Domů     Ta protivná depka je už zase tady!
Ta protivná depka je už zase tady!
26.1.2022

Chce se vám plakat, ale místo toho jen strnule hledíte „nikam“? Cítíte se jako vymačkaný citron? Je vám všechno jedno? Pak jste možná propadli novoroční depresi.

Posilují ji také pro toto období typické krátké dny s nedostatkem světla. S depresí ale můžeme skoncovat. Přinášíme pět účinných zbraní, které vám pomohou vyhrát.

1. Pohněte se… Krůček po krůčku

Tím nejdůležitějším, co můžeme udělat, je vymanit se z paralyzující bubliny smutku, a netečnosti. Ta nás drží v zoufalství, sešněrované na gauči bez schopnosti jakékoli akce.

Stačí vědět, že deprese miluje stereotyp, krade emoce, podsouvá pocity viny a probouzí beznaděj. Všechny tyto aspekty můžete pokořit.

Jak?

Stačí, když se začnete hýbat. Proveďte jakoukoli změnu. Malou, nepatrnou… Udělejte něco jinak, než obvykle. Tím probudíte mysl a aktivujete myšlenky. I když je venku mrazivo (nebo právě proto), otevřete na chvilku okno a pusťte si do pokoje čerstvý vzduch.

Zhluboka se nadechněte. A usmějte se. Přesně to deprese nemá ráda.

2. Dejte si sprchu

Když už jste se rozhýbali, zamiřte rovnou do koupelny. Proud vody prokrví tělo a zvedne náladu. Na závěr si dodejte odvahu a pusťte si studenou vodu. Tolik studenou, kolik vydržíte. Postupně, den po dni můžete teplotu dále snižovat.

Proč?

Protože studená voda vaše tělo dokonale probudí a vytrhne ho z letargie. Do organismu se začnou vyplavovat hormony štěstí – endorfiny. Stimuluje se nervová soustava. Povolí napětí svalů. Sníží se hormon kortizol, kterého v sobě při stresu máme nadbytek. Zmizí únava a vyčerpání.

Tip Paní domu: Zkuste si místo sprchy naordinovat bazén a jděte si zaplavat. A když přitom bude po ruce sauna, ještě lépe. Dopřejte si obojí!

3. Stimulujte smysly

Zrak, sluch, čich, chuť a hmat… To je pět dokonalých pomocníků v boji s depresí. Zapojte je jeden po druhém a klidně i všechny najednou.

* Rozsviťte co nejvíce světel. Vyberte si oděv, který má zářivé, veselé barvy.

* Pusťte si muziku, kterou máte rádi.

* Nakapejte do rozprašovače 5 kapek kvalitního aromatického olejíčku (například divoký pomeranč a eukalyptus v poměru 3:2), smíchejte ho s vodou, protřepejte a opakovaně stříkněte do prostoru pokoje.

Jestli nemáte olejíček, dejte na sporák hrnec s vodou, do kterého přidejte 2 plátky citronu, hřebíček a kardamom a přiveďte směs k varu.

* Zhřešte a dopřejte si bez výčitek dobré jídlo nebo výtečný dezert, nejlépe s čokoládou.

* A hlavně se vědomě dotýkejte… předmětů, ale ještě lépe živých bytostí: obejměte kamarádku, pohlaďte psa, přiviňte k sobě partnera, posaďte si na klín kočku a vnímejte, jak přede, namasírujte přítele, vezměte do náruče malé dítě…

Co ještě?

Kupte si řezané květiny, jednu po druhé naaranžujte do vázy a kochejte se přitom krásou květů, nasávejte jejich vůni, všímejte si tvarů a prsty zkoumejte jejich strukturu.

4. Přestaňte se litovat

To je totiž přímá cesta k věčným a nikdy nekončícím problémům. Něco se pokazilo, nepovedlo, skončilo? Pryč s tím. Šťouráním se v minulosti, připomínáním si křivd nebo krmením výčitek se nikdy nic nevyřeší.

Minulost dávno skončila a budoucnost je daleko před námi. S novým rokem máte ideální příležitost zavřít za minulostí dveře a naučit se žít tady a teď.

Ještě něco navíc:

Zapomeňte na alkohol. V něm únik od deprese nenajdete. A pokud ano, pak jen na malou chvilku a s nedozírnými následky. Naopak může způsobit spoustu problémů, bolesti a trápení vám i vašim nejbližším.

5. Vyhledejte lékaře

Někdy to už sami nezvládneme a nastane okamžik, kdy je třeba vyhledat pomoc u odborníka na duši. Psychoterapeut, psycholog nebo psychiatr vám pomůže zpracovat vaše trápení a najít cestu, jak dál.

Rozhodně se nebojte, že když ho navštívíte, získáte pověst blázna. Deprese je duševní nemoc, kterou lze léčit a vyléčit. Nečekejte však žádné velké rady, jak to zařídit, aby vám zítra bylo lépe.

Role dobrého psychologa není o radách, ale především v tom, že vám bude průvodcem, s nímž se na sebe a svůj problém dokážete podívat z jiného úhlu, naučíte se hledat a nacházet řešení a cítit se přitom bezpečně.

A co dál?

Z náruče odborníka příliš nepospíchejte. Deprese se ráda vrací. Platí, že čím déle ji necháte neléčenou, tím déle se z ní budete zotavovat.

Jak poznáme plíživý nástup deprese?

Cítíme se více unavení, nejsme tak aktivní, jak je pro nás obvyklé. Ztrácíme zájem o své koníčky. Nedokážeme se soustředit. Naše sebevědomí klesá. Nic nám nepůsobí ani tu nejmenší radost. Někdy ztrácíme chuť k jídlu a můžeme i hubnout.

Špatně se nám usíná nebo se v noci budíme a nemůžeme spát. Trápí nás pocity viny. Mohou se objevit i myšlenky na sebevraždu.

Deprese má několik forem

Lehká

V tomto stavu se člověk musí do každé činnosti nutit. Přestává vyhledávat společnost druhých a před okolím se uzavírá do sebe. Nic mu neudělá radost. Přesto všechno ještě funguje doma i v práci.

Středně těžká

Nemocný se již cítí nešťastně. Ignoruje pracovní i jiné povinnosti, nic ho nebaví.

Těžká

Postižený již zanedbává osobní hygienu, nedokáže se o sebe postarat, často celý den nevyleze z postele a podléhá chmurným myšlenkám. Sigmund Freud tuto fázi nazýval „Být mrtvý zevnitř.“

Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!