Domů     Tereza Kostková: S věkem přichází poznání a pokora
Tereza Kostková: S věkem přichází poznání a pokora
23.12.2020

V dětství byla obyčejné, trochu „oplácanější“ brýlaté copaté děvče, které mělo rádo poezii a toužilo po divadle. Kila navíc odvál čas, brýle nahrazují čočky.

Dnes je tváří módních a kosmetických značek, vyhledávanou moderátorkou a v neposlední řadě i oblíbenou herečkou.

Terezina babička Antonie pocházela z Mallorky. Ve 30. letech odešla za lepším životem do Francie, tam potkala malíře Karla, který byl z rodiny německo-české, a šla s ním do Trutnova. Tam se za války narodila Terezina maminka Carmen. Proč Carmen?

Protože Karel Mayer byl milovníkem oper! Z otcovy strany je naopak mezi Terezinými předky několik generací herců. Kořeny vedou až k jistému Hynku Muškovi, zakladateli mnoha českých hereckých rodů. Mimochodem – Terezinými prapra…bratranci jsou např. Rudolf a Jan Hrušínští.

První „štace“ v Národním

Před kamerou se objevila poprvé ve vánoční bakalářské povídce Frantík – to jí bylo pět let a její skuteční rodiče jí hráli rodiče. V dalších letech je pak přemlouvala, že chce také hrát divadlo. „Pro mě v dětství herectví rovnalo se divadlo.

A rovná se pořád. Doma jsem otravovala, že bych mohla hrát nějakou dětskou roli. Viděla jsem Naše furianty a hned: Vidíš, tati, tam hrajou děti, to bych mohla hrát!“ A tatínek:

Ne, choď do školy, uč se!“ Až v deseti si zahrála doprovod slepého houslisty ve hře Fidlovačka. Zato rovnou ve Zlaté kapličce!

Na čtyři dny poutnicí

Tereza Kostková odjakživa velmi ráda cestuje. Dříve jezdila klidně i sama. Jednou si vyjela na měsíční výlet po západní Evropě a během té doby stihla ujít mimo jiné i posledních 112 km svatojakubské pouti do španělského Santiaga de Compostela.

„Sto kilometrů je minimum, aby měl účastník nárok na certifikát. A já jsem tenkrát moc toužila po tom získat certifikát se svým latinským jménem…“ Šla čtyři dny. „Je to fyzická nálož v krásné krajině. Je úžasné, jak přitom funguje vaše hlava.

Nejdřív člověk na něco myslí. Pak si něco říká. Pak chodí hlavou blbosti. Pak už ani ty ne… Je zajímavé si to zpětně uvědomit.“ I dnes, kdy má desetiletého syna, tráví ráda volno aktivně a na lenošení na pláži ji moc neužije.

„Často jezdíme s Tondou na výlety. Cestou si v autě zpíváme, nebo posloucháme načtené knížky.“

Chaloupka nad sídlištěm

Když před pár lety uvažovala o novém bydlení, zavrhla domek. „Ten si při své práci a věku Tondy dovolit nemůžu. To je neslučitelné s dynamikou mojí profese. Zároveň jsem ráda doma.

A jsem městské děvče milující přírodu.“ O bytě na novém vysočanském sídlišti mluví jako o zdravém kompromisu. „Z centra, kde pracuju, jezdím tzv. na chaloupku do Vysočan. Mám tu zázemí, krásnou terasu a jsem tu schovaná…

Je to můj svět.“ Na veliké terase má opravdovou městskou zahrádku, v květináčích a truhlících spoustu květin i stromků, o které se s láskou stará.

„A když nevím, poradí mi maminka, která je úžasná na kytky, nebo sestra Káča.“ Na terase prý Tereza skutečně žije – od pravidelné kávičky na probuzení krátce po šesté (je prý skřivan a doopravdy vstává ráda!) přes relax při zahradničení až po např. večerní posezení s přáteli. Ideální „chaloupka“!

Diety nijak nehrotím

Mám moc ráda štrúdl. Tak sním štrúdl a pak ho jdu vyběhat. A nebo ho napřed v posilovně vyběhám a pak si ho dám!“ Takhle před časem v rozhovoru popsala svůj náhled na udržování váhy a diety.

„V kuchyni ráda experimentuji a vařím, zejména když je komu. Pro sebe si extra nevyvařuji – spíš jen zdravé saláty. Dá se to vychytat. Je dobré nahrazovat cukry, hlídat mouky, ale jinak to nehrotím.

Hlídám se, ale když Tonda nedojí svíčkovou, tak si ji po něm klidně dám. A strašně ráda hostím návštěvy.“

Odvaha být sama sebou

Už vzhledem ke svým profesím herečky a moderátorky je Tereza Kostková nucena věnovat svému zevnějšku zvýšenou péči. „Obličej mě částečně živí, a tak se o něj starám. Často navštěvuji profesionální péči a pak to v mezičase nekazím.

To znamená, že hodně spím, používám produkty, které mám používat, neňoupu, co ňoupat nemám…“ Připouští nepopiratelný pozitivní vliv genového základu – její maminka Carmen Mayerová je dodnes mimořádná dáma –, ale zároveň zdůrazňuje, že i „genetika“ se dá pokazit dlouhodobým nevhodným způsobem života.

„Je třeba nejen dostatek spánku a vhodná strava, ale vliv má samozřejmě i to, jak se člověk cítí, jak myslí…“ Ženám by doporučila odvahu. Odvahu být sama sebou. Nebát se splnit si sen, čemuž podle Terezy Kostkové předchází jiná důležitá odvaha: „Nebát se snít!“

Vášeň k životu

Ačkoli by se podle genů dalo soudit, že horkokrevnější z Tereziných rodičů je maminka coby poloviční Španělka, není tomu tak. Ta je prý klidná a rozvážná. Zato otec je – eufemisticky řečeno – bublající sopka. A Tereza má nejspíš od každého trochu:

Já jsem hodně trpělivý člověk. Problém je, že za tou mojí hranicí trpělivosti už je to pak rychle zlý. A je konec míru.“ Také přiznává, že je vášnivá: „Mám vášnivě ráda život! Žiju ho jenom jednou, tak s vášní.“

Rodinné Vánoce, které málem nejsou

Zatímco Štědrý den slavívá v posledních letech se synem a s rodiči, na Boží hod se u rodičů schází celá rozvětvená rodina. Vzhledem k tomu, že má Tereza tři sestry, bývá to včetně vnoučat a pravnoučat hodně přes dvacet lidí.

Petr Kostka prý tradičně dopředu křičí, že Vánoce zruší, ale pak pečlivě nastrojí stromeček a všechny obskakuje. Tereza k tomu dodává: „Já mám pocit, že je to jeho dramaturgický záměr – on si vytvoří dramatický kontrast, že téměř ne, ale ono pak ano!

Že nedám, ale pak dám všechno! On si vytvoří chaos a pak ho sám zklidní.“ Součástí slavnostního setkání prý bývá také soutěž o nejlepší bramborový salát – každá rodina přinese vzorek a tatínek coby vrchní ochutnavač-porotce určí vítěze.

Slavnostní křest knihy Nezlomný od autorky Hany Hindrákové moderovala Tereza Kostková a knihu společně pokřtila s Janem Přeučilem, Evou Hruškovou a Kateřinou Cajthamlovou.
Slavnostní křest knihy Nezlomný od autorky Hany Hindrákové moderovala Tereza Kostková a knihu společně pokřtila s Janem Přeučilem, Evou Hruškovou a Kateřinou Cajthamlovou.

Tereza Kostková (41) ve zkratce

Narodila se 14. června 1976 v Praze, vystudovala jazykovou základní školu, střední pedagogickou školu, Vyšší odbornou školu hereckou v Praze, obor herečka a moderátorka, a také francouzštinu na Francouzském institutu – toto studium ukončila mezinárodní státní zkouškou

Hrála např. v Národním divadle v Praze, v Západočeském divadle v Chebu, v Městském divadle v Liberci, v Divadle pod Palmovkou, v Divadle Radka Brzobohatého

Nyní hraje v Praze ve Viole, v Divadle Palace, v Divadle v Rytířské a v Divadle Brodway

Filmy a tv: např. Paní z Izieu (2007), Tajemství staré bambitky (2011), Strašidla (2016), Bezva ženská na krku (2016)

Seriály: např. Pojišťovna štěstí (2004), Ordinace v růžové zahradě (2005), Proč bychom se netopili (2009), Obchoďák (2012), Vinaři (2014), Temný kraj (2017)

Moderování: např. v tv StarDance … když hvězdy tančí, v rozhlase pořad Dvanáct ve dvanáct

Rodina: S bývalým manželem, režisérem Petrem Kracíkem (59), má syna Antonína (10). Rodiče – otec Petr Kostka (79, herec), matka Carmen Mayerová (72, herečka). Sestry Kateřina, Helena a Zuzana.

Co řekla o…

… o rodičích: „Moji rodiče jsou v tom nejlepším slova smyslu nároční. Vždycky si potrpěli na pravdu, přímost, rovnost a poctivost. Kdybych bývala měla tendenci být namyšlená nebo chtěla mít vše pro sebe, velmi rychle by mi bývali byli zatli tipec.“

… o sobě: „Mám se natolik v sobě hezky, že uvádět na pravou míru všechny zaručené bulvární zprávy mi přijde zbytečné…“

… ještě o sobě: „Mám ráda štrúdl, ledovou sprchu a hvězdnou oblohu. Ráda stojím na břehu moře a nerada ve frontě…“

… o stárnutí: „Nemrzí mě, že stárnu. V mládí je spousta věcí zadarmo. Energie, vzhled, elán. Chybí ale zkušenost, životní poznání. To přichází později, když už něco dalšího zase odchází. Život je spravedlivý. Někde přidává a jinde přirozeně ubírá.

Pokud chceme mít všechno, můžeme vyjít naprázdno. Ale s pokorou k životu se většinou dočkáme harmonie.“

… o samotě a partnerství: „Umím být sama, Vždycky jsem to uměla. Nemám problém sama cestovat, nebo jet někam se synem. Nebojím se zůstat bez partnera. Pevně věřím, že žiju tak, že sama jako člověk nejsem a nebudu.

Zvládnu veslovat, ale bylo by super, kdybychom na to byli dva – kdybych se unavila, mohl by mě ten druhý vystřídat, a ještě bychom pokecali…“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nextfoto

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale