Domů     Taťjana Medvecká: Dcerám jsem do života moc nemluvila
Taťjana Medvecká: Dcerám jsem do života moc nemluvila
14.2.2022

Mám-li tuhle skvělou herečku charakterizovat třemi slovy, bylo by to: nejistý optimistický nadšenec. Nehraje si na hvězdu, neoplývá suverenitou. Doma má Lva i Thálie, a přesto jezdí „do práce“ tramvají. Raduje se z maličkostí a v televizi ji baví fotbal!

Nerada pouští kohokoli do soukromí svého a své rodiny, zato o divadle vykládá s nadšením a opravdovým zaujetím. Je to její život. „Lidi jsou schopní během života dokázat spoustu věcí, něco velkého vymyslet nebo obeplout svět, a já pořád hraju divadlo.

A pořád mě to baví! Je to i tím, že naplňuju neuskutečněný sen dvou generací. Maminka, i babička by byly bývaly divadlo rády hrály.“

Slovenské kořeny

Oba rodiče Taťjany Medvecké pocházejí ze Slovenska. Otec v Praze za první republiky studoval, pak žil ve Vídni a po válce se do Prahy vrátil a pracoval v advokátní kanceláři. „Maminku, která tu byla poprvé na sokolském sletu v roce 1938, Praha okouzlila.

Když skončila válka, přijela do Prahy na střeše vlaku.“ Seznámili se v roce 1952. „V manželství mých rodičů se spojili dva naprosto odlišné světy – maminka měla za sebou tvrdý život, od patnácti pomáhala živit rodinu.

Naopak tatínek měl v patnácti zakázáno vstoupit do kuchyně, protože se to na mladého pána neslušelo!“ V jednom rozhovoru na toto téma ještě dodala: „Já jsem květem jejich pozdní lásky…“

Sen o taneční kariéře

Jako malá prý pořád tancovala, vzpomíná, že to byla její nejoblíbenější činnost.

V jednom rozhovoru vyprávěla, jak chodila jsem do baletu a v asi pěti letech měla v dejvické sokolovně se souborem první vystoupení. Snila o tom, že bude baletkou, jenže pak dělala zkoušku do přípravky baletu a tam jí řekli, že je moc veliká.

„A navíc měli nemístnou poznámku k velikosti mého pozadí!“ Pro radost sice tancovala dál, ale s taneční budoucností byl konec.

Hrozně jsem to oplakala, byl to můj největší dětskej žal…“ K tanci ve větší míře se málem vrátila v roce 2010, kdy se měla zúčastnit StarDance, ale zradilo ji koleno a z oblíbené taneční soutěže musela odstoupit už ve stadiu tréninků.

O osudu rozhodl dramaťák

Když byla v páté třídě, začala chodit do dramatického souboru při Lidové škole umění ve Voršilské ulici, to je kousek od Národního, a bylo rozhodnuto. Soubor vedla herečka Jiřina Stránská, která hrála u E. F. Buriana a byla matkou herečky Kláry Jernekové.

„Otevřela mi úplně jiný svět.

Určitě jsem nebyla sama, kdo to takhle pociťoval…“ Tímto „dramaťákem“ prošli ve své době také např. Jaromír Hanzlík, Petr Štěpánek, Jana Hartl, Jana Paulová, Kateřina Macháčková, Vladimír Beneš, David Vejražka, Naďa Konvalinková a spousta dalších později výborných a známých herců.

Na „vejšku“ bez matury

Když už Taťjana studovala druhý rok na gymnáziu, řekla jí paní Stránská:

„Pozor, Táničko, abys na tu herečku nebyla moc stará!“ Rodiče na ukončení středoškolského vzdělání maturitou netrvali, a tak se Taťjana přihlásila ke zkouškám na DAMU. Udělala je a byla přijata!

Bez maturity se dostala na vysokou školu, i když jí ještě nebylo ani osmnáct. Z ročníku byla nejmladší. Také prý také zapálená, pečlivá, zodpovědná, všechno brala velmi vážně. „Tánička-studentka, smáli se mi.

Ale byli na mě moc hodní.“ A zatímco ostatní si užívali veselý studentský život, ona se učila, mimojiné i jazyky. „Jsem vysokoškolák s červeným diplomem bez maturity, tak jsem si udělala státnice z angličtiny a z ruštiny, abych měla alespoň nějaký papír! Pocit nedovzdělání je moje celoživotní trauma, mám pocit, že nic nevím…“

Život s Národním

Na DAMU ji učil známý herec Ota Sklenčka. Vzpomíná, že to byl velmi laskavý člověk, který skoro otcovsky staral i o další profesního růst studentů. Právě on na Medveckou upozornil, a tak se dostala do Městských divadel pražských.

Předtím už si ale zahrála i v Divadle na zábradlí. A hned po absolutoriu získala angažmá v Národním divadle! Prý tam přišla s rozklepanýma nohama a teprve postupně jí docházelo, že musí dokázat, že tam není omylem.

Do souboru naší první scény přišla ve stejné době jako např. Jana Boušková, Jiří Štěpnička nebo Petr Svojtka a na chodbách potkávala Danu Medřickou, Josefa Kemra, Radovana Lukavského, Luďka Munzara či Janu Hlaváčovou…

„Velmi mě ovlivnilo to, jakým způsobem se chovali a jací to byli lidé…“ V pražském Národním divadle hraje Taťjana Medvecká dodnes, už 43. sezonu!

Já to prostě musím umět

Bývala pečlivá a zodpovědná ve škole a takovou zůstala. „Nikdy jsem se nenaučila učit se text tak, že by mně někdo text nahazoval.

Já se tak strašně stydím, že to prostě musím umět!“ A tak si opisuje texty svých rolí rukou do sešitů a pak se prochází třeba po Divoké Šárce, kterou má z domova kousíček, a učí se. „Šárka, to je dar, jsem za ni vděčná, je tam krásně.

Znám místa, kde kvetou fialky, kde poprvé vykouknou kopřivy, kde rostou babky a kde pravé hřiby! V Šárce je klid. Vím, na kterém místě jsem se učila Klytaimnéstřin úvodní monolog a kde jsem zpola zavátá recitovala Schillera…“

Na křtu knih Pavly Holanové Klub Amazonek a Hany Militké Pronikavý smích.
Na křtu knih Pavly Holanové Klub Amazonek a Hany Militké Pronikavý smích.

Jsem hypertolerantní maminka“

Říkává, že je hrdou občankou Prahy 6. Žila tam jako malá, bydlí tam se svým mužem, vyrostly tam jejich dcery.

S manželem, dnes scenáristou a pedagogem FAMU Jiřím Dufkem, se seznámila už za studií, vzali se v roce 1979. „V rámci své vzornosti jsem nebyla do vztahů tak úplně hrrr. Jednou jsem se spálila a pak jsem byla dlouho opatrná.

Až jsem potkala Dufka a to dopadlo dobře.“ Když se jí narodily Kateřina a Kristina, scházela v divadle vždy jen pár měsíců. „Musím vzdát hold své mamince své tchyni – byly báječné a strašně mi s holkami pomáhaly.

A také svému úžasně hodnému a tolerantnímu manželovi.“ V jednom rozhovoru říkala, že její dcery měly pocit, že je přísná a málo je chválí. Jenže – každý opakuje to, co zažil v mládí. „Moje maminka byla báječná, ale velmi přísná.

Mě začala chválit až tak od svých 80 nahoru. Ve srovnání s ní jsem já hypertolerantní a chválící maminka.“ A jindy dodala: „Svým dcerám jsem do výběru partnera nebo třeba školy nikdy nemluvila, nechala jsem to na nich.“

Fotbal to je hra

Nejezdí na kole, neřídí auto, byť řidičký průkaz má, dopravuje se MHD. Ráda cestuje, vyhledává památky. A v zahraničí se nejraději dorozumívá místním jazykem. „I studium cizích jazyků beru jako roli.

Baví mě mluvit tak, jak mluví ten národ, kam jedu, a to včetně výrazu, typické gestiky.“ Jak odpočívá mimo prázdniny? Zatímco manžel rád zahradničí, ona jde raději na procházku, a nebo si pustí televizi. „Detektivku nikdy!

Bojím se u ní, všechno prožívám. Ani zombie, upíry a podobné potvory si do života nepouštím.“ Zato fotbal, to je něco jiného! „Když je náhodou čtvrtfinále, semifinále Ligy mistrů, televize patří mně! Na českou ligu se nedívám, tolik času nemám.

Hledám líbivý fotbal, rychlou hru plnou šancí. Načnu si pivo a ,analyzujiʻ hru. Manžel si zvykl.“

Foto: Herminapress, Nextfoto

Předchozí článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž