Domů     Teď ještě ne, až za chvilku
Teď ještě ne, až za chvilku
27.5.2020

Slýcháte od okolí celý život uštěpačné poznámky o lenosti a máte pocit, že na tom možná přece jen něco je? Nevadí, i obyčejná lenost se dá léčit, a my víme jak.

I když lenost je vlastnost nepříjemná a odsuzovaná, v míře rozumné má naopak i své nesporné klady.

Být tu a tam líný, dokázat nic nedělat, jen tak odpočívat bez pocitu, že bychom měli během chvilky zase vyskočit a začít pucovat koberec, žehlit nebo mýt auto, je dobrodiní pro naše (duševní) zdraví.

Taková mírná dávka lenosti nám umožní se uvolnit, relaxovat, vyčistit si hlavu od myšlenek na povinnosti a s dobrou náladou se zase do něčeho pustit.

Líní vynálezci

Sice to zní paradoxně, ale je to tak – díky lenosti prý přišla na svět už spousta geniálních nápadů a různých vylepšováků, jejichž smyslem bylo jediné – zjednodušit si život a nemuset tolik pracovat.

Takže stačí dávka lenosti, spojená s mozkem génia, a je tu pračka, sušička, elektrická žehlička a kdo ví, co ještě. Díky bohu za lenost!

Lenost, nebo prokrastinace?

Aby to nebylo tak jednoduché, obyčejné lenosti poslední dobou zdatně konkuruje modernější pojem prokrastinace.

Upřímně řečeno, odlišit, kdo je lenoch, a kdo je prokrastinátor, tedy člověk odsouvající svou práci ne z lenosti, ale z jiných důvodů, je těžké i pro odborníka. Lenochovi se prostě nechce nic dělat.

Prokrastinátor zase odkládá práci proto, že má buď nezvladatelný sklon být ve všem perfektní (takže nemůže práci odevzdat, protože ještě není dokonalá), nebo má strach se do práce pustit (a tak ji odkládá).

Je to dřina

Ať je to jakkoliv, jestli máte pocit, že jste doopravdy líní (pozor, neplést s vyčerpáním a přepracovaností, kdy už prostě nemůžete), nemusíte se zabývat slovíčky. Odkládání nebo lenost, na obojí je stejný recept.

Překonat vlastní lenost je zatraceně těžká práce. Rozhodně se to nepodaří nikomu, kdo se pro to nerozhodl dobrovolně a z vlastní vůle. Bude zapotřebí mobilizovat veškeré duševní síly, podrobit zkoušce vlastní vytrvalost a nepolevit.

Jak jste na tom s leností?

Máte sklony tlačit před sebou neoblíbené činnosti?

Často vás kvůli nesplněným úkolům hryže svědomí?

Vyřizujete raději nedůležité věci, místo abyste se pustili do těch podstatných?

Myslíte si, že nemá smysl se do ničeho pouštět, když nejste v tom správném rozpoložení?

Vyřizujete věci obvykle až (skoro) po termínu a z posledních sil?

Máte právě rozdělány víc než 3 věci naráz?

Jsou vaše rozdělané úkoly v téhle fázi už aspoň tři týdny?

Myslíte si, že zítra vám půjde všechno líp než dneska?

Jestli jsou vám předchozí výroky povědomé, je dost pravděpodobné, že vám lenost dýchá na záda. Je na čase s tím něco udělat!

Říct línému člověku, že se má vzchopit a začít něco dělat, má asi podobnou naději na úspěch, jako když doporučíme někomu, kdo se topí v hluboké depresi, aby se sebral a viděl svět z té lepší stránky. Prostě to není jednoduché, ale ne nemožné. Chce to systém:

1. Využijte princip sněhové koule

Když pustíte z kopce malou sněhovou kouli, začne cestou dolů zrychlovat a nabaluje na sebe víc a víc sněhu. Tohohle principu se držte. Nezačínejte velkými plány, stejně je nedodržíte.

Nejdřív začněte zlehka, postupně budete přidávat větší porce a budete rychlejší: Potřebujete třeba něco sepsat a nechce se vám? Nejdřív vezměte do ruky tužku a začněte psát, stačí deset minut.

Jakmile vám to přestane jít, jděte dělat něco jiného a vraťte se k psaní za chvíli, případně druhý den. Časem budete stále výkonnější – důležité je nastartovat chuť k práci.

2. Ať žije plánování

Začněte konečně používat svůj diář. Pokud ho nemáte, pořiďte si ho. Nebo si doma sestavte plán úkolů třeba na nástěnku. Na seznam úkolů si napište jednoznačný cíl, kterého chcete v konkrétním termínu dosáhnout.

A nepřehánějte to, zachovejte zdravý úsudek a smysl pro realitu. Dosažení velkého cíle je dřina a záležitost na dlouhé lokte. To by vás rychle přestalo bavit, takže si naplánujte hodně drobných krůčků.

Pokaždé, když budete odškrtávat jednu položku ze seznamu, bude vaše „sněhová koule“ nabírat větší rychlost.

Vypadá váš byt jako po výbuchu bomby? Zápis úkolů může vypadat třeba takhle:

Cíl: 15. července: přijede kamarádka. Mám uklizený byt!!!

Zítra: Uklidím kuchyň: 1. vyklidit myčku, 2. sklidit špinavé nádobí, 3. umýt pracovní desku, 4. umýt sporák

Pozítří: Uklidím koupelnu: 1. nakrmit pračku a zapnout ji, 2. sklidit šampony a mýdla z umyvadla, 3. umýt umyvadlo, 4. umýt vanu.

atd….

3. Přizvěte na pomoc přátele

Jestli patříte k lidem, kteří jsou schopní pracovat jen pod tlakem, vymyslete na sebe fintu.

Požádejte někoho, komu na vás záleží, aby s vámi uzavřel smlouvu – pokud nedoděláte svůj úkol do určeného termínu, zaplatíte pokutu (nemusí jít jen o peníze, třeba o nějakou službu.) Výrok „To nikdy nedokážeš“, pronesený dobrým kamarádem, také umí dělat divy.

4. Trochu se postrašte

V duchu si představte katastrofický scénář, který nastane, když svůj úkol nesplníte. Někomu představa děsivé budoucnosti pomůže a snaží se víc.

Jestli ale patříte k lidem, kteří se při takových myšlenkách vyděsí ještě víc a zaseknou se, raději tenhle způsob nezkoušejte.

5. Odměňte se!

Jakmile splníte, co jste si předsevzali, okamžitě se odměňte. Věřte, že pozitivní posilování funguje stejně u laboratorních potkanů jako u nás. Ale musí to být opravdu okamžitá odměna, jinak se mine účinkem.

6. A občas si dejte pohov

Jsou dny, kdy prostě nic nejde tak, jak by mělo. Netrapte se tím. Někdy se člověk cítí úplně vyždímaný a nemá smysl to lámat přes koleno. Jste-li na tom právě tak, dovolte si s čistým svědomím jeden den vynechat. Zítra se do práce pustíte znovu a půjde vám daleko lépe.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč