Domů     Tereza Brodská: Venčení je lepší než dřina v posilovně
Tereza Brodská: Venčení je lepší než dřina v posilovně
27.10.2020

Drobná dívka s velikými tmavými kukadly. Taková byla, když hrála „starší verzi“ dcerky pošťáka Pumplmě v seriálu Vlak dětství a naděje. Od natáčení uplynulo už neuvěřitelných 35 let! Ale ona je pořád stejná – charismatická, štíhlá, s velikýma vážnýma očima…

Maminkou Terezy Brodské je někdejší slavná herečka, ve své době skutečná hvězda evropského filmu, Jana Brejchová. Tatínkem byl skvělý herec Vlastimil Brodský.

Když se Tereza narodila, byli oba mimořádně vytížení, a tak převzala péči o ni Janina starší sestra Blanka. „U tety Blanky jsem byla od svých šesti měsíců do šesti let. Maminka s tatínkem tehdy prožívali ve své profesi renesanci, tak asi proto.

U Blány byl fajn život. Z tetiných dětí se stali moji sourozenci.“ Rodiče prý jezdili na návštěvu. „Občas přijeli v neděli na svíčkovou nebo si mě brali na víkendy. Byla jsem dítě zahrnované dary.“ Jana Brejchová to jednou komentovala:

„Přišlo mi, že pro Terezku bude daleko výhodnější, když bude vyrůstat mezi dětmi než jenom s rodiči.

Já bych z ní asi vychovala rozmazleného fracka, zahrnovala bych ji vším… V neustálém strachu o ni bych dělala různé blbosti, což moje sestra, zdravotnice, nedělala.“

Brzy na vlastních nohou

Když si pak rodiče vzali dcerku k sobě na stálo, po tetě a její rodině se jí stýskalo: „Nějaká chytrá hlava přišla na to, že bych se teď naopak neměla vídat s tetou a jejími dětmi, snad abych si od nich odvykla. Trvalo to rok a bylo to kruté.

Mám v životě pár takových temných míst, kdy se všichni zúčastnění chovali naprosto nelogicky.

Včetně mě.“ Když bylo Tereze 13 let, Brodský s Brejchovou se rozvedli a Tereziným „macechem“, jak mu sama říká, se na další léta stal další známý herec – Jaromír Hanzlík. Tehdy měla pocit, že ji usurpuje, když se svérázně snažil ji vychovávat.

„Dnes vidím, že po mně chtěl spoustu rozumných věcí. Každopádně přispěl k tomu, že jsem se osamostatnila.“ Bylo jí sedmnáct, když se odstěhovala a začala bydlet sama.

S Jiřinou Bohdalovou na tiskové konferenci k festivalu Novoměstský hrnec smíchu v roce 2014.
S Jiřinou Bohdalovou na tiskové konferenci k festivalu Novoměstský hrnec smíchu v roce 2014.

Osudu neutekla…

Ačkoli vyrůstala v uměleckém prostředí, nebo možná právě proto, dlouho si nebyla jistá, čím by chtěla být. Nebo přesněji – ona si jistá byla.

Odjakživa milovala zvířata, a tak se nabízelo studium veterinární medicíny, ale to prý nebylo vzhledem ke vztahu k matematice a chemii reálné. Navíc tatínek z ní chtěl mít pianistku. A maminka malířku! „Herectví se mi snažili znechutit.

Schválně mě brali s sebou na natáčení, kde panovaly bojové podmínky, kde se muselo brzy vstávat, kde nebylo jídlo…“ Stejně se přihlásila na konzervatoř.

„Odmaturovala jsem s vyznamenáním a zdárně absolvovala šestileté studium.“ Stala se z ní výborná herečka, která je a vždycky bude svá. „Obecně vzato jsem nikdy neměla herecké prostředí moc v lásce…“

Z hádky manželství

Poprvé se vdávala v jednadvaceti. Vzala si o tři roky staršího Jordiho Niubóa, Čechošpaněla, který tehdy studoval na pražské FAMU produkci a režii. Rozvedli se o čtyři roky později. Pak ji jednou měl fotografovat známý fotograf Herbert Slavík.

Jenže ona nechtěla. Pohádali se. Za čas se náhodou potkali a usmířili. A nakonec se vzali. Dnes už mají jedenadvacetiletého syna Samuela, který – mimochodem – na herectví nemyslí. Více ho prý lákají mezinárodní vztahy.

Minule byla služebná?

Sam i jeho otec mají také rádi sport, a to i ten označovaný jako adrenalinový. Například lyžování ve volném terénu, lezení po skalách. Na rozdíl od Terezy… Jednou to v rozhovoru komentovala: „Když jsme v Dolomitech, tak já se tam procházím se psem a trpím!

Pracuje moje fantazie, co by se klukům všechno mohlo stát. Dokonce na mě vyrukovali s tím, že by si chtěli vyzkoušet heliskiing, vysazení z vrtulníku na hřeben na sníh a následný sjezd na lyžích.

Tak jsem jim to zakázala!“ Přiznává, že je pečovatelka a že ji to doopravdy baví. „Mám podezření, že v minulém životě jsem byla služebná. Žila jsem v nějakém nuzném kamrlíku, ale znamenalo to pro mě bytostné poslání. A byla jsem spokojená.

Jak jinak by se ve mně vzala ta touha, aby bylo všechno perfektní: aby bylo nakoupeno, uklizeno, vyžehleno a uvařeno, pes aby byl vyběhaný…“

Tereza Brodská s pejskem Konrádem na zahájeni 3. rocniku 24 hodinoveho Maratonu s roztrousenou sklerozou (MaRS).
Tereza Brodská s pejskem Konrádem na zahájeni 3. rocniku 24 hodinoveho Maratonu s roztrousenou sklerozou (MaRS).

Přece jen veterina

Co se stalo se snem o léčení zvířat? Došlo na něj, byť jen, jak se u divadla říká, „na hostování“. Před lety chodila, když měla čas, pomáhat kamarádům, kteří tehdy založili naši první nonstop veterinární kliniku.

„Tou dobou zákon zakazoval sestřičkám na veterině sloužit noční, tak jsem byla k ruce já. Svítila jsem baterkou při operacích, když vypadl proud, přidržovala rozvzteklené psy a kočky…“ Prý to byla také dobrá „študýrka“ pro hereckou praxi.

Sledovala emoce majitelů: muže s postavou příznivce sportu sumó, který omdlíval, když jeho pejskovi dávali injekci, důstojnou dámu, která si rvala vlasy, protože její kočičce museli ošetřit tlapku…

Trenéři Elza a Konrád

Elzu, fenku malého münsterlandského ohaře si rodina pořídila v době, kdy Tereza získala ocenění Český lev – proto Elza, lvice. K ní přibyl před pár lety Konrád. Ač by to bylo důstojné jméno pro bernardýna, Konrád je čivava!

„Potřebovala jsem nějakého mazlíka. Měla jsem období, kdy jsem pocítila zvýšenou potřebu něhy, něčeho, co by se ke mně přitulilo, bylo se mnou pořád. Syn pomalu vylétá z hnízda, do toho maminčina nemoc.

Konrád je můj lék na depresi.“ Pejsci se starali nejen o hereččinu dobrou náladu, ale také o její fyzičku. I díky nim je stále štíhlá. Zdůrazňuje, že sportům se nevěnuje, nechodí cvičit, nedrží žádné diety.

Pravidelné venčení, rychlé dlouhé procházky prý dají dostatečně zabrat. „Miluji snad všechna jídla s výjimkou koprové omáčky. Jsem velký gurmet ve spojení s gurmánem, ale jídelní prohřešky hravě vychodím.

Snažím se, aby náš jídelníček byl pestrý, plný ovoce, zeleniny a müsli tyčinek. Ale nakonec to stejně vyhraje svíčková.“

Na starším snímku z roku 2007 s manželem Herbertem Slavíkem.
Na starším snímku z roku 2007 s manželem Herbertem Slavíkem.

Ve zkratce

Narodila se 7. května 1968 v Praze

Maturita na hudebně-dramatickém oddělení Státní konzervatoře

Hrála v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, v pražském Činoherním klubu, v Divadle Na zábradlí, v Divadle na Vinohradech, na Letních shakespearovských slavnostech, v Divadle Ungelt…

Od r. 1993 je bez stálého angažmá

Filmy: např. Citlivá místa (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Má je pomsta (1995 – Český lev za vedlejší roli), Všichni moji blízcí (1999), Dvojrole (2000 – Český lev za hlavní roli)

Seriály: např. Vlak dětství a naděje (1985), Ulice (2005), Dokonalý svět (2010), Terapie II. (2013)

Rodina: manžel Herbert Slavík (54, fotograf), syn Samuel (21), matka Jana Brejchová (77, herečka), bratr z otcovy strany Marek Brodský (57, hudebník, výtvarník, herec)

Kde ji lze vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/tereza-brodska

Při pochodu proti rakovině před šesti lety, na snímku s Monikou Absolonovou.
Při pochodu proti rakovině před šesti lety, na snímku s Monikou Absolonovou.

Co řekla o …:

… o sobě: „Ambiciózní? Kéž bych byla aspoň trochu…“

… ještě o sobě: „Jsem pověrčivá a mám svoje rituály. Třeba mám naučenou trasu do ateliéru, kde natáčíme. Nesnáším jakékoliv změny, nejen ve vztazích, ale ani v oblékání, líčení, zkrátka v ničem.

A můj konzervatismus Herbertovi a Samovi vyhovuje, protože mají každý večer teplou večeři.“

… do třetice o sobě: „Co mám po mamince? Občas slyším, že umím být taky pěkně arogantní. Samozřejmě, že mi to ani nepřijde. A jsem přecitlivělá a úzkostná. Po tatínkovi jsem zdědila například kousek jeho příslovečné hypochondrie…“

… o tom, jak být spokojená: „Snažit být v pohodě, mít se aspoň trochu ráda, nezabývat se malichernostmi a trávit co nejvíce času s lidmi, kteří jsou vám blízcí a se kterými se máte rádi. Čas letí a člověk se má radovat z maličkostí.“

… o výchově: „Násilím a zákazy člověk nic nezmůže. Musíte jen v klidu doufat, že si potomek co nejdříve natluče nos a pochopí, že rodiče měli zase jednou pravdu. Ale myslím, že rodiče by měli být dítěti za každou cenu a v jakékoliv situaci oporou.“

Že ráda a dobře vaří předvedla i v pořadu ČT Hobby naší doby, kde připravovala pečené kuře s pohanka. Recept je jednoduchý. Nejdřív je třeba připravit pohanku. Propláchneme ji a dáme vařit se dvěma kostkami zeleninového bujónu. Kuře osolíme, okořeníme uzeným chilli a dáme do pekáže s kousky másla, pokrájené šalotky a česneku.
Že ráda a dobře vaří předvedla i v pořadu ČT Hobby naší doby, kde připravovala pečené kuře s pohanka. Recept je jednoduchý. Nejdřív je třeba připravit pohanku. Propláchneme ji a dáme vařit se dvěma kostkami zeleninového bujónu. Kuře osolíme, okořeníme uzeným chilli a dáme do pekáže s kousky másla, pokrájené šalotky a česneku.

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nextfoto

Štítky:
Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč