Domů     Utečte cukrovce
Utečte cukrovce
18.3.2022

Počet lidí trpících cukrovkou II. typu neustále roste. Ročně u nás přibývá asi 10 000 případů. Aktuální čísla hovoří 928 000 nemocných. Propukající chorobě přitom můžete celkem úspěšně utéct, a to doslova.

Mezi cukrovkou obou typů je zásadní rozdíl v příčině, proto jsou rozdílné i vyhlídky nemocných. Zatímco cukrovka I. typu je následek agrese imunitního systému, který zničí tkáně produkující inzulín, u II. typu je tomu jinak.

Inzulín se v počátku, ale někdy i při pokročilejším onemocnění dál tvoří, jen na něj tělo správně nereaguje. Proto se cukr hromadí v krvi a nedostává se do buněk, kam by ho inzulín měl dostávat. To má dalekosáhlé nepříznivé důsledky pro celý organismus.

Nejde jen o cukr v krvi

Pokročilá cukrovka typu I i II. vede k závažnému poškození téměř všech orgánů v těle.

Postižení mozkových tepen – hrozí cévní mozková příhoda.

Postižení věnčitých tepen srdce – hrozí angina pectoris a infarkt.

Postižení tepen končetin – hrozí jejich zúžení a porucha prokrvení.

Zhoršení zraku a slepota

Zhoršení práce ledvin, nutnost dialýzy

Porucha citlivosti, bolest nohou

Dá se cukrovce II. typu předcházet?

U cukrovky II. typu hrají roli dědičné předpoklady ve spojení z nezdravým stylem života. Propuknutí nemoci podporuje především tloustnutí: 60-90% diabetiků má nadváhu či přímo obezitu. Obvyklý obrázek doplňuje dále nedostatek pohybu a duševní stres.

Také stres totiž vede ke zvýšenému ukládání tuku na břiše, což je rizikový faktor pro propuknutí cukrovky. Při rodovém sklonu k cukrovce II. typu by se tedy prevence měla zaměřit na celkově zdravější životosprávu a udržování normální váhy.

MUDr. Marta Klementová, vedoucí diabetologického centra DIAvize, k tomu uvádí: „Ke snížení hladiny cukru v krvi stačí denně minimálně 30 minut pohybové aktivity, což snižuje riziko diabetu o 30 %.

Nemusí se jednat přímo o sport, ale třeba jen o svižnou chůzi nebo lehkou práci na zahradě.“

Varovné signály diabetu II. stupně

Nejúčinnější je změna životosprávy ještě před tím, než cukrovka naplno propukne. Pochody, které jí v těle předcházejí, jsou totiž plíživé, proto se ztráta citlivosti na inzulín hlásí rozmanitými varovnými signály.

Jsou to

– narůstající váha

– časté močení

– kvasinkové infekce

– potíže s chůzí (mravenčení nebo brnění v dolních končetinách)

– zhoršení koordinace pohybů a udržování rovnováhy

– problémy s očima

– zhoršování sluchu

– tmavé zabarvení na zadní straně krku (tzv. akantóza)

– potřeba spánku přes den.

Jak tedy předcházet vzniku diabetu II. typu?

Pravidla jsou velmi jednoduchá, i když ne vždy oblíbená. Stručně řečeno musíme tělu dopřát přiměřenou stravu, pravidelnou pohybovou aktivitu a kontrolovat si váhu.

Jídelníček by měl být také rozumně rozvržený během dne, abychom se vyhnuli hladovění a nárazovému pojídání větších porcí.

Konkrétně to znamená

– omezit tučná jídla

– omezit solení

– omezit alkohol (muži jen 2cl tvrdého alkoholu denně, ženy jen l dcl)

– omezit fast food

– jíst více ovoce, zeleniny a luštěnin

– obohatit jídelníček o mořské ryby

– používat pouze rostlinné oleje.

A kromě toho

– zanechte kouření (klesne tím i riziko aterosklerózy)

– choďte na preventivní prohlídky s krevními testy pro kontrolu glukózy a cholesterolu.

Už mám cukrovku II. typu: Co tedy jíst?

Diabetikům typu II, zejména pokud trpí nadváhou či obezitou, se doporučuje jíst pravidelně a častěji malé porce vhodného jídla. Poslední jídlo se má podávat nejpozději dvě, ale raději tři hodiny před ulehnutím.

Dále je třeba klást důraz na dostatečné množství bílkovin. Je také třeba omezit tuky, především živočišné. Vhodná je zelenina a luštěniny jako zdroj vlákniny, vitaminů a minerálů, ovoce po domluvě s lékařem či diabetologickou sestrou.

Čemu se vyhnout

Sladké a obilné potraviny

– Nevhodné jsou tučné pekárenské výrobky, loupáky, briožky, koblihy, kynuté koláče.

– Omezit je třeba také konzumaci bílého pečiva a dávat přednost tmavému chlebu.

– Přílohy s vyšší dávkou sacharidů (rýže, těstoviny, knedlíky, brambory) je nutné vážit dle doporučení v diabetologické poradně.

– Pozor na sladké cereálie a veškeré cukrářské výrobky, dorty, sušenky, čokokoládu, bonbony, zmrzliny.

– Nedoporučuje se sladit rostlinnými sirupy (javorovým, agávovým apod.) ani fruktózou čili ovocným cukrem.

– Nevhodné je ovoce přezrálé, kompotované, sušené a kandované.

Tučná jídla

– Volné tuky by se měly používat velmi sporadicky, tedy sádlo a máslo i tuky pro vaření.

– Nevhodná jsou tukem prorostlá masa, ať už hovězí, vepřové, husa, kachna, vnitřnosti nebo tučné salámy.

– Je třeba se vyhnout smaženým pokrmům, tučným rybám, jikrám, tučným uzeninám a lahůdkářským výrobkům, jako jsou salámy, máslovky, slanina, jitrnice, jelita, škvarky, tlačenka apod.

– Nevhodná je také smažená zelenina, například obalovaný květák nebo bramborák.

Mléčné výrobky

– Mléko ( plnotučné ) a tučné sýry nad 40 % v sušině (např. ementál, šunkový s ořechy, smetanový sýr, smetanové jogurty, smetana, kondenzované mléko, šlehačka, majolka apod.)

Nápoje

– Naprosto nevhodný je tvrdý alkohol, ale i víno, pivo a sladké nápoje.

6 porcí během dne

Nazývá se to regulované stravování. Denní stravování má být rozděleno nejméně do 6 porcí, aby se zajistil postupný příjem sacharidů, což se týká hlavně příloh. Rozložení denní stravy do více dávek vede k nižšímu výkyvu hladiny cukru v krvi.

Opatrně by se mělo nakládat s přílohami, což se týká pečiva, knedlíků, brambor, rýže i těstovin. Ty je nezbytné pro každou porci vážit a dodržovat limit určený jídelníčkem, který doporučil lékař.

Glykemii si kontrolujte pravidelně

Použijte testovací proužky a vložte je do glukometru asi 1 -2 hodiny před jídlem. V případě pokročilejší cukrovky použijte testovací proužky na moč.

Co pomáhá kromě pohybu snižovat cukr?

Vyrovnanou hladinu cukru pomáhají částečně snižovat bílkoviny, např. vejce nebo libové maso, Ani s nimi se to ovšem nesmí přehánět, neboť ve větším množství zatěžují ledviny, kromě toho v určité míře obsahují vždy také tuk.

Výhodné je zařazovat na jídelníček také zeleninové pokrmy, samozřejmě nikoli smažené, ale například zapečenou nebo dušenou zeleninu.

Pohyb denně

Pokud najdou diabetikové v dnešním uspěchaném čase chvilku na pohyb, mohou velmi výrazně přispět svému zdraví a snižovat dosti podstatně hladinu cukru v krvi.

Doporučuje se

– Nordic walking čili chůze s pomocí opěrných holí.

– Plavání l hodinu i více podle osobní kondice. Výjimkou jsou lidé, kteří již mají problém diabetické nohy. V tomto případě se plavání nedoporučuje kvůli možné nákaze.

– V domácích podmínkách lze cvičit např. protahování (strečink), avšak spíše ve večerních hodinách, nebo cvičit s činkami (účinek bude přibližně stejný, u činek je možná efektivita větší).

Text: Alena Dlabačová , Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je