Domů     Ta protivná depka je už zase tady!
Ta protivná depka je už zase tady!
26.1.2022

Chce se vám plakat, ale místo toho jen strnule hledíte „nikam“? Cítíte se jako vymačkaný citron? Je vám všechno jedno? Pak jste možná propadli novoroční depresi.

Posilují ji také pro toto období typické krátké dny s nedostatkem světla. S depresí ale můžeme skoncovat. Přinášíme pět účinných zbraní, které vám pomohou vyhrát.

1. Pohněte se… Krůček po krůčku

Tím nejdůležitějším, co můžeme udělat, je vymanit se z paralyzující bubliny smutku, a netečnosti. Ta nás drží v zoufalství, sešněrované na gauči bez schopnosti jakékoli akce.

Stačí vědět, že deprese miluje stereotyp, krade emoce, podsouvá pocity viny a probouzí beznaděj. Všechny tyto aspekty můžete pokořit.

Jak?

Stačí, když se začnete hýbat. Proveďte jakoukoli změnu. Malou, nepatrnou… Udělejte něco jinak, než obvykle. Tím probudíte mysl a aktivujete myšlenky. I když je venku mrazivo (nebo právě proto), otevřete na chvilku okno a pusťte si do pokoje čerstvý vzduch.

Zhluboka se nadechněte. A usmějte se. Přesně to deprese nemá ráda.

2. Dejte si sprchu

Když už jste se rozhýbali, zamiřte rovnou do koupelny. Proud vody prokrví tělo a zvedne náladu. Na závěr si dodejte odvahu a pusťte si studenou vodu. Tolik studenou, kolik vydržíte. Postupně, den po dni můžete teplotu dále snižovat.

Proč?

Protože studená voda vaše tělo dokonale probudí a vytrhne ho z letargie. Do organismu se začnou vyplavovat hormony štěstí – endorfiny. Stimuluje se nervová soustava. Povolí napětí svalů. Sníží se hormon kortizol, kterého v sobě při stresu máme nadbytek. Zmizí únava a vyčerpání.

Tip Paní domu: Zkuste si místo sprchy naordinovat bazén a jděte si zaplavat. A když přitom bude po ruce sauna, ještě lépe. Dopřejte si obojí!

3. Stimulujte smysly

Zrak, sluch, čich, chuť a hmat… To je pět dokonalých pomocníků v boji s depresí. Zapojte je jeden po druhém a klidně i všechny najednou.

* Rozsviťte co nejvíce světel. Vyberte si oděv, který má zářivé, veselé barvy.

* Pusťte si muziku, kterou máte rádi.

* Nakapejte do rozprašovače 5 kapek kvalitního aromatického olejíčku (například divoký pomeranč a eukalyptus v poměru 3:2), smíchejte ho s vodou, protřepejte a opakovaně stříkněte do prostoru pokoje.

Jestli nemáte olejíček, dejte na sporák hrnec s vodou, do kterého přidejte 2 plátky citronu, hřebíček a kardamom a přiveďte směs k varu.

* Zhřešte a dopřejte si bez výčitek dobré jídlo nebo výtečný dezert, nejlépe s čokoládou.

* A hlavně se vědomě dotýkejte… předmětů, ale ještě lépe živých bytostí: obejměte kamarádku, pohlaďte psa, přiviňte k sobě partnera, posaďte si na klín kočku a vnímejte, jak přede, namasírujte přítele, vezměte do náruče malé dítě…

Co ještě?

Kupte si řezané květiny, jednu po druhé naaranžujte do vázy a kochejte se přitom krásou květů, nasávejte jejich vůni, všímejte si tvarů a prsty zkoumejte jejich strukturu.

4. Přestaňte se litovat

To je totiž přímá cesta k věčným a nikdy nekončícím problémům. Něco se pokazilo, nepovedlo, skončilo? Pryč s tím. Šťouráním se v minulosti, připomínáním si křivd nebo krmením výčitek se nikdy nic nevyřeší.

Minulost dávno skončila a budoucnost je daleko před námi. S novým rokem máte ideální příležitost zavřít za minulostí dveře a naučit se žít tady a teď.

Ještě něco navíc:

Zapomeňte na alkohol. V něm únik od deprese nenajdete. A pokud ano, pak jen na malou chvilku a s nedozírnými následky. Naopak může způsobit spoustu problémů, bolesti a trápení vám i vašim nejbližším.

5. Vyhledejte lékaře

Někdy to už sami nezvládneme a nastane okamžik, kdy je třeba vyhledat pomoc u odborníka na duši. Psychoterapeut, psycholog nebo psychiatr vám pomůže zpracovat vaše trápení a najít cestu, jak dál.

Rozhodně se nebojte, že když ho navštívíte, získáte pověst blázna. Deprese je duševní nemoc, kterou lze léčit a vyléčit. Nečekejte však žádné velké rady, jak to zařídit, aby vám zítra bylo lépe.

Role dobrého psychologa není o radách, ale především v tom, že vám bude průvodcem, s nímž se na sebe a svůj problém dokážete podívat z jiného úhlu, naučíte se hledat a nacházet řešení a cítit se přitom bezpečně.

A co dál?

Z náruče odborníka příliš nepospíchejte. Deprese se ráda vrací. Platí, že čím déle ji necháte neléčenou, tím déle se z ní budete zotavovat.

Jak poznáme plíživý nástup deprese?

Cítíme se více unavení, nejsme tak aktivní, jak je pro nás obvyklé. Ztrácíme zájem o své koníčky. Nedokážeme se soustředit. Naše sebevědomí klesá. Nic nám nepůsobí ani tu nejmenší radost. Někdy ztrácíme chuť k jídlu a můžeme i hubnout.

Špatně se nám usíná nebo se v noci budíme a nemůžeme spát. Trápí nás pocity viny. Mohou se objevit i myšlenky na sebevraždu.

Deprese má několik forem

Lehká

V tomto stavu se člověk musí do každé činnosti nutit. Přestává vyhledávat společnost druhých a před okolím se uzavírá do sebe. Nic mu neudělá radost. Přesto všechno ještě funguje doma i v práci.

Středně těžká

Nemocný se již cítí nešťastně. Ignoruje pracovní i jiné povinnosti, nic ho nebaví.

Těžká

Postižený již zanedbává osobní hygienu, nedokáže se o sebe postarat, často celý den nevyleze z postele a podléhá chmurným myšlenkám. Sigmund Freud tuto fázi nazýval „Být mrtvý zevnitř.“

Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského