Domů     Ta protivná depka je už zase tady!
Ta protivná depka je už zase tady!
26.1.2022

Chce se vám plakat, ale místo toho jen strnule hledíte „nikam“? Cítíte se jako vymačkaný citron? Je vám všechno jedno? Pak jste možná propadli novoroční depresi.

Posilují ji také pro toto období typické krátké dny s nedostatkem světla. S depresí ale můžeme skoncovat. Přinášíme pět účinných zbraní, které vám pomohou vyhrát.

1. Pohněte se… Krůček po krůčku

Tím nejdůležitějším, co můžeme udělat, je vymanit se z paralyzující bubliny smutku, a netečnosti. Ta nás drží v zoufalství, sešněrované na gauči bez schopnosti jakékoli akce.

Stačí vědět, že deprese miluje stereotyp, krade emoce, podsouvá pocity viny a probouzí beznaděj. Všechny tyto aspekty můžete pokořit.

Jak?

Stačí, když se začnete hýbat. Proveďte jakoukoli změnu. Malou, nepatrnou… Udělejte něco jinak, než obvykle. Tím probudíte mysl a aktivujete myšlenky. I když je venku mrazivo (nebo právě proto), otevřete na chvilku okno a pusťte si do pokoje čerstvý vzduch.

Zhluboka se nadechněte. A usmějte se. Přesně to deprese nemá ráda.

2. Dejte si sprchu

Když už jste se rozhýbali, zamiřte rovnou do koupelny. Proud vody prokrví tělo a zvedne náladu. Na závěr si dodejte odvahu a pusťte si studenou vodu. Tolik studenou, kolik vydržíte. Postupně, den po dni můžete teplotu dále snižovat.

Proč?

Protože studená voda vaše tělo dokonale probudí a vytrhne ho z letargie. Do organismu se začnou vyplavovat hormony štěstí – endorfiny. Stimuluje se nervová soustava. Povolí napětí svalů. Sníží se hormon kortizol, kterého v sobě při stresu máme nadbytek. Zmizí únava a vyčerpání.

Tip Paní domu: Zkuste si místo sprchy naordinovat bazén a jděte si zaplavat. A když přitom bude po ruce sauna, ještě lépe. Dopřejte si obojí!

3. Stimulujte smysly

Zrak, sluch, čich, chuť a hmat… To je pět dokonalých pomocníků v boji s depresí. Zapojte je jeden po druhém a klidně i všechny najednou.

* Rozsviťte co nejvíce světel. Vyberte si oděv, který má zářivé, veselé barvy.

* Pusťte si muziku, kterou máte rádi.

* Nakapejte do rozprašovače 5 kapek kvalitního aromatického olejíčku (například divoký pomeranč a eukalyptus v poměru 3:2), smíchejte ho s vodou, protřepejte a opakovaně stříkněte do prostoru pokoje.

Jestli nemáte olejíček, dejte na sporák hrnec s vodou, do kterého přidejte 2 plátky citronu, hřebíček a kardamom a přiveďte směs k varu.

* Zhřešte a dopřejte si bez výčitek dobré jídlo nebo výtečný dezert, nejlépe s čokoládou.

* A hlavně se vědomě dotýkejte… předmětů, ale ještě lépe živých bytostí: obejměte kamarádku, pohlaďte psa, přiviňte k sobě partnera, posaďte si na klín kočku a vnímejte, jak přede, namasírujte přítele, vezměte do náruče malé dítě…

Co ještě?

Kupte si řezané květiny, jednu po druhé naaranžujte do vázy a kochejte se přitom krásou květů, nasávejte jejich vůni, všímejte si tvarů a prsty zkoumejte jejich strukturu.

4. Přestaňte se litovat

To je totiž přímá cesta k věčným a nikdy nekončícím problémům. Něco se pokazilo, nepovedlo, skončilo? Pryč s tím. Šťouráním se v minulosti, připomínáním si křivd nebo krmením výčitek se nikdy nic nevyřeší.

Minulost dávno skončila a budoucnost je daleko před námi. S novým rokem máte ideální příležitost zavřít za minulostí dveře a naučit se žít tady a teď.

Ještě něco navíc:

Zapomeňte na alkohol. V něm únik od deprese nenajdete. A pokud ano, pak jen na malou chvilku a s nedozírnými následky. Naopak může způsobit spoustu problémů, bolesti a trápení vám i vašim nejbližším.

5. Vyhledejte lékaře

Někdy to už sami nezvládneme a nastane okamžik, kdy je třeba vyhledat pomoc u odborníka na duši. Psychoterapeut, psycholog nebo psychiatr vám pomůže zpracovat vaše trápení a najít cestu, jak dál.

Rozhodně se nebojte, že když ho navštívíte, získáte pověst blázna. Deprese je duševní nemoc, kterou lze léčit a vyléčit. Nečekejte však žádné velké rady, jak to zařídit, aby vám zítra bylo lépe.

Role dobrého psychologa není o radách, ale především v tom, že vám bude průvodcem, s nímž se na sebe a svůj problém dokážete podívat z jiného úhlu, naučíte se hledat a nacházet řešení a cítit se přitom bezpečně.

A co dál?

Z náruče odborníka příliš nepospíchejte. Deprese se ráda vrací. Platí, že čím déle ji necháte neléčenou, tím déle se z ní budete zotavovat.

Jak poznáme plíživý nástup deprese?

Cítíme se více unavení, nejsme tak aktivní, jak je pro nás obvyklé. Ztrácíme zájem o své koníčky. Nedokážeme se soustředit. Naše sebevědomí klesá. Nic nám nepůsobí ani tu nejmenší radost. Někdy ztrácíme chuť k jídlu a můžeme i hubnout.

Špatně se nám usíná nebo se v noci budíme a nemůžeme spát. Trápí nás pocity viny. Mohou se objevit i myšlenky na sebevraždu.

Deprese má několik forem

Lehká

V tomto stavu se člověk musí do každé činnosti nutit. Přestává vyhledávat společnost druhých a před okolím se uzavírá do sebe. Nic mu neudělá radost. Přesto všechno ještě funguje doma i v práci.

Středně těžká

Nemocný se již cítí nešťastně. Ignoruje pracovní i jiné povinnosti, nic ho nebaví.

Těžká

Postižený již zanedbává osobní hygienu, nedokáže se o sebe postarat, často celý den nevyleze z postele a podléhá chmurným myšlenkám. Sigmund Freud tuto fázi nazýval „Být mrtvý zevnitř.“

Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
epochaplus.cz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Silná přitažlivost s bývalým
nasehvezdy.cz
Silná přitažlivost s bývalým
Nová posila seriálu ZOO Jana Bernášková (42) má až podezřele blízko ke svému bývalému muži, režisérovi Davidu Drábkovi (53). Byl to právě jejich vztah, z něhož čerpala ve své knize Jak přežít svého mu
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř