Domů     Třapatka, nebo třapatkovka?
Třapatka, nebo třapatkovka?
20.9.2022

Tyto nenáročné rostliny jsou sice blízké příbuzné, ale botanici je od sebe rodově oddělili. Přesto si je dodnes někteří pěstitelé pletou. Takže která je která?

Jedním z rodů květin ozdobných květem z čeledi hvězdnicovitých je rod Echinacea. Česky se těmto krásným květinám ještě donedávna říkalo třapatky. Dnes už se název mění, správně jsou to třapatkovky. Proč?

Protože stejné české pojmenování – třapatka – nesly i další květiny, ty z rodu Rudbeckia. A tento název žlutým rudbekiím s hnědým okem uprostřed květu i nadále zůstává. Pojďme si obě půvabné rostliny představit a vysvětlit rozdíly mezi nimi.

Aby toho nebylo málo, anglicky se rudbekii přezdívá černooká Zuzana. Tento název se ale u nás používat nemůže, protože je v Česku pevně spjat s jinou rostlinou – s popínavou letničkou smatovkou křídlatou (Thunbergia alata).

Thunbergia alata
Thunbergia alata

Co mají obě květiny společného

Jak Echinacea, tak i Rudbeckia patří do skupiny těch nejbohatěji kvetoucích trvalek, které nevyžadují žádnou péči. Jsou nenáročné na údržbu a odolné proti většině škůdců a nemocí. Obě mají rády slunce a snesou i kratší dobu sucho.

Obě jsou původem ze Severní Ameriky. A obě se vysazují jako solitéry, na předzahrádky, nebo do smíšených letních květinových záhonů. Kvetou zpravidla od poloviny července do podzimu.

Oba druhy v sobě ukrývají nektar, tolik oblíbený u včel, motýlů a čmeláků.

Třapatka – Rudbeckia

Klasická květina s čokoládově hnědou hlavičkou ve středu a žlutými lístky po okraji je velmi skromná a nenáročná. Jednotlivé kultivary dosahují výše od 50 do 300 cm.

Je vhodná i k řezu do vázy, některé odrůdy mají dokonce na jednom stvolu i více květů najednou. Ne každá rudbekie je trvalkou, jsou mezi nimi i letničky nebo dvouletky. Mnohde zplaněla a šíří se na úkor domácí květeny.

A to i u nás, kde jsou za invazivní považovány třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta) FOTO 3 a třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata).

Pěstování:

Roste v trsech. Vyhovuje jí, když je chráněná před poledním úpalem a snese i lehký stín. Na půdu není náročná, ale nejlépe se jí bude dařit v zahradní zemině s dostatkem humusu a přiměřené vláhy.

Množí se nejlépe dělením trsů, na semínka se příliš nespoléhejte. Mrazuvzdorná je asi do -34 °C.

Třapatkovka – Echinacea

Třapatkovky poznáte snadno. Jsou typické svou svěšenou, až ke stvolu prohnutou korunou okvětních lístků, které mohou být u některých kultivarů i ve dvou řadách. Nejznámějším druhem je třapatkovka nachová (Echinacea purpurea).

Tato trvalka je zahrádkářům moc dobře známá. Nejen pro zajímavé, velké květy, které dokážou rozsvítit záhon, ale i pro své léčivé účinky. Český spolek perenářů, tedy pěstitelů trvalek, ji před deseti lety vyhlásil za trvalku sezony. V té době se vyrojila spousta nových kultivarů.

Tak si můžeme záhony ozdobit i třapatkovkou s růžovými, bílými, oranžovými nebo žlutými květy. Každým rokem se objevuje spousta nových odrůd, včetně plnokvětých.
Tak si můžeme záhony ozdobit i třapatkovkou s růžovými, bílými, oranžovými nebo žlutými květy. Každým rokem se objevuje spousta nových odrůd, včetně plnokvětých.

Pěstování

Je vhodná do okrasných zahrad. Hezky působí i v nádobách na terasách. Navíc jsou některé nové odrůdy uzpůsobené na minimální zálivku, takže je můžete pěstovat i na chatě či chalupě, kam jezdíte pouze na víkend.

Řecké slovo echinos znamená v překladu ježek. Kdo tuto rostlinu blíže zná, ví o čem je řeč. Zdánlivě něžná květinka má pořádně pichlavé semeníky.
Řecké slovo echinos znamená v překladu ježek. Kdo tuto rostlinu blíže zná, ví o čem je řeč. Zdánlivě něžná květinka má pořádně pichlavé semeníky.

Je léčivá…

…to je jeden z hlavních rozdílů mezi echinaceou a rudbeckií. Hlavně Echinacea purpurea patří k léčivým rostlinám. To věděli již severoameričtí indiáni.

Koncem 19. století se začíná v podobě kapek, čajů nebo sirupů využívat i v klasické medicíně jako účinný lék proti nachlazení. Echinacea je považována za přírodní antibiotikum, které likviduje bakterie a viry.

Sirup z květů Echinacey purpurey

Budete potřebovat: 3 hrsti květu třapatkovky * 1 citron * 500 ml medu

Postup:

1. Nejprve květy namočíme do 500 ml vody, vodu přivedeme k varu a hned stáhneme a necháme vychladnout. Přecedíme.

2. Do nálevu přidáme šťávu z jednoho citronu a med, zamícháme a na mírném stupni směs necháme za občasného míchání zahustit. Nevaříme.

3. Užíváme při chřipkovém období po lžičkách (až 3x denně).

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
21.6.2024
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire. Po něm také rostlina dostala své jméno Saintpaulia, což se v Če
10.6.2024
Petúnie jsou hned po muškátech nejoblíbenějším druhem truhlíkových rostlin. Osázet se jimi dají i mísy na terase, květináče na balkóně a dokonce i záhony. Každoročně se rozsáhlá nabídka petúnií a jejich nejbližších příbuzných surfinií rozrůstá o nové a nové druhy a kultivary. Ty se vzhledem buď prolínají a zdánlivě splývají, nebo se naopak výrazně liší od svých předchůdkyň. Jaké si vybrat? U p
30.5.2024
Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv? Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete. Vy potřebujete houby, které se živí
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes