařem či diabetologickou sestrou.

Čemu se vyhnout

Sladké a obilné potraviny

– Nevhodné jsou tučné pekárenské výrobky, loupáky, briožky, koblihy, kynuté koláče.

– Omezit je třeba také konzumaci bílého pečiva a dávat přednost tmavému chlebu.

– Přílohy s vyšší dávkou sacharidů (rýže, těstoviny, knedlíky, brambory) je nutné vážit dle doporučení v diabetologické poradně.

– Pozor na sladké cereálie a veškeré cukrářské výrobky, dorty, sušenky, čokokoládu, bonbony, zmrzliny.

– Nedoporučuje se sladit rostlinnými sirupy (javorovým, agávovým apod.) ani fruktózou čili ovocným cukrem.

– Nevhodné je ovoce přezrálé, kompotované, sušené a kandované.

Tučná jídla

– Volné tuky by se měly používat velmi sporadicky, tedy sádlo a máslo i tuky pro vaření.

– Nevhodná jsou tukem prorostlá masa, ať už hovězí, vepřové, husa, kachna, vnitřnosti nebo tučné salámy.

– Je třeba se vyhnout smaženým pokrmům, tučným rybám, jikrám, tučným uzeninám a lahůdkářským výrobkům, jako jsou salámy, máslovky, slanina, jitrnice, jelita, škvarky, tlačenka apod.

– Nevhodná je také smažená zelenina, například obalovaný květák nebo bramborák.

Mléčné výrobky

– Mléko ( plnotučné ) a tučné sýry nad 40 % v sušině (např. ementál, šunkový s ořechy, smetanový sýr, smetanové jogurty, smetana, kondenzované mléko, šlehačka, majolka apod.)

Nápoje

– Naprosto nevhodný je tvrdý alkohol, ale i víno, pivo a sladké nápoje.

6 porcí během dne

Nazývá se to regulované stravování. Denní stravování má být rozděleno nejméně do 6 porcí, aby se zajistil postupný příjem sacharidů, což se týká hlavně příloh. Rozložení denní stravy do více dávek vede k nižšímu výkyvu hladiny cukru v krvi.

Opatrně by se mělo nakládat s přílohami, což se týká pečiva, knedlíků, brambor, rýže i těstovin. Ty je nezbytné pro každou porci vážit a dodržovat limit určený jídelníčkem, který doporučil lékař.

Glykemii si kontrolujte pravidelně

Použijte testovací proužky a vložte je do glukometru asi 1 -2 hodiny před jídlem. V případě pokročilejší cukrovky použijte testovací proužky na moč.

Co pomáhá kromě pohybu snižovat cukr?

Vyrovnanou hladinu cukru pomáhají částečně snižovat bílkoviny, např. vejce nebo libové maso, Ani s nimi se to ovšem nesmí přehánět, neboť ve větším množství zatěžují ledviny, kromě toho v určité míře obsahují vždy také tuk.

Výhodné je zařazovat na jídelníček také zeleninové pokrmy, samozřejmě nikoli smažené, ale například zapečenou nebo dušenou zeleninu.

Pohyb denně

Pokud najdou diabetikové v dnešním uspěchaném čase chvilku na pohyb, mohou velmi výrazně přispět svému zdraví a snižovat dosti podstatně hladinu cukru v krvi.

Doporučuje se

– Nordic walking čili chůze s pomocí opěrných holí.

– Plavání l hodinu i více podle osobní kondice. Výjimkou jsou lidé, kteří již mají problém diabetické nohy. V tomto případě se plavání nedoporučuje kvůli možné nákaze.

– V domácích podmínkách lze cvičit např. protahování (strečink), avšak spíše ve večerních hodinách, nebo cvičit s činkami (účinek bude přibližně stejný, u činek je možná efektivita větší).

Text: Alena Dlabačová , Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá