Domů     Tuku v krvi nesmí být moc
Tuku v krvi nesmí být moc
6.10.2023

Máte vysoké triglyceridy. Když se tohle dozvíte od lékaře, obvykle po odběru krve, při kterém se zároveň zkoumá hladina cholesterolu, asi z toho nebudete moc moudří a většinou se i vylekáte.

O co tedy jde? Triglyceridy jsou tuky. Získáváme je z jídla a jsou přenášeny krví. Když se najíte, vaše tělo přemění kalorie, které nemusí okamžitě použít, na triglyceridy a uloží je v tukových buňkách. Odtud je uvolňuje podle potřeby.

Jde tedy o zdroj energie. Z toho vyplývá, že bez těchto tuků by naše tělo nemohlo fungovat. Problém nastává, když jíte více kalorií, než spálíte.

V čem jsou nebezpečné?

Nárůst triglyceridů většinou souvisí s vysokou hladinou cholesterolu a společně s ním zvyšuje riziko aterosklerózy. Ta je nejčastější příčinou kardiovaskulárních chorob, jako jsou cévní mozkové příhody, infarkt a různá srdeční onemocnění.

Pokud je hladina těchto tuků vysoká extrémně, může dojít dokonce k akutnímu zánětu slinivky břišní. I z těchto důvodů je potřeba se snažit, aby byl váš výsledek z laboratorního vyšetření pokud možno co nejnižší. Podívejte se na tabulku:

Jak jste dopadli?

Normální – do 1,7 mmol/l (milimolů na litr)

Mírně zvýšený – 1,8 až 2,2 mmol/l

Vysoký – v rozmezí 2,3–5,6 mmol/l

Velmi vysoký – Od 5,6 mmol/l výše

Před odběrem jezte s rozumem

Hladina triglyceridů je velmi vysoká vždy po jídle. Proto v každém případě před odběrem krve nejezte 12 hodin. To vám všude řeknou, ale měli byste také vědět, že na jejich hladinu má velký vliv i skladba stravy.

Dva dny před tím byste neměli jíst příliš tučné nebo sladké potraviny a 3 dny nepít alkohol.

Když je tuku moc

Hlavním důvodem je ve většině případů nezdravý životní styl. Ale existují i další příčiny zvýšených hodnot. Roli může hrát dědičnost nebo spíš její kombinace se špatnou životosprávou.

Vliv mohou mít i některé nemoci, které ovlivňují metabolismus – nejčastěji cukrovka, ale i snížená funkce štítné žlázy, nemoci jater a ledvin.

Hladinu mohou ovlivňovat i některé léky, především diuretika, tedy přípravky na odvodňování, retinoidy, které se používají k léčbě kožních nemocí, některé léky na imunitu či betablokátory, které se používají na srdeční arytmii.

Léčba závisí na vás

Samozřejmě vám lékař může předepsat léky, které pomohou hladinu tuku upravit, a zejména při vysokých hodnotách to pravděpodobně udělá. Ale tím, kdo podstatnou měrou ovlivní návrat k normálu, jste jen vy.

Bude to sice trvat nějaký čas, ale do půl roku to většinou pohodlně zvládnete. Co tedy dělat a co ne?

Zhubněte

Váhu je třeba zredukovat samozřejmě, pokud máte nadváhu, ale i tehdy, když je sice váha zdánlivě v pořádku, ale trpíte břišní obezitou. Určitě víte, že se riziko zdravotních komplikací zvětšuje se zvyšujícím se objemem pasu. Pro ženy je to nad 88 centimetrů.

Cestou je snížení energetického příjmu a zvýšení energetického výdeje. Hubnutí musí být ale pozvolné, doporučuje se 1 kilogram za měsíc. Začněte si všímat, kolik kalorií denně zkonzumujete.

Pokud si sami nevíte rady, bude lepší obrátit se na lékaře obezitologa, který vám pomůže sestavit dietu na míru. Zvolit můžete také nutričního terapeuta, v tom případě si ale nejprve zjistěte, jaké má vzdělání a praxi.

Rozhodně byste se neměli řídit radami rádoby odborníků bez znalostí nebo používat návody ulovené kdesi na internetu.

Zaměřte se na pohyb

Měli byste mít alespoň 30 minut fyzické aktivity minimálně 5x týdně. Pravidelné cvičení pomůže snížit hladinu triglyceridů a zvýšit HDL, tedy takzvaný dobrý cholesterol. Aktivity si můžete vybrat podle svého zdravotního stavu.

Nemusíte do posilovny, můžete si zacvičit klidně doma. K ideálním formám aktivního pohybu, které může provozovat každý, patří rychlá chůze, nordic walking, jízda na kole a plavání.

Je ale potřeba vědět, že jen samotný pohyb většinou nestačí, pokud zároveň neupravíte své stravovací návyky.

Cukry vynechte

Zapomeňte na sladké. A to nejen na rafinovaný cukr, med a různé sirupy, pozor dejte i na fruktózu.

Nestačí vyhnout se konzumaci různých dortíků a zmrzlin a vůbec pamlsků, ale pozor musíte dát hlavně na potraviny, které cukr obsahují skrytě, což bývá u většiny průmyslově zpracovaných. Proto je klíčové naučit se číst etikety.

Velmi rizikové jsou sladké nápoje, jako jsou různé koly, fanta, ledové čaje, ale třeba i tonik, které většina lidí pije pravidelně a ve velkém množství. A samozřejmě různé fast foodové lahůdky typu pizzy nebo burgerů. Rozhodně se vyhýbejte sladkému pečivu. Tabu by pro vás měly být koblihy i výrobky z listového těsta.

Přestaňte pít alkohol

Nejen proto, že zatěžuje vaše játra a ničí mozkové buňky, ale také kvůli energetické vydatnosti alkoholu, což často zhoršuje i přidaný cukr. Ideální je na nějakou dobu ho vyloučit úplně. Pokud se po čase vaše výsledky zlepší, můžete si občas skleničku dopřát.

Ale stejně pamatujte, že i malé dávky alkoholu zvyšují hodnoty triglyceridů, takže to s jeho konzumací nepřehánějte. Neprospívá ani kouření.

Pozor na tuky

Tím se ovšem nemyslí je zcela vynechat, protože tuky jsou pro fungování organismu důležité. Záleží ale na množství a druhu. Nevhodné jsou sádlo, lůj, škvarky, palmový a kokosový olej, omezit nebo zcela vynechat je třeba i máslo.

A pozor, škodlivé mohou být i některé margaríny. Doporučují se naopak tuky a oleje rostlinného původu, ale je potřeba dbát na množství. A také na úpravu.

Alespoň dvakrát týdně byste si měli dopřát tučnější ryby, jako jsou losos, makrela, sardinky, tuňák, bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Často bývá doporučována konzumace rybího tuku. Ten má ale některé nevýhody, zejména ve vyšších dávkách.

Omezuje srážlivost krve a tím zvyšuje riziko krvácení. Může také mírně ovlivnit krevní tlak, a tím také účinek léků na tento zdravotní problém. Proto je vhodné se raději poradit nejdřív s lékařem.

Máte cukrovku?

Triglyceridy samy o sobě cukrovku nezpůsobují, ale při nárůstu podporují její propuknutí. Pokud už cukrovkou nebo takzvaným prediabetem trpíte, budete mít se 70% pravděpodobností zvýšenou hladinu tuků v krvi.

Při téhle kombinaci stoupá riziko infarktu a mrtvice, ale i poškození orgánů. Jedinou cestou, jak svou nemoc udržet pod kontrolou, je opravdu pečlivé dodržování dietních opatření, která stanovil diabetolog.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte