Domů     Tereza Kostková: S věkem přichází poznání a pokora
Tereza Kostková: S věkem přichází poznání a pokora
23.12.2020

V dětství byla obyčejné, trochu „oplácanější“ brýlaté copaté děvče, které mělo rádo poezii a toužilo po divadle. Kila navíc odvál čas, brýle nahrazují čočky.

Dnes je tváří módních a kosmetických značek, vyhledávanou moderátorkou a v neposlední řadě i oblíbenou herečkou.

Terezina babička Antonie pocházela z Mallorky. Ve 30. letech odešla za lepším životem do Francie, tam potkala malíře Karla, který byl z rodiny německo-české, a šla s ním do Trutnova. Tam se za války narodila Terezina maminka Carmen. Proč Carmen?

Protože Karel Mayer byl milovníkem oper! Z otcovy strany je naopak mezi Terezinými předky několik generací herců. Kořeny vedou až k jistému Hynku Muškovi, zakladateli mnoha českých hereckých rodů. Mimochodem – Terezinými prapra…bratranci jsou např. Rudolf a Jan Hrušínští.

První „štace“ v Národním

Před kamerou se objevila poprvé ve vánoční bakalářské povídce Frantík – to jí bylo pět let a její skuteční rodiče jí hráli rodiče. V dalších letech je pak přemlouvala, že chce také hrát divadlo. „Pro mě v dětství herectví rovnalo se divadlo.

A rovná se pořád. Doma jsem otravovala, že bych mohla hrát nějakou dětskou roli. Viděla jsem Naše furianty a hned: Vidíš, tati, tam hrajou děti, to bych mohla hrát!“ A tatínek:

Ne, choď do školy, uč se!“ Až v deseti si zahrála doprovod slepého houslisty ve hře Fidlovačka. Zato rovnou ve Zlaté kapličce!

Na čtyři dny poutnicí

Tereza Kostková odjakživa velmi ráda cestuje. Dříve jezdila klidně i sama. Jednou si vyjela na měsíční výlet po západní Evropě a během té doby stihla ujít mimo jiné i posledních 112 km svatojakubské pouti do španělského Santiaga de Compostela.

„Sto kilometrů je minimum, aby měl účastník nárok na certifikát. A já jsem tenkrát moc toužila po tom získat certifikát se svým latinským jménem…“ Šla čtyři dny. „Je to fyzická nálož v krásné krajině. Je úžasné, jak přitom funguje vaše hlava.

Nejdřív člověk na něco myslí. Pak si něco říká. Pak chodí hlavou blbosti. Pak už ani ty ne… Je zajímavé si to zpětně uvědomit.“ I dnes, kdy má desetiletého syna, tráví ráda volno aktivně a na lenošení na pláži ji moc neužije.

„Často jezdíme s Tondou na výlety. Cestou si v autě zpíváme, nebo posloucháme načtené knížky.“

Chaloupka nad sídlištěm

Když před pár lety uvažovala o novém bydlení, zavrhla domek. „Ten si při své práci a věku Tondy dovolit nemůžu. To je neslučitelné s dynamikou mojí profese. Zároveň jsem ráda doma.

A jsem městské děvče milující přírodu.“ O bytě na novém vysočanském sídlišti mluví jako o zdravém kompromisu. „Z centra, kde pracuju, jezdím tzv. na chaloupku do Vysočan. Mám tu zázemí, krásnou terasu a jsem tu schovaná…

Je to můj svět.“ Na veliké terase má opravdovou městskou zahrádku, v květináčích a truhlících spoustu květin i stromků, o které se s láskou stará.

„A když nevím, poradí mi maminka, která je úžasná na kytky, nebo sestra Káča.“ Na terase prý Tereza skutečně žije – od pravidelné kávičky na probuzení krátce po šesté (je prý skřivan a doopravdy vstává ráda!) přes relax při zahradničení až po např. večerní posezení s přáteli. Ideální „chaloupka“!

Diety nijak nehrotím

Mám moc ráda štrúdl. Tak sním štrúdl a pak ho jdu vyběhat. A nebo ho napřed v posilovně vyběhám a pak si ho dám!“ Takhle před časem v rozhovoru popsala svůj náhled na udržování váhy a diety.

„V kuchyni ráda experimentuji a vařím, zejména když je komu. Pro sebe si extra nevyvařuji – spíš jen zdravé saláty. Dá se to vychytat. Je dobré nahrazovat cukry, hlídat mouky, ale jinak to nehrotím.

Hlídám se, ale když Tonda nedojí svíčkovou, tak si ji po něm klidně dám. A strašně ráda hostím návštěvy.“

Odvaha být sama sebou

Už vzhledem ke svým profesím herečky a moderátorky je Tereza Kostková nucena věnovat svému zevnějšku zvýšenou péči. „Obličej mě částečně živí, a tak se o něj starám. Často navštěvuji profesionální péči a pak to v mezičase nekazím.

To znamená, že hodně spím, používám produkty, které mám používat, neňoupu, co ňoupat nemám…“ Připouští nepopiratelný pozitivní vliv genového základu – její maminka Carmen Mayerová je dodnes mimořádná dáma –, ale zároveň zdůrazňuje, že i „genetika“ se dá pokazit dlouhodobým nevhodným způsobem života.

„Je třeba nejen dostatek spánku a vhodná strava, ale vliv má samozřejmě i to, jak se člověk cítí, jak myslí…“ Ženám by doporučila odvahu. Odvahu být sama sebou. Nebát se splnit si sen, čemuž podle Terezy Kostkové předchází jiná důležitá odvaha: „Nebát se snít!“

Vášeň k životu

Ačkoli by se podle genů dalo soudit, že horkokrevnější z Tereziných rodičů je maminka coby poloviční Španělka, není tomu tak. Ta je prý klidná a rozvážná. Zato otec je – eufemisticky řečeno – bublající sopka. A Tereza má nejspíš od každého trochu:

Já jsem hodně trpělivý člověk. Problém je, že za tou mojí hranicí trpělivosti už je to pak rychle zlý. A je konec míru.“ Také přiznává, že je vášnivá: „Mám vášnivě ráda život! Žiju ho jenom jednou, tak s vášní.“

Rodinné Vánoce, které málem nejsou

Zatímco Štědrý den slavívá v posledních letech se synem a s rodiči, na Boží hod se u rodičů schází celá rozvětvená rodina. Vzhledem k tomu, že má Tereza tři sestry, bývá to včetně vnoučat a pravnoučat hodně přes dvacet lidí.

Petr Kostka prý tradičně dopředu křičí, že Vánoce zruší, ale pak pečlivě nastrojí stromeček a všechny obskakuje. Tereza k tomu dodává: „Já mám pocit, že je to jeho dramaturgický záměr – on si vytvoří dramatický kontrast, že téměř ne, ale ono pak ano!

Že nedám, ale pak dám všechno! On si vytvoří chaos a pak ho sám zklidní.“ Součástí slavnostního setkání prý bývá také soutěž o nejlepší bramborový salát – každá rodina přinese vzorek a tatínek coby vrchní ochutnavač-porotce určí vítěze.

Slavnostní křest knihy Nezlomný od autorky Hany Hindrákové moderovala Tereza Kostková a knihu společně pokřtila s Janem Přeučilem, Evou Hruškovou a Kateřinou Cajthamlovou.
Slavnostní křest knihy Nezlomný od autorky Hany Hindrákové moderovala Tereza Kostková a knihu společně pokřtila s Janem Přeučilem, Evou Hruškovou a Kateřinou Cajthamlovou.

Tereza Kostková (41) ve zkratce

Narodila se 14. června 1976 v Praze, vystudovala jazykovou základní školu, střední pedagogickou školu, Vyšší odbornou školu hereckou v Praze, obor herečka a moderátorka, a také francouzštinu na Francouzském institutu – toto studium ukončila mezinárodní státní zkouškou

Hrála např. v Národním divadle v Praze, v Západočeském divadle v Chebu, v Městském divadle v Liberci, v Divadle pod Palmovkou, v Divadle Radka Brzobohatého

Nyní hraje v Praze ve Viole, v Divadle Palace, v Divadle v Rytířské a v Divadle Brodway

Filmy a tv: např. Paní z Izieu (2007), Tajemství staré bambitky (2011), Strašidla (2016), Bezva ženská na krku (2016)

Seriály: např. Pojišťovna štěstí (2004), Ordinace v růžové zahradě (2005), Proč bychom se netopili (2009), Obchoďák (2012), Vinaři (2014), Temný kraj (2017)

Moderování: např. v tv StarDance … když hvězdy tančí, v rozhlase pořad Dvanáct ve dvanáct

Rodina: S bývalým manželem, režisérem Petrem Kracíkem (59), má syna Antonína (10). Rodiče – otec Petr Kostka (79, herec), matka Carmen Mayerová (72, herečka). Sestry Kateřina, Helena a Zuzana.

Co řekla o…

… o rodičích: „Moji rodiče jsou v tom nejlepším slova smyslu nároční. Vždycky si potrpěli na pravdu, přímost, rovnost a poctivost. Kdybych bývala měla tendenci být namyšlená nebo chtěla mít vše pro sebe, velmi rychle by mi bývali byli zatli tipec.“

… o sobě: „Mám se natolik v sobě hezky, že uvádět na pravou míru všechny zaručené bulvární zprávy mi přijde zbytečné…“

… ještě o sobě: „Mám ráda štrúdl, ledovou sprchu a hvězdnou oblohu. Ráda stojím na břehu moře a nerada ve frontě…“

… o stárnutí: „Nemrzí mě, že stárnu. V mládí je spousta věcí zadarmo. Energie, vzhled, elán. Chybí ale zkušenost, životní poznání. To přichází později, když už něco dalšího zase odchází. Život je spravedlivý. Někde přidává a jinde přirozeně ubírá.

Pokud chceme mít všechno, můžeme vyjít naprázdno. Ale s pokorou k životu se většinou dočkáme harmonie.“

… o samotě a partnerství: „Umím být sama, Vždycky jsem to uměla. Nemám problém sama cestovat, nebo jet někam se synem. Nebojím se zůstat bez partnera. Pevně věřím, že žiju tak, že sama jako člověk nejsem a nebudu.

Zvládnu veslovat, ale bylo by super, kdybychom na to byli dva – kdybych se unavila, mohl by mě ten druhý vystřídat, a ještě bychom pokecali…“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nextfoto

Předchozí článek
Další článek
Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty