Aby ne, stěny dnešních budov jsou až třicetkrát těsnější než bývaly před sto lety. Máme doma více tepla, ale také vlhka. Proto se plísním tak dobře daří.
V novostavbách a zateplených budovách nestačí ke snížení rizika plísní ani zvýšené větrání. Problémem totiž nejsou jen nepropustná plastová okna, ale už zmíněné stěny.
Pro dostatečné snížení vlhkosti vzduchu bylo zapotřebí větrat průběžně asi desetkrát denně po pěti minutách, což je leckdy nereálné. Různé místnosti mají navíc různě silné předpoklady k tvorbě plísní.
Kvůli zvýšené vlhkosti je třeba důkladně větrat nejen v koupelně a kuchyně, ale také v ložnici, kde se vlhkost hromadí v noci. Rizikové jsou také chladné vnější stěny a kouty, kde málo cirkuluje vzduch.
Pozor: Dlouhé větrání nemusí vždy prospívat. Naopak, v topné sezóně může zlepšovat podmínky pro šíření plísní. Pokud se stěny v místnosti totiž příliš ochladí, tak se pak na nich vytápěním zkondenzuje vlhkost.
Škody na zdraví i majetku
Smyslem plísní v přírodě je rozkládat jiné organismy, což vysvětluje jejich agresivní působení vůči dřevěným stavebním materiálům, ale i riziko, které představují pro zdraví.
Mohou vyvolávat alergie a vyčerpávat imunitní systém, zejména u dětí a oslabených dospělých. S ohledem na možné následky je proto rozumné neváhat a likvidovat už malá ložiska plísně.
Jak se jich zbavit?
Chlorem
Postřik roztokem chloru je u nás oblíbená metoda pro likvidaci plísní v interiéru. Při provádění je třeba dodržovat správný postup a v žádném případě plísně ze stěny před postřikem neseškrabávat ani neodstraňovat kartáčem.
Spóry by se rozletěly po místnosti a usadily by se jinde, nehledě na to, že jsou vysoce dráždivé pro dýchací cesty. Roztok chloru likviduje i řasy a kvasinky a dá se použít na malbu, omítku i na dřevo a samozřejmě i v koupelně na spáry.
Postup je obvykle třeba opakovat, neboť plíseň je organismus, který se velmi dobře regeneruje, stačí, aby postřik přežila nepatrná část populace a rychle se znovu rozrostou.
Alkoholem
Na porézní stavební materiály, jako je omítka, můžeme při likvidaci plísně použít 70% až 80% etylalkohol. Nastříkáme nebo do teprve se tvořících ložisek vetřeme.
Pozor na vznícení, výpary jsou samozřejmě hořlavé, takže se v místnosti nesmí kouřit ani pohybovat s otevřeným ohněm. Předností alkoholu ovšem je menší zátěž pro zdraví, neboť chlor je vysoce dráždivý pro oči a sliznice dýchacích cest.
Podobně jako alkohol pomáhá i 3% peroxid vodíku. Ten navíc tmavé místo zesvětlí.
Tapety odstranit
Pokud se plíseň objeví na tapetách, pak se dá dalšímu šíření těžko zabránit. Tapety je třeba navlhčit a strhnout. Omítku pak vyčistíme opět buď roztokem chloru nebo koncentrovaným etylalkoholem.
Po vyčištění stěny od plísní se nedoporučuje dávat na stejné místo opět tapety, neboť tam velmi pravděpodobně stále panují příznivé podmínky pro růst plísní. Místnost je vhodnější vymalovat.
Úpravy v koupelně
Právě tam bývá vzdušná vlhkost nejvyšší a plísně nejúpornější. Pokud se plíseň do spár znovu a znovu vrací, pak to znamená, že prorostla spárou do hloubky.
V tomto případě je třeba výplň spár mezi obkladovým materiálem zcela odstranit a poté nanést novou spárovací hmotu. I po takové úpravě ovšem dál platí, že spáry by neměly být trvale vystaveny vlhkosti.
Proto je třeba také zlepšit v koupelně odvětrávání, aby vlhkost rychleji vysychala. Jako prevence proti plísním se také osvědčuje použití keramických obkladů v kombinaci s podlahovým topením ve sprchovém koutě namísto sprchové vaničky.
Ochranné spárovací hmoty jsou k dostání v dostatečném spektru barev, takže koncepci koupelny nenaruší.
Spárovací hmota jako nárazník
Pokud chcete skutečně zabránit dalšímu šíření plísní v koupelně, použijte při renovaci obkladů spárovací hmotou s protiplísňovým efektem. V jednodušší variantě jde o materiály, které zaručují vyšší odolnost vůči pronikání vlhkosti.
Tím současně brání i tomu, aby se s vlhkostí do spár dostávaly nežádoucí mikroorganismy. Tam, kde se dá předpokládat, že prostá obrana díky vysokou vodoodpudivosti nemusí stačit, je pak lepší použít spárovací hmoty vyšší kategorie.
Jsou obohaceny složkami, které aktivně působí proti plísním, bakteriím a řasám, brání jim v uchycení na materiálu spár a blokují jejich růst.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock