Domů     Tipy pro chovatele: Hodná kočička, hodná…
Tipy pro chovatele: Hodná kočička, hodná…
5.4.2022

Že taková slova říkáte své kočce jen velmi zřídka? A naopak, že si vedete v paměti seznam jejích prohřešků proti vzájemnému mírumilovnému soužití? To se může změnit.

Lidé se v zásadě dělí na příznivce koček a na pejskaře. Majitelé koček s oblibou prohlašují, že by nechtěli na slovo poslouchajícího tvora, jako je pes, a že na svých mazlíčcích oceňují samostatnost a i jistou panovačnost.

V rozumné míře mohou být tyto vlastnosti skutečně imponující. Problém začíná, když máte předloktí pokrytá škrábanci a vaše domácnost vypadá, jako by se jí prohnala tlupa opic.

Zábavou proti zlobení

Ve výchově kočky platí základní pravidlo, a sice že jí nikdy nesmíte prozradit, že byste ji snad chtěli cvičit.

Zatímco pes si nepřeje nic jiného, než dělat páníčkovi radost, protože pak bude sám šťastný, kočka očekává, že ji bude okolí a vůbec celý svět rozveselovat a poskytovat jí zábavu.

Toto její nastavení lze využít jako jakýsi univerzální lék proti zlobení – pokud bude kočka dostatečně zabavená, bude si vymýšlet mnohem méně vlastní a mnohdy značně destruktivní zábavy.

4 tipy:

– Každá kočka se považuje za nebezpečného lovce, takže je třeba poskytnout jí „kořist“, aby se nenudila. Stačí na dlouhý provázek připevnit peříčko, chrastící míček nebo plyšovou myšku a pak s ním začít trhavě pohybovat, kočka se do hry okamžitě zapojí.

– Můžete pro kočku připravit překážkovou dráhu, například z lepenkových krabic. Určitě také ocení, pokud se bude tato trasa každý den měnit.

– Inspirace na další zábavu pochází ze zoologických zahrad. Všimli jste si, že zvířatům dávají část krmiva do různých skrýší? Zvířata to nutí k vynalézavosti a na krmivo reagují s větším nadšením.

Vaši domácí šelmu poschované granule nebo pamlsky také nenechají chladnou, stačí jí naznačit, co jste pro ni připravili, a vyrazí hledat. Kam je umístit? Například do lepenkové krabice, do které vystřihnete otvory.

Nebo slepte několik ruliček od toaletního papíru dohromady. Lze z nich sestavit systém tunelů, který můžete provázkem zavěsit třeba ke kočičímu stromu.

– Pohyblivé hračky i schovávačky krmiva je možné koupit také v obchodech se zvířecími potřebami. Jedná se o zajímavé zpestření pro kočku, které však nelze považovat za náhradu času, jenž jí sami věnujete.

Zběsilá koťata

Právě první rok života kočky bývá největší zátěží pro trpělivost majitele a stav domácnosti.

Šplhání na záclony, shazování předmětů z poliček, útočení na prsty nohou schované pod peřinou a podobné zlobení jsou však jen přirozenou přípravou na život lovce a nelze je potlačit.

Spíš bychom měli domácnost na příchod kotěte připravit, abychom snížili míru ničení a současně kotě nevystavovali zbytečnému nebezpečí, například od volně přístupných drátů nebo ostrých předmětů.

Jinak pomůže především čas a trpělivost a také už zmíněné vymýšlení zábavy pro vašeho mazlíčka.

Problém se značkováním

Pro kočky je značkování přirozeným chováním, takže bývá těžkým oříškem přijít na to, jak je přesvědčit, aby to v bytě nedělaly. Někdy pomůže kastrace, avšak mnohé kočky značkují i po ní. Může jít o zažitý zlozvyk, reakci na změny či stres.

Navíc i vychované kočky mají sklon močit vedle bot, ve kterých přijdete z venku, protože je dráždí cizí pachy.

Hlavní zásadou je pravidelně uklízet kočičí toaletu, samozřejmě bez použití parfémovaných čisticích prostředků a čpící dezinfekce. Některé kočky preferují určitý typ steliva, takže je třeba se jim v tom přizpůsobit.

Mnozí chovatelé si stěžují, že si jejich kočka vybrala jedno určité místo, kam chodí pravidelně čůrat. Pokud by se jednalo například o pohovku, tak ji nejprve důkladně vyčistěte a potom na ni zkuste položit misku s krmením nebo nějaký pamlsek.

Vašeho mazlíčka by to mělo odradit od dalších neplech, neboť kočky ze zásady nemočí na místa, kde se cítí dobře. Pokud navíc umístíte co nejblíž pohovky druhou kočičí toaletu, měli byste mít vyhráno.

Broušení drápků o nábytek

Opět se jedná o přirozené chování kočky, kterému úplně nezabráníte. Sklon k ničení nábytku ale můžete výrazně snížit, když vašemu mazlíčkovi pořídíte vysoký kočičí strom nebo ještě lépe rovnou dva.

A pokud by se kočka začala příliš zajímat o skříň, výhružně na ni zasyčte, kdykoli se k ní přiblíží. Nábytek můžete chránit také různými vůněmi či spreji odpuzujícími kočky, které mají v nabídce obchody se zvířecími potřebami.

Když se mazlení zvrhne v útok

V jedné chvíli hladíte vaše vrnící klubíčko a v té druhé už máte na ruce šrámy jako od tygra. Ani odborníci se mezi sebou neshodnou, jaká je příčina tohoto podivného chování. Kočce možná už hlazení začalo vadit nebo se jí ze samého blaha začalo chtít lovit.

Můžete zkusit v okamžiku útoku vykřiknout, aby se kočka lekla. Nebo ji hlaďte nejprve velmi krátce a postupně zkuste tuto dobu prodlužovat.

Pozor na jedovaté rostliny

Bohužel neplatí zažitá pověra, že kočka pozná, které rostliny jsou pro ni nebezpečné. Pro její bezpečí tedy odstraňte všechny jedovaté pokojovky, mezi které patří i na první pohled nevinné orchideje, brambořík či fíkus.

Naopak jí pořiďte kočičí trávu, která sníží její chuť na ostatní pokojové rostliny.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je