Domů     Sebeobrana proti impulsivním nákupům
Sebeobrana proti impulsivním nákupům
5.4.2022

Komu by se to aspoň někdy nestalo: Nejdřív euforie a nadšení z nečekaného nákupu, později vystřízlivění a lítost kvůli zbytečně vyhozeným penězům.

Nad ojedinělou nakupovací nehodou je lépe mávnout rukou a dál ji neřešit, problémem se stává, až když jsou impulsivní nákupy nápadně časté. Pak je třeba ve vlastním zájmu zasáhnout.

Máme pro vás několik inspirací, každá se hodí pro trochu jiné okolnosti impulzivního nakupování.

Veďte si deníček

To je poměrně účinná metoda, jak samu sebe přesvědčit o rozsahu neplánovaných nákupů. Uvidíte je totiž na jednom místě, pěkně vedle sebe, zatímco v bytě tyto úlovky zastrkáte do skříní, a tím vám zmizí z očí.

Můžete si koupit pěkný blok, každý takový nákup tam zapsat a přidat i fotku. V případě, že skutečně trpíte impulsivním nakupováním, budete nepříjemně překvapeni objemem zbytečně pořízených věcí.

Místo bloku vystačíte i se složkou v počítači. Každý kousek vyfoťte a snímek si uložte označený datem dne. Do složky přidejte text se seznamem, kam budete připisovat, co přesně jste si koupili a kolik to stálo.

Záměr obou forem deníku je zřejmý – pomohou vám získat přehled a konkrétní představu, kolik vás vlastně tyto nákupy stojí.

Najděte si jiný hromosvod

U některých lidí je nakupování formou útěchy, která řeší akutní stres. Funguje to psychologicky úplně stejně, jako když dáte plačícímu děcku bonbon. Uklidní se. A jak bylo řečeno v úvodu, pokud se to stane ojediněle, není třeba se tím zabývat.

Problémem je naučená reakce, kdy se jdete odměnit nakupováním za šrámy na duši pokaždé, když zažijete srážku s hulvátem, jedovatou kolegyní nebo vzteklým partnerem. I tady pomůže deníček, když si do něj budete zapisovat, co přesně nakupování předcházelo.

Pokud vám z toho vyjde stres skutečně jako hlavní vyvolavatel impulsivních nákupů, pak se zamyslete nad jinou metodou útěchy. Co třeba voňavá koupel s růžovým olejem? Nebo ruční práce a tvoření? Ty jsou osvědčeným zdrojem vnitřní spokojenosti a uklidňují. Najděte si něco, co vás potěší a nebude ruinovat.

Skoncujte s „já taky“

Od holčičích let držíme partu s kamarádkami, takže i na nákupy vyrážíme spolu. Co na tom, že jen jedna potřebovala sehnat novou sukni. Samozřejmě když už v obchodě jste, objevíte i něco pro sebe. Nebo vám to vnutí kamarádky.

Jinou formou „já taky“ jsou módní trendy. Když jste na ulici uviděla třetí ženu v bundičce s květovým potiskem, neřekla jste si náhodou, že ji taky potřebujete? Napodobování je hluboce zakotvené v lidské psychice. Takže pozor, pak je vždy dobré si říct: Ještě to rozhodnutí nechám dozrát.

Až zhubnu…

Neříkejte, že jste si nikdy takový kousek oblečení nepořídila: Něco přesně takového, po čem jste toužila, s tou jedinou chybičkou, že měli jen o číslo menší. Tak jste ho vzala. Stejně chci zhubnout, říkala jste si.

A možná si pamatujete, že ani v tu chvíli nákupu to v hlavě neznělo moc věrohodně. Takový kousek pak leží v šatníku rok i déle, než ho s těžkým srdcem pošlete dál – kamarádce nebo na prodej v bazaru. Obrana proti takovým přešlapům je jediná. Kupujte jen to, do čeho se skutečně můžete dnes obléct.

Mimochodem: Velmi podobným případem je oblečení, které se vymyká vašemu obvyklému šatníku. Například úžasná halenka, která má jedinou vadu, že se vám k ničemu nehodí a vy to víte.

To znamená, že si k ní budete muset přikoupit další oblečení, kalhoty nebo sukni. V jiném případě zůstane ležet v šatníku.

Slevy

Ačkoli slevy poslední dobou nemají dobrou pověst a často jsou jen zdánlivé, stále se tomu magickému slovíčku špatně odolává. Zvláště záludné jsou nabídky, které vás mají přimět k větším nákupům, než chcete nebo potřebujete.

A tak kupujeme tři kusy za cenu dvou, ačkoli nám stačí jeden. Jedinou obranou v tomto případě je vypravit se za slevami cíleně a předem si určit, co budete brát a co už ne.

Je to levné…

No právě, tak proč to nevzít. Levné zboží skrývá jiný zádrhel než slevy. Asi to tušíte – neplatí to sice stoprocentně a bez výjimky, ale v levných spotřebičích bývají levné součástky a ty se prostě snáze poškodí. Co pak? No, dáme to opravit. Pak zjistíte, že oprava vyjde jen o něco levněji než nový spotřebič.

Levné oděvy bývají zase špatně šité, takže budete opravovat vypárané nebo rozpadlé švy, levná obuv bývá vyrobena z nepružných a nepoddajných materiálů, které poškozují chodidlo.

Přesvědčivý prodavač

Schopní zaměstnanci obchodů jsou záludnou pastí hlavně pro empatické lidi. Když se vám dostane krátké přednášky o schopnostech určitého modelu vysavače, vnitřně nechcete prodavače zklamat, protože víte, že mu jde o to, abyste si vysavač koupili. A tak ho vezmete.

Problém mají i ti, kteří se v nabídce obchodů hůře orientují. Těm pak slova o výhodách právě tohoto modelu připadají věhorodná, takže proč si ho nekoupit, když je tak dobrý…

Jak se bránit? Pro zmíněné povahy to není snadné. Ale zkuste si nacvičit formulku: „Děkuji, ještě si to musím rozmyslet.“ Usmějte se a použijte ji.

Text: Lenka Korandová

reklama
Související články
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes