Domů     Sebeobrana proti impulsivním nákupům
Sebeobrana proti impulsivním nákupům
od 5.4.2022

Komu by se to aspoň někdy nestalo: Nejdřív euforie a nadšení z nečekaného nákupu, později vystřízlivění a lítost kvůli zbytečně vyhozeným penězům.

Nad ojedinělou nakupovací nehodou je lépe mávnout rukou a dál ji neřešit, problémem se stává, až když jsou impulsivní nákupy nápadně časté. Pak je třeba ve vlastním zájmu zasáhnout.

Máme pro vás několik inspirací, každá se hodí pro trochu jiné okolnosti impulzivního nakupování.

Veďte si deníček

To je poměrně účinná metoda, jak samu sebe přesvědčit o rozsahu neplánovaných nákupů. Uvidíte je totiž na jednom místě, pěkně vedle sebe, zatímco v bytě tyto úlovky zastrkáte do skříní, a tím vám zmizí z očí.

Můžete si koupit pěkný blok, každý takový nákup tam zapsat a přidat i fotku. V případě, že skutečně trpíte impulsivním nakupováním, budete nepříjemně překvapeni objemem zbytečně pořízených věcí.

reklama

Místo bloku vystačíte i se složkou v počítači. Každý kousek vyfoťte a snímek si uložte označený datem dne. Do složky přidejte text se seznamem, kam budete připisovat, co přesně jste si koupili a kolik to stálo.

Záměr obou forem deníku je zřejmý – pomohou vám získat přehled a konkrétní představu, kolik vás vlastně tyto nákupy stojí.

Najděte si jiný hromosvod

U některých lidí je nakupování formou útěchy, která řeší akutní stres. Funguje to psychologicky úplně stejně, jako když dáte plačícímu děcku bonbon. Uklidní se. A jak bylo řečeno v úvodu, pokud se to stane ojediněle, není třeba se tím zabývat.

reklama

Problémem je naučená reakce, kdy se jdete odměnit nakupováním za šrámy na duši pokaždé, když zažijete srážku s hulvátem, jedovatou kolegyní nebo vzteklým partnerem. I tady pomůže deníček, když si do něj budete zapisovat, co přesně nakupování předcházelo.

Pokud vám z toho vyjde stres skutečně jako hlavní vyvolavatel impulsivních nákupů, pak se zamyslete nad jinou metodou útěchy. Co třeba voňavá koupel s růžovým olejem? Nebo ruční práce a tvoření? Ty jsou osvědčeným zdrojem vnitřní spokojenosti a uklidňují. Najděte si něco, co vás potěší a nebude ruinovat.

Skoncujte s „já taky“

Od holčičích let držíme partu s kamarádkami, takže i na nákupy vyrážíme spolu. Co na tom, že jen jedna potřebovala sehnat novou sukni. Samozřejmě když už v obchodě jste, objevíte i něco pro sebe. Nebo vám to vnutí kamarádky.

Jinou formou „já taky“ jsou módní trendy. Když jste na ulici uviděla třetí ženu v bundičce s květovým potiskem, neřekla jste si náhodou, že ji taky potřebujete? Napodobování je hluboce zakotvené v lidské psychice. Takže pozor, pak je vždy dobré si říct: Ještě to rozhodnutí nechám dozrát.

Až zhubnu…

Neříkejte, že jste si nikdy takový kousek oblečení nepořídila: Něco přesně takového, po čem jste toužila, s tou jedinou chybičkou, že měli jen o číslo menší. Tak jste ho vzala. Stejně chci zhubnout, říkala jste si.

reklama

A možná si pamatujete, že ani v tu chvíli nákupu to v hlavě neznělo moc věrohodně. Takový kousek pak leží v šatníku rok i déle, než ho s těžkým srdcem pošlete dál – kamarádce nebo na prodej v bazaru. Obrana proti takovým přešlapům je jediná. Kupujte jen to, do čeho se skutečně můžete dnes obléct.

Mimochodem: Velmi podobným případem je oblečení, které se vymyká vašemu obvyklému šatníku. Například úžasná halenka, která má jedinou vadu, že se vám k ničemu nehodí a vy to víte.

To znamená, že si k ní budete muset přikoupit další oblečení, kalhoty nebo sukni. V jiném případě zůstane ležet v šatníku.

Slevy

Ačkoli slevy poslední dobou nemají dobrou pověst a často jsou jen zdánlivé, stále se tomu magickému slovíčku špatně odolává. Zvláště záludné jsou nabídky, které vás mají přimět k větším nákupům, než chcete nebo potřebujete.

A tak kupujeme tři kusy za cenu dvou, ačkoli nám stačí jeden. Jedinou obranou v tomto případě je vypravit se za slevami cíleně a předem si určit, co budete brát a co už ne.

Je to levné…

No právě, tak proč to nevzít. Levné zboží skrývá jiný zádrhel než slevy. Asi to tušíte – neplatí to sice stoprocentně a bez výjimky, ale v levných spotřebičích bývají levné součástky a ty se prostě snáze poškodí. Co pak? No, dáme to opravit. Pak zjistíte, že oprava vyjde jen o něco levněji než nový spotřebič.

Levné oděvy bývají zase špatně šité, takže budete opravovat vypárané nebo rozpadlé švy, levná obuv bývá vyrobena z nepružných a nepoddajných materiálů, které poškozují chodidlo.

Přesvědčivý prodavač

Schopní zaměstnanci obchodů jsou záludnou pastí hlavně pro empatické lidi. Když se vám dostane krátké přednášky o schopnostech určitého modelu vysavače, vnitřně nechcete prodavače zklamat, protože víte, že mu jde o to, abyste si vysavač koupili. A tak ho vezmete.

Problém mají i ti, kteří se v nabídce obchodů hůře orientují. Těm pak slova o výhodách právě tohoto modelu připadají věhorodná, takže proč si ho nekoupit, když je tak dobrý…

Jak se bránit? Pro zmíněné povahy to není snadné. Ale zkuste si nacvičit formulku: „Děkuji, ještě si to musím rozmyslet.“ Usmějte se a použijte ji.

Text: Lenka Korandová

reklama
Související články
31.1.2023
Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v životě čeká... Přesně tohle dovedou chiromantici – lidé, kteří se vyznají v čarách osudu, které máme vetkané v dlani. Víte, že existuje mapa našeho života? No ano – je zapsaná v našich dlaních – v jedné máte načrtnut projekt svého života a z druhé (tato je tzv. hlavní) můžete číst, jak se naplňuje. Je to jako letecký snímek všech zážitků, které jsou vám so
28.1.2023
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do skla Na přípravu drahokamové vody potřebujete skleněný džbán nebo l
27.1.2023
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si připravit odřezek z fošny (s kůrou vypadá kouzelně, ale tento kous
25.1.2023
Jméno, srdíčko, čtyřlístek pro štěstí nebo prostě jen ornamenty. Vypalovací pájkou můžete ozdobit nejen vařečky a prkýnka. Jestli jste kreativní, vypalovací pájku se vám vyplatí. Seženete ji už od 250 Kč a velmi snadno s její pomocí vytvoříte jednoduché dekorace prakticky na cokoli. Budete potřebovat kreativní vypalovací pero (říká se mu také hrotová pájka) s vyměnitelnými hroty a „raznicemi“
19.1.2023
Bílé vlasy už nejsou výsadou vysokého věku, ale staly se jedním z módním trendů. Proto také začalo vizážisty zajímat, jak by se bělovlásky měly líčit. Bílé vlasy jsou výrazně kontrastní prvek a zařadí vás rázem do chladného barevného typu. Problém je, že s tím tón pleti nemusí vždy souhlasit. Pleť může mít zlatavý nebo meruňkový odstín, což je u nás velmi častý typ. Tím vzniká určitá disharmonie,
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
enigmaplus.cz
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
Psal se rok 1917, evropská pevnina i okolní moře byly dějištěm první světové války. U pláže jižně od francouzského přístavu Cherbourg byla objevena opuštěná britská plachetnice Zebrina. Ne, nejednalo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
Nad manželstvím herečky Tori Spelling (49) se zase stahují mračna. Není to sice poprvé, co se její vztah s hercem Deanem McDermottem (56) otřásá v základech, ostatně i loni plnily titulní strany bu
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p