Naše psychika reaguje na světlo citlivěji, než si mnohdy uvědomujeme. Pod lustrem se silnou žárovkou sice dobře uvidíte, ale k útulnosti bude mít taková místnost daleko.
Pointa správného osvětlení bytu spočívá v propojení různých druhů svítidel, které vzájemně vyrovnají svoje slabiny.
Potřebujeme světlo kontrastní a dostatečně silné pro čtení a pracovní kouty, i když je neútulné, a současně také světlo měkké, při němž se sice nedá číst, zato vytvoří atmosféru bezpečí a pohodlí a vykouzlí žádoucí pocit útulnosti.
Nejlepšího výsledku dosáhnete využitím tří různých typů zdrojů – pro celkové osvětlení místnosti, pracovních a akcentujících.
Celkové osvětlení je základ
Celkové osvětlení místnosti je jakýmsi světelným pozadím. Proto má být měkké, nevtíravé a má sotva vytvářet stíny. Číst se při něm dá jen s námahou, zato pro posezení u kávy nebo čaje vytvoří příjemnou atmosféru.
Slabinou je právě chabé osvětlení detailů, tedy například textu na čtení. Proto tento typ osvětlení unavuje oči více než bodové zdroje. Výborně se ale hodí pro zjemnění ostrosti bodového osvětlení a zastření neútulnosti, kterou bodové zdroje vytvářejí.
Jak vybrat celkové osvětlení?
Lustr se silnou žárovkou bývá častým, nikoli vždy ideálním řešením. Jeho efekt záleží na množství žárovek a typu stínidla.
Křišťálový lustr může vytvářet příjemně rozptýlené světlo, ale u zdrojů se stínidlem rozhoduje materiál a tvar, nakolik vhodně bude světlo propouštět.
Naopak spolehlivým řešením, s nímž neuděláte chybu, je využití několika malých zdrojů instalovaných do stropu. Ty praticky nevytvářejí stín a intenzita jejich světla se dá řídit dálkovým ovládáním.
Tip: Sady malých stropních svítidel jsou velmi vhodné nejen jako světelné pozadí do obýváku nebo jídelny, ale i pro předsíně a chodby. Nebudou oslňovat a osvětlí všechny kouty.
Akcentující osvětlení
Mohou to být jak lampy, tak i závěsná světla. Jejich účelem je rozbít monotónnost celkového měkkého osvětlení místnosti a zaměřit pozornost na některé detaily.
Akcentující světlo můžete zaměřit na zajímavý kus nábytku, starožitnosti nebo třeba na architektonické zvláštnosti místnosti.
Akcentující světla nemusí být ostrá a kontrastní, pokud neslouží současně jako pracovní. Vhodnější bude měkké teplé světlo. Můžete také vybrat zatmívající LED zdroje, které umožňují ještě dál si pohrávat se světelným modelováním místnosti.
Světlo na míru
Jak halogenové žárovky, tak LED zdroje si můžete koupit s barvou světla, která vám vyhovuje. Zda bude teplé nebo chladné, udává tzv. barevná teplota světla, která se měří v Kelvinech. Tento údaj najdete na obale.
Není to složité, stačí si zapamatovat, že bílé denní světlo má okolo 5000 Kelvinů. Vyšší číslo znamená, že světlo bude chladné – kolem 8000 až 10 000 kelvinů má ostré modré světlo vysoko v horách.
Naopak nižší hodnoty označují světlo žluté, 2800 Kelvinů odpovídá klasické žárovce, mezi 3000 a 4000 Kelviny má bílé světlo s lehkým teplým nádechem. Kouzlo svíčky pak imitují speciální zdroje s hodnotami kolem 1800 Kelvinů.
Foto: Shutterstock, PX FUEL