Domů     Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
19.5.2024

Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook.

Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně snížit.

Co je telemedicína

Lékař se s vámi může propojit na dálku a získat tak od vás informace o tlaku, tepu, či teplotě.

Stačit by vám na to měl chytrý telefon, anebo notebook, přes ně se s lékařem můžete spojit prostřednictvím videa, e-mailu či bezdrátových přístrojů, které by měly mít k dispozici obě strany. Říká se tomu telekonzultace.

Pokud lékař zhodnotí vaše data o tělesných funkcích na dálku, jde o telemonitoring či přenos dat. Lékaři tento fenomén začínají využívat u diabetiků, kteří potřebují výrazně zhubnout, či u kardiaků.

Prozatím ovšem telemedicínu v rámci pilotních projektů provádí jen pár odborných zdravotnických pracovišť. Problémem je zřejmě fakt, že je součástí tzv.

elektronizace zdravotnictví, která byla do našeho právního systému zařazena teprve loni (po schválení českým Parlamentem). Naproti tomu další součásti telemedicínské péče dnes již aktivně využíváme. Jde například o eRecept a eNeschopenku.

Vedoucí obezitologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Martin Matoulek:„Telemedicína neznamená, že voláme lékaři, ale znamená to přenos dat.

V našem oboru jde především o sběr dat o jídle a pohybu, která se shromáždí a odesílají do úložiště, kde dojde k jejich vyhodnocení a k návrhu řešení.“

Jak se k ní dostanete?

Pokud toužíte po štíhlejší postavě, jděte za takovým odborníkem, který telemedicínu podporuje.

V Praze jde například o obezitologické centrum ve Všeobecné fakultní nemocnici, kde vám zdarma stáhnou aplikaci do mobilu či notebooku, která vám bude monitorovat nejen jak jíte, ale i to, jak se hýbete.

Pohlídá vám dokonce zápisy o hladině cukru v krvi a nálady jako je stres, či bolest. K tomu si přes fit náramky a chytré hodinky můžete změřit krevní tlak.

Aplikace veškerá data uloží a váš terapeut je pak na dálku zkontroluje, zhodnotí efekt probíhající léčby, případně vám předá další pokyny.

V aplikaci najdete lékaře

Stejná data si můžete spojit přes webové stránky www.casprozdravi.cz, najdete tam aplikace pro iOS i Android, k dispozici budete mít také seznamy lékařů se stálou pohotovostí.

Podobnou službu vám udělá i aplikace MEDDI, k níž se dostanete přes webovou stránku www.mladilekari.cz a www.medi.com.

V současné době je v ní zaregistrováno více než 4 700 praktických lékařů, pediatrů a dalších specialistů, mohou ji používat i pacienti Masarykova onkologického ústavu.

Od loňského podzimu lze také využívat aplikaci mojeEUC (více na www.euc.cz) , jejíž součástí je telemedicínská služba Lékař online 24/7. Pokud jde o vašeho praktika, stačí se jej otázat, zda telemedicínu již provozuje.

A pamatujte! Když budete sledovat svou hmotnost a hodnoty krevního cukru v jednotlivých souvislostech, budete mnohem úspěšnější než ten, který vše sleduje náhodně.

Kdo již telemedicínu využívá

*V současnosti řeší hlavně diagnostiku a léčbu covid-19.

*Časté dotazy přes ní jdou k běžným problémům, jako jsou nachlazení, bolest zad či bolest hlavy.

*Internisté ji využívají u chronických onemocnění, která se zaléčí a pak se průběžně sleduje momentální stav. Jde například o diabetiky.

Co se připravuje

*VZP realizuje s Národním telemedicínským centrem v Olomouci celostátní projekt telefonického kontaktu a pro IKEM péči o kardiologické pacienty. V budoucnosti by až 35 % veškerých medicínských kontaktů mohlo fungovat právě přes telemedicínu.

*Přenos dat/snímků ke specialistovi.

*Konzultace mezi lékařskými specialisty za účelem řešení případu.

Hudba budoucnosti

*V Ostravě funguje samostatné telemedicínské centrum, které spolupracuje s Národním počítačovým centrem při VŠB-Technické univerzitě v Ostravě, jehož superpočítač Karolína zpracovává objemná data z předoperačních vyšetření a vytváří 3D modely jater konkrétních pacientů.

A lékaři nadšeně hovoří o budoucích operacích, kdy se s využitím prvků rozšířené reality propojí laparoskopický obraz s 3D vizualizací.

Kdy telemedicína není vhodná

Tam, kde je důležité vizuální posouzení.

Lékař totiž musí vidět, zda je jeho pacient v bolestivém předklonu, při chůzi se zadýchává, drží se za podbřišek, napadá na jednu nohu, motá se, je bledý, má zažloutlá bělma, vzedmuté břicho, či je opocený, anebo nervózně podupává. To vše mu dálkový přenos dat neřekne.

Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock (úvodní), Unsplush

Štítky:
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského