Domů     Pořád jsem tak unavená…
Pořád jsem tak unavená…
26.6.2023

Únava je záludná obtíž, zvláště když se táhne delší dobu. Žádné projevy nemoci nejsou vidět, takže chronická únava na okolí snadno působí jako pohodlnost, lenost nebo simulování.

Přitom potíže, které vyvolává, mohou dosahovat takové intenzity, že ochromují tělo i myšlení a zásadně komplikují běžný chod dne. Dosáhnout návratu k původníní kondici je přitom někdy velmi složité. Vyhlídky se značně liší podle typu a příčiny déletrvající únavy.

JARNÍ ÚNAVA

Podle zavedené představy má být příčinou jarní únavy nedostatek vitaminů. Jenže to platilo možná tak dob našich prarodičů, kteří v zimě neměli k dispozici širokou nabídku dováženého ovoce a zeleniny ani milivitaminových přípravků.

Dnešní příčina jarní únavy se proto zúžila na méně nápadný důvod, a tím je reakce na jarní oteplení po období chladného počasí. Se změnou venkovních podmínek se musí vyrovnat i náš organismus – rozšiřují se cévy a krevní tlak poněkud klesá. To vyvolává únavu.

V krvi navíc ještě koluje vyšší množství melatoninu, „hormonu spánku“, vyprodukovaného za dlouhých zimních nocí, který stále podporuje zvýšenou ospalost.

Je dobré vědět: Při výkyvech počasích, kdy se střídá oteplení a ochlazení, že může pocit únavy vrátit opakovaně. Náchylnější jsou k němu lidé, kteří i jindy reagují citlivěji na povětrnostní vlivy.

Co s tím?

Doporučuje se hlavně aktivní pohyb venku. Stačí i svižné procházky. Prospějí ke zvýšení serotoninu, hormonu aktivity, a za slunného dne i vitaminu D. Jeho nedostatek koncem zimy snižuje odolnost vůči infekcím, které pak mohou také stupňovat únavu.

Tvorba vitaminu díky dopadu slunečních paprsků na kůži je ale v tuto roční dobu nedostatečná, takže je velmi vhodné sáhnout po doplňcích stravy s vitaminem D. Pokud vás současně s únavou trápí také duševní skleslost, tak přidejte ještě pangamin či jiný vydatný zdroj vitaminů řady B.

Může se ovšem stát, že ani aktivnější životní styl a doplňování vitaminů únavu nezlepší. V tom případě bude mít jinou příčinu a tu je třeba hledat.

ÚNAVOVÝ SYNDROM

Možná máte štěstí a únavový syndrom je pro vás jen abstraktním pojmem nebo jakousi „novou nemocí“. O novinku přitom rozhodně nejde, medicína tyto potíže popisuje už téměř sto let, jen se dlouho netušilo, jakou mají příčinu.

Poměrně nedávno proto lékaři řadili únavový syndrom spíše mezi psychické problémy. Dnes je únavový syndrom považován za komplikované a závažné neurologickoimunitní onemocnění. Proto se kromě únavy projevuje potížemi jak imunitního, tak nervového původu.

Nemocné obvykle trápí opakující se bolesti v krku, zvýšená náchylnost k infekcím nebo projevy připomínající virózu i bez nákazy. Někdy bývá i dlouhodobě zvýšená teplota lehce přes 37 °C nebo bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Kvůli postižení imunitního systému se může objevit i náhlá nesnášenlivost určitých potravin, přídatných potravinářských látek či léků. Nervové problémy ztěžují život zhoršenou schopností soustředění a potížemi se spánkem.

Zásadní komplikací pro postižené je ale ničivá únava a výrazné snížení výkonnosti.

Je dobré vědět:

– Snaha překovat slabost a přinutit se k vyššímu výkonu vede jen k hlubšímu vyčerpání, z nějž se nemocný déle vzpamatovává.

– Duševní činnost nepředstavuje při únavovém syndromů lehčí zátěž, ale naopak ještě více vyčerpává než mírná fyzická námaha. I duševní práci nebo studium je tedy třeba si rozvrhnout do malých dávek a dostatečně odpočívat, nejlépe procházkami.

– Nemoc se obvykle objeví následně po překonání infekčního onemocnění a zprvu působí jako obtížná rekonvalescence. Návrat k předchozí kondici ale nepřichází ani po měsících, po půl roce se už stav popisuje jako chronická únava.

– Postižené jsou více ženy než muži, a to hlavně ve věku mezi 25 a 45 lety.

Léčba je obtížná

Momentálně je únavový syndrom nevyléčitelné onemocnění, a to hlavně z toho důvodu, že není stále ještě známo, co ho vlastně vyvolává. Léčba se tedy zaměřuje na zmírnění projevů a snížení diskomfortu, který únavový syndrom způsobuje.

Někdy jsou třeba léky proti bolesti nebo na spaní, jindy antidepresiva. Prospěšné mou být i přípravky doplňující vitamin D, zinek a železo.

Přesto nemoc pokračuje, takže postižený má horší a lepší období, která hodně souvisejí s momentální psychickou i fyzickou zátěží. Zmírňovat je třeba především stres, protože rychle vede k prohloubení potíží.

Co pomáhá

– Velkou úlevu může přinést především cílené snižování psychické zátěže, stresu a napětí. Toho lze ale sotva dosáhnout medikamenty, nutné je vlastní úsilí postiženého. Velice se doporučuje najít si vlastní program pro psychickou relaxaci a denně se mu věnovat.

Může to být autogenní trénink a podobné metody, které pomocí uvolnění svalů dosahují uvolnění psychiky, dále jógové cvičení, meditace, případně sport u lidí, kteří tíhnout spíš k aktivnímu pohybu.

– Podstatné je plánování a rozumné rozvržení denních aktivit, které musí zahrnovat také dostatečnou dobu k relaxaci. Lidé s únavovým syndromem potřebují mnohem více času k obnovení byť omezených sil. Pokud se vyčerpají, nemoc se prohloubí.

– Příznivě působí i vyvážená strava, která bude dodávat dostatek živin pro nervový i imunitní systém.

To znamená dostatek kvalitních bílkovin, z olejů především lněný a vlašský, tučné mořské ryby, dále kakao, kukuřičnou krupici a mouku a ovoce a zeleninu výrazných barev, především borůvky, černý rybíz, višně a třešně, dýně.

Neklesat na mysli

Onemocnění únavovým syndromem může značně změnit představy o budoucím životě a omezit vyhlídky. Pro nemocné je obtížná i cesta na dovolenou a zájmové aktivity. Rovněž výdělečné činnosti je třeba přizpůsobit množství sil, které jsou k dispozici.

Přesto by nemocní neměli klesat na mysli, ale spíš přizpůsobit své představy realitě a najít si nové cíle, které jim budou dělat radost. Depresivní myšlenky a nálady navíc stav nemoci zhoršují, proto je třeba se jim bránit.

DALŠÍ PŘÍČINY CHRONICKÉ ÚNAVY

* Porucha štítné žlázy

Štítná žláza je jedním z hlavních center energetického řízení organismu. Jakékoli vychýlení z normální funkce má proto ohromný dopad na celé tělo.

Když se ze štítné žlázy dostává do krve nižší množství hormonů, tělo přejde na úsporný režim při vydávání energie. Proto se ozve nevysvětlitelná únava a malátnost, kdy odpočinek nestačí k nabrání nových sil.

Snížené spalování energie se projeví i náhlým nárůstem váhy a zimomřivostí.

Bohužel poruchy štítné žlázy jsou u nás poměrně časté, uvádí se, že ve věku 40 let je sníženou produkcí hormonů štítné žlázy postižena každá třetí žena a tento počet s věkem ještě narůstá. Většina postižených přitom nemá tušení, že touto poruchou trpí.

Příznaky jsou totiž neurčité, vedle únavy je to náladovost, časté pocity chladu nebo přibývání na váze. Projevy onemocnění se přitom dají jednoduše upravit hormonální léčbou.

* Onemocnění srdce

Srdeční onemocní nezpůsobují jen potíže s dechem, ale také únavu, pokud se ke tkáním nedostává dostatečné množství čerstvě okysličené krve a živin.

Chronická únava proto může být také signálem vážného onemocnění a není ji radno považovat pouze za projev slabosti.

* Alergie

Alergie v zásadě znamená zvýšenou pohotovost a aktivitu imunitního systému. Pak dochází k něčemu podobnému jako při imunitním alarmu na počátku infekčního onemocnění.

Imunitní systém při tom spotřebovává značné množství energie, a tak se zákonitě dostaví velká únava a malátnost.

Podobně je tomu také při nesnášenlivosti lepku čili při celiakii.

* Chudokrevnost

Důvod nedostatku energie je v tomto případě zjevný: Kvůli sníženému množství červených krvinek se k tkáním dostává méně kyslíku. Kyslík je přitom pro buňky nepostradatelným „palivem“, takže méně kyslíku znamená méně energie.

Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého z tkání. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a stálá spavost.

Anémie může mít různé příčiny, nevzniká jen při nedostatku železa na jídelníčku. Mohou se za tím skrývat například poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Zkrátka pouze změnou jídelníčku se chudokrevnost nemusí podařit odstranit, je nutné najít příčinu a trpělivě ji léčit.

Související články
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
2.12.2024
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky... A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že nemáte na procházku čas, ale když ho najdete, zjistíte, jak vám udělala dobře. Ať už je venku sníh
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Varhánky: Překvapivě potřebná vlastnost
epochaplus.cz
Varhánky: Překvapivě potřebná vlastnost
I další podivuhodnou vlastnost našich těl zná dozajista každý. Varhánky – tedy podivně zkrabatěné konečky prstů – se totiž dělají více či méně každému, kdo stráví nějaký čas ve vodě. Co za tím je? Po dlouhou dobu lidé věřili, že varhánky jsou ve skutečnosti projevem průniku vody do svrchní vrstvy kůže – že jde zjednodušeně
Zlato jako symbol opulence
rezidenceonline.cz
Zlato jako symbol opulence
Jsou ztělesněním luxusu, elegance a hřejivosti. Správně zvolené akcenty s odlesky zlaté barvy jsou schopny během okamžiku povýšit vzhled místnosti a dodat jí nádech sofistikované elegance. Doplňky v podobě kování, rámů obrazů, svítidel, dekorací nebo textilií mají schopnost vytvořit estetiku bohatství a přepychu, aniž by působily přehnaně. Vhodně zvolené detaily navíc mohou přidat obytnému prostoru
Nejlepší zima je v Peci
epochanacestach.cz
Nejlepší zima je v Peci
Horské městečko Pec pod Sněžkou, které je součástí SkiResortu Černá hora – Pec, je ideálním výchozím bodem jak pro začínající, tak i zkušenější lyžaře. Místní subjekty v čele se SkiResortem totiž pravidelně investují do infrastruktury a snaží se spolupracovat mezi sebou tak, aby byli hosté Pece pod Sněžkou spokojení a rádi se sem vraceli. Důkazem
Zapomenutá armáda porazila Japonce i malárii
historyplus.cz
Zapomenutá armáda porazila Japonce i malárii
Malárie je ještě zákeřnější než Japonci! William Slim, nový velitel britské 14. armády, ji však dokáže zkrotit. Porazí ji díky léku Atabrin a tuhé disciplíně, kterou naordinuje svým mužům. „Dobří lékaři jsou bez disciplíny k ničemu. Víc jak polovinu boje proti chorobám nemohou vybojovat doktoři, ale vojenští velitelé. Právě oni dohlížejí na to, jestli vojáci
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
epochalnisvet.cz
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
Městské muzeum v toskánském Lucignanu ukrývá mimořádný skvost. Jde o relikviář známý jako Strom lásky. Podle legendy totiž sliby pronesené před ním trvají věčně. Před sienským zlatníkem Gabriellem d‚Antoniem leží plátky zlata, drahé kameny a perly. Slovutný umělec je plně zaujatý prací na bezmála tři metry vysokém relikviáři. Ten má podobu stromu se šesti větvemi
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
iluxus.cz
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
Nedávno zrekonstruovaná a rozšířená restaurace Končina v oblíbeném horském středisku Harrachov v Krkonoších a restaurace Rendlík, nacházející se uprostřed lesů vedle kouzelné zříceniny hradu Hasištejn
Raketa Falcon-9 vynesla na oběžnou dráhu největší českou družici
21stoleti.cz
Raketa Falcon-9 vynesla na oběžnou dráhu největší českou družici
Saturnin není jen jméno poněkud extravagantního sluhy ze stejnojmenné knihy Zděňka Jirotky. Stejné jméno, konkrétně SATurnin-1, nese i dosud největší česká družice, která se kdy dostala na zemskou orb
Skutečně je třetí rozvod Švandové na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Skutečně je třetí rozvod Švandové na spadnutí?
Nestárnoucí herečka Jana Švandová (77) opakovaně prohlásila, že si svého třetího manžela Pavla Satorie (74) už nechá. Život s ním je pro ni jako splněný sen, protože ji úspěšný podnikatel rozmazluje
Jak přitáhnout hojnost a peníze
nejsemsama.cz
Jak přitáhnout hojnost a peníze
Peníze nejsou jen kousky papíru nebo čísla na účtu, ale také energie. A tu můžete správně nasměrovat tak, aby proudila k vám. Pokud máte pocit, že peníze přicházejí příliš pomalu a odcházejí příliš rychle, mohou vám pomoci tyto rituály. Jaké myšlenky se vám honí hlavou, když se řekne slovo „peníze“? Napadá vás: „Nikdy jich nemám dost.“ „Peníze jsou
Kynuté buchty jako od babičky
tisicereceptu.cz
Kynuté buchty jako od babičky
Nadýchané a voňavé buchty jsou jedním ze symbolů české kuchyně. Upečte si je spolu s námi k nedělní kávě. Ingredience Na těsto 500 g hladké mouky 75 g cukru krupice 250 g mléka 4 žloutky
Posedlá rodina: Chlapec chodí po stropě a jeho sestra se vznáší nad postelí!
enigmaplus.cz
Posedlá rodina: Chlapec chodí po stropě a jeho sestra se vznáší nad postelí!
Když se Američanka Latoya Ammons v roce 2011 přestěhuje se svou rodinou do starého domku v Indianě, začnou se dít podivné věci. Údajně na ně útočí démoni, kterých je v domku víc jak 200! Zpočátku Ammo
Přiletěl mi tehdy na pomoc černý anděl?
skutecnepribehy.cz
Přiletěl mi tehdy na pomoc černý anděl?
Myslela jsem si, že přišla moje poslední hodinka. V tom momentě jsem prosila, ať mi kdokoli pomůže. Najednou jsem uviděla siluetu ženy s černými křídly. Do svých třinácti let jsem byla dívka nepolíbená a bytost naprosto čistá, bez vědomostí, co by po mně, jako ženě, mohl muž požadovat. Byla jsem poloviční sirotek, otec mi zemřel, když mi bylo