Domů     Tipy pro chovatele: Hodná kočička, hodná…
Tipy pro chovatele: Hodná kočička, hodná…
od 5.4.2022

Že taková slova říkáte své kočce jen velmi zřídka? A naopak, že si vedete v paměti seznam jejích prohřešků proti vzájemnému mírumilovnému soužití? To se může změnit.

Lidé se v zásadě dělí na příznivce koček a na pejskaře. Majitelé koček s oblibou prohlašují, že by nechtěli na slovo poslouchajícího tvora, jako je pes, a že na svých mazlíčcích oceňují samostatnost a i jistou panovačnost.

V rozumné míře mohou být tyto vlastnosti skutečně imponující. Problém začíná, když máte předloktí pokrytá škrábanci a vaše domácnost vypadá, jako by se jí prohnala tlupa opic.

Zábavou proti zlobení

Ve výchově kočky platí základní pravidlo, a sice že jí nikdy nesmíte prozradit, že byste ji snad chtěli cvičit.

Zatímco pes si nepřeje nic jiného, než dělat páníčkovi radost, protože pak bude sám šťastný, kočka očekává, že ji bude okolí a vůbec celý svět rozveselovat a poskytovat jí zábavu.

reklama

Toto její nastavení lze využít jako jakýsi univerzální lék proti zlobení – pokud bude kočka dostatečně zabavená, bude si vymýšlet mnohem méně vlastní a mnohdy značně destruktivní zábavy.

4 tipy:

– Každá kočka se považuje za nebezpečného lovce, takže je třeba poskytnout jí „kořist“, aby se nenudila. Stačí na dlouhý provázek připevnit peříčko, chrastící míček nebo plyšovou myšku a pak s ním začít trhavě pohybovat, kočka se do hry okamžitě zapojí.

reklama

– Můžete pro kočku připravit překážkovou dráhu, například z lepenkových krabic. Určitě také ocení, pokud se bude tato trasa každý den měnit.

– Inspirace na další zábavu pochází ze zoologických zahrad. Všimli jste si, že zvířatům dávají část krmiva do různých skrýší? Zvířata to nutí k vynalézavosti a na krmivo reagují s větším nadšením.

Vaši domácí šelmu poschované granule nebo pamlsky také nenechají chladnou, stačí jí naznačit, co jste pro ni připravili, a vyrazí hledat. Kam je umístit? Například do lepenkové krabice, do které vystřihnete otvory.

Nebo slepte několik ruliček od toaletního papíru dohromady. Lze z nich sestavit systém tunelů, který můžete provázkem zavěsit třeba ke kočičímu stromu.

reklama

– Pohyblivé hračky i schovávačky krmiva je možné koupit také v obchodech se zvířecími potřebami. Jedná se o zajímavé zpestření pro kočku, které však nelze považovat za náhradu času, jenž jí sami věnujete.

Zběsilá koťata

Právě první rok života kočky bývá největší zátěží pro trpělivost majitele a stav domácnosti.

Šplhání na záclony, shazování předmětů z poliček, útočení na prsty nohou schované pod peřinou a podobné zlobení jsou však jen přirozenou přípravou na život lovce a nelze je potlačit.

Spíš bychom měli domácnost na příchod kotěte připravit, abychom snížili míru ničení a současně kotě nevystavovali zbytečnému nebezpečí, například od volně přístupných drátů nebo ostrých předmětů.

Jinak pomůže především čas a trpělivost a také už zmíněné vymýšlení zábavy pro vašeho mazlíčka.

Problém se značkováním

Pro kočky je značkování přirozeným chováním, takže bývá těžkým oříškem přijít na to, jak je přesvědčit, aby to v bytě nedělaly. Někdy pomůže kastrace, avšak mnohé kočky značkují i po ní. Může jít o zažitý zlozvyk, reakci na změny či stres.

Navíc i vychované kočky mají sklon močit vedle bot, ve kterých přijdete z venku, protože je dráždí cizí pachy.

Hlavní zásadou je pravidelně uklízet kočičí toaletu, samozřejmě bez použití parfémovaných čisticích prostředků a čpící dezinfekce. Některé kočky preferují určitý typ steliva, takže je třeba se jim v tom přizpůsobit.

Mnozí chovatelé si stěžují, že si jejich kočka vybrala jedno určité místo, kam chodí pravidelně čůrat. Pokud by se jednalo například o pohovku, tak ji nejprve důkladně vyčistěte a potom na ni zkuste položit misku s krmením nebo nějaký pamlsek.

Vašeho mazlíčka by to mělo odradit od dalších neplech, neboť kočky ze zásady nemočí na místa, kde se cítí dobře. Pokud navíc umístíte co nejblíž pohovky druhou kočičí toaletu, měli byste mít vyhráno.

Broušení drápků o nábytek

Opět se jedná o přirozené chování kočky, kterému úplně nezabráníte. Sklon k ničení nábytku ale můžete výrazně snížit, když vašemu mazlíčkovi pořídíte vysoký kočičí strom nebo ještě lépe rovnou dva.

A pokud by se kočka začala příliš zajímat o skříň, výhružně na ni zasyčte, kdykoli se k ní přiblíží. Nábytek můžete chránit také různými vůněmi či spreji odpuzujícími kočky, které mají v nabídce obchody se zvířecími potřebami.

Když se mazlení zvrhne v útok

V jedné chvíli hladíte vaše vrnící klubíčko a v té druhé už máte na ruce šrámy jako od tygra. Ani odborníci se mezi sebou neshodnou, jaká je příčina tohoto podivného chování. Kočce možná už hlazení začalo vadit nebo se jí ze samého blaha začalo chtít lovit.

Můžete zkusit v okamžiku útoku vykřiknout, aby se kočka lekla. Nebo ji hlaďte nejprve velmi krátce a postupně zkuste tuto dobu prodlužovat.

Pozor na jedovaté rostliny

Bohužel neplatí zažitá pověra, že kočka pozná, které rostliny jsou pro ni nebezpečné. Pro její bezpečí tedy odstraňte všechny jedovaté pokojovky, mezi které patří i na první pohled nevinné orchideje, brambořík či fíkus.

Naopak jí pořiďte kočičí trávu, která sníží její chuť na ostatní pokojové rostliny.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
13.3.2023
Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim? Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje? Proč vznikají Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí s
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel