Domů     Tuku v krvi nesmí být moc
Tuku v krvi nesmí být moc
6.10.2023

Máte vysoké triglyceridy. Když se tohle dozvíte od lékaře, obvykle po odběru krve, při kterém se zároveň zkoumá hladina cholesterolu, asi z toho nebudete moc moudří a většinou se i vylekáte.

O co tedy jde? Triglyceridy jsou tuky. Získáváme je z jídla a jsou přenášeny krví. Když se najíte, vaše tělo přemění kalorie, které nemusí okamžitě použít, na triglyceridy a uloží je v tukových buňkách. Odtud je uvolňuje podle potřeby.

Jde tedy o zdroj energie. Z toho vyplývá, že bez těchto tuků by naše tělo nemohlo fungovat. Problém nastává, když jíte více kalorií, než spálíte.

V čem jsou nebezpečné?

Nárůst triglyceridů většinou souvisí s vysokou hladinou cholesterolu a společně s ním zvyšuje riziko aterosklerózy. Ta je nejčastější příčinou kardiovaskulárních chorob, jako jsou cévní mozkové příhody, infarkt a různá srdeční onemocnění.

Pokud je hladina těchto tuků vysoká extrémně, může dojít dokonce k akutnímu zánětu slinivky břišní. I z těchto důvodů je potřeba se snažit, aby byl váš výsledek z laboratorního vyšetření pokud možno co nejnižší. Podívejte se na tabulku:

Jak jste dopadli?

Normální – do 1,7 mmol/l (milimolů na litr)

Mírně zvýšený – 1,8 až 2,2 mmol/l

Vysoký – v rozmezí 2,3–5,6 mmol/l

Velmi vysoký – Od 5,6 mmol/l výše

Před odběrem jezte s rozumem

Hladina triglyceridů je velmi vysoká vždy po jídle. Proto v každém případě před odběrem krve nejezte 12 hodin. To vám všude řeknou, ale měli byste také vědět, že na jejich hladinu má velký vliv i skladba stravy.

Dva dny před tím byste neměli jíst příliš tučné nebo sladké potraviny a 3 dny nepít alkohol.

Když je tuku moc

Hlavním důvodem je ve většině případů nezdravý životní styl. Ale existují i další příčiny zvýšených hodnot. Roli může hrát dědičnost nebo spíš její kombinace se špatnou životosprávou.

Vliv mohou mít i některé nemoci, které ovlivňují metabolismus – nejčastěji cukrovka, ale i snížená funkce štítné žlázy, nemoci jater a ledvin.

Hladinu mohou ovlivňovat i některé léky, především diuretika, tedy přípravky na odvodňování, retinoidy, které se používají k léčbě kožních nemocí, některé léky na imunitu či betablokátory, které se používají na srdeční arytmii.

Léčba závisí na vás

Samozřejmě vám lékař může předepsat léky, které pomohou hladinu tuku upravit, a zejména při vysokých hodnotách to pravděpodobně udělá. Ale tím, kdo podstatnou měrou ovlivní návrat k normálu, jste jen vy.

Bude to sice trvat nějaký čas, ale do půl roku to většinou pohodlně zvládnete. Co tedy dělat a co ne?

Zhubněte

Váhu je třeba zredukovat samozřejmě, pokud máte nadváhu, ale i tehdy, když je sice váha zdánlivě v pořádku, ale trpíte břišní obezitou. Určitě víte, že se riziko zdravotních komplikací zvětšuje se zvyšujícím se objemem pasu. Pro ženy je to nad 88 centimetrů.

Cestou je snížení energetického příjmu a zvýšení energetického výdeje. Hubnutí musí být ale pozvolné, doporučuje se 1 kilogram za měsíc. Začněte si všímat, kolik kalorií denně zkonzumujete.

Pokud si sami nevíte rady, bude lepší obrátit se na lékaře obezitologa, který vám pomůže sestavit dietu na míru. Zvolit můžete také nutričního terapeuta, v tom případě si ale nejprve zjistěte, jaké má vzdělání a praxi.

Rozhodně byste se neměli řídit radami rádoby odborníků bez znalostí nebo používat návody ulovené kdesi na internetu.

Zaměřte se na pohyb

Měli byste mít alespoň 30 minut fyzické aktivity minimálně 5x týdně. Pravidelné cvičení pomůže snížit hladinu triglyceridů a zvýšit HDL, tedy takzvaný dobrý cholesterol. Aktivity si můžete vybrat podle svého zdravotního stavu.

Nemusíte do posilovny, můžete si zacvičit klidně doma. K ideálním formám aktivního pohybu, které může provozovat každý, patří rychlá chůze, nordic walking, jízda na kole a plavání.

Je ale potřeba vědět, že jen samotný pohyb většinou nestačí, pokud zároveň neupravíte své stravovací návyky.

Cukry vynechte

Zapomeňte na sladké. A to nejen na rafinovaný cukr, med a různé sirupy, pozor dejte i na fruktózu.

Nestačí vyhnout se konzumaci různých dortíků a zmrzlin a vůbec pamlsků, ale pozor musíte dát hlavně na potraviny, které cukr obsahují skrytě, což bývá u většiny průmyslově zpracovaných. Proto je klíčové naučit se číst etikety.

Velmi rizikové jsou sladké nápoje, jako jsou různé koly, fanta, ledové čaje, ale třeba i tonik, které většina lidí pije pravidelně a ve velkém množství. A samozřejmě různé fast foodové lahůdky typu pizzy nebo burgerů. Rozhodně se vyhýbejte sladkému pečivu. Tabu by pro vás měly být koblihy i výrobky z listového těsta.

Přestaňte pít alkohol

Nejen proto, že zatěžuje vaše játra a ničí mozkové buňky, ale také kvůli energetické vydatnosti alkoholu, což často zhoršuje i přidaný cukr. Ideální je na nějakou dobu ho vyloučit úplně. Pokud se po čase vaše výsledky zlepší, můžete si občas skleničku dopřát.

Ale stejně pamatujte, že i malé dávky alkoholu zvyšují hodnoty triglyceridů, takže to s jeho konzumací nepřehánějte. Neprospívá ani kouření.

Pozor na tuky

Tím se ovšem nemyslí je zcela vynechat, protože tuky jsou pro fungování organismu důležité. Záleží ale na množství a druhu. Nevhodné jsou sádlo, lůj, škvarky, palmový a kokosový olej, omezit nebo zcela vynechat je třeba i máslo.

A pozor, škodlivé mohou být i některé margaríny. Doporučují se naopak tuky a oleje rostlinného původu, ale je potřeba dbát na množství. A také na úpravu.

Alespoň dvakrát týdně byste si měli dopřát tučnější ryby, jako jsou losos, makrela, sardinky, tuňák, bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Často bývá doporučována konzumace rybího tuku. Ten má ale některé nevýhody, zejména ve vyšších dávkách.

Omezuje srážlivost krve a tím zvyšuje riziko krvácení. Může také mírně ovlivnit krevní tlak, a tím také účinek léků na tento zdravotní problém. Proto je vhodné se raději poradit nejdřív s lékařem.

Máte cukrovku?

Triglyceridy samy o sobě cukrovku nezpůsobují, ale při nárůstu podporují její propuknutí. Pokud už cukrovkou nebo takzvaným prediabetem trpíte, budete mít se 70% pravděpodobností zvýšenou hladinu tuků v krvi.

Při téhle kombinaci stoupá riziko infarktu a mrtvice, ale i poškození orgánů. Jedinou cestou, jak svou nemoc udržet pod kontrolou, je opravdu pečlivé dodržování dietních opatření, která stanovil diabetolog.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost