Ono se lehce řekne koupit si umyvadlo… Ale víte, kolik je typů a možností? A těch nových materiálů!
Tak schválně! Co by správné umyvadlo mělo „umět“? Mělo by být dost prostorné na to, aby nás neomezovalo v pohybu, ale zase natolik úzké, aby v koupelně nepřekáželo.
Musí mít dostatečně velký odkládací prostor, kam se bez potíží (byť jen na chvilku při momentálním používání) vejde kelímek s kartáčkem a pastou, mýdlo, ale také třeba kosmetická kabelka se šminky či lak na vlasy. A v neposlední řadě se musí snadno udržovat.
Utopie? Zdaleka ne.
Jen proud vody a hadřík
Začněme bezúdržbovými povrchy. Patří mezi ně například Ceramicplus, wondergliss, LCC, Jika perla a další. Obecně se většina těchto speciálních technologií nechala inspirovat přímo u královny květin – u růže (jak trefně pravil jeden z výrobců).
Stejně jako na jejích okvětních plátcích se i u těchto technologií voda sbalí do kapiček, které se rychle skutálí pryč. Ještě dříve, než nečistoty stačí zaschnout a složky vody vytvoří vodní kámen.
Umyvadlo zůstává krásně lesklé, stačí ho jen opláchnout čistou vodou a vlhkým hadříkem utřít do sucha. Jinou konečnou povrchovou úpravou je tzv. GelCoat – probarvená pryskyřice, která chrání proti oděru a poškrábání umyvadla z litého mramoru.
Vyrobeno z…
Čímž se dostáváme k materiálům. Jak vidět, umyvadlo nemusí být jen z čisté keramiky. Právě litý mramor je jednou z novinek. Umožňuje vyrobit i takové tvary, které běžná keramika nedovolí. Předností litých umyvadel jsou třeba krásně rovné odkládací plochy.
Další převratnou novinkou na trhu je materiál SaphirKeramik.
Díky přidanému minerálu korundu, který se v přírodě vyskytuje v různých podobách jako složka safíru, získává tento materiál vyšší tvrdost a pevnost, což umožňuje vytvářet neuvěřitelně tenkostěnná umyvadla. I tato mohou být neobvyklých tvarů.
Oblé, nebo hranaté?
Ještě nejsme s výběrem zdaleka u konce. Jaké by mělo mít vaše umyvadlo tvar? Žijeme v době rozmanitosti, a tak je v módě vše. A výrobci vám toho nabídnou opravdu hodně.
Můžete mít umyvadlo oblé (působí útulněji), kulaté, hranaté (vhodnější do moderních koupelen). Na výběr jsou ale i speciální tvary určené do rohů a úzkých prostor.
Tento model postrádá obvyklé dělení na dvě mycí plochy, čímž vznikl velkorysý vnitřní prostor. Provedení bez přepadu vychází vstříc esteticky založeným jedincům, protože vnitřní plochu neruší žádné otvory navíc. Umyvadlo je vyrobeno z materiálu SaphirKeramik.
Kam s ním?
Tak, umyvadlo jsme už vybrali, teď je třeba vymyslet, jak jej do koupelny umístit. Možností je hned několik. Tou asi nejznámější je umyvadlo volně zavěsit. Svou zadní stranou se klasicky připevní ke zdi. Toto umístění se hodí ke každému stylu.
Ale umyvadlo můžete mít také vestavné, posazené na sloup, nábytkové… To, zapuštěné pod deskou, koupelnu zútulní. Úplně se totiž „upozadí“ a nechá vyniknout nábytku. Montuje se tak, že jeho okraj končí v rovině desky nábytku. Je to velmi elegantní a nadčasové řešení.
Dominantou koupelny se stane umyvadlo osazené na desce.
Umyvadlo můžete mít i v patře nad vanou, a to při zachování veškerého pohodlí při používání obojího.
Ta malá jsou umývátka
A ještě jeden tip. Umyvadlo patří do koupelny, to všichni víme. Ale proč ho nemít i na toaletě?! Že je tak mrňavá, že se sem nevejde?
Kupte si to úplně „nejmenší“ umývátko (40 x 23 cm), nebo (50×23 cm) a můžete si ruce umýt hned po použití WC.
U tohoto modelu si autor designu vyhrál. A vyhrál! Několik cen za úspěšný koncept. Díky pootočení rohového umyvadla o 10 °do prostoru se už nemusíte tísnit u zdi, paže se mohou při mytí volně pohybovat.
Praktické funkce podporuje i skříňka skosená ve stejném úhlu. Umyvadlo je z lité keramiky.
Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock, Ravak, Jika, Ikea, Laufen