Ta protivná depka je už zase tady!

Chce se vám plakat, ale místo toho jen strnule hledíte „nikam“? Cítíte se jako vymačkaný citron? Je vám všechno jedno? Pak jste možná propadli novoroční depresi.

Posilují ji také pro toto období typické krátké dny s nedostatkem světla. S depresí ale můžeme skoncovat. Přinášíme pět účinných zbraní, které vám pomohou vyhrát.

1. Pohněte se… Krůček po krůčku

Tím nejdůležitějším, co můžeme udělat, je vymanit se z paralyzující bubliny smutku, a netečnosti. Ta nás drží v zoufalství, sešněrované na gauči bez schopnosti jakékoli akce. Stačí vědět, že deprese miluje stereotyp, krade emoce, podsouvá pocity viny a probouzí beznaděj. Všechny tyto aspekty můžete pokořit.

Jak?

Stačí, když se začnete hýbat. Proveďte jakoukoli změnu. Malou, nepatrnou… Udělejte něco jinak, než obvykle. Tím probudíte mysl a aktivujete myšlenky. I když je venku mrazivo (nebo právě proto), otevřete na chvilku okno a pusťte si do pokoje čerstvý vzduch. Zhluboka se nadechněte. A usmějte se. Přesně to deprese nemá ráda.

2. Dejte si sprchu

Když už jste se rozhýbali, zamiřte rovnou do koupelny. Proud vody prokrví tělo a zvedne náladu. Na závěr si dodejte odvahu a pusťte si studenou vodu. Tolik studenou, kolik vydržíte. Postupně, den po dni můžete teplotu dále snižovat.

Proč?

Protože studená voda vaše tělo dokonale probudí a vytrhne ho z letargie. Do organismu se začnou vyplavovat hormony štěstí – endorfiny. Stimuluje se nervová soustava. Povolí napětí svalů. Sníží se hormon kortizol, kterého v sobě při stresu máme nadbytek. Zmizí únava a vyčerpání.

Tip Paní domu: Zkuste si místo sprchy naordinovat bazén a jděte si zaplavat. A když přitom bude po ruce sauna, ještě lépe. Dopřejte si obojí!

3. Stimulujte smysly

Zrak, sluch, čich, chuť a hmat… To je pět dokonalých pomocníků v boji s depresí. Zapojte je jeden po druhém a klidně i všechny najednou.

* Rozsviťte co nejvíce světel. Vyberte si oděv, který má zářivé, veselé barvy.

* Pusťte si muziku, kterou máte rádi.

* Nakapejte do rozprašovače 5 kapek kvalitního aromatického olejíčku (například divoký pomeranč a eukalyptus v poměru 3:2), smíchejte ho s vodou, protřepejte a opakovaně stříkněte do prostoru pokoje. Jestli nemáte olejíček, dejte na sporák hrnec s vodou, do kterého přidejte 2 plátky citronu, hřebíček a kardamom a přiveďte směs k varu.

* Zhřešte a dopřejte si bez výčitek dobré jídlo nebo výtečný dezert, nejlépe s čokoládou.

* A hlavně se vědomě dotýkejte… předmětů, ale ještě lépe živých bytostí: obejměte kamarádku, pohlaďte psa, přiviňte k sobě partnera, posaďte si na klín kočku a vnímejte, jak přede, namasírujte přítele, vezměte do náruče malé dítě…

Co ještě?

Kupte si řezané květiny, jednu po druhé naaranžujte do vázy a kochejte se přitom krásou květů, nasávejte jejich vůni, všímejte si tvarů a prsty zkoumejte jejich strukturu.

4. Přestaňte se litovat

To je totiž přímá cesta k věčným a nikdy nekončícím problémům. Něco se pokazilo, nepovedlo, skončilo? Pryč s tím. Šťouráním se v minulosti, připomínáním si křivd nebo krmením výčitek se nikdy nic nevyřeší. Minulost dávno skončila a budoucnost je daleko před námi.

S novým rokem máte ideální příležitost zavřít za minulostí dveře a naučit se žít tady a teď.

Ještě něco navíc:

Zapomeňte na alkohol. V něm únik od deprese nenajdete. A pokud ano, pak jen na malou chvilku a s nedozírnými následky. Naopak může způsobit spoustu problémů, bolesti a trápení vám i vašim nejbližším.

5. Vyhledejte lékaře

Někdy to už sami nezvládneme a nastane okamžik, kdy je třeba vyhledat pomoc u odborníka na duši. Psychoterapeut, psycholog nebo psychiatr vám pomůže zpracovat vaše trápení a najít cestu, jak dál. Rozhodně se nebojte, že když ho navštívíte, získáte pověst blázna. Deprese je duševní nemoc, kterou lze léčit a vyléčit. Nečekejte však žádné velké rady, jak to zařídit, aby vám zítra bylo lépe. Role dobrého psychologa není o radách, ale především v tom, že vám bude průvodcem, s nímž se na sebe a svůj problém dokážete podívat z jiného úhlu, naučíte se hledat a nacházet řešení a cítit se přitom bezpečně.

A co dál?

Z náruče odborníka příliš nepospíchejte. Deprese se ráda vrací. Platí, že čím déle ji necháte neléčenou, tím déle se z ní budete zotavovat.

Jak poznáme plíživý nástup deprese?

Cítíme se více unavení, nejsme tak aktivní, jak je pro nás obvyklé. Ztrácíme zájem o své koníčky. Nedokážeme se soustředit. Naše sebevědomí klesá. Nic nám nepůsobí ani tu nejmenší radost. Někdy ztrácíme chuť k jídlu a můžeme i hubnout. Špatně se nám usíná nebo se v noci budíme a nemůžeme spát. Trápí nás pocity viny.

Mohou se objevit i myšlenky na sebevraždu.

Deprese má několik forem

Lehká

V tomto stavu se člověk musí do každé činnosti nutit. Přestává vyhledávat společnost druhých a před okolím se uzavírá do sebe. Nic mu neudělá radost. Přesto všechno ještě funguje doma i v práci.

Středně těžká

Nemocný se již cítí nešťastně. Ignoruje pracovní i jiné povinnosti, nic ho nebaví.

Těžká

Postižený již zanedbává osobní hygienu, nedokáže se o sebe postarat, často celý den nevyleze z postele a podléhá chmurným myšlenkám. Sigmund Freud tuto fázi nazýval „Být mrtvý zevnitř.“

Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stropnickému chystá pomstu?!
nasehvezdy.cz

Stropnickému chystá pomstu?!

Temperamentní herečka...
Pohled do čelistí hadů: Spolknou i krokodýla!
21stoleti.cz

Pohled do čelistí hadů:...

Pokud jste někdy viděli fotku obrovského hada...
Tvarohové řezy s polevou
tisicereceptu.cz

Tvarohové řezy s polevou

Jemné tvarohovo-jogurtové řezy jsou...
Zničí mladá herečka Žilkové rodinu?
nasehvezdy.cz

Zničí mladá herečka Žilkové...

Perné chvilky nejspíš...
Dárky, které nepřestanou dělat radost
iluxus.cz

Dárky, které nepřestanou...

Kosmetika Capri, výrobce přírodní kosmetiky tradičních...
Římané v Arábii vsadili na špatného koně
epochalnisvet.cz

Římané v Arábii vsadili na...

V Římské říši skončilo dlouhé období...
Svět podléhá kovové sponě: Patentka je cennější než diamant
epochaplus.cz

Svět podléhá kovové sponě:...

Vyučený zámečník s obchodním talentem a šikovný mechanik...
Pronásledovaný císař Tu-Po
enigmaplus.cz

Pronásledovaný císař Tu-Po

Tu-Po byl starověký čínský duch s...
Tajemství odkrývání hlíny: Schliemann se stal obětí vlastního omylu
epochaplus.cz

Tajemství odkrývání hlíny:...

Už od dětství sní Němec Heinrich Schliemann...
Moje dcery se hodně nenávidí
skutecnepribehy.cz

Moje dcery se hodně nenávidí

Jsem z té situace trochu...
Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků
epochanacestach.cz

Advent v Národním zemědělském muzeu:...

Velbloud, lamy, poník i koza...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
0 shares