Domů     Utečte cukrovce
Utečte cukrovce
18.3.2022

Počet lidí trpících cukrovkou II. typu neustále roste. Ročně u nás přibývá asi 10 000 případů. Aktuální čísla hovoří 928 000 nemocných. Propukající chorobě přitom můžete celkem úspěšně utéct, a to doslova.

Mezi cukrovkou obou typů je zásadní rozdíl v příčině, proto jsou rozdílné i vyhlídky nemocných. Zatímco cukrovka I. typu je následek agrese imunitního systému, který zničí tkáně produkující inzulín, u II. typu je tomu jinak.

Inzulín se v počátku, ale někdy i při pokročilejším onemocnění dál tvoří, jen na něj tělo správně nereaguje. Proto se cukr hromadí v krvi a nedostává se do buněk, kam by ho inzulín měl dostávat. To má dalekosáhlé nepříznivé důsledky pro celý organismus.

Nejde jen o cukr v krvi

Pokročilá cukrovka typu I i II. vede k závažnému poškození téměř všech orgánů v těle.

Postižení mozkových tepen – hrozí cévní mozková příhoda.

Postižení věnčitých tepen srdce – hrozí angina pectoris a infarkt.

Postižení tepen končetin – hrozí jejich zúžení a porucha prokrvení.

Zhoršení zraku a slepota

Zhoršení práce ledvin, nutnost dialýzy

Porucha citlivosti, bolest nohou

Dá se cukrovce II. typu předcházet?

U cukrovky II. typu hrají roli dědičné předpoklady ve spojení z nezdravým stylem života. Propuknutí nemoci podporuje především tloustnutí: 60-90% diabetiků má nadváhu či přímo obezitu. Obvyklý obrázek doplňuje dále nedostatek pohybu a duševní stres.

Také stres totiž vede ke zvýšenému ukládání tuku na břiše, což je rizikový faktor pro propuknutí cukrovky. Při rodovém sklonu k cukrovce II. typu by se tedy prevence měla zaměřit na celkově zdravější životosprávu a udržování normální váhy.

MUDr. Marta Klementová, vedoucí diabetologického centra DIAvize, k tomu uvádí: „Ke snížení hladiny cukru v krvi stačí denně minimálně 30 minut pohybové aktivity, což snižuje riziko diabetu o 30 %.

Nemusí se jednat přímo o sport, ale třeba jen o svižnou chůzi nebo lehkou práci na zahradě.“

Varovné signály diabetu II. stupně

Nejúčinnější je změna životosprávy ještě před tím, než cukrovka naplno propukne. Pochody, které jí v těle předcházejí, jsou totiž plíživé, proto se ztráta citlivosti na inzulín hlásí rozmanitými varovnými signály.

Jsou to

– narůstající váha

– časté močení

– kvasinkové infekce

– potíže s chůzí (mravenčení nebo brnění v dolních končetinách)

– zhoršení koordinace pohybů a udržování rovnováhy

– problémy s očima

– zhoršování sluchu

– tmavé zabarvení na zadní straně krku (tzv. akantóza)

– potřeba spánku přes den.

Jak tedy předcházet vzniku diabetu II. typu?

Pravidla jsou velmi jednoduchá, i když ne vždy oblíbená. Stručně řečeno musíme tělu dopřát přiměřenou stravu, pravidelnou pohybovou aktivitu a kontrolovat si váhu.

Jídelníček by měl být také rozumně rozvržený během dne, abychom se vyhnuli hladovění a nárazovému pojídání větších porcí.

Konkrétně to znamená

– omezit tučná jídla

– omezit solení

– omezit alkohol (muži jen 2cl tvrdého alkoholu denně, ženy jen l dcl)

– omezit fast food

– jíst více ovoce, zeleniny a luštěnin

– obohatit jídelníček o mořské ryby

– používat pouze rostlinné oleje.

A kromě toho

– zanechte kouření (klesne tím i riziko aterosklerózy)

– choďte na preventivní prohlídky s krevními testy pro kontrolu glukózy a cholesterolu.

Už mám cukrovku II. typu: Co tedy jíst?

Diabetikům typu II, zejména pokud trpí nadváhou či obezitou, se doporučuje jíst pravidelně a častěji malé porce vhodného jídla. Poslední jídlo se má podávat nejpozději dvě, ale raději tři hodiny před ulehnutím.

Dále je třeba klást důraz na dostatečné množství bílkovin. Je také třeba omezit tuky, především živočišné. Vhodná je zelenina a luštěniny jako zdroj vlákniny, vitaminů a minerálů, ovoce po domluvě s lékařem či diabetologickou sestrou.

Čemu se vyhnout

Sladké a obilné potraviny

– Nevhodné jsou tučné pekárenské výrobky, loupáky, briožky, koblihy, kynuté koláče.

– Omezit je třeba také konzumaci bílého pečiva a dávat přednost tmavému chlebu.

– Přílohy s vyšší dávkou sacharidů (rýže, těstoviny, knedlíky, brambory) je nutné vážit dle doporučení v diabetologické poradně.

– Pozor na sladké cereálie a veškeré cukrářské výrobky, dorty, sušenky, čokokoládu, bonbony, zmrzliny.

– Nedoporučuje se sladit rostlinnými sirupy (javorovým, agávovým apod.) ani fruktózou čili ovocným cukrem.

– Nevhodné je ovoce přezrálé, kompotované, sušené a kandované.

Tučná jídla

– Volné tuky by se měly používat velmi sporadicky, tedy sádlo a máslo i tuky pro vaření.

– Nevhodná jsou tukem prorostlá masa, ať už hovězí, vepřové, husa, kachna, vnitřnosti nebo tučné salámy.

– Je třeba se vyhnout smaženým pokrmům, tučným rybám, jikrám, tučným uzeninám a lahůdkářským výrobkům, jako jsou salámy, máslovky, slanina, jitrnice, jelita, škvarky, tlačenka apod.

– Nevhodná je také smažená zelenina, například obalovaný květák nebo bramborák.

Mléčné výrobky

– Mléko ( plnotučné ) a tučné sýry nad 40 % v sušině (např. ementál, šunkový s ořechy, smetanový sýr, smetanové jogurty, smetana, kondenzované mléko, šlehačka, majolka apod.)

Nápoje

– Naprosto nevhodný je tvrdý alkohol, ale i víno, pivo a sladké nápoje.

6 porcí během dne

Nazývá se to regulované stravování. Denní stravování má být rozděleno nejméně do 6 porcí, aby se zajistil postupný příjem sacharidů, což se týká hlavně příloh. Rozložení denní stravy do více dávek vede k nižšímu výkyvu hladiny cukru v krvi.

Opatrně by se mělo nakládat s přílohami, což se týká pečiva, knedlíků, brambor, rýže i těstovin. Ty je nezbytné pro každou porci vážit a dodržovat limit určený jídelníčkem, který doporučil lékař.

Glykemii si kontrolujte pravidelně

Použijte testovací proužky a vložte je do glukometru asi 1 -2 hodiny před jídlem. V případě pokročilejší cukrovky použijte testovací proužky na moč.

Co pomáhá kromě pohybu snižovat cukr?

Vyrovnanou hladinu cukru pomáhají částečně snižovat bílkoviny, např. vejce nebo libové maso, Ani s nimi se to ovšem nesmí přehánět, neboť ve větším množství zatěžují ledviny, kromě toho v určité míře obsahují vždy také tuk.

Výhodné je zařazovat na jídelníček také zeleninové pokrmy, samozřejmě nikoli smažené, ale například zapečenou nebo dušenou zeleninu.

Pohyb denně

Pokud najdou diabetikové v dnešním uspěchaném čase chvilku na pohyb, mohou velmi výrazně přispět svému zdraví a snižovat dosti podstatně hladinu cukru v krvi.

Doporučuje se

– Nordic walking čili chůze s pomocí opěrných holí.

– Plavání l hodinu i více podle osobní kondice. Výjimkou jsou lidé, kteří již mají problém diabetické nohy. V tomto případě se plavání nedoporučuje kvůli možné nákaze.

– V domácích podmínkách lze cvičit např. protahování (strečink), avšak spíše ve večerních hodinách, nebo cvičit s činkami (účinek bude přibližně stejný, u činek je možná efektivita větší).

Text: Alena Dlabačová , Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
reklama
Šikovné tipy
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš