reklama

Světlana Nálepková: „O štíhlost se postaraly geny“

Do povědomí diváků vstoupila jako „ta z Mimtria“, ale dnes má rejstřík mnohem barvitější. Hraje divadlo. Koncertuje. Stará se o hospodářství. A také učí zájemce meditovat.

Maminka Světlany Nálepkové učila v Praze na Akademii múzických umění. Otec byl důstojníkem Československé lidové armády a jmenoval se Ondrej Nálepka – byl bratrem kapitána Jána Nálepky, Hrdiny SSSR. Potkali se prý na koncertě Alexandrovců.

„Spojení mé mámy, intelektuálky, s otcem, který byl z východního Slovenska, vojákem z povolání, který navíc celý život dost pil, bylo naprosto nefunkční. Ti lidé k sobě vůbec nešli. Myslím, že se neměli nikdy potkat.“ Otec přicházíval domů opilý, maminka před ním Světlanu a její o pět let starší sestru Táňu schovávala.

„Docházelo k fyzickému napadání mámy a posléze i nás… On nevěděl, kdy přestat, takže to bylo občas na nemocnici.

Myslím, že mu v těch chvílích prostě přeskočilo a že nevěděl, co dělá…“

Chlapci z dobrých rodin a poběhlice

Když se Světlana narodila, snila prý její maminka o tom, že bude kabaretní zpěvačkou. A Světlana se tím směrem skutečně ubírala. Byla muzikální, a tak se přihlásila na konzervatoř a vystudovala hudebně-dramatický obor. Už na škole se sblížila se svým budoucím mužem Michalem Nesvadbou. „S Michalem jsme byli klasická studentská láska.

Moje nejlepší kamarádka byla tehdy Markéta Fišerová, které právě v té době začala chodit s Markem Ebenem. Oba kluci byli z těch tzv. dobrých rodin, museli být v osm doma na večeři, v neděli na společném obědě, měli řád a kázeň… Michal už dělal pantomimu, Marek už skládal muziku. Byli dobře vychovaní – a my s Markétou jsme byly ty poběhlice!

A to se nám líbilo.“

S Břetislavem toužili po dítěti, když to nešlo, odcizili se.

Mimtrio potopila „ponorka“

Když se s Michalem brali, bylo jí 25, jemu o dva víc. Za dva roky se jim narodila Josefína. To už dávno vystupovali jako Mimtrio, oni dva a Václav Upír Krejčí, a měli velký úspěch. „Zdvihla se vlna popularity, zájezdy, natáčení, pořád jsme byli spolu. A já jsem za čas začala mít ponorkovou nemoc.“ Dceři byl rok, když se rozvedli.

„Michal je kvalitní chlap, na rozdíl od většiny těch, kteří přišli po něm. Nicméně tam bylo něco, co mi bránilo s ním být.

Prostě to nešlo.“

Na mužské nemá kliku

Nejspíš v tom hrálo roli i to, že potkala japanologa Martina Vačkáře. Zamilovala se, podruhé se vdala. Mluví o něm jako o svém osudovém muži. „Pro mě byl zjevení. Byl kosmopolitní, sjezdil celý svět, uměl řeči. Naše soužití bylo kreativní, hodně mě utvářelo a posunulo dál.“ Jenže ani tenhle svazek nevydržel. Manžel jí byl opakovaně nevěrný, a tak za čas řekla dost a požádala o rozvod.

Potřetí už se Světlana Nálepková nevdala. Jejím životem prošlo několik dalších mužů, ale většina těchto vztahů pro ni skončila zklamáním. „V nitru jsem citlivá a jemná povaha, typický romantický rak, takže se mi stává, že vzplanu a nevidím.

Po čase teprve zjistím, že dotyčný zdaleka nedosahuje takových kvalit, jak se mi na začátku zdálo.“

Hvězda i koňák

Stavení ve vsi nad Berounkou začala se svým tehdejším partnerem rekonstruovat před téměř patnácti lety. Partnera „vodnes čas“, zato dům prokoukl do krásy.

Herečka vede tak trochu dvojí život – ve městě je tu okouzlující Marlene Dietrich, tu charismatickou Edith Piaf, jejichž písně zpívá, popřípadě hraje v některé divadelní hře, a pak odjede domů, navleče montérky, nazuje holínky a jde poklidit koním do stáje nebo se postarat o zahradu.

„Společenského života, večírků, kafíček, víneček jsem si užila dost, ráda od toho ruchu odjíždím do klidu, kde se cítím svobodnější.“

Legendární Mimtrio na svatbě Josefíny.

Kůň je nad všechny tabletky

Do koní se zamilovala už před zhruba dvaceti lety – náhodou se jí tehdy naskytla možnost se svézt a chytlo ji to natolik, že absolvovala jezdecký kurz a záhy si vlastního koně pořídila. „Vždycky říkám, že jdu vyjezdit problémy. Kůň a projížďka v lese je lepší než užívat antidepresiva.“ Tohohle koníčka sdílí s herečkou i její dcera Josefina.

„Pepina miluje přírodu a zvířata, koně jsou její život.

Udělala si trenérský kurz a trénuje děti a dospělé v parkurovém ježdění.“

Tibet ji naučil meditovat

Světlana Nálepková se před několika lety vydala jako dobrovolnice v rámci akce hnutí Brontosaurus do Malého Tibetu. Učila v místní škole, kterou hnutí podporuje a rozšiřuje, dramatickou výchovu, a pak absolvovala horský trek. Při něm si sáhla doslova na dno, navíc u ní ve výšce 5700 metrů nad mořem propukla život ohrožující výšková nemoc s dalšími komplikacemi. Skončila v nemocnici.

A přesto ji to tam táhne znovu a znovu. „Doma jsem si uvědomila, že mi chybí soudržnost tamějších lidí, taková opravdovost, tvrdost, ryzost a pokora.“ Koupila si letenku a do Malého Tibetu se vrátila. Při další návštěvě absolvovala mj. kurz buddhismu. A pak i kurz meditace – účastníci byli každý ve svém stanu, osm hodin denně v tichu, bez komunikace, bez jakékoli techniky, bez knížek.

„Ráno vás probudí zvuk tibetské mísy a jdete na snídani. Pak sedíte, všechno vás bolí, tečou vám slzy a říkáte si, že to už nevydržíte ani vteřinu. Ale vydržíte další den, dva. Je to o posouvání vlastních limitů!“ Po půl roce prý zjistila, že meditaci začíná praktikovat. A i v tomhle ji následuje její dcera.

„S Josefínou pořádáme semináře koněm vedené terapie, meditace, jógy, autoregresního tréninku – práce s emocemi a čtení.“

Jednou týdně půst

A co Světlana Nálepková a zdravý životní styl? „Jsem člověk, který si dá občas víno, zaflámuje, zapálí si cigaretu, ale také docela ráda a hodně spím. Klidně i deset hodin.“ A také jezdí na koni, občas se nechá hýčkat v lázních, cvičí jógu, sportuje. Nedrží žádné diety, ale jí střídmě a jednou týdně si vyhlásí půst. „Moje máma vypadala úžasně ještě v 82 letech.

Myslím, že jsem zdědila geny po ní.

Nepřibírám, nehlídám si kila, dokonce nevlastním ani váhu.“

Do asijských velehor odešla učit děti.

Světlana Nálepková ve zkratce

Narodila se 2. července 1960 v Praze

Vystudovala hudebně-dramatickou konzervatoř

Začínala v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v Ypsilonce a

1979-89 vystupovala s Mimtriem (+ Michal Nesvadba a Václav Upír Krejčí)

1993-1997 v Hudebním divadle Karlín

Filmy: např. Kdo probudí Pindruše…? (1989), Ani svatí, ani andělé (2001), Pánská jízda (2004)

Seriály: např. První krok (2009)

Zpívá swing a šanson – povětšinou repertoár 20. až 50. let, vydala několik alb. Nejnovější album Mantra 9 obsahuje duchovní a meditační skladby.

Rodina: S bývalým manželem Michalem Nesvadbou má dceru Josefínu (29) a od ní vnuka Michala.

Co řekla o…

… o sobě: „Jsem naštěstí povaha, která vytěsňuje rychle ošklivé věci a nechává si jen ty hezké. Taky se neumím na nikoho dlouho zlobit. Všechno zlé jsem vypustila, i když samozřejmě některé věci v podvědomí zůstanou.“

… o lásce: „Nikdy jsem nežila ve skomírajícím vztahu. Vždycky jsem žila v lásce, ve vztahu naplněném citem, což spousta žen kolem mě nezná. Přežívají v nefungujících manželstvích., Mají sice chlapy na celý život, ale je to o ničem.“

… o štěstí: „Štěstí má člověk v sobě, ale musí vědět, že ho tam má hledat. Měla jsem vždycky problém se sebepřijetím. Nevážila jsem si sama sebe. Chybělo mi zdravé sebevědomí. Nechala jsem se ovládat smutkem, lítostí i vztekem, a to mě ničilo. Člověk by se měl dostat do stavu vědomí, kdy dokáže být šťastný a spokojený sám se sebou bez očekávání, že mu štěstí může přinést někdo jiný.

Bez závislosti na okolním světě.“

… o limitech: „Člověk dokáže úplně všechno, ale dokud to neprožije, tak to neví.“

… o dceři: „Ona je moje nejlepší kamarádka. Snaží se mi radit, ovlivňuje mě. Její názory jsou radikálnější, je pragmatičtější. Já vše vidím přes city. Pepča vycítí, že nejsem šťastná, dokonce mám pocit, že se za mě cítí zodpovědná.“

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Whistlerova matka: Skandální obraz spořádané ženy
epochaplus.cz

Whistlerova matka: Skandální...

Kdyby byla modelka Maggie spolehlivá,...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Skládačka jménem Bond: Kdo byl předlohou nejslavnějšího agenta?
epochaplus.cz

Skládačka jménem Bond: Kdo byl...

Tak jako jeho herecký představitel nemá jen jednu...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
0 shares