Domů     Tereza Kostková: S věkem přichází poznání a pokora
Tereza Kostková: S věkem přichází poznání a pokora
23.12.2020

V dětství byla obyčejné, trochu „oplácanější“ brýlaté copaté děvče, které mělo rádo poezii a toužilo po divadle. Kila navíc odvál čas, brýle nahrazují čočky.

Dnes je tváří módních a kosmetických značek, vyhledávanou moderátorkou a v neposlední řadě i oblíbenou herečkou.

Terezina babička Antonie pocházela z Mallorky. Ve 30. letech odešla za lepším životem do Francie, tam potkala malíře Karla, který byl z rodiny německo-české, a šla s ním do Trutnova. Tam se za války narodila Terezina maminka Carmen. Proč Carmen?

Protože Karel Mayer byl milovníkem oper! Z otcovy strany je naopak mezi Terezinými předky několik generací herců. Kořeny vedou až k jistému Hynku Muškovi, zakladateli mnoha českých hereckých rodů. Mimochodem – Terezinými prapra…bratranci jsou např. Rudolf a Jan Hrušínští.

První „štace“ v Národním

Před kamerou se objevila poprvé ve vánoční bakalářské povídce Frantík – to jí bylo pět let a její skuteční rodiče jí hráli rodiče. V dalších letech je pak přemlouvala, že chce také hrát divadlo. „Pro mě v dětství herectví rovnalo se divadlo.

A rovná se pořád. Doma jsem otravovala, že bych mohla hrát nějakou dětskou roli. Viděla jsem Naše furianty a hned: Vidíš, tati, tam hrajou děti, to bych mohla hrát!“ A tatínek:

Ne, choď do školy, uč se!“ Až v deseti si zahrála doprovod slepého houslisty ve hře Fidlovačka. Zato rovnou ve Zlaté kapličce!

Na čtyři dny poutnicí

Tereza Kostková odjakživa velmi ráda cestuje. Dříve jezdila klidně i sama. Jednou si vyjela na měsíční výlet po západní Evropě a během té doby stihla ujít mimo jiné i posledních 112 km svatojakubské pouti do španělského Santiaga de Compostela.

„Sto kilometrů je minimum, aby měl účastník nárok na certifikát. A já jsem tenkrát moc toužila po tom získat certifikát se svým latinským jménem…“ Šla čtyři dny. „Je to fyzická nálož v krásné krajině. Je úžasné, jak přitom funguje vaše hlava.

Nejdřív člověk na něco myslí. Pak si něco říká. Pak chodí hlavou blbosti. Pak už ani ty ne… Je zajímavé si to zpětně uvědomit.“ I dnes, kdy má desetiletého syna, tráví ráda volno aktivně a na lenošení na pláži ji moc neužije.

„Často jezdíme s Tondou na výlety. Cestou si v autě zpíváme, nebo posloucháme načtené knížky.“

Chaloupka nad sídlištěm

Když před pár lety uvažovala o novém bydlení, zavrhla domek. „Ten si při své práci a věku Tondy dovolit nemůžu. To je neslučitelné s dynamikou mojí profese. Zároveň jsem ráda doma.

A jsem městské děvče milující přírodu.“ O bytě na novém vysočanském sídlišti mluví jako o zdravém kompromisu. „Z centra, kde pracuju, jezdím tzv. na chaloupku do Vysočan. Mám tu zázemí, krásnou terasu a jsem tu schovaná…

Je to můj svět.“ Na veliké terase má opravdovou městskou zahrádku, v květináčích a truhlících spoustu květin i stromků, o které se s láskou stará.

„A když nevím, poradí mi maminka, která je úžasná na kytky, nebo sestra Káča.“ Na terase prý Tereza skutečně žije – od pravidelné kávičky na probuzení krátce po šesté (je prý skřivan a doopravdy vstává ráda!) přes relax při zahradničení až po např. večerní posezení s přáteli. Ideální „chaloupka“!

Diety nijak nehrotím

Mám moc ráda štrúdl. Tak sním štrúdl a pak ho jdu vyběhat. A nebo ho napřed v posilovně vyběhám a pak si ho dám!“ Takhle před časem v rozhovoru popsala svůj náhled na udržování váhy a diety.

„V kuchyni ráda experimentuji a vařím, zejména když je komu. Pro sebe si extra nevyvařuji – spíš jen zdravé saláty. Dá se to vychytat. Je dobré nahrazovat cukry, hlídat mouky, ale jinak to nehrotím.

Hlídám se, ale když Tonda nedojí svíčkovou, tak si ji po něm klidně dám. A strašně ráda hostím návštěvy.“

Odvaha být sama sebou

Už vzhledem ke svým profesím herečky a moderátorky je Tereza Kostková nucena věnovat svému zevnějšku zvýšenou péči. „Obličej mě částečně živí, a tak se o něj starám. Často navštěvuji profesionální péči a pak to v mezičase nekazím.

To znamená, že hodně spím, používám produkty, které mám používat, neňoupu, co ňoupat nemám…“ Připouští nepopiratelný pozitivní vliv genového základu – její maminka Carmen Mayerová je dodnes mimořádná dáma –, ale zároveň zdůrazňuje, že i „genetika“ se dá pokazit dlouhodobým nevhodným způsobem života.

„Je třeba nejen dostatek spánku a vhodná strava, ale vliv má samozřejmě i to, jak se člověk cítí, jak myslí…“ Ženám by doporučila odvahu. Odvahu být sama sebou. Nebát se splnit si sen, čemuž podle Terezy Kostkové předchází jiná důležitá odvaha: „Nebát se snít!“

Vášeň k životu

Ačkoli by se podle genů dalo soudit, že horkokrevnější z Tereziných rodičů je maminka coby poloviční Španělka, není tomu tak. Ta je prý klidná a rozvážná. Zato otec je – eufemisticky řečeno – bublající sopka. A Tereza má nejspíš od každého trochu:

Já jsem hodně trpělivý člověk. Problém je, že za tou mojí hranicí trpělivosti už je to pak rychle zlý. A je konec míru.“ Také přiznává, že je vášnivá: „Mám vášnivě ráda život! Žiju ho jenom jednou, tak s vášní.“

Rodinné Vánoce, které málem nejsou

Zatímco Štědrý den slavívá v posledních letech se synem a s rodiči, na Boží hod se u rodičů schází celá rozvětvená rodina. Vzhledem k tomu, že má Tereza tři sestry, bývá to včetně vnoučat a pravnoučat hodně přes dvacet lidí.

Petr Kostka prý tradičně dopředu křičí, že Vánoce zruší, ale pak pečlivě nastrojí stromeček a všechny obskakuje. Tereza k tomu dodává: „Já mám pocit, že je to jeho dramaturgický záměr – on si vytvoří dramatický kontrast, že téměř ne, ale ono pak ano!

Že nedám, ale pak dám všechno! On si vytvoří chaos a pak ho sám zklidní.“ Součástí slavnostního setkání prý bývá také soutěž o nejlepší bramborový salát – každá rodina přinese vzorek a tatínek coby vrchní ochutnavač-porotce určí vítěze.

Slavnostní křest knihy Nezlomný od autorky Hany Hindrákové moderovala Tereza Kostková a knihu společně pokřtila s Janem Přeučilem, Evou Hruškovou a Kateřinou Cajthamlovou.
Slavnostní křest knihy Nezlomný od autorky Hany Hindrákové moderovala Tereza Kostková a knihu společně pokřtila s Janem Přeučilem, Evou Hruškovou a Kateřinou Cajthamlovou.

Tereza Kostková (41) ve zkratce

Narodila se 14. června 1976 v Praze, vystudovala jazykovou základní školu, střední pedagogickou školu, Vyšší odbornou školu hereckou v Praze, obor herečka a moderátorka, a také francouzštinu na Francouzském institutu – toto studium ukončila mezinárodní státní zkouškou

Hrála např. v Národním divadle v Praze, v Západočeském divadle v Chebu, v Městském divadle v Liberci, v Divadle pod Palmovkou, v Divadle Radka Brzobohatého

Nyní hraje v Praze ve Viole, v Divadle Palace, v Divadle v Rytířské a v Divadle Brodway

Filmy a tv: např. Paní z Izieu (2007), Tajemství staré bambitky (2011), Strašidla (2016), Bezva ženská na krku (2016)

Seriály: např. Pojišťovna štěstí (2004), Ordinace v růžové zahradě (2005), Proč bychom se netopili (2009), Obchoďák (2012), Vinaři (2014), Temný kraj (2017)

Moderování: např. v tv StarDance … když hvězdy tančí, v rozhlase pořad Dvanáct ve dvanáct

Rodina: S bývalým manželem, režisérem Petrem Kracíkem (59), má syna Antonína (10). Rodiče – otec Petr Kostka (79, herec), matka Carmen Mayerová (72, herečka). Sestry Kateřina, Helena a Zuzana.

Co řekla o…

… o rodičích: „Moji rodiče jsou v tom nejlepším slova smyslu nároční. Vždycky si potrpěli na pravdu, přímost, rovnost a poctivost. Kdybych bývala měla tendenci být namyšlená nebo chtěla mít vše pro sebe, velmi rychle by mi bývali byli zatli tipec.“

… o sobě: „Mám se natolik v sobě hezky, že uvádět na pravou míru všechny zaručené bulvární zprávy mi přijde zbytečné…“

… ještě o sobě: „Mám ráda štrúdl, ledovou sprchu a hvězdnou oblohu. Ráda stojím na břehu moře a nerada ve frontě…“

… o stárnutí: „Nemrzí mě, že stárnu. V mládí je spousta věcí zadarmo. Energie, vzhled, elán. Chybí ale zkušenost, životní poznání. To přichází později, když už něco dalšího zase odchází. Život je spravedlivý. Někde přidává a jinde přirozeně ubírá.

Pokud chceme mít všechno, můžeme vyjít naprázdno. Ale s pokorou k životu se většinou dočkáme harmonie.“

… o samotě a partnerství: „Umím být sama, Vždycky jsem to uměla. Nemám problém sama cestovat, nebo jet někam se synem. Nebojím se zůstat bez partnera. Pevně věřím, že žiju tak, že sama jako člověk nejsem a nebudu.

Zvládnu veslovat, ale bylo by super, kdybychom na to byli dva – kdybych se unavila, mohl by mě ten druhý vystřídat, a ještě bychom pokecali…“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nextfoto

Předchozí článek
Další článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované